BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 33 Junij 3S83Hn. 335. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door den heer L. J. Lefèbre werd hedenin tegenwoordigheid van eenige genoodigden, eene proef genomen met het overbrengen van muziekuit voeringen door middel van den telefoon. Door dit instrument hoorde men op 300 M. afstand van de Oranje-kazerne, waar de grenadiers en jagers repe- i leerden, duidelijk het ensemble; het timbre verschilt echter veel. Maandag aanst. wordt het tijdelijk post- en telegraafkantoor in het Stedelijk Badhuis te Scheveningenvoor den duur van den badtijd, heropend. El N G E L A N D. LONDEN, 10 Junij. De inschrijvingen voor de nieuwe Griekschc leening zullen op 17 Junij te Parijs, Londen en in andere steden plaats vinden. Het bedrag der leening is 4,800,000 waarvan een millioen gereserveerd is voor Griekenland. De rente is 5 pCl.amortisatie zal plaats hebben binnen 40 jaren. 0e Londen- scbe uitgifte is tol een koers van 74. De leening is hypothecair verzekerd. De directeur der sterrewachl te Greenwich, dr. G. B. Airy, heeft zijne betrekking nedergelegd; als zijn vermoedelijkeu opvolger noemt men pro fessor Stove uit Kaapstad. Te Limerick viel dezer dagen het volgende voor: Zestig pachters ver schenen daar met ongeveer 3000 specie in den zak, om dat geld aan den zaakgelastigde van lord Leconfield te overhandigen. Tot een vergelijk kon men echter niet komendaar de meeste aanbiedingen meer dan 60 pCt. verschil opleverden met hetgeen de pachters werkelijk moesten opbrengen. Een priester, pater Ryan, voerde het woord. Hij bood, namens de pachters, een pacht aan overeenkomstig de Griffith'sche schatting- de agent weigerde dat beding aan te nemen, waarop de pachters met hun geld weêraftrokken. De meeste dezer pachters zijn echter goed in staat de volle pacht te betalen en zij leefden tot dusver in de beste verstandhouding met hun landheer; maar de Land-league vergunt hun slechts in zeer enkele gevallen zich van hunne verpligtingen te kwijten, namelijk wanneer zij zich jegens de Land- league verdienstelijk hebben gemaakt. -- Te Bellast, in Ierland, is Woensdag de schouwburg afgebrand. Er is niemand bij omgekomen. Naar de correspondent van Daily News uit Durban meldt, zal het aan de kon. commissie groote moeijelijkheid geven te beslissen omtrent de eischen van schadevergoeding voor de door den oorlog veroorzaakte ver liezen, die door de aan Engeland trouw gebleven Transvalers gedaan worden. Alleen de inwoners van Pretoria, die in deze categorie vallen, vragen 70000 t. Sommige Engelsche Transvalers verklaren openlijk, dat, zoo hun geene schadevergoeding toegewezen wordtzijdoor de inlanders geholpen aan de Boeren niet geweld hel hun toekomende zullen ontnemen. De heer Gould, directeur van het observatorium te Cordova, Argen- Ijjnsche republiek, deelt mede, dat hij 1 Junij II., ten 5 ure 'smorgens, in het sterrenbeeld van de Duif, de groote komeet van 1807 heeft gezien. Is deze waarneming juist, dan zal men haar in ons werelddeel tegen het einde dezer maand met het bloote oog kunnen aanschouwen. Men twijfelt er echter aan, of Gould werkelijk de komeet van 1807 heeft gezien, daar deze volgens gedane berekeningen 1700 jaren noodig heeft voor haren loop om de zon. FRANKRIJK. De kommandant Lichtenstein, geattacheerd aan hel militaire huis van den president der republiekis aangewezen om den heer Grévy te verte genwoordigen bij de feesten te New-York, ter herinnering aan den honderdsten terjaardag van den slag bij Yorktown. De raad van het legioen van eer vergadert dezer dagen te Parijs om de vraag te behandelen, of de heer Karei van Bourbon, meer algemeen be kend als don Carlos, ook geregtelijk vervolgd behoort te worden wegens het zich aanmatigen van valsche titels en het onwettig dragen der orde- teekenen. Het is natuurlijkdat de houding van den senaat ten opzigte van de quaestie van den //scrulin de liste", veel opzien baart. De zuivere republi- keinsche partij had niet gedacht, dat de senaat zich zou wagen aan het ver breken der goede verslandhouding met de kamer. Hare tegenstanders hadden wel de verwerping der voordragt verwacht, maar toch niet met eene zoo betrekkelijk groote meerderheid. De heer Waddington, rapporteur der com missie, ontkende, dal hel tot zulk een breuk met de kamer zou komen, wanneer de senaat het voorstel verwierp. Het land verlangde geen grond wetswijziging, maar wanneer de senaat uit vrees voor dergelijke wijziging toegaf, zou dit als een bewijs van zwakheid beschouwd en als een wapen tegen den senaat gebruikt worden. Hij volhardde bij zijne meening, dat de aanneming van den //scrutin de liste" gelijkstond met het betreden van den weg, welke naar het plebiscit leidt, en hij zag daarvan ernstige gevolgen te gemoet. Op den senaat rustte de pligt om het voorstel af te keuren en zoowel zijn eigen waardigheid als het algemeen stemregt te beschermen. Het orgaan van Gambetta, de Rep. fr.. zegt nog niet ontmoedigd te z(jn, ofschoon zij eene nederlaag heeft geleden. Zij vergelijkt den uitslag Jer stemming van den senaat op 9 Junij met dien in de kamer der afge- vaardigden van 16 Mei, en verklaart, dat de verhouding lusschen beide lak ken der wetgevende magt van bijzonder gespannen aard zal worden. Het blad meent, dat de algemeene verkiezingen door eene levendige opwinding zullen worden voorafgegaan; zoo zij ten gunste van den //scrulin de liste" uitvallen, zal de senaat daarvan de nadeelige gevolgen ondervinden. De organen der onverzoenlijken gelooven, dat door het gebeurde de dicta tuur van Gambetta onmogelijk is gemaakt. De «Union républicaine", welke groep aan de beurt was om voor de door het overlijden van Littré ontstane vacature in den senaat aan de an dere groepen een candidaat' voor Ie stellen, heeft reeds eene keus gedaan. Zij heeft den heer Deschanel, den onlangs benoemden hoogleeraar in de nieuwere Fransche letterkunde aan het ./Collége de France", gekozen. Te Parijs is eene vergadering gehouden van letterkundigen, staats mannen en arlisten, zoowel uit het buitenland als uit Frankrijk, om over de middelen te handelen tot verwezenlijking van het plan tot oprigting van een standbeeld voor Victor Hugo. Er is besloten eene commissie van 60 leden te benoemendie vervolgens gekozen werd. Die commissie zal la ter een uitvoerend comité benoemenaan hetwelk zij haar mandaat zal overdragen. Een geïllustreerd Belgisch blad, dat onder het opschrift //Een vasten- avondtogt naar //Cahors" eene teekening gaf van Gambetta's bezoek aldaar, is niet in Frankrijk toegelaten. Naar de Patrie verneemt, zal het ministerie van marine te Bizerla een havenbestuur instellen met een zeekapitein aan het hoofd. Uit dezen maatregel is af te leiden, dat Frankrijk van plan is zich voor geruimen tijd in deze haven te vestigen. De moordenaar van den heer Segufn te Beja is met den kogel gestraft. Zijne dweepzucht was zoo groot, dat hij alle voedsel weigerde, uit vrees van ongemerkt varkensvleesch te gebruiken, hetgeen voor hem den hemel sluiten zou. Ook was hjj zeer bevreesd, dat men hem zou onthoofden, aangezien Mohammed hem dan niet bij de haren zou kunnen optrekken. De profeet, zeide hij, verbeidde hem met veertig vrouwen. DDITSCHLAN». De rijksdag heeft den post voor den Duitschen volkshuishoudelijken raad, op de begrooting uitgetrokken, met 153 stemmen tegen 102 verworpen. OOST-INDIK. BATAVIA, 6 Mei. De gouverneur-generaal heeft aan de hoofden van gewestelijk bestuur een aanmaning laten rigten om kort en zaakrijk te wezen in hun rapporten. Omtrent de veeziekte luiden de berigten van Buitenzorg en Preanger Regentschappen zeer gunstig; uit Krawang gunstig. Er kwamen in die residentie buiten de Pamanoekan en Tjiasemlanden zeer weinig gevallen voor. Blijkens een van den directeur van onderwijs, eeredienst en nijver heid uit Cheribon ontvangen telegram hebben de geruchten, als zou zich in het Koeningansche veepest hebben voorgedaan, zich volstrekt niet bevestigd. De laatste rapporten nit Atjeh verzekeren, dat alles daar rustig is; ge ruchten van maraudeurs bleken bij onderzoek zeer overdreven te zijn. In den avond van 4 April had in Groot-Atjeh eene vrij hevige aard beving plaats. Er werden hevige horizontale schokken waargenomen aan vankelijk in de rigting noord-zuid, later meer oost-west. De schokken hielden circa ééne minuut zonder tusschenpoozen aande gebouwenwaar onder de in aanbouw zijnde Missigit Raja, leden niets. Op den 13llM,, des avonds, werden andermaal schokken van aardbeving waargenomen, welke echter minder hevig waren. De weergesteldheid kenmerkte zich door aan houdende hitte. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan de hulponderw. aan de openb. lagere school voor meisjes te Neira (Banda) M. j C. van Epen; aan den onderw. 1« kl. A. M. van Schaik; aan den opzigter 2e kl. bij den waterstaat W. H. van Poeleren, aan den instrumentmaker bij de exploitatie van de staatsspoorwegen op Java L. C. C. Oiifiers; aan den verificateur 4« kl. bij de in- en uitvoerreglen en accijnsen E. W. L. Idzardi; aan den commies 2e kl. bij de post- en lelegr.-dienst G. F. Smeets. Ontsla gen: eervol, de hoofdcommies G. E. Coorengel en de referendaris G. Th. Coorengel, beiden bij de algem. rekenkamer; de hulpprediker bij de prot. gemeente te Bonlhain (Celebes) M. van der Wal. Benoemd: tot raadsheer in het hooggeregtshof, de secretaris bij het depart, van justitie mr. J. H. Bergsma; tot lid in den raad van justitie te Batavia, de referendaris bij het depart, van justitie mr. J. G. Brillen burg; tot algem. ontvanger van 's lands kas te Toeban (Rembang), de ambtenaar op wachtgeld R. Haije; tot adjunct landmeter 2' kl. bij het kadaster, de adjunct-landmeters 3e kl. G. W. Ro binson, W. E. Schram, C. A. Deeleman, L. M. Knaud en J. G. van Angel- beek; tot notaris te Bodjonegoro (Rembang), de cand.-notaris A. van Soest. Departement van oorlog. Verleend: een jaar verlof naar Nederland; aan den luit.-generaal op non-activiteit, adjudant des konings in buitengewone dienst, K. van der Heyden. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf. J. Geldorp; de ritm. der cav. F. K. F. van Woelderende onder-inten dant 1« kl. bij de mil. administr. D. W. Muller. Benoemd: tot mil. kom mandant van Benkoelen, de kapt. J. 11. v. d Veen. Bevorderd: bij hel wapen der infanterie, tot len luit., de 2' luitt. H. J. Berghuis van Woort- man (thans met verlof in Nederland), G. I. Feilh, S. Mesch, P. 11. van der j Wedden en A. J. C. Keyzer; bij de milit. administr., tot onder intendant lc kl., C. F. Reisig (thans met verlof in Nederland) en F. H. Sexauer; tot i kapt.-kwartierm.de le luit. kwartierm. J. 11. C. Vermeer; tot 1'° luit.- kwarlierm., de 2' luitt-kwartierm. II. E. Busscher en E. J. van de Wiel. Departement van marine. Ontslagen: eervol, de 2de machinist bij de marine G. llagenzieker. Benoemd: tot sous-cbel van het hydrogr. bureau te Batavia, levens bewaarder van het depót van zeekaarten, de gewezen luit. ter zee 1" kl. D. J. W. A. G. Coops, thans met de waarneming dier betrekking belast.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5