COURANT. LEIDSCHE M*. 113. MAANDAG 16 MEI. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. $81. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars fl.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nonmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. W. Boehmeii, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene smederij in het pand in de Raamstecg N*. 43; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bglagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 28sle0 Mei aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 14 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 14 Mei. Heden middag is de vrouw van den schipper U, liggende met zijn vaartuig aan den Ouden Singel, aan het afloopen der Korenbrug op de Boiermarkt, terwijl die vrouw aan een kraampije stond, door een twee- wielswagen, bestuurd wordende door een paar kruideniersknechls. omge worpen en over het been geredenwaardoor zjj aan den enkel gekwetst geraakte. De vrouw is per roeiboot naar haar vaartuig vervoerd geworden. Wederom zijn door de politie alhier twee honden, die een paar perso nen hebben gebeten, tot onderzoek in de daartoe bestaande bewaarplaats afgezonderd. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 65 volwassen personen en 5 tot 9 kinderen. Bij eene gisteren te llellevoetsluis door den kommandant der marine aldaar gehouden aanbesteding, waren voor de levering eener partij vlagge- doek minste inschrijvers de hh. van Harlrop en Zoon alhier, voor/897. De aandacht van handelaren en eigenaars van vijvers, aquaria enz. wordt op de achterstaande aanbieding van goudvisschen gevestigd. De commissie ter inwendige restauratie van het Muiderslot (voorzitter de beer m'. W. W. van Lennep, penningmeester de heer A. C. Wertheim en secretaris de heer m'. N. de Roever, allen te Amsterdam) heeft zich bij circulaire tot hare landgenooten gewend. Zij zegt daar: Na afloop der Iloofi-feesten heeft zich de lot dat einde gevormde commis sie ontbonden met uitzondering van eene sub-commissie die voor de res tauratie van der Muiderzaal welke met eenige leden versterkt onlangs bare eerste vergadering hield. De nieuwe commissie stelt zich een ruimer werkkring voor dan hare voorgangster. Terwjjl deze zich beperken wilde tot de restauratie der groote zaal. en alle overige vertrekken in den treurig gehavenden toestand wilde laten, waarin ze zich thans bevinden, hoopt gene het mettertijd zoover te kunnen brengen, dat het Slot Ie Muiden inwendig geheel ingerigt kan worden in den stijl van de eerste helft der zeventiende eeuw, toen de Drost daar een kring van beroemde lijdgenooten om zich verzamelde. De commissie ontveinst het zich niet, dat daartoe geld, veel geld zelfs zal noodig zijn, en ze hoopt daarom niet te vergeefs een beroep op het Nederlandsche volk te doen. De aard en de duur van den daaraan te besteden arbeid maken, dat zij hel daarvoor vereischte kapitaal niet aanstonds noodig heeft, In het verloop van eenige jaren hoopt zij een groot deel daarvan uit vrijwillige giften bij elkaar te brengen en bet andere te vinden door het nemen van gepaste maatregelen in overleg met de hooge regering. Wat ze echter wel aanstonds noodig heeft is de som, die nog te kort komt aan het bedrag, waarop de restauratie van de Muiderzaal is geraamd. Van dit bedrag is het grootste gedeelte hij elkaar gebragt te Amsterdam. Nieuwer-Amstel (met Bovenkerk) zonderde naar evenredigheid van Amsterdam niet minder af, en het vorstelijk 's Graven de liet zich evenmin onbetnigd als het eenvoudige Muiden, maar voor het overige kan men niet in vollen ernst beweren, dat de enkele bjjdragen, die uil andere plaatsen van ons land voor de restauratie der Muiderzaal inkwa men, aan dit herstellingswerk het karakter eener nationale zaak, welke immers steeds door algemeene belangstellingalgemeene medewerking tot stand komt, bijleggen. De commissie spreekt den wensch uil, dat de thans ontbrekende gelden zullen gevonden worden uit de bjjdragen, die personen uit alle deelen des lands, uil alle standen der maatschappij ten offer zullen brengen voor de opluistering van een zaal, waaraan voor immer de pleg- tigste herinneringen aan de gulden eeuw van Neêrlands geschiedenis, lette ren en kunst verbonden zijn. De commissie noodigt ieder uit, die zich daartoe geroepen mogt gevoelen, om te zijner woonplaatse zich met het inzamelen van gelden en het overmaken daarvan aan de commissie te be lasten, terwijl de bovengenoemden steeds gereed blijven om giften, hoe gering ook, te aanvaarden. 's Lands middelen hebben over de vier eerste maanden van 1881 opgebragt 31,588.499.60; zijnde 467,137.46% meer dan in hetzelfde tijdvak van 1880; 4/12 der raming was ƒ33,347,999.72. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 13 Mei van Suez vertrokken. De Prins Hendrik vertrok op 12 Mei van Marseille naar Amsterdam. Naar men uit Haarlem meldt, zou de heer m'. H. J. Smit, op grond van art. 95 der kieswet, zjjn ontslag hebben ingediend als lid van de eerste kamer der staten-generaal. Een 15-jarige tamboer van hel 4* reg. infanterie te Haarlem, die zich met eenige kameraads veimaakte op den zolder in de kazerne, waagde het uit een dakvenster in de goot te klimmenhij had het ongeluk zijn even- wigt te verliezen, waardoor hij uit de goot viel en op de binnenplaats teregt kwam. Hij werd zoo zwaar gewonddat hij onmiddellijk is overleden. Men schrijjt uit Edam aan de /V. R. C Alhier heeft eene opligterij plaats gehad, die velen met billijke verontwaardiging vervult. In Oct. 1880 kwamen twee Belgen bij den heer P. D. G.handelaar in sigaren en manufacturen. Zij vroegen of hij ook fijne sigaren verkochtwaarop het antwoord bevestigend luidde. Zij kochten voor ƒ24, en gaven als reden op. dat zij die in België niet zoo goed en goedkoop konden krij gen, zoodat zij die altijd liefst uit Holland medenamen. Zij deelden hem tevens mede, dal zjj in Brussel een groote fabriek in witte goederen hadden dat zij naar Amsterdam waren gekomen, omdat zij aan een winkelier had den geleverd, die hun niet betaalde, en zjj toen hunne goederen, die nog niet verkocht waren, hadden teruggenomen. Zjj hadden die bij zich, en vroe gen of zjj die niet eens mogten laten zienzij zouden goedkoop verkoopen. De heer G. stemde daarin toe, en kocht voor eene waarde van 70. Zij wilden hem de betaling zeer gemakkeljjk maken. Hij kon in twee termjj- nen betalen, over een half jaar de eerste helft, en het daarop volgende half jaar de tweede. De heer G die als jeugdig koopman nog onervaren in zaken is, was daar zeer mede ingenomen, doch nu wilden die heeren, dal ook zij van hem een bewijs ontvingen, dat hij goed was voor dien koop. Zjj legden hem twee halve vellen postpapier voor, en schreven daarop eene acceptatie, die door den heer G. werd geteekend. Doch die beide acceptation bedroegen de som van 780 frs. De heer G., die niet wist welke waarde een franc heeft, vroeg hoeveel dal was en men antwoordde: nog geen 70. Daarop vroeg hjj om een factuur, men schreef inderhaast iets, dat op een factuur geleek, las hem die voor, stapte daarop in het rij tuig, en de heeren reden weg. Nu werd den heer G. den 5d" Mei de eerste acceptatie gepresenteerd, groot 340 fr.en natuurljjk voor hem de waarde in Ilollandsch geld bepaald. Hij weigerde betaling, waarop de ac ceptatie geprotesteerd werd. Wat in deze tegen zulk eene opligterjj te doen zal zjjn, is eene vraag, die velen vervult. Tot leden van het bestuur der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging zijn gekozen: uit Amsterdam de hh. D. Cordes, mr. W. Heineken, prof. A. Kuyper, M. A. Perk, prof. N. G. Pierson en mp. Jac. Wertheim; buiten Amsterdam de hh. mr. W. H. de Beaufort, A. J. Blijdensteyn, prof. J. T. Buys, prof. C. H. D. Buys Ballot, Hendrik Muller, m'. A. van Naamen van Eemnes en mr. W. J. baron van Weideren Rengers. Te Utrecht heeft zekere B. twist met zijn huisvrouw gehad, die zoo hoog liep, dat hij haar met een bijl een diepe wond in het hoofd toebragt. De man is naar het hoofdbureau van politie gebragt. Te Arnhem is gisteren nacht een hevige brand onstaan in het pakhuis van den jjzerhandelaar H. de Zoete, in de Kortestraat, waardoor dit gebouw binnen 1% uur geheel werd vernield. Aan den wachtmeester der rijdende artillerie Isink mogt het gelukken den bewoner, die, vernemende dat een zijner tien kinderen zich io het brandende perceel bevond, achtergebleven was, van den dood te redden, daar hij hem builen kennis op een brandend kamertje vond liggen. Zie verder het Rijroegsel).

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1