COURANT. LEIR8CHE N°. 134. ZATUKDAG 11 JUNIJ. STADS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I De vergadering van het studentencorps van Vrijdag 11. was, naar de [for Stud, mededeelt, weinig bezocht, ofschoon er onderwerpen zouden I behandeld worden van veel belang. Vooreerst wenschte liet collegium hel I oordeel der vergadering in te winnen over het al of niet wenschclijke tijde lijke «rde-cnmmissarissen te benoemen bij feestelijkheden in Leiden, waar I studenten tegenwoordig zouden zijn. Het voorstel, dat de burgemeester aan I bet collegium had gedaan, om permanente orde-commissarissen te benoe- I men, had het collegium gemeend ook zonder medeweten der vergadering I tan de hand te mogen wjjzen. De vergadering scheen liet wenschelijke van Ilijdelijke orde-commissarissen echter ook niet in te zien; hel voorstel werd I kt) minste met algemeene stemmen verworpen. I - Van het /'Comité voor algemeen stemregl" ziet een schrijven het licht I 'ian het Nederlandsclie volk". Het zet daarin zijne meening uiteendat Jkalve maatregelen, zooals censusverlaging en kiesregt der capaciteiten, niet Itanen balen, maar het geheele Nederlandsclie volk lot het kiesregt be- jkoort te worden geroepen. Zoolang dat niet is gesciticd, zegt het comité, Ischijnt deelneming aan de verkiezingen, overal, waar geen voorstanders van |%meen stemregt candidaat zijn gesteld, ons een ijdel werk. Ofschoon de Iverkiezingen volgens de wet moeten plaats hebben, komt het ons voor, dat I'l, die met ons in eene kamer, door slechts een achtste der meerderjarige IDannelijke bevolking gekozen, geene ware volksvertegenwoordiging kunnen zich van bemoejjing met de verkiezingen behoortn te onthouden, lltttzij er hier of daar kans mogl beslaan een geestverwant in de kamer te jhrengen. Wij voor ons verklaren in de aanslaande verkiezingen geene lulling van de gevoelens van het Nederlandsclie volk te kunnen erkennen, I® Ie protesteren tegen het voortdurend bestaan van eene kieswetgeving, j^iedoor de kamer zelve, welke uit haar is voortgesproten, met algemeene Ptamen wordt afgekeurd. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prgs der Advertenlién is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N\ 95), lol regeling van het toezicht by liet oprichlen van inrichtingen, welke ge- raar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algenieene kennis dat door hen op heden de na volgende vergunningen zijn verleend, als: 1°. aan F. A. Versteege en zjjne rechtverkrijgenden tot plaatsing van koekbakkersoven iu het pand aan de Hoogewoerd n*. 159; 2". aan J. W. Boehmer en zijne rechtverkrijgenden lot oprichting van eene inederij in het pand in de Raamsteeg n°. 43. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 9 Jnni 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. J. F. Boffart, spekslager, alhier, houdende ver- zoek ouci varkens le mogen bewaren in het pakhuis in de Krauwelsteeg n°. 5 Gelet op art. 152 der Algenieene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de raast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatici! de toimnodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 16ll,D Juni anst.. 's voormiddags le elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht tijn hunne bezwaren legen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijn*"' ibij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebbeii verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 Junij. I Het stoomschip Maduravan Batavia naar Amslcrdam, is op 7 Jonjj 1 I'M Padang vertrokken. De Prinses Marie, mede op weg naar Amsterdam, P 8 Junij van Aden vertrokken. De Koningin Emma, op weg naar |ltaria, is op 9 Junij van Port-Saïd vertrokken. 'o een buitengewoon Politieblad verzoekt de officier van justitie le "Waar opsporingaanhouding en opzending van Jacobus Hendrik de Meijer, oud 53 jaar, adsistent ten postkantore te Helder, gestalte middelmatig lang en slank, haar, baard en knevel grijzend, gekleed met fantasiehoed bruine demi saison, donkerblaauw fanlasiepak en bottines; zijn ondergoed is gemerkt J. M. D. M. Hg wordt verdacht van vervalschingeu in een register van ontvangst van postwissels en verduistering van ruim f3000. De gemeenteraad van Amsterdam heelt zich vereenigd met een voorstel van burg. en weth. om aan de Amsterdamsche omnibus-maatschappij voor het geheele gebied der gemeente het regt en de voorkeur te verleenen tot den aanleg en de exploitatie vau tramlijnen gedurende een tijdvak van 40 jaren, tegen eene vergoeding aan de gemeentekas van 5 pCt. der bruto ont vangsten en bovendien, indien het dividend meer dan 8 pCt. bedraagt, voor elk percent meer pCt. der bruto ontvangst. Aangenomen is echter ook een amendement, waarbij de duur der coneessie is bepaald op 25 jaren en het regt en de voorkeur wordt beperkt tot de oude stad. De arrondisscoients-reglbauk te Amsterdam heeft behaudeld liet be kende geval van het kruijersmeisje, dal op 2 April 11. zich uit de porte feuille van een met haar bevriend kruijersmeisje op slinksche wijze twee baiikbilletten, ieder groot duizeud gulden, toeeigende. Ter tereglzittiog bleek, dat zij met hare vriendin mede was gewandeld, toen deze op ver schillende kantoren gelden te ontvangen had. Den trap der kasvereeniging afkomende, vroeg zij haar vriendin haar japon even te willen vastmaken. Terwijl deze dat deed, nam zij uit de inmiddels even op den trap gelegde portefeuille de bovenbedoelde bankbilletlen. Zij begaf zich naar eeue bak- keri.t in de Spuistraat, aan wie zij geld schuldig was, en stelde deze een Jian'jj et van duizend gulden ter hand, zeggende: »houd er maar van af wat i'i u schuldig ben, ik kom straks terug". De bakkerindie volgens hare opgave het billet zonder het in te zien bad weggelegd, stond alsim mede teregt en wel ter zake van medepligtigheid aan diefstal, door bet helen van gestolen goederen. Vermits intussclien hare opgave thans door een ge tuige »a décharge" bevestigd werd en zij gunstig bekendstond, vroeg de sub- stiiuut-oQicier van justitie mr. A. J. Karsseboom hare vrijspraak. Hij bezat toch de overtuiging niet meer, dat zij eene misdadige bedoeling had gehad, al had zij ook zeer onvoorzigtig gehandeld. Tegen het kruijersmeisje eischte hjj eene celstraf van 183 dagen. De diamant, die dezer dagen te Amsterdam in bet water aan de Blaanw- brug teregt kwam, bevond zich in een dop. Het heeft den diamantslijper, die den dop uit den zak liet vallen, na vele opofferingen mogen gelukken, met behulp van een waldieper, den dop met den diamant te voorschijn le brengen, waarna de steen aan den eigenaar ter hand is gesteld. De weesinrigting le Neerbosch ontving van H. K. H, prinses Marianne eene gift van 1000. Te Wachtuoi, in Drenthe, is bij het vergraven eener sloot eene aan zienlijke hoeveelheid geldstukken gevonden. Ofschoon aanvankelijk de aarde op het land was neergeworpenkwam later bij het verwerken de schat te voorschijn, die bestaat uit een twintigtal zilverstukken van p.m. de grootte van een rijksdaalder en drie goudstukken, die uit het laatst der 16* eeuw en vroeger zijn. De stukken hebben verschillenden vorm; zij zyn acht hoekig, vierhoekig en rond. De vinder, Albert Hieling, is er mede naar Friesland vertrokken, waar lig een en ander op de voor hem voordeeligste wijze aan den man tracht te brengen. Te Beilcn is weder eene boeren huizing afgebrand. In dc laatste drie maanden zijn aldaar 12 gebouwen door brand vernield. Te Groningen is dezer dagen op een zolder gevonden eene schilderij, dat, ontdaan van de dikke laag stof en vernis, bleek te zijn een oud ita- liaansch meesterstuk, voorstellende »de Boetvaardige Magdalen a" en voorzien van de initialen D. C. Er moet reeds eene aanzienlijke som voor zijn geboden. Door de ryks-politie te Venlo is te Tegelen gearresteerd J van Vollen- berg, uit Venray, die eenige vcorname ingezetenen geld wist af te persen, onder bedreiging van moord. De politie, die hem daarop betrapte, ontdekte bij zijne arrestatie in hem èen oud bekende der justitie. Tc Venlo is gisteren een slaffonsarheider overreden en kort daarna j aan de gevolgen gestorven. De oorzaak was in onvoorzigligheid gelegen. Blijkens een brief uit Uniondalc, van 15 Mei. door de /V. R. C. mede gedeeld doet een belangwekkende brief van d'. D. van der Hoflvan Pot- ebefstroom, thans de rondte in de nieuwsbladen. Hij zegt daarin o. a., dat tijdens de monstervergaderingin December II. te Paardenkraal gehouden, de Transvaalsche vlaggepaal hij eene zich aldaar bevindende zeer groote klip in den grond gezet werd, en dat de thans zoo beroemd geworden opperbevel hebber P. Joiibrrtna liet vcrriglen der werkzaamheden, ieder vaderlander

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1