LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 28 MEI. 1881. SI". 133. STADS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per viereudeet jaars 1.60, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertenlién is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), dat aUe pretention over het jaar 1880, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden lijd zjjn ingediend, voor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 27 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 23s,<° Mei jl. invor derbaar verklaarde kohieren der Personeele Belasting, dienst 1880/81ter wijl een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt hiervan afkondiging gedaan door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 27 Mei 1881. DE KANTER. LEIDEN27 Mei. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is thans, ter vervulling der nog altijd bestaande vacature van predikant bjj die ge meente, het volgende zestal gevormd: dd. J. Hulsebos, pred. te Lemmer; |d'. P. G. Datema, pred. te Weesp; I. Th. F. U. Lauts, pred. te Sprang; dr. E. C. Gravemeijer, pred. te Oosthem; J. H. Guldenarm, pred. te Vuur- solie; 11. C. Diehl, pred. te Oud-Vossemeer. Tot diaken is gekozen de beer H. Sasse. Gisteren namiddag, omstreeks 2 ure, is in de nabijheid van de Mare- siagel een paard, dat voor een rjjtuig gespannen was, tegen den grond gevallen, waardoor dat dier een weinig aan de pooten gekwetst is geraakt. Gisteren namiddag ten half zes ure had eene vrouw, bij het scheppen van een emmer water, het ongeluk in de Volmolengracht te vallen; zij werd echter daaruit gered door den politieagent de J., bijgestaan door den per soon van A. N. Op hetzelfde uur ontstond op den Rjjnburgschen weg eene vechtpartij tusschen de gebroeders R.die door tusschenkomst van de politie werden gescheiden. Gisteren avond, omstreeks 7 ure, had op de Beestenmarkt een 8-jarig meisje, dat in gezelschap van nog een meisje en twee dames in een rjjluig gezeten was, het ongeluk door het openslaan van het portier op straal te vallen; het is gelukkig met den schrik vrijgekomen. Naar men verneemt zullen er in de omstreken dezer gemeente van 7 lol en met 11 Junjj kadermanoeuvres plaats hebben door officieren uit de garnizoenen Haarlem, Delft, Leiden en Gouda. Met de algemeene leiding is belast de luit.-kolonel D. Hardenberg, wien als adjudant is toegevoegd de 1'luit.-adjudant Moerbeek. Een officier der cavalerie en der artillerie, zoo mede een luitenant der genietroepen uit Utrecht, zullen mede hieraan deelnemen. Door de geneeskundige staatscommissie zjjn tot arts bevorderd de hh. R A. van der Hout, W. van der Heide cn R. A. Reddingius. allen med. doctorandi. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Ned. Ind. spoorweg-maatschappij is met 510 tegen 241 stemmen besloten, de lijn Batavia—Buitenzorg te verkoopen aan den staat voor de som van zes millioen gulden. Het te Noordwijk aan Zee eenige maanden geleden gestrande Ameri- kaansclie schip is voor slooping verkocht. Naar men verneemt bestaat er Plan bij de marine, om bij de slooping van dat schip proeven met dynamiet 'e nemen. Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten in hel kicsdis- friet Delft zjjn uitgebragt 609 stemmen; van onwaarde zjjn verklaard 6 billetten. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de hh. J. C. A. M. van der Kundie 235 en F. M. de Vries van Ileystdie 223 stemmen «erkreeg. Uit Kralingen meldt mendal de elfvangst thans spoedig zal geëindigd zijn. De vangst is dit jaar buitengewoon groot geweest; er werden pl. ra. 130,000 elften aangevoerd, waarvan de prijzen varieerden tusschen ƒ0.40 en f 3 per stuk. In het jaar 1880 werden ruim 76000 stuks aangevoerd. Het examen te llellevoetsluis voor machinislleerling 2' kl. bjj de ma rine is afgeloopen. Van de 85 adspiranlen hebben 70 aan hel examen deel genomen en zjjn er 15 geneeskundig afgekeurd. Door den gemeenteraad van Amsterdam is benoemd tot leerares in de Duitsche taal aan de hoogere burgerschool voor meisjes mej. van Gorkom, van Leiden. Naar wij vernemen, zegt de Amst. C., is een groot handelshuis in dia manten te Darijs gefailleerd. Het passief moet 6 milloen fr. bedragen. De gefailleerde moet naar Amerika zjjn vertrokken. Het café Roetemejjer Ie Amsterdam is verkocht aan eene maatschappij, die het na geheele verbouwing zal exploiteren. De bovengedeelten van het nieuwe gebouw worden ingerigt als Panopticum, in den geest van dat van mad. Tussaud te Londen en van Gastan te Berlijn. Men leest in den Nieuwe IJsselbode: Een meisje, jl. Zaturdag haar 17' jaar ingetreden, dat de dwaasheid had, ter gelegenheid van Paschen, in eene tent door eene dusgenaamdewaarzegsterzichtelatenvoorspellen.dat zij op 17-jarigen leefijjd sterven zoude, heeft zich dat zoo aangetrokken, dat zjj sedert een paar dagen in levensgevaar verkeert. Geen enkel geraad pleegde doctor heeft aan haar geschokt zemiwengcstel de vroegere kalmte kunnen terugbezorgen. Te Beekbergen is een man overleden, wiens dood wordt toegeschreven aan mishandeliug door zjjnc vrouw. De justitie heeft zich de zaak aange trokken er zal eene lijkschouwing plaats hebben. Te Ommen ontstond Dingsdag 11. een hevige heidebrandwelke de dennebosschen en singels bedreigde. Weldra waren burgemeester cn wet houders op de plaats des onheils aanwezig en mogten met behulp van het noodige personeel door groote krachtsinspanning het genoegen smaken den brand te beperken. Zaturdag avond viel het vijfjarig zoontje van D. de Wit in hel diepe kanaal aan het Galmanspad te Meppel. De nog geen 12-jarige Hendrik, zoon van de weduwe Barten, eene boodschap voor zjjne moeder doende, zag dit, wierp de voor haar gehaalde goederen weg, sprong zonder zich te bedenken in het water, had het geluk het kind te grjjpen en wist het met inspanning van krachten aan den kant te brengen, op den wal te halen en van een wissen dood te redden. Hij bragt het kind naar de ou- derljjke woning, en geen mensch te huis vindende, ontdeed hij het van de klcederen en bragt het te bed, waar de moeder hel later goed toegedekt en verzorgd vond. Deze daad van een 12-jarigen knaap verdient openljjk vermelding. Woensdag werd voor de regibank te Leeuwarden behandeld de zaak van R. Agema, koetsier van den heer Bieruma Oosting te Oranjewoud. De beklaagde ontkent, onder dreigen met een revolver, ƒ10000 te hebben geéischt. Uit het getuigenverhoor is geblekendat een der dienstbodendie geholpen hebben den beklaagde van den heer Oosting af Ie trekkenaan beklaagde den revolver heeft ontnomen, maar weigerde dezen aan den heer Oosting en mevrouw af te geven. Zjj is met den revolver naar boven ge gaan, heeft hem aan Agema teruggegeven, en nadat deze hem op nieuw geladen had, heeft zij den revolver in haar kastje geborgen en aanvankeljjk geweigerd dien aan den veldwachter af te geven. Dit alles zegt Agema, dat onwaar is, maar eene tweede dienstbode heeft het gezien en gehoord en de huisknecht Willem heeft geziendat Agema en die twee meiden Ie zameu op het bovenkamertje waren. De eisch van het 0. M. is een half jaar celstraf. Te Kubaard (Hennaarderadeel) ontstond II. Zondag ochtend in het kerkgebouw der hervormden, even voordat de predikant binnen trad, tus schen twee leden der gemeente, waaronder een kerkvoogd, eene zoo hevige schermutseling over het gebruik eener zitplaats, dat een gedeelte van den lessenaar verbrijzeld werd en de kerkboeken op den vloer teregl kwamen. Het rijk heeft een aantal historische stukken ten raadhuize te Vlis- singen aanwezig, overgenomen. Bij den benarden toestand van stads-geld- middelen meende het dag. bestuur de door liet rijk gedane aanbieding van 18000 voor die antiquiteiten te moeten aanvaarden. De meerderheid van den raad vereenigde zich met het voorstel van het dag. bestuur, zoodat de curiosa van Vlissiugen's bloei en grootheid weldra eene plaats zullen vinden in het rijksmuseum. Onder deze voorwerpen behoort eene drinkschaal, die in 1571 door de hervormden werd gebruikt bij de eerste viering van het avondmaal te Vlissingen, eene fraai gedreven flescb uit hel begin der XVII'

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1