LEI 080HE COURANT, 1881, MAANDAG 23 MEI. STA.DS-BE RICHTEN. Iloogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, N°. 119. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2.—. I Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BJJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier algemeene tennis dat de Hoogerc Burgerschool voor Meisjes op den 1"'D Li a. s. wordt geopend in liet gebouw van de voorbereidende school der treede klasse op de Oude Vest en dat belanghebbenden, die leerlingen mschen te doen inschrijven, worden uitgenoodigd daarvan vóór of uiterlijk 25 Mei a. s. opgave te doen aan de Directrice der school. Mejuffrouw I KNCËLtlAW, Morschslngel 3c. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. |Leiden. 17 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. [De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden. |)t dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9—12 p, de Paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot t lichting van den jare 1876, en voor dezeemiliciens der lichting van 1877, pkrijgbaar zijn ter Gemeente-secretarie, mits men zich in persoon en lorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, I Leiden 21 Mei 1881. DE KANTER. i.5Ds siani LEIDEN. 21 Mei. lu de afgeloopen week had de aanbesteding plaats van eenige werken de buitenplaats Vreewijk alhier. Aan den laagsten inschrijver te Leiden ird het werk opgedragen, niettegenstaande eene lagere inschrijving uit in Haag was ontvangen. Men verneemt, dat hel heerenhuis van Vreewijk blijft gespaard en aan Tszijden van inrijhekken wordt voorzien, terwjjl de oppervlakte van is en tuin. groot 15 aren, door een muur van het verdere terrein wordt [«sloten; de vijvers worden gedempt en het plan der stratenzoo op de plaats op de aangrenzende weiden aan te leggen, wordt in kaart gebragt en ildra op het terrein uitgebakend. Naar men wilzou op eenigen afstand van Vreewijk naar de gelegenheid i« omgezien om een gasfabriek op te riglen, ten einde deze nieuwe wijk andere buitenwijken van Leiden te kunnen verlichten. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende 'te week dagelijks van 48 tot 63 volwassen personen en 4 lot 8 kinderen. - Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zullen de gewone zomer- incerlen op Zomerzorg eerstdaags weder een aanvang nemen. Wij vesti- 111 or de aandacht op dat die concertendie gedurende zoovele jaren ten teven ure begonnen, op verzoek van vele abonnés, voorlaan ten 7 ure Hen aanvangen. -Het heeft, meldt men ons, in de laatste dagen hard geregend, zoodat Mdermolens gewerkt hebben. De regen heeft wel veel verkwikt, maar groeizaamheid is er slechts weinig mede gevorderd. Het heeft hard gewaaid het zuidwesten, maar de zoelte, die zich anders in Mei met zulk een '"H doet kennen, ontbreekt en daarmede ook het gras op de weilanden, 'h de tuingroenten groeijen zeer traag, liet weer is en blijft verander- houdvooral 's morgens en 's avonds. Heden nacht heeft het nog ge- fn. Zoolang de kikvorschen zich niet onverpoosd doen hooren, is het iteweer nog alles behalve malsch te noemen. - Men verneemt dat Z. M. de koning bekrachtigd heeft de benoemingen ?twoon lid der kon. akademie van wetenschappen, van de hh.: A. D. rtewegleeraar aan de hoogere burgerschool te Breda; 11. A. Lorenz, 'ogleeraar te Leiden, en A. D. van Riemsdijk, essayeur aan 'srijks munt Utrechten tot buitenlandsch lid: van de hh. L. Cremoua te Rome en M. Theloz te Parijs - Met stoomschip Celebesvan Batavia naar Amsterdam is op 19 Mei Port-Said vertrokken. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, is 20 Mei van Napels vertrokken. Te Scheveningen is Dingsdag II. de 10e algemeene jaarlijksche verga dering gehouden der Nederl. vrouwen-vereeniging «Tesselschade". Zij telt thans 18 aldeelingen, 9 correspondentschappen en ruim 2200 leden. De volgende vergadering zal te Rotterdam gehouden worden. Te Rotterdam is aan den heer J. Verheul Dz. van daar, thans student aan de polytechnische school te Delft, de eerste prijs, eene gouden medaille en /400, toegekend door de akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen aldaar, voor een plan van een /'kunstnijverheid-museum met daaraan verbonden school". De tweede prijs werd toegekend aan den heer J. A. Schmits Jr.architect te Amsterdam. Door den gemeenteraad van Gouda is tot leeraar aan de stads-muziek- school, levens kapelmeester bij het muziekcorps der schutterij, benoemd de heer J. G. Arentz te Leiden. Dezer dagen is door het schrikken van het paard een rijtuig van den heer v. d. L. tusschen Spijkenisse en Hekelingen van den dijk geslingerd en in de sloot geworpen. Van de drie personen, die er in zaten, was de val allernoodlottigst voor den heer v. d. L. Ofschoon nog met volle bewustzijn te huis gekomen, overleed hij korten tijd daarna. Nu uit de discussion en de behandeling van de drankwet in de tweede kamer blijkt, dal zij, die reeds eene vergunning tot het houden ecner tap perij bezitten, niet meer aan de moegelijke en lastige bepalingen lot het verwerven eener zoodanige concessie zullen onderworpen worden, regent het, meldt hel N. v. d. D., ten stadhuize der hoofdstad aanvragen om ver gunning tot het houden van kroegen en slijterijen van sterken drank. In de laatste dagen beliep dit aantal aanvragen tusschen de 20 en 30 per das. Blijkbaar wordt de zaak door zekere lieden beschouwd als eene gemakkelijk te verwerven concessie, die natuurlijk des te meer waarde erlangen zal naarmate de voorwaarden, om eene tapperij te mogen houden, lastiger worden. Te Amsterdam werd eergisteren gehouden de algemeene vergadering van de Prins-Hendrik-Slichling, asyl voor den ouden behoeftigen zeeman, te Egmond aan Zee, onder voorzitting van d'. van Laar, pred. te Makkinga. Uit het door den secretaris uitgebragt verslag bleek, dat, behalve eene vorstelijke gift van 3000 van een onbekende en enkele van minder bedrag, de toestand der inrigting, wat belangstelling en ledental betrof niet voor uitging. Het laatste was weder met 24 verminderd, terwijl de rekening van »In Memoriam" (van prins Hendrik) met een tekort van 2000 sloot. De watersnood en de Transvaalsche quaestie hadden regenten in den weg gestaan, om nog eens een vernieuwd beroep op de milddadigheid der natie te doen. Verder voldeed het gebouw, waarin de oude zeelieden zijn gehuisvest, op den duur goed aan zijne bestemming, en kweten zich de //vader" en «moeder" uit muntend van hunne edele taak. Uit de daarop door den penningmeester gedane rekening bleek dat er een tekort bestond van 1149 49y2. Betreffende het eergisteren op het Y voor Amsterdam voorgevallen on geluk verneemt men nader, dat er zich 12 sjouwerlieden in de vletten be vonden, waarvan er slechts 6 zijn gered. Vier der ongclukkigen moeten hoofden van huisgezinnen zijneen zelfs wordt gezegd eene weduwe in hoogst zwangeren toestand, met acht kinderen, na te laten. Te Utrecht is eergisteren een 12-jarig knaapje, dat in een onbewaakt oogenblik op een dak eener woning in de Boterstraat geklommen was, daar af en op straat gevallen, waardoor het zulke kneuzingen bekwam, dat het kort daarop overleed. Omtrent de menschlievendheiddoor Urker visschers aan schipper K. Niemeijer te Zwartsluis betoond, schrijft deze aan de Zw. CVan heeler harte stel ik prijs op de handelwijze, door mij en de mijnen onder vonden echter is het onwaarheid wat de inzender schreef aangaande de gelden. De zaak is deze. De eerste eisch door hen gedaan voor het bin nenslepen van mijn schip in de haven was ƒ400, later werd het accoord ƒ150. die door mij betaald zijn, hoewel de heer Hoekstra mij zijn aan deel, groot ƒ28, edelmoedig teruggaf. Tot onderwijzer Ie Markelo is benoemd de heer A. Overweg, te Delden, en tot onderwijzeres te Stokkum. gem. Markelo. mcj. ,1. S. S. Faber te Leiden. In het gehucht Erm. onder Sleen. is eene behuizing, bewoond door de landbouwster wed II. Willing en den bakker H. Kamps, algebrand. Het vuur had zich zoo spoedig door het gebouw verspreid, dat de bewoners zich niet anders dan met levensgevaar konden redden. Beide gezinnen werden

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1