LEIDSCHE C0UR4NT. KENNISGEVING. 1SS1. DINGSDAG 7 JUNI.J. ap. 130. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2. Afzonderlijke summers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenlifn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BE RICHTEN. Vergadering van den raad der gemeente Leiden, op Donderdag den 9d'° Jnni 1881, des namiddags te twee uren. He ALKEMAADSCHE BUUG op de Oude Vest. over de Korte Mare, is tot Vrijdag aanstaande voor Rijtuigen AFGESLOTEN». EINNËNLANDSCHE BERIGT E N. LEIDEN 4 Junij. Naar wij vernemen zal de hooglceraar Schollen, na zijn ambt eenen veertig jaren bekleed te hebben, Dingsdag 14 Junjj a. s. zijne lessen be sluiten met ecne openbare les in het klein auditorium. Hel is te verwachten dal het den door velen geachten man niet aan belangstelling zal ontbreken. Van de zes candidaten, die zich heden aan hel mathcmalisch-littera- risrh examen onderwierpen, zijn geslaagd de hh. J. Bos MHz., van Zwolle, en G. A. Kal, van Gorinchem. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot GG volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. Heden werd, onder begunstiging van prachtig zomerweder, de dienst op de lijn Leiden—Katwijk 3/Zee, der flrjnlandsche sioomtramwcgmaat- sciiappijgeopend. Deze opening werd door een proefrit voor genoodigden voorafgegaan. Een aantal personen, waaronder wij 0. a. opmerkten den burgemeester en de wethouders en verscheidene leden van den gemeenteraad'den kolonel Leers en eenige leden van den senaat van het Leidsche studentencorps, had van de vriendelijke uitnoodiging der directie, om de inwijding met hunne tegenwoordigheid te vereeren, gebruik gemaakt. Een drietal keurig nette wagens, met locomotieven, welke met bloemenkransen en vlaggen- guirlandes versierd waren, stonden gereed om den proeftogt te aanvaarden. Ruim half tien nam de togt een aanvang. Allerwege waren uit de vensters der huizen, die dc tram op zijnen togt passeerde, vlaggen gestokenhetgeen de feestelijkheid niet weinig verhoogde. De tolgaarder Beijer vereerde zelf den 'eersten wagen met een fraaijen bloemenkrans. Alles ging uitstekend tot aan de gemeenteschool van Oegslgeest, waar de tram, ten gevolge van het stuk zijn der wissellijn derailleerde, hetgeen eenig oponthoud veroorzaakte. Spoedig was men dit kleine ongeval te boven gekomen en zette men zon der verder ongemak en oponthoud de reis voort tot aan Katwijk, waar een groot aantal nieuwsgierigen zich reeds verzameld had om het nieuwe vervoermiddel te bezigtigen. Het dochtertje van den chef, den heer van Arkelreikte een prachtigen bloemrnruiker, op welks linten de noorden: «Hulde aan R. S. T. M." te lezen warenaan den directeurden heer Gransover. Na hier eenigen tijd vertoefd Ie hebben reed men, en thans zonder de geringste storing, naar Leiden terug. Wjj kunnen 11a dezen {proefrit niet genoeg roemen over de vlugheid en tevens groote gemakkelijkheid, waarmede de tram zich over de rails bewoog. In minder dan driekwartier had men Katwijk bereikt. Ook het hinderlijke schokken, dat ons zoo dikwjjls in andere trams onaangenaam aandoet terd hier in geenen deele gevoeld. Wjj hopen dat de dienst verder aan de proef zal beantwoorden cn houden ons dan overtuigddat zeer velen van dit nieuwe en gemakkelijke middel tan vervoer zullen gebruik maken. Bjj kon. besluit van 27 Mei jl. zijn Overveen, gemeente Bloemendaal, alsmede de gemeenten Warmond, Waspik en Princenhage aangewezen als standplaatsen voor een postkantoor. Hel tijdstip, waarop deze kantoren in werking zullen komen, wordt door den minister van waterstaat enz. bepaald. Het stoomschip Gelderland, van Rotterdam naar Batavia, is op 3 Junij vau Suez vertrokken. Van //De Vredebond, Heraut voor gereformeerde kerk en zending", is ee" extra-nommcr verschenen, bevattende een woord aan hel volk van Nederland om het nader in te lichten aangaande den aard en hel doel van 'len Christelijk-historischen kiezersbond "Marnix". Bij 0. Rommcrts, te Leeuwarden is verschenen het eerste noinmer van De vrije Pers, politiek en financieel weekblad voof- Nederland". Ineen woord aan den lezer worden de hoofdbeginselen van het blad, iu liberalen geest, uiteengezet. Het U. I). meldt, dat op nieuw ongeveer ƒ1000 voor de Pool-expeditie toegezegd of ingekomen isdat het hooldcomiié voor de vaart op de IJszee met het plan is ingenomen en dal de deelneming buiten ons land steeds algemeeuer wordt, daar ook Frankrijk eene expeditie naar Kaap Horn zal zenden. Door den gemeenteraad van Delft zijn burg. en welh. gemagtigd zich tot de hooge regering te wenden, ten einde te verkrijgen eene bijdrage in de kosten van eene restauratie van hel benedengedeelte van den toren der Nieuwe Kerk Gisteren avond ten 7 ure beeft Z. K. H. de prins van Oranje een bezoeft gehragt aan den koninklijken grafkelder aldaar, bij gelegenheid van den sterfdag van 11. M. de koningin Sophie. Een prachtig bouquet is door Z K. H. op hare kist nedergelegd. Z. K. II. heeft op dien dag ook een bezoek gebragt aan het Huis ten Bosch. -- Dc volgende jongelingen, die voldaan hebben aan het in de vorige maand te Helievoetsluis gehouden examen voor machinist-leerling 2' kl. bij de marine, worden met ingang van 20 dezer geplaatst: J. J. Knaap. H. Stookcr, P. L. van der Harst, C M. Pleyte, J. van den Ban, C. Boo- gert, J. J. de Jong, J. van den Ben, J. M. Akrijn, II. C. Burger, J. van der Pjjl. J. T. Constandse, J. P. Kersbergen, J. van Ouwerkerk. K. Drost, D. Nepveu, J. Flik, J. L. Werner, G. J. Dassel, P. 11. de Carpenlier. Te Haarlem is aangehouden de beruchte dief llartog Koks, oud 48 ja'-en. die reeds tieumalen wegens diefstal is veroordeeld geweest; thans had hij in eene tapperij de geldlade bestolen en werd betrapt toen hij den inhoud in zijne zakken stak. Hij is op nieuw naar het huis van arrest overgebragt, waaruit hij pas was ontslagen. Ter benoeming van een gewoon hooglceraar in het burgerlijk regt en de burgerlijke regisvordering aan de universiteit van Amsterdam worden aan den raad aanbevolen de heeren mr. J. P. M. Molizcr, advocaat te Am sterdam, en ntr. N. K. F. Land, advocaat te Leiden. Volgens het TV. v. d. I). is, even als aan de Leidsche universiteit, ook aan dc Amsterdamsche eene vrouwen-studiebeurs gesticht onderdezelfde voorwaarden, en blijkbaar van dezellde onbekende zijde. De renten, ten bedrage van ƒ600 'sjaars, moeten strekken tot gemoetkoming in de kosten, verhonden aan dc studie aan de Amsterdamsche universiteit, ter verkrjjging van een of meer doctorale graden in de faculteit der geneeskunde. Volgens het N. v d. D. zijn de ondernemers van het te Amsterdam op te rigten "Théatre Indien" iu onderhandeling over den aankoop van het Park. De Parkzaal, waaraan zooveel muzikale herinneringen verbonden zijn, wordt dan schouwburgzaal. -r- Een diamantslijper te Amsterdam liet eergisteren op de Blaauyvebrug een kostbaren steen vallen, die ongelukkigerwijze in het water tcregt kwam. Ondanks alle inspanningen is men er niet in geslaagd hem weder te voorschijn te halen. Een geëmployeerde der llollandsche spoorwegmaatschappij en een sta tionsarbeider, die zich Woensdag avond te Weesp met een roeibootje op de rivier de Vecht waagden, ziju verdronken. De arbeider laat eene we duwe met vijf kinderen 11a. Te Nieuwe Diep is Woensdag avond door den havenmeester met de noodige hulp der militaire magt beslag gelegd op de in de haven liggende Engelsche vischsloep Seine, schipper Jackman, wegens sterk verzet der equipage legen de bevelen der havenpolitie en het weigeren van betaling der havenregten. Onder militair geleide werd dezer dagen aan boord van het wacht schip te Willemsoord gebragt een matroos 3« kl., die 24 jaar geleden van hel fregat Prins Alexander der iXederlanden ter reede van Texel gede serteerd is. Men meldt uit Zalt-BommelHet huis van Maarten van Rossum alhier wordt gesloopt. Den 23f° Junij a. s. zullen in het SladskofTijhuis verkocht worden de antiquiteiten, hoofdzakelijk bestaande in schoorsteenen en schil derstukken. Te gelijk zal het gebouw zelf verkocht norden voor afbraak. Hel is een stevig, sterk buis cn zou nog eeuwen kunnen méégaan. Indertijd is heL huis met een grooten tuin door den tegenwoordigen eigenaar voor 6000 a 7000 gekocht. Eergisteren zjju de eerste .kersen tper stoombootreederij uit 'Dttiiscltland langs Lobith naar Engeland vervoerd,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1