De kapitein H. van Dijk, van het 2' bat 3' reg. infanterie te Bergen op Zoomis op verzoek overgeplaatst bij hel 4e reg. infanterie en ingedeeld bij het 2' bat. van het regiment te Leiden. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek, alhier, zullen, te be ginnen op 9 Junij, verkoopen de boekverzamelingen van wijlen de heeren jhr. mr. J. N. van Putlkammer, oud-secretaris en lid van den raad der ge meente Leiden, mr. L. D. Suringar, advocaat en procureur, lid vao den gemeenteraad van Leiden, m'. A. J. van Deinse, regter in de arrondisse- ments-regtbank te Rotterdam, m'. A. J. Noels, advocaat te Nijmegen, en A. P. J. de Wilde, mcd. doctor te Schoonhoven; verder prenten, muziek, chirurgicale instrumenten en andere voorwerpen. De catalogus ziel het licht. Wij maken belanghebbenden daarop opmerkzaam. Aan het bestuur der Ulrechlsche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, is bij kon. besluit van 16 Mei een subsidie uit 's rjjks middelen toegekend, groot 300, uitsluitend bestemd tot bestrij ding der kosten van aankoop van prijzen, uil te loven bij den schietwed strijd. in Junij van dit jaar van wege dat bestuur te houden. De staatscommissie belast met het afnemen van het examen voor hel notaris-ambt zal hare zittingen houden in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 'silage, op 1 Julij a. s. en volgende dagen, des voormid dags ten tien ure. Zij, die tot liet exame.-. wenschen te worden toegela ten, moeten zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der commissie, den heer J. Kalf!, met opgave of zij zich aan het geheele examen dan wel slechts aan een of meerdere gedeelten daarvan wenschen te onderwerpen. Het centraal bestnur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-ver bond heeft bij de tweede kamer een adres ingezonden, ten verzoeke zoo danige wijziging te brengen in de regeling van werkzaamheden der kamer, dut de interpellatie van den heer Gratama, betredende de zaak der schrij vers aan 'srjjks marinewerf te Amsterdam, nog vóór het Pinkster-reces aan de orde worde gesteld. Door de prov. staten van Noordholland is tol lid van de eerste kamer der slaten-generaal, in de plaats van den heer mr. H. J. Smit. gekozen de heer M. 11. Insinger. bij herstemming met 35 stemmen tegen 29, op den heer Zimmerman uilgebragt. Een billet was in blanco gelaten. Te Haarlem is de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der" Alg. Ned. Vrouwen-Vereeniging «Arbeid adelt", onder bescherming van H. M. de koningin. Git hel verslag bleek, dat de toestand der afdeelingen en van de vereenigiug zeer gunstig was. Het getal donateurs en leden U 1715; aan 286 dames-werksters werd voortdurend werk verschaft: aan verkochte goederen en afgeleverde bestellingen werd besteed de som van 16,168.93. Betreffende de feestelijkheden, die van 1115 Julij ter gelegenheid van het congres en de algemeene vergadering der Maatschappij van njjver- l.eid te Haarlem zullen plaats hebben, wordt voorloopig het volgende ver-' meld: Maandag 11 Julij, ontvangst van de afgevaardigden enz. door het gemeentebestuur, daarna muziekuitvoering in de buiten-sociëteit. 12 Julij, algemeene vergadering, 's avonds muziekuitvoering door de grenadiermuziek in de sociëteit Vereenigiug, daarna bal. 13 Juljj, algemeene vergadering en 's namiddags waterfeest. 14 Julij, algemeene vergadering; opening der meubelzaal in het kunstindustriemuseum op het Paviljoen; diner te Zand- vooit. 15 Julij, rijtoer in de omstreken. Het 250-jarig bestaan van hel weeshuis der Waalsch-hervormde ge meente te Amsterdam is Zondag en Maandag op feestelijke wijze herdacht, waartoe Ook de oud-verpleegden waren uitgenoodigd. D'. Valès heeft Zondag in de Groote Walekerk de geschiedenis van het Walewceshuis in bij/onderheden verhaald en, naar aanleiding van Genesis IV; 9, 106, in verband met Romeinen XIV: 76 eene belangrijke rede gehouden Gisteren zjjn de weezen (21 jongens en 14 meisjes) feestelijk onthaald., Zjj hebben en corps hel Panoramagebouw bezocht en des avonds heeft Bam berg hen een paar ureu aangenaam bezig gehouden. Een zilveren servet ring met toepasselijk inschrift is hun tot aandenken aan den zoo bljjden dag geschonken. Gisteren avond ondervond hel bestuur vele bljjken van belangstelling van gemeentelijke autoriteileu en anderen. De Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij hield gisteren te Amster- j dam hare jaarlijksche algemeene vergadering. Vertegenwoordigd waren 98 aaiideelcn gcregtigd tol het uitbrengen van 69 stemmen. Goedgekeurd werd de ex|doitatie-rekening en balans over 1880 en daaruit het dividend per aandeel bepaald op 73.25, zoodat na de reeds uitgekeerde ƒ20 nog ƒ53 25 per aandeel te ontvangen is. Besloten werd tot het in exploitatie nemen van een stoomlramspoorweguitgaande van hel station Lichten voorde - Grocnlo naar Groenlo en verder. De volgens den rooster aftre dende commissaris jh\ mr. W. 'Roëll werd als zoodanig herkozen. Door een der aandeelhouders werd aan het bestuur in overweging gegeven en aanbevolen om bij gelegenheid van statuten-verandering, zoo zulks voor komt, Uitbreiding te geven aan de bevoegdheid lol het toekennen van be- loouingen uit de winst, aan sommige ambtenaren der maatschappij, iets dat thans reeds geschieddoch te beperkt is, door de in de tegenwoordige statuten gestelde enge grens. liet berigt omtrent het bij de Oranjesluizen te Schellingwoude voor gevallen ongeluk is in zooverre onjuist, dat de heer Kloppenburg, daarbij vermeld, niet overleden is. Zijn toestand is niet gevaarlijk meer. Door mej. G. Mcreus, onlangs te Hoorn overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente, aan hel proiestantsche weeshuis en aan het vrouwen hofje aldaar elk /1C00 gelegateerd. Tusschen Nieuwe Schans en Winschoten viel Vrijdag 11. een wagen, bespunui met twee jonge paarden, in de Weslwoolsche A, met het on gelukkige gevolg dat de voermarr en de beide paarden verdronken. Dezer dagen werd van Deventer gevankelijk naar Leeuwarden overge- bragt een der manschappen van het 4' reg. huzarenom daar voor den krijgsraad teregt te staan, als verdacht van het vervalschen van postwissels, hem uit België toegezonden. Op deze wjjze zou hij zich successivelijk ƒ156 hebben toegeëigendten nadeele van den staal. Te Baardwijk werd eergisteren nacht zekere van Leent gewekt door het opschuiven van een raam zijner woning. Op zijn geroep nam een man de vlugt, doch werd gegrepen door zekeren L. K. en, hoewel zich verwe rende, vastgehouden en bij den burgemeester gebragt, die hem in arrest stelde. De inbreker geeft voor een Belg Ie zijn en heeft reeds eenige dagen in de gemeente rondgezworven. De bij hem gevonden voorwerpen leiden tol het vermoedendat men met een booswicht van den eersten rang te doen heeft. Dezer dagen nam een boer, met paard en kar langs de Zuid-Willems- vaart huiswaarts keerende, onderweg drie kinderen mede. Niet ver van de brug te Aarle-Rixtel schrikte het paard van het gefluit eener stoomboot en ging met kar en passagiers in de diepe bermsloot. Een meisje van 11 jaar verdronk; de overigen werden met groote moeite door den kapitein der boot gered. Naar men verneemt heeft een particulier Ie Maastricht aan de rege ring aangeboden de nog onverkochte vestinggronden en bloc over te nemen voor 50000 meer dan de geschatte wgprde. - Te Maastricht had Zaterdag II een treurig ongeval plaats. De oudste zoon van den heer Eng. R. had het ongeluk met paard en rjjtuig in het kanaal te St. Pieter te storten, met het noodlottig gevolg, dat hjj levenloos daaruit werd opgehaald. Een vriend, die met hem iu het rjjtuig was geze ten, wist zich te redden, en ook hjj zou het leven behouden hebben, indien hjj geene pogingen had aangewend om het paard op het drooge te brengen De minister van marine heeft aan de tweede kamer zijne inlichtingen ingezonden op de adressen van de werklieden-vereenigingen omtrent bet verzoek der klerken aan hel marine-etablissement te Amsterdam, om ver hooging van salaris en omtrent de hun deswege opgelegde straf. Na eerst uiteengezet te hebben het onderscheid tusschen klerken (ambtenaren) en schrijvers (meerendeels uit de werklieden voortgekomen geëmployeerden, van wie veel minder kundigheden worden geëischt), en daarbjj te hebben betoogd, dal deze schrijvers voor het tegenwoordige althans behoorlijk over eenkomstig hun kennis en arbeid beloond worden, deelt de minister mede: dat uit het ter zake ingediend rapport van den directeur en kommandam der marine te Amsterdam blijkt, dat een tweetal der onderteekenaars liet ontwerp-adres hunnen onmiddelljjken chef, den hoofdingenieur der marine, ter inzage hebben aangeboden, met de vraag, of het, na op zegel te zijn geschreven, kon worden ingediend. Naar de strekking van het adres ge vraagd en deze door hen uiteengezet zijnde, werd door den hoofdingenieur te kennen gegeven, dat hel verzoek niet kon worden ondersteund en de indiening er van zelfs werd ontraden, maar dat zij. niettemin zulks ver langende, daartoe natuurlijk konden overgaan en het alsdan, ingevolge de bepalingen, voorzien van beschouwingen en advies, zou worden doorgezon den. Bedoeld adres is daarop echter niet tot den hoofdingenieur gekomen en ook, met voorbjjgang van den directeur der marine, regtstreeks aan hel depart, van marine ingezonden. Verder bljjkl nog uit het rapport, dat twee der adressanten aanvankeljjk de mede-onderteekening geweigerd hebben, omdat zij zich met den inhoud van het adres niet konden vercenigen. docli daartoe zjjn overgegaan op de verzekering der overigen, dal hel gunstig zou worden aanbevolen, terwjjl vier anderen zich geheel onthouden hebben van aan het adres deel te nemen. Daarop heeft de directeur en komman- dant der marine den minister voorgesteld de bedoelde schrijvers, naar aan leiding van art. 47 van het II'*' deel der verordening voor 's rijks werven, wegens overtreding van art. 42 van hetzelfde hoofdstuk, Ie straffen met vermindering in loon voor drie maanden en die straf voor de beide schrij vers, die slechts schoorvoetend lot de mede-onderteekening zijn overgegaan, te bepalen op eene maand. Uit het medegedeelde blijkt derhalve, dat de vaak genoemde schrijvers zich wel degelijk bewust waren, dat zij zich met het adres in de eerste plaats tot hunnen chef moesten wenden, en dat zij, niettegenstaande de hoofdingenieur hen aan de bepaling van art. 42 der verordeningen herinnerde, met opzet dal art. niet hebben nageleefddoor het adres regtslreeks aan het dep. van marine te zenden, met voorbjjgang van genoemden hoofdambtenaar en van den directeur en kommandant der marine, vermoedelijk omdat zij, na hun onderhoud tnct eerslgenoemdeu, geene onder- 6 stcuning van hun adres zouden verwachten. Verder verdedigt de minister het meergenoemde voorschrift in hel belang eener rigtige administratie en omdat het strekt een band te leggen tusschen het hoogere en lagere perso- neel aan 's rijks werven. De minister constateert eindelijkdat van be- d moeijelijking in de indiening of terughouding der adressen nimmer sprake kan zijn; geen chef van dienst zal zich dit ooit veroorloven. d 's GRAVENliAGE 31 Mei. 8 De heer L. N. lleyl, ontvanger der registratie te Appingedam, is in j dezelfde qualiteit benoemd te Purmerend. B Tol ontvanger der directe belastingen enz. Ie Hansweert is benoemd de heer J. P. S. Jonquière, thans te Kruiningen, en tot ontvanger der di- recte belastingen te Goes (buitengemeenten), de heer P. A. de Backer, thans j tè Kloetingen. or Tot kanlonregter-plaatsvervanger te Leeuwarden is benoemd de beer jj mr. P. Feenstra Kuiper, advocaat en procureur aldaar. g( De kapitein der infanterie G. T. C. Callenfels, thans op non-activiteit, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door den minister van koloniën zjjn de hh. 11. Annokke'eP. E. Ver- |ft wohlt, C. F. Trumann, J. A. Kleyn, A. R. Voorloop, J. J. Lambert, 0. C. Gast, W. F. Le Rutte, H. G Luyke, C. J. J. van Asten, S. Wouters, L t|(| Brouwer en A. L. A. Verbruggen, gesteld ter beschikking van den gouver-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2