LE1D8CHE COURANT. 1881. MAANDAG 13 JUNIJ. Bf'. 135. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgeionderd, I)e j»\is der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 11 Junij. De lioogleeraar d'. J. 11. Schollen zal op Dingsdag a. s.den 1411*11 dezer, des namiddag te één uur. in het akademie-gebouw met het houden Ieeoer openbare les van zijne leerlingen afscheid nemen. - Aan het mathematisch-literarisch examen onder» terpen zich heden |5 candidalen. Daarvan zijn geslaagd: de hh. J. J Keyzer, van Utrecht, I cn G. van Maanen, van Oosterbeek. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 66 volwassen personen en 6 tot 10 kinderen. - Volgens de door hh. gedep. staten goedgekeurde rekening der gemeente leiderdorp, over 1881, bedragen de ontvangsten ƒ14338.56 en de uitgaven /12'/37.19% gevende een voordeelig saldo van 1601.36%. - Men schrijft ons: Na den 20''" Mei is eigenlijk de groeizaamheid be ginnen, die zeer lang op zich had laten wachten. Droogte en voortdurende [kuude hebben, onder alle gewassen die geleden hadden of achter waren, .jan de bloemkool de meeste schade gedaan. Ten gevolge daarvan is zij Idan ook schaarsch en duur gebleven. Doch het buitenland voorziet in dit |to andere voortbrengselen soms vroegtijdig. Allengs begon de temperatuur toe te nemen, zoodat in de bijna drie weken dat heerlijk lenteweer met i Vruchtbaren regen is voorgekomen, het geboomte weldra in het volle blad i jstondde weilanden met ecne malsehe laag gras bedekt waren, de luin- jgroeiiieii begonnen aan te komen en eene menigte bloemen begon te bloeijen. IZoo gering als voor dien tijd ontluiking was waar te nemen, zoo spoedig kwam nu alles uit. Peren en appelen hebben iutnsschen goed vrucht gezet; [lokkersen en morellen. Van andere steenvruchten, zooals perziken, is zeer [weinig te wachten. Aardbezién zullen een ruimen pink aanbieden. Met Iweinig minder goed gevolg dan andere jaren worden de aspersies sedert eene maand verzonden. De aardappelen staan gunstig, zijn niet afgevroren en zullen tegen het laatst dezer maand overal kunnen gerooid worden. Er [wordt overal naar dat oogenblik verlangd, want de oude aardappel is duur en niet best. In gelijke mate als het fraaije lenteweder toenam is het sedert eemge dagen afgenomen tot eene koude, zooals in October plaats vindt, wel buitengewoon voor den tijd van het jaar, waarin de zonnestand bijna [het hoogst is. De noordewind met hagelbuijen heeft hierbij niet weinig igeheerschtzelfs heelt het 's nachts gevroren. Het gras is ten gevolge daar- geslonken, want de groeizaamheid staat stil en van het gewas hebben Io. a. de kortelings uitgepote snijboonen geleden. Er wordt gehoopt op be lediger zomerweer; anders zou men met verscheidene veldvruchten er [kwalijk bij staan. De Stantscourant bevat verslag -aangaande de koninklijke akademie [tan wetenschappen te Amsterdam over April 1880 tot April 1881. - Tot onderwijzer aan de l»,e openbare school voor gewoon lager |«derw(js te Lekkerkerk is benoemd de heer H. W. de Koning te Leiden. Van Vlaardingen en Maassluis zijn gisteren 25 loggers ter haring- l'isscberij vertrokken. - De IV. R. C. meldt dat de bekende schrijver Jules Verne een paar da- [pn geleden uit Nantes te Rotterdam is aangekomen met een stoomjagtdat ®P stroom ter hoogte van hel Park het anker heeft geworpen. De St. Michel [is een stoomjagt van 38 ton, den heer Verne in eigendom toebehoorende, waarmede hij vroeger reeds verschillende reizen naar Marokko, enz., [heeft ondernomen. De bedoeling was ditmaal een kijkje in Holland te lemen door het bezoeken van Rotterdam, den Haag en Amsterdam, en [torna een togt naar het Noorden te maken, naar Hamburg, Stokholm, ïnhagen, Christiania. Maar het weder was ruw geworden, en men [vilde met het volkomen zeewaardige, maar ranke vaartuig geen storm be- loopenzonder eene vlugthaven in de nabijheid te hebben. Bij beter weder [bi het onverwjjld naar het Noorden vertrekken. Blijft het weder ongunstig, dan kunnen de Antwerpenaren op een bezoek van Verne zich voorbereiden, 'a daarna krijgt Londen eene beurt. De equipage bestaat uit 10 koppen. Maandag avond hebbpn op de salonboot, die ten half zeven van botterdam naar Gorinchem vaart, en aan boord waarvan zich een 100-tal Knotten bevonden, ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen een 'Wal burgerpassagiers en kanonniers in de tweede kajuit. Een dezer "«Isten heeft daarbij een persoon uil Giessendam met zjjn sabel het oor bijna geheel afgehouwen. Te Sliedrecht moesten dan ook met behulp der politie een drietal der voornaamste onruststokers van de boot vetwijderd worden. De gewezen adsistenl van het postkantoor te Helder, J. 11. de Meijer, die door de justitie werd gezocht, is te Alkmaar aangehouden. Gisteren is in den Anna-Paulownapolder het gedenkteeken onthuld van den heer J. C. de Leeuw, den ontwerper, stichter en dijkgraaf van dien polder. Tegenwoordig waren de familieleden, het polder-en gemeente bestuur en vele belangstellenden. In de lokalen van Tivoli te Utrecht is gisteren de door de Jagtver- eenigiug "Nimrod" uitgeschreven internationale hondententoonstelling ge opend. Er zijn ongeveer 400 honden ingezonden en de gouden medaille, uitgeloofd voor de belangrijkste inzending van één eigenaar (handelaars in honden uitgezonderd)is toegekend aan prins Albrecht zu Solms Braunfels. Te Wezepe, bij Deventer, is een steltenberg afgebrand nabij de wildbaan van den heer van Doorninckop den huize Boxbergen. Broedende kalkoe nen en kippen alsmede eene menigte jonge kuikens kwamen in de vlammen om. De ouden hebben zich door de vlugt gered. De brand is waarschijnlijk aangekomen in de broeimachiue, welke aan den berg verbonden was en die door petroleumlampen in werking werd gebragt. Uil Geldermalseu meldt men, dal er minder kersen zullen zijn dan men eerst dacht. In den laalslen tjjd zijn er millioenen afgevallen. De verpach tingen hebben een aanvang genomen. Men besteedt hoóge prijzen. Men meldt uit Zwolle: De oogst staat zeer gunstig. Men spreekt al gemeen van veel kersen, weinig pruimen maar overigens veel ooft. Veel gras en goede verwachting in aardappelen oogst. De frauduleuse bankroetier B. J. Olifiers telegrafeerde gisteren aan zijne meiden, dal hij behouden Ie New-York was aangekomen. Ten gevolge eener ontvangen mededeeling van den geneesheer te Blokzijl deed de burgemeester van Steenwijkerwold het bij de wet vereischte ken merk "roodvonk" aan de deur der woning van een der ingezetenen aan plakken. Een der geneesheeren Ie Sleenwijk, bij wien zich eenige dagen later die ingezetene (met zijne dochter, welke aan die ziekte zou moeten lijden) vervoegde, gaf eene verklaring af, dat dit meisje aan geen besmette lijke ziekte lijdende en op het oogenblik zeer gezond is. Met deze verkla ring gewapend, verlangt die ingezetene van den burgemeester, dat het ge melde kenmerk worde verwijderdomdat hij in zijne aHaire door dat kenmerk schade lijdt. De geneesheer te Blokzijl, hieromtrent om berigt verzocht, bljjft zijne gedane mededeeling handhaven, waarop door den bur gemeester de tusschenkomst van den geneeskundigen inspecteur is inge roepen. Te Groningen is bij het slechten van een stuk vestingwal een arbeider onder een klomp aarde geraakt en een hall uur daarna aan zjjne wonden bezweken. Te Veulo is de voor drie jaren nieuw gebouwde korenmolen van den molenaar van der Steen afgebrand. Door spoedig aangebragle hulp kon het woonhuis nog gedeeltelijk gered worden. De inbreker, die sinds eenigen tijd Gulpen en omstreken tot terrein zijner operatiën heeft gekozen, heeft op nieuw eene proeve zijscr bekwaam heid gegeven. Gelijk bij den ontvanger Rnibroek en den herbergier Gehlen heeft hij nu bij den horlogemaker Huils eene ruit ingedrukt en zich meester gemaakt van ten veertig- a vijftigtal horloges. Een paar in de nabijheid weggeworpen uurwerken, die weinig waarde hadden, strekken ten bewjjze dat de man niet zonder oordeel des onderscheids handelt. Bij het manoeuvreren met een trein op de lijn Luik-Maastricht, nabij het station van laatstgemelde stad, is een wisselwachtcr, die op den trein wilde stappen, onder de wagens geraakt, met het noodlottig gevolg, dat hem één been tot aan de knie werd afgesneden. De ongelukkige is vader van een talrijk gezin. 's GUAVENHAGË 11 Jun(j. Door Z M. is verlof verleend aan mr. A. L. P. baron de Constant Re- becque. raad van legatie bij Zr. M». gezantschap te Parijs, lot het aannemen van het ridderkruis 3e kl. der Kroonorde, hem door den keizer van Dnitsch- land, koning van Pruissen, geschonken, en aan di-n kapitein van den ge- neralen staf W. G. F. Snijders, adjudant van den minister van oorlog, en aan den kapitein van den staf der artillerie F. G. A. Scherer. werkzaam bij hel dep. van oorlog, tot het dragen van de versierselen van ridder 3' kl. van de Danebrognrde, hun door den koning van Denemarken geschonken.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1