Oostenrijk, Weener metalliek in zilver, ieder ^root in kapitaal 1200 Ned. nominaal. Het Ulreclitsclie studentencorps zal het 49'" lustrum van de stich ting der akademie vieren met eene maskeradevoorstellende den intogt van aartshertog Matthias vau Oostenrijk in Brussel. Vele der costumes zullen allerprachtigst zijn. Meer dan eenig ander wordt echter werk gemaakt van de wapenrusting, die door den heer R. F. van Heeckeren van Wassenaer als aartshertog Matthias zal gedragen worden. Daaraan wordt zooveel ten koste gelegd, als, naar het V. D. meent, nog nooit by eenige maskerade hier te lande plaats had. Om het geheel te doen beantwoorden aan de historische eisehen, heeft de heer van Hceckeren aan een kundig indus trieel, den heer Begeer, opgedragen, om met den heer Casper, te Wecnen in het wapenmuseum van het arsenaal het harnas van den aartshertog te bezigtigen, daarvan te trachten de teekeningen en de gipsafgietsels te be komen, en zoodoende zich in de gelegenheid te stellen, eene volledige wa penrusting te laten vervaardigengelijk die in de keizerlijke verzameling aanwezig is, De heer van Heeckeren wenschte niet alleen, dat zijn costuum historisch volkomen juist zou wezen, maar wilde ook, dat het werk door de Nederlandsche njiverheid zou worden geleverd, zelfs al zou dit de kosten moeten verhoogen. In de Utrechtsche zilverfabriek, firma C. J. Begeer, is thans de arbeid bijna gereed. Bij gelegenheid van de dezer dagen Ie Lobith gehouden kermis heeft men het paard, hehoorende bij den wagen van een troep, die gymnastische voorstellingen gaf, zoo deerlijk mishandeld gevonden, dat het onmiddellijk afgemaakt moest' worden; een der voorbeenen scheen gebroken, en de héls van het dier op verschillende plaatsen gekwetst. Den dag te voren had een knecht van een anderen troep, die een klein paardenspel bezat, hoog gaande oneenigheid met zijn superieur gekregen, en zich daarom aan den eersten troep aangesloten. Nu wil men, dat het paard hel slagtofler van de wraakzucht is gewordendie de voormalige meester van dien knecht legen zjjn tweeden meester had opgevat. - Te Viersen lagen eergisteren morgen drie kinderen van 53 en 1 jaar Ie bed, terwijl de ouders op het veld aan den arbeid waren, toen eensklaps het bed in brand geraakte. Het oudste kind wist zich te red den, doch de twee anderen verbrandden op het bed. Men vermoedt, dat een der kinderen met lucifers gespeeld heeft. Nabij Sneek is het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het had een steen om den hals gebonden. Het lijkje, dat reeds sporen van ontbinding vertoonde, is naar het politie-bureau ver voerd, om geregtelijk te worden geschouwd. Te Acht karspelen, in Friesland, worden niet alleen lammeren, maar ook reeds melkgevende schapen door de maden aangetast. Vele veehouders haasten zich niet slechts om het woldragende vee van de vacht te ontdoen maar vooral om met alle mogelijke middelen, als kalkwater enz., de kwaadaardige kwaal te keer Ie gaan. Te Zevenhuizen, in Groningen, heeft een jongen van 17 jaar een knaapje van 11 jaar in een twist zoodanig verwond, dat hel kind levensf gevaarlijk ligt. De sergeant der infanterie, die Zondag avond onder den tram ge raakte tusschen Breda en Oosterhoul, is aan de bekomen wonden bezweken; "'-Hij behoorde bij het garnizoen te Geertruidenberg. Gisteren heeft op feestelijke wjjze de opening plaats gehad van den spoorweg Tilburg—Nijmegen. Te Venlo had eergisteren avond een treurig voorval plaats. De 70- jarige, pas gepensioneerde post-condncteur E. Thomas wilde in een roei bootje slappen en kwam bij toeval in de Maas teregt. Hoewel hij dadel(jk op liet drooge werd gebragt, gaf hij toch onmiddelijk den geest. 'sGRAVENHAGE, 3 Junrj. Het geregtsbof Ie 'sGravenhagc behandelde gisteren de zaak van G. W. 11., gewezen vader in het Luthersche weeshuis te dezer stede, die beschuldigd wordt van zes valschheden in geschriften ten nadeele van kinderen in dat gesticht aan zjjn zorg toevertrouwd en van misbruik van vertrouwen ten nadeele van dat gesticht zelf. Het bleek ter teregtzitting, dat beschuldigde een drietal spaarbankboekjes van kindereu had weten meester te worden .en daarin handteekeningen had doen stellen door een jonger broèrtje of zusje, mede aan zijn gezag onderworpen. Op gelijke wijze had hij procu ration, waarbij hij gemagtigd werd gelden op de boekjes van de spaarbank tot Nut van 't Algemeen te innen, doen in orde brengen. Door deze valsch heden bemagligde hy eerst 50, daarna ƒ21.50 en vervolgens 250. Deze feiten werden door besch. erkend, maar hij gaf op, de eerste som gedeel telijk en de tweede geheel te hebben vergoed; wat de derde betreft deze hatl hij ter goeder trouw verkregen en afgedragen aan den regent U., die echter sedert eenigen tijd is overleden. Het misbruik van vertrouwen be trof een bedrag van 766.86, dat hem ter voldoening eener rekening door den penningmeester was ter hand gesteld. Aanvankelijk deed hy het voor komen, dat hij het geld verloren had, maar hij het wilde vergoeden. Na gcruimeu tijd had hy slechts voor een klein gedeelte daaraan voldaan en dit was de reden, waarom hy zich genoodzaakt zag ontslag uit zijne be trekking te vragen, hetgeen hem, echter niet eervol, na elfjarige dienst werd verleend. Na hel getuigenverhoor wees adv. gen. mr. Gregory op de zwaarte der misdaden, door besch. gepleegd. De man, belast met de zorg van weezen, had die kinderen op eene schandelijke wijze benadeeld. De oorzaak hiervan kon wederom gevonden worden in bet bezoeken van koffijhuizen, in het mis bruik vau sterken drank, dat soms zóó sterk was, dat besch. het koffijhuis in ergerlijken toestand in het nachtelijk uur verliet, door een weesjongen afge haald. Het requisitoir strekte lot veroordeeling tot 2 jaren celstraf, 6 boe ten van ƒ50 en 1 van ƒ12.30. De verdediger, mr. Bik, voerde eenige lichtpunten in hel belang van zijn client aan. Hij trachtte aan te toonen, dal besch., ten aanzien van het tweede feit, geheel ter goeder trouw had gehandeld. Overigens meende pleiter, dat het misbruik van vertrouwen niet was bewezen. De uitspraak werd bepaald op aanstaanden Donderdag. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting barer werkzaam, heden bijeengeroepen tegen Woensdag 15 Junijdes avonds ten 8 ure. Z. K. H. prins Frederik en H. K. H. de prinses von Wied namen heden te Voorschoten plaats in den trein naar Amsterdam en bragten al daar een bezoek van HH. MM. den koning en de koningin van Zweden en Noorwegen. Z. M. de koning van Zweden zal eerstdaags een dag alhier doorbrengen. Z. K. H. de prins von Wied wordt morgen avond uit Duitschland inde residentie terugverwacht. De kiesvereeniging »de Grondwet" heeftin plaats van den heer dr. Evers, die bedankt had, tot candidaat bij de aanst. verkiezing van een lij voor de tweede kamer geproclameerd jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford, Het bestuur was in staat mede te deelen, dat de gekozene bereid was deze Candidatuur te aanvaarden. Eene ongehuwde, 21-jarige in zorgwekkende omstandigheden verkee- rende werkster, die, ter zake van diefstal van coupons ten nadeele van haren meester, eergisteren in verzekerde bewaring was genomen, is nu ook nog overtuigd geworden van diefstal van zes zilveren theelepeltjes. Wegein haren toestand is zij voorloopig niet naar de gevangenis overgebragt. Twee zeer gevaarlijke vagebonden, die hier ronddwaalden om door diefstal aan den kost te komenzjjn gelukkig gevat. Op klaarlichten da; hadden zij in de Parkstraat uit den stal van den heer v. d. K. twee over jassen, twee vesten en andere kleedingstukken gestolen en in eene kroeg te koop aangeboden. BUITENLANÜSCHE BERIGTEN. Dezer dagen werd ven van sir Morrison Kaffers in Swasiland. noegen zou doen dan ENGELAND, LONDEN. 2 Junij. openbaar gemaakt een toevallig ontdekt schrij- Barlow, den Britschen vertegenwoordiger onder dt Daarin verklaarde hij o. a., dal niets hem meer ge- het bevel te ontvangen om een leger van Swasis in de Transvaal te doen vallen, ten einde er alles te vermoorden, Ie verbran den en Ie verwoesten. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis medege deeld dat de brief echt is, en dat lord Kimberley, op aanraden van generaal Wood, aan sir Morrison Barlow onbepaald verlof gegeven heeft uit zjjn ambt. De Derby-wedrennen hebben onder begunstiging van goed weer en ten aanschouwe van duizenden plaats gehad. Van de mededingende paar den waren op Peregrine de meeste weddenschappen aangegaanmaar In- quois, gereden door F. Archer, behaalde de overwinning. Peregrine «is u". 2 en Toten More n 3. In South Belgravia, waar de aristocratie woont, beeft men tegenwoor dig veel last van de muskieten. Verscheiden personen zijn reeds zeer kwaal- aardig door deze beesten gestoken. Men houdt het er voor, dat de insecten door een Amerikaansch schip zijn overgebragt. De Daily News meldt uit Tunis, dat de Fransche regering de kano» neerboot Leopold heeft teruggeroepen wegens eene nieuwe schending der Britsehe vlag. Volgens de Levant Herald heeft het losgeld, dat de Britsehe gezant aan de Grieksche rooverbende onder Niho Pappas voor de vrijlating tan den Engelschen ingenieur Suler betaalde, niet 5000, doch 15C00 bedrage» Het blad wjjst er op, hoe geducht de eisehen der Grieksche roovers in It laatste twintig jaar zijn geslegen. In 1853 werd de heer Mac Graith door roovers opgeligl en tegen betaling van eene som van 400 weder vrijge laten. In 1867 moest de heer van Lennep reeds 1500 betalen; in 1M vroeg men voor kolonel Synge reeds 6000 en thans stelde men of Suter's hoofd 15000 Wel een bewjjs, dat het menschdom in waardt stijgt! De minister van buitenlandsche zaken in Portugal heeft in de kamer der Pairs verklaard, dat de regering het als noodzakelijk beschouwt, dat het parlement het Lorenzo-Marquez-tractaat laat rustenaangezien dt nieuwe toestand in de Transvaal eene wijziging van het tractaat noodij maakt. Er beslaat te dien aanzien eene volmaakte overeenstemming tus schen Engeland en Portugal. Naar aanleiding van het ongeluk met de Victoria, in Canada. M- ben de regering der Vereenigde Staten en die van Canada bepalingen gt- maakt omtrent het onderzoek van passagiersstoombooten. welke verorde ningen ten strengste gehandhaafd zullen worden. FRANIiRIJ K. n< tb «ij lei w< 110 De senaat heeft nu reeds hevige aanvallen te verduren, daar men weet. dat hij zieh zal verklaren tegen den door de kamer aangenomen ,/scrutin liste". De Rép. frang. dreigt dat ligchaam reeds met vernietiging; Ml ligchaam toch niet uit algemeen stemregt ontsproten, mag zich niet tegenj de volks-souvereiniteit verzetten. Engelhard, president van den Parjjsclien gemeenteraad, is benoemd tol| grootkruis der orde van Isabella de Catholieke. - De beroemde letterkundige E. Litlré, lid der akademie, is overleden. In den Acclimatatietuin te Parijs is dezer dagen een giraffe geboren.I Eenige uren na de geboorte was het dier, van de schoft gemeten, 1# ®el" boog. Het maakt, nog zonder horens zjjnde, eene allerzonderlingste «fj tooning. - Pauline Minck en eenige andere personen zijn te Marseille vervolgd geworden ter zake van de aldaar gehoudene bijeenkomst ten gunste vi«| Ilesse Helfmann. Pauline is veroordeeld lot eene maand gevangenisstraf,I,e tvapi get vat doe mo; nad bed redi bet den Ven Spoo den der besta ling tot i zulle tnose langs 10 sraaf verse massa deurw dalen verscl loenei LOï tie ini Miinsti I Pen z, 'n Aug bON van gii Plan z nveriui| "aarde Be h dat hei 'u-land

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2