meer-, is daP anders. 4 a 6 per week Hei geven van dergelijke vergun ningen behoort niet tot de bevoegdheid van B. en W.; want er is voor de oprigling van een tapDcrij of slijterij geen vergunning noodtg. De Hollandsche Maatschappij der wetenschappen hield Zatnrdag te Haarlem hare 129ste algemeene vergadering, die door heeren directeuren en leden zeer druk bezocht werd. De president-directeur, jhr. G. F. van Tets herdacht by de opening dier vergadering de aan' de maatschappij door den dood ontvallen dierecteuren A. H. van Wickevoort Crommelin eu J. J. Teding van Berkhout en de binneniandsche leden J. P. Delprat én 1. Bosquet, en deelde mede, dat als directeur was toegetreden de heer J. Wiiste te Velzen voorts, dat lot voorbereiding en bekostiging der ontworpen internationale Pool-expeditie in 1882 1883 aan den hoofddirecteur van het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht door de maatschappij een subsidie van duizend gulden was toegezegd. Volgens hel praeadvies der beoordeelaren werd aan,,het ingekomen antwoord in de lloogduitschc taal met het motto: «Das Beszere isl des Gitten Feind" op de in 18/9 uitgeschreven prijsvraag om eene nieuwe berekening van de loopbaan der komeet van OlberS, de gouden medaille en eene premie van honderd vijltig gulden toegekend. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer F. K. Gtnzel, sterrekundire te Weenen. Op eene insgelijks in 1879' Uitgeschreven prijsvraag over den aard van het zodiakaal licht was /en in de Franschc taal geschreven antwoord ingekomen met het motto: «The theory of the zodiacal light was greatly in error". Deze verhandeling, hoewel, wat de kritiek betreft, veel verdienstelijks be vattende. kou echter voor de bekrooning niet de meerderheid der vergadering verwerven. Aan den hooglceraar J. A. C. Oudemans te Utrecht, voor steller der eerstgenoemde bekroonde prijsvraag, werd de zilveren medaille toegekend. Nadat nog eenige nieuwe prijsvragen ter beantwoording vóór 1 JanuariJ 1883 waren vastgesteld, benoemde de vergadering tot nieuwe binneniandsche leden de hh. dr. II. Behrens, hoogleeraar te Delft; d'. Th. 11. Mac Gillavry, hoogleeraar te Leiden, en dr. Hugo de Vries, hoogleeraar te Amsterdam Te Helder worden vermist 14 10d' loten voor alle klassen der 306' staatsloterij, nommers 20837 tot en met 20850, handteekening »A. L. Leurs te Helder". De commissaris van politie aldaar verzoekt opsporing en berigt. Woensdag avond II. trok een smokkelaar, met koffij beladen, de Pruissische grens bij Welti over. Door de douanen uit Wceze werd hij aan gemaand om halt te houdendoch daaraan gaf hij geen gevolg. De ambte naren maakten toen van hun vuurwapen gebruik en trollen den sluikhan delaar zoodanig, dat hij aan de gevolgen overleed. Te Zwaluwe heeft een landbouwer op eene ongelukkige wjjzc het leven verloren. Om in de weide Ie komen, waar zijn paard graasde noest hjj een draaijer openen; om echter deze moeite te sparen ging hij langs een smal paadje lusschen de sloot en den draajjer. Hij geraakte in de sloot en vond daarin zijn dood. De man was eerst sedert eene week gehuwd. Omtrent den brand in hel klooster der Trappisten te Achel worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: LI. Donderdag 19 Mei, des voor- middags omstreeks tien ure, brak de brand uit in het gebouw der kaar senmakerij. Binnen weinige uren was een deel der alombekende Abdij «ene prooi der vlammen, Het vuur, aangewakkerd door den sterken wind, had zich weldra over eene lengte van vijftig meter uitgebreid. Naauwelijks was de tijding van het onheil in de naburige gemeenten bekend, ol eene proo'e menigte stroomde derwaarts, ten einde met vereende krachten te redden en te sparen, wat nog niet verloren was. Door de ijverige pogin gen van zoovcleti, door het vooral tijdig aanwezig zijn der brandspuiten v.iii Achel en Valkensw aard. is bet niet groote krachtsinspanning gelukt de Aluiij voor eene geheele vernieling te vrijwaren. Eenige oogenblikken was het ergste te vreczen; reeds hid het dak van hel gebouw, alwaar de paters hunne Cellen hebben, vuur gevat. Ware men er niet in geslaagd dit te blusschendan was de geheele Abdijdie zich over eenige honderden meters uitstrekt, verloren geweest, wijl alle gebouwen met genoemde appartemen ten middellijk of onmiddellijk in verbinding slaan. Had de brand in den nacht plaats gehad, zoodat er door de eenzame ligging der Abdij niet bij lijds hulp kon opdagen, dan ware er aan hel behouden van eenige per celen geen denken geweest. De schade is zeer aanzienlijk. 'sGRAVENHAGE 23 Mei De heer E. L. Bogaertcontroleur der directe belastingen te Delft, is benoemd lot ontvanger der invoerregten en accijnsen aldaar, en tot ontvan ger der registratie en domeinen te Alkmaar, is benoemd de heer P. F. Posthu mus, thans ontvanger der registratie te Zuidhorn. -- Tot adjunct-commies bij het dep. van binneniandsche zaken is benoemd de heer mr. A. F. baron van Lijnden. Tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch zijn benoemd: te St. Oedenrode, de heer J. de Booy, thans notaris te Zuidzande; te Vlij men, de heer W. J N. Landré.-ëa'nd.-notaris Të Rotterdam. Als gedelegeerden van de' Xederlandsche regering naar de zitting van het internationaal geuecskumliz congres, hetwelk in de maand Augustus eerstkomende te Londen zal bijeenkomen, zullen deelnemen dr. 11. Snellen, hoogleeraar te Utrecht, en dr. A. A. G. Gttye, te Amsterdam. De heer A. F. Verschuur, arts, is benoemd tot officier van gezond heid 2' kl. bij de zcemagt. De minister van binneniandsche zaken heeft bepaald: 1'. dat de commissie, belast met hel afnemen der examens B van art. 60 en C van arU.61—65 der wet van 2 Mei 1863. voor het jaar 1881 zitting zal houden te Delft, en benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: dr. .1. Bosscha, hoogleeraar, directeur der polytechnische school; tot leden: rir. G. F. W. Baehr, F. J. van den Berg, E. Gugel, N. 11. Henket, E. Steuer- wald, m'. B. H. Pekelharing, 11. A. Ravenek, hoogleeraren aan de poly technische school; dr B. J. Tidemart, hoofdingenieur, adviseur voor seheeps. bouw te Amsterdam A. J. H Beeloo, hoofdingenieur der marine te 'sGravenhage- J. van der Vegt, hoofdingenieur van den waterstaat der provincie Zuidhol- land te 's Gravenltage; J. Leyds, eerstaanwezend ingenieur der staalsspoorwe. gen te Amsterdam; F. Ph. J. Mahiett, ingenieur voor hel stoomwezen der spoorwegdiensten te 'sGravenltage; C. Mttysken, voorzitter der maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam; dr. L. G. Levoir, leeraar aan de polyiechuische school; A. Le Comte, idem; dr. W. F. Koppeschaar, directeur der h. burgerschool te 's Gravenltage; J. Menalda van Schouwen, burg, leeraar aan de It. burgerschool te Rotterdam; C. Lely, civiel ingenieur te 'sGravenltage; 2". dat de commissie belast met het afnemen der examens B, volgens de artt. 61 -65 van genoemde wet, voor liet jaar 1881 zitting zal hog. den te Delft, en benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: d'. Q, F. W. Baehr, hooglecraar aan de polytechnische school; lot leden: A. J, van Pesclt, hoogleeraar te Amsterdam; dr. A. G. Oudemans, dr. 11. Behrens, F. J. van den Berg. hoogleerarcn aan de polyiechuische school; A. J. Beeloo, hoofdingenieur der marine te 's Gravenhage; G. ,1. Mnrre, A. Lt Comte, leeraren aan de polytechnische school; dr. P. H. Schoute, leeraar aan de h. burgerschool te 's Gravenltagedr. D. J. Kortewcg, leeraar aau de h. burgerschool te Breda: 11. Kamerlingh Onnes, adsistent voor dt natuurkunde aan de polytechnische scho'ol; W. C. Metzclaar, civiel ingenieur en architect te Deventer. De luitenant ter zee 2' kl. A. C. van der Sande Lacosle en de officier van administratie 2' kl. J. A. Sonnenbcrg, nil Oosl-Indië teruggekeerd, ziji op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenett. Door den minister van koloniën zijn de hulponderwijzeressen ntejuf. vrouwen M. F. M. 11. Stroolmau en M. M. van der Bijll gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om tc worden benoemt tot liulponderwijzcres voor de dienst daar te lande. Naar men verneemt zijn H11. MM. de koning en de koningin voorne mens, op 31 dezer naar de badplaats Wildungcn te vertrekken. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over tie drankwet genaderd lot art. 26, bepalingen betredende het burgerlijk regt. liet werd sterk bestreden door de lilt, van Baar en van Eek. nails: de strafbepalingen eenigzins zijn gewijzigd. De minister heeft dcu termijn van invoering der wet gesteld op 1 November a. s. Morgen voortzeltint, Hel voorstel tot verschuiving der interpellatie van den heer van Houten verworpen met 43 tegen 25 stemmen. Z. Exc. de afgetreden gouverneur-generaal van Nederlandsch-Imliê, di| heer van Lansberge, is gisteren avond, na enkele uren te Brussel te hebbn vertoefd, iu hel moederland teruggekeerd en ten 10 ure per lloll spoor alhier aangekomen. Aan het spoorwegstation werd de heer van Lansberge o.i. verwelkomd door den geneesheer dr. Vinklitiyzen en den kolonel Rjjno, voormalig adjudant van den gouv-gcncraal. De gewezen landvoogd va Ned.-Indië heeft intrek genomen in het nieuwe Hotel des Indes. De kon. bewilliging is verleend op de acte van oprigling van ecw bouwmaatschappij »Nieuw-Scheveningen", met een kapitaal van 300,1 Het doel der maatschappij is het houwenverkoopeu of verhuren van villa's] hotels enz. Tot directeur is benoemd de heer D. B. van Vleuten. De maai- schappij zal bouwen achter het Oranjehötcl, noord oost waarts van du stoomtramweg. o b b G bi w de Ih tn W gei te lev gei een bai ops ver kut Aai 17 Aan Tun gelu Frat nabi tot slage deze de I met ma» sche BUITENLAN DSCU E BER IGTEN. B'J Ijjk afsclu dezer 13 te sen o der ii honde trouw De go broedt digd, Mormi de ov eenige gedoog - I EKG I'. I. X ft a. LONDEN, 22 Mei. Op dc vraag naar de waarheid van het berigt, volgens hetwelk él commissie le New-Casile zou verklaard hebben, dat zij zich niet naaréj Transvaal zou begeven, eer de kanonnen van Potchefstroom door de Boerei teruggegeven waren, antwoordde de regering in het lagerhuis, dat zij daar van niets wist en in het hoogerhuis, dat de commissie hare taak te New castle en niet in de Transvaal te volbrengen had. De correspondenten van verschillende bladen aan de Kaap blijven aai houdend tijdingen overzenden, om de Boeren in een minder gunstig daglicb: te stellen. Zelfs de correspondent van de Standard, die tijdens den slrjp zich zoo goed van zijne taak kweel, doet mede. Met betrekking lol éj vraag, welke verliezeu aan de Engelsche kolonisten in den jongsten oorltt door de Boeren zijn toegebragt, zijn de ingewonnen berigten, meldt ffl» thans, veel ongunstiger dan algemeen was te gemoet gezien. Zoo beet] men ook uit den mond van beëedigde getuigen vernomen, dat nog nietlant geleden, door de Boeren in het district Lijdenburg, eene menigte kinder» van inboorlingen in een slaat van slavernij werd gehouden. W'jjdersii aan het licht gekomen, dat de inboorlingen in die streek door de Boer»! slecht worden behandeld. - Volgens hier uit Konstantinopel ontvangen berigt zou de Sultan dn] Bey van Tunis hebben algezet. De Duitsche gezant aldaar bood zijne di» sten aan om eene minnelijke oplossing der quaestie omtrent Tunis te ver krijgen. De Sultan had dit aanbod aangenomen. FKANhRUH. De senaat heeft de hh. Victor Lelranc en Henri Didier gekozen l<| wat ge senatoren voor het leven, met 151 en 148 stemmen, tegen 99 op general spoedig Rivière en 86 op den heer Gléry. Ten gevolge der aanneming van het voorstel Dardottxzal de aanstaan'! üe |,ra[ kamer van afgevaardigden meer leden tellen dan de tegenwoordige. Thans» vai) qqq het aantal 531 en volgens dc nieuwe wet zal het zijn 568, behalve 9 -p( Algerië en de koloniën. Nog zal, ten gevolge van de aanneming der 0'» deren in gangshepaling, de kamer in de eerstvolgende zitting 13 leden meer tellf'j tnet de verdeeld onder 11 departementen, die door dc nieuwe regeling leden zoinl" zoinh-n, tan de - I aan, o rerwac - 1 faden aaugev( gaan. "ferzen Bosch

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2