MITTHEILUNGEN K»esiiging. Oe boerenmagt onder Kronjé is uiteengegaan en huiswaarts. Idler en Jouberl zijn tc Potchefstroom aangekomen. De eerstgenoemde (irklaart de berigten over gevechten tusschten Boeren en inboorlingen nerdreven. De door het comité der "loyalen" gevorderde schadevergoeding regens in den oorlog geleden schade loopt over een millioen. lavxkltu K. [ie heer Duvergier de Hauranne, lid der akademie, is overleden. Ge torende zijn leven was hij in de meeste staatkundige gebeurtenissen betrok- ;tn. Hij was een vriend van Thiers. Na den staatsgreep werd hij naar lazas gebragt, daarna naar het lort van Vincennes en vervolgens naar liinte-Pélagie, om den G"1"1 Januarij 1852 zich uit Frankrijk verbannen te jen. Doch zeven maanden later kreeg hij vergunning naar Frankrijk terug i keereu. - Het besluit tot verdaging van de werkzaamheden der munt-conferentie, 0l 30 Junij a. s.berust op d„e motiven: dat de algemeene beraadslagingen m einde zijn gebragtdal de stand der munt-quaestie van het internatio- ial gezigtspunt in verband met de namens een aantal regeringen afgelegde grklaringen is behandeld; dat verscheiden gedelegeerden den wensch te ionen gegeven hebben thans de zittingen opgeheven te zien, om hunne geringen van rapport te dienen, opdat de gouvernementen hunnerzijds de (formuleerde voorstellen en de resolutién, welke ten behoeve eener zamen- urking, bij de rehabilitatie van het zilver, zullen moeten genomen wor- io, kunnen overwegen. - In de Zalurdag gehouden zitting van den Parijschen gemeenteraad is ue motie aangenomen, waarbij de directeur van onderwijs wordt uitge nodigd den onderwijzers en onderwijzeressen te verbieden de kinderen naar ikerk of naar de leering te geleiden. Tot dusver was bet hun vrijgelaten, niks naar goedvinden al dan niet te doen. - De uitkomsten door bet laboratorium voor het onderzoeken van vcr- ilschte levensmiddelen, sedert kort aan de prefectuur van politie te Parijs irbonden, verkregen, overtreffen alle verwachtingen. Vau twaalf monsters nik werd één zuiver bevonden en van negen monsters confituren evenzoo. lit bier en azijn was het ongelukkig gesteld maar nog erger met den lijn, van welken slechts 3 op de 133 monsters onvervalschl bleken te zjjn. ii het onrustbarendsl was. dat de vervalscbingen van nog al chemische tunis blijk geven. - Zekere Guinche, een failliet gegaan koopman te Pontivy, werd vóór tnige dagen wegens liedriegelijke praktijken door de regtbank aldaar tot ree weken gevangenisstraf veroordeeld. Op hetzelfde oogenblik dat het mnis werd uitgesproken haalde hij een mes uit den zak en bragt zich liven vier steken in de hartstreek toe, zoodat hij op de plaats dood bleef. - Te Neuss beeft een treurig voorval plaats gehad. Vier werklieden tonden op eenc CO meter hooge gaanderij van een hoogoven en waren bezig iet kolen er in te storten, toen op eens de vlam met zulk een geweld er ilsloeg, dat alle vier in vlam stonden. In dien toestand stormden zjj den lap af. doch toen het vuur gedoofd werd bleek het, dal zij allen dcerljjk irwond waren Twee hunner zijn overleden. -Een gedeiikteeken, aan de zending Flatters gewjjd, zal in AlgéHS wor dt opgerigt en aan de familiên der leden van die zending zal van rijks lege eene geldelijke toelage worden verstrekt. De regering heeft ten behoeve tan een en ander een wels-ontwerp bij de kamers aanhangig gemaakt. - Men meldt uit Tunis: De betrekking tusscben Roustau en het Tune- ische gouvernement is voortreffelijk. Sedert het bezetten van Reja hebben k meeste nog niet onafhankelijke stammenzelfs eenige Khroumir-stammen lich onderworpen. Men gelooft dat binnen eene week de onderwerping tolkomen zal zijn. - In het bagno te la Goulette is een opstand uilgebroken onder de galei- toen, die. onder voorwendsel dat de Bey van Tunis zich aan Frankrjjk ud onderworpeneisebten dat hjj nu ook hen begenadigen zou. De ver lordeelden wisten zich van hunne ketenen te ontdoen en in het bagno te 'erschansen. Den volgenden dag kwam een Muzelmansch priester met de 1 iroene vlag lot hen, om ben op het wanhopige hunner positie te wjjzen to lot onderwerping aan te sporen. De gevangenen, die schenen te weten hl de wereldlijke magt, als zij zich aan den geestelijke onderwierpen, elk 100 stokslagen had toegedacht, weigerden toe te geven en verschansten licit nog beter. Eene depêche uit Tunis van Vrijdag avond in de Temps seldt ecliter. dat de zaak is afgeloopcn en de veroordeelden weder lot on- kfwerping zijn gekomen, op voorwaarde, dat er geen extra-straf zou lorden uitgedeeld. DDIT§CHLAN». Prins Bismarck tracht voortdurend pressie uit te oefenen op Hamburg, •m liet tot aansluiting aan liet tolgebied te drijven. Thans heeft hjj omtrent Ir afschaffing van hel douauenkantoor en entrepot te Hamburg een voorstel bn den bondsraad gedaan. RCSLAND. Op 23 Mei is eene deputatie, gekozen uit de voornaamste Israëlilen St. Petersburg en zamrngesteld uit den bankier baron Gunzburg, den directeur der discontobank Sack de advocaten Bassover en Banken den rentenier Berlindoor den keizer te Gatschina ontvangen. Nadat de heer tauburg in eene korte toespraak den keizer de verzekering bad gegeven tin de gevoelens van toewijding en loyauteit zijner Joodsche onderdanen "'Sunde de keizer de deputatie in bijzonderheden te treden over de Jood- 1* quaestie en verzocht bij ze eindelijk eene memorie over de zaak op te j "*11. eu die te overhandigen aan den minister van binnenlandsche zaken, I Wied. De deputatie verliet Gatschina, onder den gunstigsten indruk j iter de receptie. 7' Ce chef van de veiligheidwacht des keizers, kolonel Antonow, is plot- I j*g ontslagen en vervangen door den luil.-generaal Sinojew. Een persoon, "dezer dagen met den keizer in aanraking kwambad hem mededeelingen 1 gedaan omtrent de antecedenten van den eerstgenoemde, torn hij chef der politie te Odessa was. Het uitvoerend comité der nihilisten heeft, in antwoord op het jongste manifest van den Czaar, eene nieuwe proclamatie uitgevaardigd. Het stre ven van wijlen keizer Alexander II wordt daarin ten strengste veroordeeld en aangetoondin welk een ellendigen toestand hij het rijk heeft achterge laten. Alles is brj beloften gebleven. Zoo is het onder Alexander II ge weest en zoo is het nu nog. De ware bevrijding van tiet Russische volk moet nog komen, maar komen moet zij. Dat de Czaar een manifest uit vaardigt, als hij gedaan heeft, bewijst dat ook hij misleid wordt en het oude stelsel zal worden voortgezet. Nogmaals geeft men hem derhalve den raad gehoor te geven aan bedenwil men niet later met eischen komen. Te Kiew zijn de gevangenissen opgevnld met personen, die deel na men aan de mishandeling en de plundering der Joden aldaar. Onder de gearresteerden bevindt zich eene fatsoenlijk gekleede dame, die in haar rij tuig' eene menigte goederen medegenomen had, en ook de zoon van een koopman van het eerste gild. In het huis van den koopman zelven ont dekte men, onder steenen verborgen, eene massa gestolen goed. In het Joodsche gasthnis aldaar zijn twee personen aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Na de gevangnneming van den luit. der marine Souchauoff zijn nog twee andere marine-luitenants in hechtenis genomen. Alle drie waren in 1872 te zamen op de marine-schoolen behoorden toen tot een geheim genoot schap, dat zich de />walvischvangcrs" noemde. OOST-INDIEI. BATAVIA. 15 April. De Merapi is thans gevonden. Uit Bezoeki is het volgende telegram ontvangen vau den gezagvoerder der liunda/Uerapi totaal wrak onbekend rif Oostkust Timor Laut, equipage 16 Maart afgehaald van Oliliet per Tagal en aangebragt te Amboiua aan boord Banda gezagvoerder, eerste stuurman, derde, vierde machinist en inlanders. Tweede machinist overleden. Eerste machinist eu tweede stuurman hospitaal Amboina. Voor de Transvalers is bij het comité te Batavia ingekomen de vorste- telijke gift van vijfduizend gulden, van Z. 11. den Pangeran Adipati Mangkoe Negoro, te Soerakarta, eu van de leden van zjjn huis. PKK TELKÜUAAF. PARIJS, 23 Mei. Het traclaat met Tunis wordt na eenc beraadslaging over de artikelen, betreffende het protectoraat, in de kamer aangenomen met 453 stemmen tegen 1. LONDEN, 23 Mei. Prins Leopold is tot hertog van Albany gemaakt. DUBLIN, 23 Mei. Brennan, de secretaris der Landliga, is heden avond aangehouden krachtens de dwahgwet, ouder de beschuldiging het volk te hebben opgezet tot geweldpleging. ROME, 13 Mei. De koning heeft Farini met de vorming van een kabinet belastdoch deze heelt geweigerd om gezondheidsredenen. P0RT-MA110N, 23 Mei. Vier llollandschc oorlogschepen, van Toulon kopende, zijn alhier aangekomen. CHIOS, 21 Mei In den afgeloopen nacht zijn weder twee schokken van aardbeving gevoeld. Eenige van de huizen, die bjj de jongste ramp staan bleven, zijn ingestort. NEW-YORK, 23 Mei. Het stoomschip Faraday heeft eergisteren met goed gevolg het strandeinde van den nieuwen atlantischen kabel in Dover Bay bij Canso (Nova Scotia) aan land gebragt. Men verwacht dat 1000 mijlen kabel, die zich aan boord bevinden, deze week zullen gelegd wor ded; het einde zal aan eene boei bevestigd worden. De Faraday zal dan naar Engeland terugkeeren, om het oostelijke einde vau den kabel ie leggen. advertenties. Bevallen van een Dochter S. M. VAN DER MEY DOZY. 23 Mei 1881. Dr. A. PETEïUIAWs AUS JUSTUS FEB TH ES' GEOGBAPHISCHER A1VSTALT. ItERAUSGEGEBEN VON DR. E. BE HM. 27. Band. 1881. V. IXHAL/T: Das podolischc Dniester-Gebiet. Von Dr. Emil Riller von Ilabdank Dunikowski, Milglied der K. K. Geologischen Rcichsanstall. Rcise nach Talysch, Aderbeidschan und zum Sawalan, 1879-80. Von D'. Gustav Radde (Fortsetzung.)-- Desiré Charnay's Expedition nach den Ruinenstlitten Central-Amerika's. G. N. Potaniu's Forschnngen in der westlichen Mon- golei, 1876—77. Neue Aufnahmeii im Westen der Vereiniglen Staaten. Geographischer Monatsbericht. II. Oeslerley's Historisch-geographisches Wörterbuch des deulschen Mittelalters. Von II. Oesterley. Geographische Literatur. Harten, unter Redaction von B. Hassenstein: Tafel 8. Karle der nord-westlichen Mongolei den Aiifnahmen und Orlsbestimmuiigcn von Polanin und Rafailow, 1876 und 1877. Tafel 9. Reduction topographi- scher Aufnahmen im Südwesten der Vereiniglen Staaten unter Wheeler und Hayden, 1869—18/6. Seile 188. Uebersichlsskizze der Reise von Dr. O. Lenz nach Timbuktu, 1879—80.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3