COURANT. LEID8CHE W. 125. DINGSDAG 31 MEL De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2. Afiotiderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertcntiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. i ST ADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de opening van de Eloogcrc Einrgersclioul voor meisjes zal plaats hebben op Woensdag 1 Juni a s.des morgens te tien uren. Burgemeester en Wethouders voornoemdj DE KANTER, Burgemeester. Leidex, 30 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2 Juni 1881, des namiddags te 2 uren. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN. 30 Mei. Voor het leggen van eenige klinker- en keibestratingen, waarvan de openbare besteding op heden ten raadhuize heelt plaats gehad, is de gun ning aangehouden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen Z33, ƒ16.50, 4, en 12, de laagste /33, ƒ16.50, ƒ3,50 en f2. -- Door de ktesvereeniging «Algemeen belang" is, naar men verneemt, besloten hij de aanstaande verkiezing voor de tweede knmer der staten- generaal zich van het stellen van een candidaat te onthouden, als protest legen de tegenwoordige zamenslelling van het hoofdkiesdistrict Leiden. Bij kon. besluit van 26 Mei is bepaald, dat de stembriefjes, ter ver kiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gencraal in het hoold- kiesdistrict Alkmaar, op 14 Junij a. s. in te leveren, zullen geopend worden #p 16 Junij daaraanvolgende. i Gedurende het badsaizoen zal er te Zandvoort een postkantoor geves- ligd zijn. De loelatings-examens, cursus 1881/82, voor de afdeeling A der rijks landbouwschool te Wageningen zullen plaats hebben op 14 en 15 Juljj. Aan- giften moeten voor of op 30 Junij gedaan worden bjj den directeur, den heer i C. J. M. Jongkindl Coninck. Het Fad. verneemt, dat de togt van den heer dr. A. Kuyper naar de I Transvaal vooral ten doel heeft om de jongelieden van daar aan te sporen hunne studiën in Nederland, in plaats van in Engeland, te volbrengen, opdat op die wijze de band lusschen de Transvaal en Nederland worde toegehaald. Door dc plaatselijke politie te Delft is in beslag genomen een 25-cents- stuk, voerende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1868; voorts berigt de officier van justitie te Zwolle dat uitgegeven is een gulden van het jaartal 1847, met de beeldtenis van koning Willem II. welke beide stukken zijn verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing eener tchie rijksmuntspecie Nog is door de rijkspolitie te Zuidland in beslag genomen een rijksdaalder, voerende de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1869, welk stuk is verklaard te zijn echt, maar geschonden. Dezer dagen ontving de kerkvoogdij der Ned. Ilerv. gemeente Ie Delft van een oud lid van den kerkeraad de aanzienlijke schenking van /5000, lol restauratie der kerkgebouwen, onder beding, dal hem daarvan gedurende tijn leven eene matige rente zou worden uitbetaald. Te Rotterdam ontstond Zaturdag brand op eene bovenwoning, door- i dien kinderen een brandend petroleum-toestel, dat op de tafel stond, om wierpen. De brand was spoedig gebluscht, maar een meisje van 1% jaar, 'lat onder de tafel speelde, kreeg de brandende olie over hoold. armen en handenzoodat hel zware brandwonden verkreeg en niet buiten gevaar is. Te Amsterdam werd Vrijdag II. de algemeenc vergadering gehouden 'on de maatschappij tot bevordering der bouwkunst. De voorzitter van het bestuur der maatschappij, de heer C. Muysken, opende de vergadering met eene rede, waarin hij in het kort den overgang mededeelde van het mide bestuur naar het nieuw regimevolgens hel besluit der vorige verga dering, waaruit o. a. bleek, dat de heer C. T. J. Louis Rieber uit een groot hinial sollicitanten als vast en bezoldigd secretaris was benoemd, en dat de heer H. J. Leliman lot eerelid was benoemd. Uit het jaarverslag, door den secretaris uitgebragl, bleek, dat het ledental door wijziging der wet (verhooging der contributie) eene vermindering had ondergaan. Op 1 Mei 1880 bedroeg dit 242. Gedurende dit jaar bedankten 129 leden en traden 77 nieuwe toe. Op dc uilgeschreven prijsvraag, ontwerp: Badhuis, was slechts één antwoord ingekomen onder het motto: «tot studie", dal de jury, bestaande uil de hh. 0. Muysken, F. H. J. Cuypers, F. J. Nieuwen- huis en P. F. Loorman ten volle de bekroouiug met 1 300 had waardig gekeurd. Op de prijsvraag naar een «titelblad voor hel Tijdschrift der Maatschappij waren 9 antwoorden ingekomenw aarvan drie bekroond wer den. De 2 antwoorden op de vraag naar een «veranda" waren der be- kroouing niet waardig gekeurd. Bjj bet openen van hel briefje bleek in zender van bel ontwerp «tot studie" te zijn Jacob F. Klinkhamer te Delft. Voor hel titelblad hadden getuigschriften behaald dc hh. Vredeman de Vries en G. W. Vixeboxe. Bij liet bespreken der begrooting voor 1882 werd besloten hierop te brengen een post van ƒ300 ter bevordering van het bouwkundig onderwijs, waartoe het kosteloos uitreiken van goede voorbeelden aan teekenscholen zeer aanbevelenswaard zou zijn. De volgende vergadering zal te Arnhem worden gehouden. De hh. D. van der Vliet en jhr. VV. van Loon, commissarissen der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij, hebben aan bet ondersteuningsfonds dier maatschappij ƒ2000 geschonken ten bate van hel personeel. Donderdag II. had aan de Oranjesluizen te Schellingwoude een treurig ongeluk plaats. De secretaris der gemeente Kansdorp, de beer Kloppenburg, van Amsterdam per Hoornsche boot naar Schellingwoude gaande, is, bij het afstappen van genoemde boot aan de Oranjesluizen, tusschen den sluismuur en de boot gevallen; de machine was nog werkende, zoodat de ougelukkige eenige malen met de raderen werd rondgeslingerd. Hij is met zware hoofd wonden te Schellingwoude aangebragt en aldaar overleden. Vrijdag had te Nieuwersluis een treurig ongeval plaats bij het herstel len van de brug over den Amstel. Onverwachts stortte de brug naar be neden, waarop een viertal werklieden werkzaam waren, met bet ongelukkig gevolg, dat het hoofd van een der werklieden bijna geheel werd verbrij zeld; een ander bekwam eene wonde aan den arm, terwijl een derde zich door in het water te springen wist te redden. Te Akkrum heeft men de koe van een landbouwer de long half afge sneden. Men denkt aan laaghartige wraakneming. Te Venhuizen is Vrijdag 11. de bliksem geslagen in het huis van den landbouwer K. Koemande schoorsteen werd vernield en de regenbak uit elkander gezel, zonder dat echter brand veroorzaakt werd. De bewoners waren geheel bedwelmd, en vooral Koeman bevindt zich in zorgwekkenden toestand. Ook te Tilburg is de bliksem geslagen in de woning van den winkelier Jansen aan het Smidspad, verbrijzelde eenige dakpannen, ging door het plafond en den winkel, vandaar door eene openstaande deur naar de keuken en verder door den schoorsteenwaarin een gat werd geslagen, lie bewoner en zjjne vrouw, benevens twee reizigers, stonden juist op de plaats in den winkel, waar de bliksem door hel plafond sloeg, doch kwamen met den schrik vrij. Te i'oortugaal ging het onweder van Donderdag vergezeld van eene hevige hagelbui, met hagelsteeneu ter grootte van gewone knikkers, waar door o. a. van een huis, lot groote ontsteltenis van de bewoners, een 36-lal ruiten, drie rauien uitmakende, werden verbrijzeld. Te Woensel is een jongeling van 22 jaren bij hel zwemmen verdron ken. Zijn lijk is nog niet gevonden. 's GRAVENIIAGE 30 Mei Door Z. M. is aan den heer H. Niemeijer. consul der Nederlanden te Pernambuco, vergunning verleend tot het aannemen der betrekking van vice-consul van Griekenland aldaar. Door Z. M. is aan den referendaris-inspecteur der gevangenissen bij het dep. van justitie J. A. II. Netscher, ten gevolge van de nieuwe organisatie van het dienstvak, waartoe hij behoort, eervol ontslag verleend uit die betrekking, met dankbetuiging voor de door hem daarin bewezen diensten, en benoemd: tot referendaris bij het dep. van justitie mr. J. A. M. van Haaften, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Heerenveen, onder toekenning van eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking; tot hoofdcommies bij liet dep. van justitie J. E. Erdman Ez.. thans commies bij dat departement; voorts is de inspectie van de gevange nissen en van dc gestichten Ommerschans en Vecnhnizen lijdelijk opdragen aan den heer L. J. B. Verschoor, gepensioneerd kapitein van hel reg. grena diers en jagers, ie 'sGravenhage

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1