BUI TEN LAN DSC HE BERIGTEN. om hel zijnen ouders bekend le maken; de dienstboden waren reeds op het land om te melken, en hadden er niets van bespeurd. Vier jonge oojjevaars, die op de schuur in het nest waren, zijn ook in de vlammen omgekomen, liet moet tredend geweest zjjn om te zien, hoe de ouden met het voedsel in den bek hen nabij wilden komen. Als een bewjjs voor de hooge prjjzen, die tegenwoordig besteed worden voor waajjers, kan het fei-t gelden, dat dezer dagen op eene verkooping te Hoorn eene geschilderde waaijer, bestaande-uit 30 bladen en voorstellende een hoffeest, den aanzienlijken prijs opbragt van ƒ700, buiten het opgeld. Den 19d,° October a. s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de hoog- leeraar Hal tingte Utrecht, zjjn ambt aanvaardde. Eene commissie heeft zich gevormd om dezen dag te vieren, met den hoogleeraar C. W. Opzoo uier aan het hoofd en dr. Jonkman te Utrecht tot secretaris. Onder Renswoude had eergisteren ochtend een treurig ongeval plaats. Een oppassend jongmensch keerde met zjjne paarden van het veld huis waarts, toen hij door een er van zoodanig tegen de maag werd geslagen, dal hij onmiddellijk ineenzakte en een lijk was. In eene achterbuurt te Zutphen heeft zekere B. H. in beschonken toe stand zijne zuster met een mes eene gevaarlijke wonde in de borst tpe- gebragt. Een werkman op eenevbaggermaching op de rivier de Waal te Her- wijnen is door het terugslaan van eene lier der ankerketting het hoofd ver brijzeld en eenige oogenblikken daarna overleden. Betreffende den moord le Zuidwolde worden de volgende bijzonderhe den vermeld: De verslagene heet M. Koets, 27 jaar oud, stond te goeder naam bekend en diende bij een landbouwer op Schotlerhuizen. Jl. Zondag zou zij aan hare ouders een bezoek brengen en begaf zich daartoe in den voormiddag op weg. Gebruik makende van een binnenpad, zou zij daar in ongeveer een uur tjjds hebben kunnen komen. Zij is echter in het geheel niet bij hare ouders geweest en kwam ook Zondag avond niet weder te huis. Eenige veldarbeiders vonden haar Maandag morgen met afgesneden hals. De krullen van haar oorijzer waren afgedraaid, terwjjl ook haar beursje wordt vermist. De'moord moet gepleegd zijn in het open veld, en zeer waar schijnlijk in den voormiddag. De justitie en politie zjjn in de weer om den bedrijver van de gruweldaad opude sporen. Het zal echter moeijeljjk zijn hem te vinden, want er is waarschijnlijk een volle dag verloopen tusschen I et plegen van het misdrijf en het vinden van het slagtoffer. De regtbank te Leeuwarden heeft Agema. gewezen koetsier van den heer Bieruma Oosting. wegens mondelinge bedreiging met moord onder voorwaarde, veroordeeld tot G maanden celstraf en ƒ50 boete. Op de tramlijn Breda - Oostcrhoul is in den nacht van Zondag op Maandag een sergeant van het 6le reg. infanterie overreden, waardoor hém de regterarm verbrijzeld werd en hij nog eenige kneuzingen bekwam. Eergisteren is door eene onbekende oorzaak brand ontstaan in de uit gestrekte mnstbosscl en van den baron de Caters, te Antwerpen woonachtig. De brand heeft gewoed in het zuidwestelijkste gedeelte der Wouwsche Plan tage, gelegen aan de Belgische grenzen. De geleden schade moet aanzten- ljjk zijn. Te Gronsfeld, in Limburg, had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Baron d. L. en eene dame waren in een rijtuig gezeten, waarvan de paar den op hol geraakten, met het noodlottig gevolg, dat beiden ernstig ge- kwetst werden en men voor het behoud van het leven der dame vreest, i Door de ambtenaren te Heythuisen is op de grens langs het afwate ringskanaal een verborgen nederlaag gevonden met 12 ankers spiritus. Volgens berigten uit Zuid-Alrika van 10 Mei wordt het adres van het Transvaalsch comité in Nederland door de Zuid-Afrikaanders zeer gewaar dcerd. Kunnen de aloude betrekkingen niet geheel hernieuwd worden, de Transvaalsche regering kan doorgaanden toevloed van landverhuizers uit Nederland lokken; aan den anderen kant kunnen Nederlanders geld ver schaffen tot oprigling eener nationale bank in Transvaal en den aanleg van spoorwegen. Zoo zou dat land weldra evenzeer bloejjen als Oranje-Vrijstaat. Het Kaapsch f olksblad vertolkt die meening. De volksraad in den üranje- Vrjjstaat heeft eenstemmig president Brand gemagtigd naar New-Castle te gaan tol deelneming aan het vredeswerk. 'sGRAVENHAGE, 2 Junij. Tot kantonregler-plaatsvervanger in jhet kanton Berlikum is benoemd de heer J. C. Tamson, secretaris der gemeente MenaldHmadeel. De heer G. J. Muiiers Jr., leeraar aan de hoogere burgerschool te Lei den, is benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek aan 's rjjks-kweekschool voor onderwijzers te Deventer. Blijkens berigt van 's konings gezant le Rome, heelt de heer Westen berg aan jhr. G. van dtn Bercl» van Heemstede, attaché honorair bij Z'. M«. gezantschap daar ter stede, op diens verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft hel grootkruis der Frans-Jozef- orde geschonken aan Murad-effeudi, Tttrksch gevolmagligd minister bjj de hoven te 's llage en Stockholm, als erkenning van zijne letlerkuudige ver diensten. In de zitting van de tweede kamer der staleu-geueraal van heden is aangenomen, met 60 stemmen tegen 1, de wet regelende het auleursregt voor geschriften, plaat-kaart-, muziek-, tooneelwerken en mondelinge voordragten en het uit- ol opvoeringsregt voor tooneel- en dramatisch- muzikale werken. De inwerkingtreding is bepaald op 1 Januarij 1882. De inbreuk op hel auleursregt zal niet dan op klagte vervolgbaar zijn. Na aanneming van de ontwerpen tot aanvulling der art9enwet en tot wij ziging van de wet betreffende den raad van state is de kamer tot 20 Junij gescheiden. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft heden den graanhandelaar H. L. v. B.te Breda, ter zake van poging tot omkooping van een openbaar militair ambtenaar, in honger beroep veroordeeld tot 45 dagen celstraf en geldboete van 50. W. J. R.uit Rotterdam, werd wegens diefstal bjj nacht in een bewoond huis met behulp van binnenbraak veroordeeld tot 18 maanden celstraf. 11H. MM. de koning en de koningin van Zweden en Noorwegen zjjn gisteren avond met den trein van 10 u. 15 min. langs den Holl. spoorweg alhier gepasseerd op hun reis naar Amsterdam. De Zweedschc gezant aan ons hof, de heer de Burenstam, begeleidde den door hem hier te lande ver tegenwoordigden souverein en zijne gemalin. BELGIË, Onlangs wist zekere Monlbliart uit de cellulaire gevangenis van Char leroi te ontsnappen, en dezer dagen ontving de directeur dier gevangenis een pakket, waarin hij het pak vond, dat de vlugteling in zijne cel ge dragen had. Het dorp Winenne, dat enkele jaren geleden geheel door brand werd vernield en door verschillende assurantie-maatschappijen nieuw was opge. bouwd, is bijna weder eene prooj der vlammen geworden. Drie kapitale hofsteden zijn met -al hel vee en huisraad afgebrand en hel is slechts aan de bijna bovenmenschelijke inspanning der nieuw georganiseerde brandweer te danken, dat het vuur niet verder om zich heen gegrepen heeft. Dit is de vijftiende groole brand in dat dorp, binnen nog geen drie jaren tijd ENGELAN D. LONDEN. 1 Junij. Lord Dalhousie stelde dezer dagen in het hoogerhuis voor, eene com missie te benoemen, belast met een onderzoek naar de bestaande politic- reglementen tot bescherming van jonge meisjes tegen verleiding tot een slechten levenswandel en om eventueel voorstellen te doen tol herzienini en aanvulling van die reglementen. Zijn voorstel toelichtende, noemde de spreker een aantal gevallen, waarin jonge meisjes onder verschillende voor wendsels naar steden op het vasteland waren gelokt om daar gedwongen !t worden bordeelen en andere in kwaden eeuk staande huizen te bezoeken, Deze afschuwelijke' meisjeshandel wordt tegenwoordig le Londen met vol komen veiligheid en met de grootste driestheid gedreven, daar de bestaande wetten magteloos zijn om het kwaad den kop in te drukken. Onder die omstandigheden is aanvulling van de wet gebiedend pligt. Graaf van Shaf tesbury en de bisschop van Peterborough ondersteunden het voorstel. Laatst genoemde voegde aan de toelichting van lord Dalhousie toe, dat. ternjjl het een hoogst bedroevend feil isdal Engelsche meisjes naar bordeelen op het vasteland gelokt worden, Fransche, Duitsche en Belgische meisjes aan dergelijke huizen in Engeland «overgedaan" worden. In het lagerhuis heeft de beer Chamberlain medegedeeld, dat de rege ring de andere gouvernementen heeft uitgenoodigd tot eene internationale schikking betreffende de lichten, die visschersschuilen zullen moeten voeren. In de "Agricultural Hall" alhier zal van 31 October tol 12 November ais. voor de tweede maal eene internationale tentoonstelling van voedings middelen gehouden worden, waarop alles toegelaten wordt, wat eenigzins met de productie en bereiding van voedingsmiddelenook uit de kolonie, in verband staat. De groote Land-League van Groot-Rrittannië heeft het volgend besluit genomen: De groote toename van de uitdrijving van pachters in Ierland n de aanwending van dc strijdkrachten der kroon om deze uit te voeren, gepaard aan de inhechtenisneming van de voornaamste hoofden der Land- League bewjjst, dat de dwangwetten van het ministerie gebruikt wor den om de landeigenaars in de onderdrukking der Iersche pachters te steu nen. Wij roepen daarom de leren in Engeland en Schotland op, evenals die Engelschenwelke met hel lot der verdrukten medelijden gevoelen, stappen te doen om de openbare meening in Engeland en Schotland door eene reeks van volks-manifestatiën op te wekken. Eene manifestatie van dien aard wordt tegen 5 Junij in Hydepark georganiseerd. De correspondent van dc Daily Telegraph te Pielermarilzburg meldt het volgende: De kanonnen, door de Boeren te Potchefstroom buitgemaakt zullen heden aan de Engelschen teruggegeven worden. Het gerucht, dat de onderhandelingen tusschen Wood en de hoofden der Boeren zouden zijn blijven steken, verdient hoegenaamd geen vertrouwen; integendeel, doel eene vreedzame schikking verwachten. Even zeker is heldal er geene vijandige beteekenis moet gehecht worden aan het vertrek van kolonel Buller naar Potchefstroom. Naar het heet. zou aan de jegens Engeland trouw geblevene inwoners van d^ Transvaal le verslaan zijn gegeven, dal het geheele land leitelijk aan de Boereu zal worden teruggeschonken. Pr geruchten omtrent gevechten tusschen Boeren en inboorlingen worden tegen gesproken. Twee Kafferstammen beoorloogden elkander; hierop braglen de Boeren, om hunne hoeven le beschermeneen commando bjjeen; doch lot vechten kwamen zij niet. Volgens berigten uit Athene heeft de ontdekking van een financW schandaal aldaar groot opzien gewekt. Verscheidene hooggeplaatste Griek- sche beambten zouden daarbij betrokken zjjn. Eene bende van valsche mun ters maakte op groote schaal Turksche bankbilletten en Grieksche banknoten na. Het is geblekendat voor verscheidene millioenen van deze valsche stukken in omloop zijn, daar de bende reeds sedert jaren werkzaam was. De Grieksche schatkist lijdt groote schade. Het hoofd der bende is Velendzas, hoofd-contróleur der belastingen, in wiens kas een tekort van 800,00# drachmen gevonden is. FKANkRIJK, lis in te» daa rijk mil plui kee gezt de I fort hciir den Eeyj dat dergi bene- Griel verza Vol naak liet c de vo nesia Schei! ten llafis- Bey, 2 Biy, opsem ren, t ben; i bewust den ai aantal WEE slaat i «orden de indii IIA lil 'en der Bepaald 'au het OUBL ailand A 'leitrwaa ben van eiland. NEVV-i •ers d De Gaulois heeft met medewerking van verscheidene andere een feestavond in het Trocadero georganiseerdw aarvan de opbrengst li

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2