BUITENLANDSCHE BERIGTEN." 11 ure van Amsterdam vertrekt, zal de gcnoodigdcn ten half vier te Am sterdam terugbrengen. Omtrent het ongeluk op hel IJ te Amsterdam meldt het Hbl. nog, dat de verdronkene varenslieden volkomen nuchter waren en het slagtoffer zijn geworden van de ruwe onbesuisdheid van (wee dronken kerels. Ter wijl de vlet aan het schip was vastgehecht, om de trossen in IJmuiden te kunnen bevestigen, kwam eene andere vlet naderbij, waarin een man, die een der schepelingen in staat wilde stellen het schip te verlaten. De man, die dus de reis wilde ontgaan, sprong niettegenstaande ernstige waarschu wingen in de vlet van Hillbrand, en het onheil had plaats. Naar het v. d. D. verneemt is Ogier, de Amsterdamsche makelaar in effecten (gewezen barbier), die eenige maanden geleden met eene groote waarde aan effecten, aan een zijner cliënten bchoorende, naar Parijs vluglte en daar gevat werd op aanwijzing van de Amsterdamsche politic, thans in volle vrijheid. De man bevindt zich namelijk in Amerika. Een gebrek aan formaliteit in de papieren, te dezen opzigte door onze politie verstrekt, moet aanleiding zjjn geweest, dat hij, toen hij door de Fransche justitie aan Belgie overgeleverd werd, door de autoriteit van dit laatste land losge laten is. Na ccnigen tijd in Brussel vertoefd te hebben, is Ogier naar Amerika gereisd. Als ambtenaren bij de telephoonmaatschappij te Amsterdam hebben zich reeds een 25-tal jonge dames aangemeld. Over eenige dagen wordt aan het centraal bureau met de practische oefeningen begonnen. Onder Nienwer-Amstel hebben in den laatsten lijd verregaande onge regeldheden plaats gehad lusschen Hollandsche en Duitsche werklieden. Ge durende de laatste Zalurdag avonden hadden er vechtpartijen plaats, waarvan ernstige verwondingen het gevolg waren. Zatnrdag avond is weder zulk eene vechtpartij voorgekomen, waarbij een paar man ernstig met messen verwond zjjn, zoodat men voor het behoud van een menschenleven vreest. Dezen man, een partijganger van de Hollandsche zijde, moeten hoofd en borst vreesselijk verminkt zijn. Het gevecht heeft zich Zondag middag her haald; waarbij de Duitschers, toen met hakbijlen gewapend, een Hollander weder vreesselijk hebben toegetakeld. De oorzaak tot deze ongeregeldheden moet gezocht worden in een werk, dat door Duitschers zou worden verrigt, doch th^ns voor minder loon door Hollanders wordt gedaanwaardoor de. Duiiscbers op hunne Hollandsche collega's zijn gaan schimpen en deze be lemmeren in hun werk. Zondag middag is ook een van de daders, die Zaturdag avond de kwetsuren toegebragt heeft, naar het huis van arrest overgebragt. Te Arnhem is eene viouw, die haar kindje van 13 dagen bij zich in bed genomen had, bij ongeluk op het kind gaan liggen, zoodat het, toen zjj bij het ontwaken dit ontdekte, gestikt bleek te wezen. (lp de grenzen van de landgoederen Sterrenberg en VVarnsborn onder Arnhem heeft een boschbrand gewoed over eene uitgestrektheid van p. m. 2 hectaren Vermoedelijk moet de oorzaak gezocht worden in het weg- werpen eener brandende sigaar. (lp den tramweg lusschen Doesborgh en Dieren vermaakten zich dezer dagen eenige jongens met het voortduwen van en het rijden op een wagen. De eenige zoon eener weduwe viel er af, en twee wielen gingen hem over hel ligchaam. Onder hevige smarten is hij overleden. Naar gemeld wordt heeft bij de wedstrijden ter eere van Galderon de heer A. F. Reiger te Lunteren met zijn gedicht //Calderon" een prijs behaafd. lie schrijfster van den brandbrief aan een landbouwer in de gemeente Gaastrrland is eene vroegere dienstbode, die haar misdrijf reeds volledig heefi bekend. "Uil 's Hertogenbosch meldt men, dat thans door de algemcene ver- ecuigde watersnood-commissie Ie Amsterdam de gelden tot herstel der hui zen en getimmerten ter beschikking zijn gesteld der commissie aldaar tot een bedrag van i63,329.50. Nog de/e week zullen die gelden aan de sub- commissien ter uitreiking worden overhandigd. De minister van waterstaat heeft zjjne memorie van antwoord ingezonden óp het verslag der tweede kamer over de voordragt tot aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Hij verdedigt nader de opportuniteit dier voordragt door Ie wijzen op hel onberekenbare nadeel, dal het algemeen handelsbelang des lands dreigt, indien door uitsiel van onmisbare verbetering der handelswegen de handel niet in slaat wordt gesteld het hoofd te bieden aan de concurrentie van de havens in naburige rijken, waar zooveel wordt gedaan om de uitbrei ding van het handelsverkeer in den ruimstcn zin te bevorderen. Voor de verbetering van den waterweg naar den Rijn, wordt het voorstel aangenomen, zullen in dit jaar slechts uitgaven tot een gering bedrag voor voorbereiding der ontwerpen te doen zijn. Voorstellen om te voorzien in de geldelijke behoefte, voor de uitvoering der werken noodig, zullen dan bij de slaaisbegrooting voor de volgende dienstjaren te pas komen. Korlelijk deelt de minister nogmaals de wijze mede. waarop hjj zich voorstelt aan de groote belangen van verkeer en afwatering in de verschil lende deelen des lands voldoening te schenken. Daaruit blijkt, dat, behalve de voorstellen aan de overweging der vertegenwoordiging onderworpen, daaronder begrepen zjjn voorstellen tot overneming van het Amsterdamsche Noordzeckanaal en voor de verbetering van den waterstaalsloestand in Noordbrabanl, die door den raad van state zijn onderzocht; de overweging van een voorstel voor het bevaarbaar maken en de afwatering van den Ouden IJssel is thans bij dat siaaiscollegie aanhangig gemaakt. Ten aanzien van de wijze van bestrijding der kosten van het kanaal blijft de regering van oordeel, dat verbetering van dat vaarwater, in over eenstemming mei de thans beslaande behoefte van den handel en de seheep- vaart, ook van rijkswege behoort Ie geschieden. Daarna wijdt de memorie eene uitvoerige beschouwing aan de handels belangen, bij het lot stand brengen van de verbeterde gemeenschap met den Riju betrokken, en daaruit af te leiden gevolgtrekkingen voor de beoor deeling van het tegenwoordig ontwerp. De minister verklaart in een wensch tot nader onderzoek niet te kunnen tredenna het veelzijdig en uitvoerig onderzoek als voor de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar den Rijn heeft plaats gehad. Hij ver klaart aan het slot zijner memorie, dat het onderzoek voor hem is uitge put; zijne overtuiging staat vast, dat in hel welbegrepen belang des lands en van Amsterdam dit plan en geen ander aan de vertegenwoordiging ter uitvoering moest worden voorgesteld. 's GRAVENI1AGE 24 Mei Bjj kon. besluit van 21 Mei jl. is P. Schenkenberg van Mierop ontsla gen als ijker der maten, gewigten en weegwerkluigen. Aan den heer B. Boon isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Zeveuaar. Aan den heer B. J. R. Rasch is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der invoerregteu en accjjnsen te Nijmegen, onder dank betuiging voor de trouwe diensten door hem gedurende meer dan 54 jaar aan den lande bewezen; tot commies ter inspectie van de directe belastin gen te Zutphcn is benoemd de heer P. Top, thans surnumerair aldaar; de heer J. Heyt, commies-verificateur der 6* categorie voor de active dienst der directe belastingen te Groningen, is benoemd lot ontvanger te Ballum (eiland Ameland); de heer J. Broekhoff, commies der 1< categorie voor de active dienst der directe belastingen te Amsterdam, is benoemd tot ontvan ger te Venray c. a. In de zitting van de tweede kamer van heden is het wetsontwerp houdende bepalingen tot beteugeling van hel misbruik van sterken drank aangenomen met 68 tegen 7 stemmen, nadat de regering de artt. 26 en 27 (bepalingen burgerlijk regt) had ingetrokken en den considerans had gewijzigd. Op de interpellatie van den heer van Houten over de plannen der regering betreffende eene kiesregl-hervorming verklaarde de minister van builenland- sche zaken, de heer van Ljjnden, dat de regering, ondanks de intrekking der rentewet, haar programma handhaaft, nam. om eerst de urgente zaken af te doen en iutusschen bouwstoffen te verzamelen voor eene wijziging der kieswet en financiële plannen in overweging te nemen. De hli. Schaep- man, Heydcnrijck en van Houten achtten dit antwoord onvoldoende. Be laatste stelde als motie voor dal het landsbelang verbiedt de herziening van het kiesregt lang te verschuiven. M. S.oud 17 jaren, geb. te 's Gravenhage, vrijwilliger sedert April 1880 I hjj het corps mariniers, laatst in garnizoen te Rotterdam, die zijn post als I schildwacht by de gevangenis aldaar, met achterlating zijner wapens, in I den nacht van den 8,ttn op 9d'D dezer verliet, en om er kermis te houden I zich naar zijne geboortestad begaf, alwaar hij op den llde0 door de politie j werd aangehouden, is reeds gisteren (23 Mei) door den krijgsraad in het le militaire arrondissement veroordeeld tot een jaar militaire gevange- nisstraf. met ontzegging van het regt om bij de gewapende magt of als I militair geëmployeerde le dienen voor den tijd van drie jaren. Naar wij vernemen, meldt thans het übl., heeft de kortstondigeongc- I sleldheid van Z. M. den koning, waarvan eenige dagen geleden melding I werd gemaakt, bestaande in eene pijnlijke aandoening in de nierstreek, l zich Vrijdag jl. herhaald. Gelukkig is zij echter weder spoedig geweken, f Intusschen verzekert men, dal Z. M.op raad van HDs. geneesheeren, be sloten heeft, zich aan een badkuur in het Waldeck-Pyrmontsche, waar- P schijnlijk Wildungen, te onderwerpen. II. M. de koningin zou by die ge- I legenheid een bezoek bij hare vorstelijke ouders le Arolscn gaan afleggen, f In een der localen van het Kon. zool. bot. genootschap le 's Graven- I hage zal den 13d'° Junij a. s. eene tentoonstelling van postduiven plaats I hebben, terwijl mede op dien dag verschillende wedvltigten zullen gehouden Ij worden, zoowel van uit den Haag naar verschillende plaatsen in Nederland. als van Parijs naar 's Gravenhage. p De tentoonstelling van schilderijen alhier verheugt zich in eene toene- F mende belangstelling. H. K. II. mevrouw prinses Marianne der Nederlanden fe kocht gisteren: N°. 365 /'Berner-Oberland" door J. G. Vogel; N". 340 «Even p uitkijken" door C. Stortenbeker, en NV 269 «Twee lieve poesjes in den K kelder", teekening door A. C. Nunnink. Ook door particulieren werden ver- F schillende stukken aangekocht. EK6KI.A i\ D. LONDEN. 23 Mei. Vrijdag avond heeft er in Exeter Hall eene monster-vergadering plaats bi gehad, uitgelokt door het bestuur der Christelijke jonselingsvereeuiging, om i te protesteren tegen de toelating van den heer Bradlaugh als liu van het It parlement. De vrienden van den heer Bradlaugh hadden, ofschoon er toe gangskaarten vereischt werden, het middel weten te vinden in de zaal te I dringen, waarvan het gevolg was dat er een formele slag werd geleverd, L die aan de politie handen vol werk gaf. Nadat de vrienden van Bradlaugh j eindeljjk den aftogt hadden geblazen, werd er eene resolutie aangenomen, waarvan de strekking was te verklaren dat de vergadering van oordeel is dat, vermits de Engelsche constitutie het oppergezag van den almagtigen God erkent, elke wijziging der wel, met het doel om een erkenden atheïst in het parlement toe te latenzou gelijkstaan met eene omverwerping van c dat beginsel en eene nationale uittarting van den Almagtige. i De Standard verneemt uit New-Castle, dat de aanvoerders der Boeren berigt ontvingen dat de kanonnen van Potchefslroom waarschijnlijk Don- derdag te Standerton zuilen aankomen. Zij eischten ook de buitgemaakte geweren op. Het berigt uit Pretoria nopens het gevecht lusschen Boeren en Kaffers, j, waarbij de Boeren 5, de Kaffers 17 man verloren zouden hebben, eischl

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2