COURANT. LE1DSCHE BTNnENLAN I)SCIIE BERIGTEN. 1881. W°. 129, ZATURDAG 4 JUNI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jnars /I.60, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlenlién is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandagavond geene Courant worden uitgegeven. LEIDEN. 3 Jtinij Door liet kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is, Ier ver- j vulling der predikants-vacature, uit het vroeger opgegeven zestal liet vol- geude drietal gevormd: dd. J. Hulsebos, pred. te Lemmer; dr. P. G. Datema, pred. te Weesp. en G. Diehl J.Cz., pred. te Oud-Vossemeer. - Een jongen, die met een zoogenaamden catapult een meisje in het oog geraakt heeft, genaamd A. F. A. v. d. Heuvel, wonende te Leiderdorp, be- vindt zich in politiebewaring, even als de 14-jarige I. J. de M., die eergis teren avond een in het Plantsoen wandelend heer door een steenworp ver wond heeft. Tegen beide jongens is proces-verbaal opgemaakt. - Gisteren namiddag is zekere vrouw T.ten gevolge van een toeval, tan eene trap gevallenwaardoor zjj eenige verwondingen aan het ligchaam bekwam. De heer d'. Baert heeft haar geneeskundig behandeld. I Bij de intrede van het schoone saizoen komt zich, bljjkens hierachter voorkomende aankondiging, weder een oude bekende bjj ons publiek in troduceren. Het hotel restaurant «de Wjjkerbrug", te Voorburg, noodigt tot een bezoek uit. Het zoo aangenaam gelegen etablissement handhaaft steeds zijnen gevestigden roem, onder de directie van den heer J. C. van hommeldie zich beijvert door goede consumtie en beleefde bediening het den bezoekers aangenaam te maken. - Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft bij V. M'. besluit van 25 Maart 1881 voor dit jaar weder de vergunning ver kregen tot het houden van eene verloting, bjj gelegenheid van dealgemeene tentoonstelling, die zal plaats hebben in de maand September te Schagen. liet aantal uit te geven loten is bepaald op een maximum van 25000. Het doel van het houden der verloting is om de inzendingen op de tentoonstel ling aan te moedigen. Alle prjjzen zullen dus op het tentoonstellingsterrein worden aangekocht. De kas der maatschappij zal onder geen voorwendsel voordeel mogen genieten van deze verloting. - Voor het groot Oost-Indisch ambtenaarsexamen, dal 20 Junij e k. aanvangt, hebben zich 98 candidaten aangemeld. - De algemeene synodale commissie der Ned. herv. kerk heelt in hare laatste zittingen onderscheidene aanvragen om vernietiging van beslissing in hooger beroep verworpen. Verder heeft zij eene concept-instructie voor den te benoemen secretaris der synode opgemaakt en een gewjjzigd reglement «p de kcrspelvorming, waarin zij tracht te gemoet te komen aan de legen bet vorige gerezen bezwaren, ontworpen, een en ander om ter synodale tafel te worden gebragt. - Door de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij is aan de tweede kamer een adres gerigtbetreffende het wets-ontwerp tol aanvulling van de wet van 9 April 1875, met eene bepaling ter voorkoming van boschbranden langs de spoorwegen. Het bestuur acht het tegenover de spoorweg-ondernemin- fen onbilljjk deze te belasten met hel rul maken en houden van strooken fronds langs de spoorbaanen meentdat de zorg daarvoor aan de eigena ren der belendende terreinen behoort te worden overgelaten. Zij vleit zich daarom, dat de kamer de wet niet zal aannemen, maar verzoekt, voor het D»al dit toch mogt geschieden, er eene bepaling in op te nemen, dal zjj op de tbans beslaande spoorwegen toepasselijk kan worden verklaard legen schadeloosstelling uit 'srjjks kas, geljjk dit is geschied ten aanzien van de verpligting om den spoorweg af te sluiten. - De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich, betreffende een ingekomen >dr«s tot afschaffing der kermis, met 25 tegen 8 stemmen, verecnigd met b«t advies van burg. en weth.om daarop afwijzend te beschikken. - Gisteren is de spoorweglijn Haarlem Zandvoort feestelijk geopend, van genoodigden bragt de trein uit Amsterdam naar Haarlem en vele 'aderen uil Haarlem en omstreken begaven zich met hen in den extra-trein, dit, met vlaggen versierd, gereed stond om hen naar Zaïidvoort te bren- fffl. Te 11.40 begon de korte togt aan het nieuwe station bij het bolwerk, aan het station Overveen-Bloemendaal hield men een oogenblik op en boomde toen de duinen door naar Zandvoort. Onder de ouderen van da- Da, die dezen togt medemaakten, zegt de H. C., waren er, die zich nog herinnerdendat tol in 1820 de gemeenschap van Haarlem met het arme |™cher»dorp Zandvoort glechts onderhouden werd over liet over «den Blin ken" (bij Overveen) door de duinen loopende //visscherspad" en over den van den Aardenhout door hel gulle zand over de duinen loopenden zooge naamden rjjweg. De talrijke schare van genoodigden werd in hel ruime stationsgebouw verwelkomd door de muziek van de Kurkapelle van den heer Blazer. De burgemeester van Zandvoort. de heer Boerlage, bragt hun een welkomsgroet en men begaf zich vervolgens, op uitnoodiging van den heer Eltzbachcr, president-commissaris van de spoorweg-maatschappij der nieuwe Ijjunaar het fraajje hótel, door de hecren Ellzbacher vlak bjj het slation gebouwd. Den sierlijken breeden sleenen trap opgegaan, die naar de pas sage geleidt, welke aan de achterzijde van het hotel verbonden is, ging men die passage door, waar reeds onderscheidene winkels geopend waren, en bezigtigde men een oogenblik het hótelom daarna plaats te nemen aan het déjeuner, dat in de groote, hooge en fraajje kurzaal door de spoor weg-maatschappij werd aangeboden. Tot half vier bleven alle gasten bjjeen allerlei dronken werden ingesteldwaarbij men hulde bragt aan den onder nemingsgeest en de groote energie van hendie deze spoorweglijn in zoo bijzonder korten tjjd van zes maanden en zoo goed hebben tot stand ge bragt, en de beste wenschen voor het welslagen hunner pogingen werden geuit. De fraajje wagens der nieuwe lijn voerden te half vier de mecsten der genoodigden, uiterst tevreden over de ontvangst, naar Haarlem en Amsterdam terug. Zelden is eene onderneming met meer kracht doorgezet en zelden ook is in korten lijd zooveel werks verrigt. Men zal dit moeten toegeven, wan neer men bedenktdat voor de spoorwegwerken uiel vóór den 8""1 December 1880 de eerste spade werd in den grond gestoken en dat niet vroeger dan op den 25slt» Februarjj 1881 de eerste steen der gebouwen werd gelegd, terwjjl thans niet alleen de geheele spoorweglijn met de stations is in ge bruik genomen, maar ook eene Passage van 26 winkels en een daarmede verbonden uitgestrekt Kurhaushótel konden worden betrokken. De ondernemers dezer exploitatie hebben de firma E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, aangezocht zich in de Passage-Zandvoort te doen vertegen woordigen. Die firma heeft gemeend aan die uitnoodiging te moeten vol doen, en heeft met den meesten spoed een «Emporium" harer zaak daar ingerigt. Eerst den 7d,n Mei toch kwam bjj haar de daartoe strekkende aanvrage in en niet vóór den 25"«11 Mei 11. kon het besluit tot vestiging dezer zaak worden genomen. Daarna is het plan vastgesteld en gedeeltelijk reeds uitgevoerd. Het «Emporium" zal eene stapelplaats zijn van al wat tot den tuinbouw in den meest uitgebreiden zin gerekend kan worden te be lmoren, alsmede van arrikelen van nijverheid, kunst en wetenschap op den tuinbouw betrekking hebbende, cabinet de lecture, enz. De firma koos den naam «Emporium" voor deze inrigting, om haar volmaakt Reiitraal standpunt aan te duiden tegenover alle volkeren der wereld waarvan het bezoek am de nieuw oplevende badplaats Zandvoort verwacht mag worden. Het is gevestigd in de Passage n». 19. Onder den titel «Haarlem-Zantvoort 2 Juni 1881" werd op den dag der ope ning door de firma aan de genoodigdendaarbij tegenwoordigeen souvenir aan geboden Het is een fraai zeer net uitgevoerd boekje, bevattende de afbeeldingen met begeleidenden Hollandschen en Franschen tekst, van eenige hyacinthen tulpen, en anderen gewassen, die in het bjjzouder de aandacht trekken. De leidende gedachte bjj de zamenstelling van den inhoud was deze, dat de Haarlemsche bloembollenteelt aan hel zand der duinen de grootste ver- pligtingen heeft, en dal een gevoel van dankbaarheid voor die natuurgave eene firma, die zich reeds 70 jaren met die teelt bezig hield, er prijs op doet stellen mede te kunnen werken tot het verheffen der badplaats, in die bevoorregte streek gelegen. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is gisteren vonnis gewezen in de strafzaak tegen den droogist M. Cléban en zjju bediende, wegens den verkoop en aflevering van vitriool in plaats van gevraagde ricinus- of won derolie. De reglbank heeft den patroon ontslagen van regtsvervolging en den bediende tot eene celstraf van 45 dagen veroordeeld, ter zake van manslag door onvoorzigtigheid. Zjj overwoog o. a., dat het niet is gebleken dat de heer Cléban eene mindere hoeveelheid van een geneesmiddel heelt verkocht dan waartoe hij als droogist gcregtigd is. doch dat de bediende aansprakelijk is, omdat hij eene verkeerde flesch heeft gegrepen en daaruit j geschonken zonder zich van den inhoud te vergewissen, al was het ook dat die stond op de plaats waar altjjd de flesch met ricinusolie geplaatst was. Aan de r. k armen te Amsterdam is door wjjlen vrouwe C. M. J. Blunck een legaat vermaakt, beslaande in twee obligatién ten laste van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1