VERMAGERING BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Zaturdag d4 Mei dH8ó7V°. dd°l. PER TELEGRAAF. POSTER IJ EN. schijnbare of twijfelachtige onderwerping ol even spoedig vergeten als gege ven beloften volgden. Voor onze veiligheid moeten wij duurzame waarbor gen hebben; wij vragen die van den Bey van Tunis en willen noch aan zjjn grondgebied, noch aan zijn troon de hand slaan. De regering der republiek heeft bij het begin der expeditie reeds aanstonds plegtig verklaard aan elk denkbeeld van annexatie of verovering vreemd te zijn; heden her haalt zij die verklaring, maar de regering van den Bey is verpligt, ten einde onze bezittingen tegen schending te waarborgen en binnen de gren zen onzer belangen, toe te laten, dat wij op zijn gebied de voorzorgsmaat regelen nemen, welke hij blijkbaar niet bij magte is door zijne eigene troepen ten uitvoer te leggen. Formele overeenkomsten behooren ons te beveiligen tegen de herhaling van vijandelijke avonturen en inbreuken op onzen geregtvaardigden invloed in het regentschap. Wij hopen dat de Bey dit als eene noodzakelijkheid en tevens als eene weldaad erkennen zal, en dat aldus het geschil vereffend zal worden, hetwelk alleen Frankrijk raakt, waarbij slechts Fransche belangen in het spel zijn en hetwelk Frankrijk het regt heeft alleen met den Bey op te lossen in dien geest van regtvaardig- heid, bezadigdheid en naauwgezette eerbiediging van Europa's regten, welke de politiek van de regering der republiek bezielt. De voorjaarzitting van den gewestelijken raad der Seine is eerst dezer dagen geopend. Dit collegie, zamengesteld uit de leden van den Parijschen gemeenteraad en de gekozenen van eenige rondom de hoofdstad gelegene kantons, heeft dadelijk, op voorstel van een zijner leden, een besluit geno men om aan het anti-clericale congres, dat den 12Jen te Parijs geopend wordt, eene tegemoetkoming van 300 fp. te vcrleenen. De XIXe Siècle keurt het verleenen van dat subsidie in hooge mate af. De leden van den raad. zegt dat blad, zijn gekozen om zich bezig te houden met de wegen en straten in het departement, met de waterwegen, met de scholen, enz.; niet om propaganda te maken in clericalen of anti-clericalen zin. Wat zouden de republikeinen, wat de vrijdenkers zeggen, indien een gemeente- of gewestelijke raad, waar de clericalen de meerderheid hebben, de open bare kas, door de belastingbetalenden bijeengebragt, aanspraken ter onder steuning van een clericaal comité of congres? Te Rijssel werd dezer dagen eene geheele buurt in opschudding ge- bragt, doordien 20 personen, die in eene restauratie in de rue Beauharnais het middagmaal, bestaande uit een moes en vleesch, hadden gebruikt, on gesteld werden en teekenen van vergiftiging vertoonden. Een spoedig toe gediend tegenvergift redde allen het leven. Men weet de oorzaak van dit ongeval niet. Naar men uit Konstantinopel meldt ziet de Sultan af van het zenden van een buitengewoon gezantschap en van troepen naar Tunis; doch hij zal twee kleine oorlogschepen en troepen zenden naar Tripoli. In een te Bona verschijnend blad wordt erg geklaagd over de inten dance bij het leger in Tunis. Dat blad zegt dat, ofschoon te la Calle mondbehoeften van allerlei aard opgestapeld zijn, de brigade van Vincendon twee dagen lang hare rantsoenen niet ontvangen heeft. De slechte staat der middelen van gemeenschap is niet genoeg om zulks te verklaren, want verscheidene particulieren, die de colonne volgden, waren goed voorzien van levensmiddelen, welker hooge prijzen ze echter voor den soldaat onbereik baar maakten. Een Maltezer b. v. verkocht het kilogram brood voor 5 fres. Generaal Vincendon, zooveel mogelijk den nood zijner mannen willende verhelpen, gaf last om alle kooplieden, die zich opdeden, voor hem te brengen, opdat hij met hen zou kunnen onderhandelen over den aankoop van al hunne waren in eens, om die dan bij beurten onder de compagniën te verdeelen. Ook wordt verhaald, dat eene gansch uiigehonderde com pagnie zouaven een paard met geweerschoten afmaakte en het vleesch ver deelde, hetwelk verdwenen was "in minder tijd dan noodig zou geweest zjjn om het te roosten". DDITiCIILAND. De veetentoonstelling op 4 en 5 Mei te Berlijn gehouden heeft alle vroegere ver overtroffen. Er was een keur van hoornvee van de beste rassen in groot aantal aanwezig. Ook de inzendingen van schapen verdienden de aandacht. De heeren C. Raedss O.uit Venray bij Venlo, hebben het grootste gedeelte der bekroonde exemplaren aangekocht. De Duitsche Protestantendag zal dit jaar van 8 tot 11 Junij te Berlijn worden gehouden. Eenigen tijd geleden werd Ie Stuttgart een jong officier, die altijd zeer gelukkig was in het spel en zijn kameraden groote sommen afwon, op valsch spelen betrapt. Om hun makker niet in het ongeluk te storten, beloofden de deelnemers aan de partij geen woord over het geval te spre ken, als hij terstond het regiment verliet. Hij verkreeg zijn ontslag, ging over in Pruissische dienst en werd bij een Hannoversch ulanen-regiment geplaatst. De zaak werd echter toch ruchtbaar en is thans voor den krijgs raad te Stuttgart in behandeling. Niet alleen de luitenant, maar ook de officieren, die met hem gespeeld hebben, zullen nu teregt staan, omdat zij de zaak niet aangaven en toelieten dat hun kameraad, die zich aan zulk een misdrijf had schuldig gemaakt, lid werd van een ander officiers-corps, dat niets van zijn verleden wist. In het vorstelijk park te Arolsen heeft een boschbrand gewoed, die eene uitgestrektheid van 40 morgen gronds verwoestte. De brand moet door eene Zigeunervrouw gesticht zijn, uit wraak dat de opzigter van het park aan hare aanhoudende bedelarijen geen gehoor gaf. BULdARIJE. Vorst Alexander heeft de overtuiging gekregen dat hij met de in Bulgarije bestaande constitutie niet regeren kan. iljj heeft dit in eene proclamatie aan zijn volk bekend gemaakt. Hij zegt daarin: Indien de groote nationale vergadering hare bekrachtiging verleent aan de voor het gouvernement onvermijdelijke voorwaarden, die door mij zullen worden aangegeven en wier gemis de grondfout in den tegenwoordigen staat van zaken is, alleen dan zal ik er in kunnen toestemmen de kroon te behouden en daarvoor de verantwoordelijkheid te dragen. Voor het geval, dat zij een besluit mogt nemen in strijd met mijne inziglen, ben ik besloten den vorstelijken troon te verlaten. Ik zal dat dan doen met leedwezen, maar in de overtuiging van tot het laatste oogenbhk mijn pligt vervuld te hebben." Na het verschijnen dezer proclamatie heelt zich voor het paleis van den vorst te Sofia eene groote volksmenigte verzameld, om hem eene ovatie te brengen. Vor9t Alexander begaf zich driemaal op het balkon, om het volk, dat hem telkens met de grootste geestdrift begroette, te danken. De me- tropolitaan smeekte den vorst, zijn voornemen, om afstand van den troon te doen, te laten varen en Bulgarije in geen geval te verlaten. Den vol genden avond verzamelden zich de oud-soldaten voor het paleis en eene deputatie werd toegelaten, welker woordvoerder o. a. tot den vorst zeide: "Indien de nationale vergadering uwe voorwaarden niet aanneemt, dan zal geen enkele Bulgaar iets tegen uw wil ondernemen, die ook de onze is; mogt één zich tegen u verzetten, dan is hij een verrader van zijn vaderland en wij zullen hem behandelen geljjk wij het de Turken bij Schipka gedaan hebben. PARIJS, 22 Mei. In de vergadering der munt-conferentie hebben heden Cemuschi en Horton ten gunste van het bimetallisu.e gesproken. De vol gende zitting is op Zaturdag a. s. bepaald. Bassin, een in het Arabisch geschreven blad, dat te Parijs verschijnt, maakt een brief openbaar van een oud-redacteur van de Moskatel, waarin deze verklaart de geschreven bewijzen in handen ie hebben van de deel neming van het Italiaansche consulaat te Tunis aan de redactie van de Mos- katel. Deze brief wordt door het Journ. des Déb. overgenomen. PARIJS, 13 Mei. De Bey van Tunis teekende gisteren avond ten 8 ure het waarborg-tractaat, hem voorgesteld door den heer Bréard. De expeditie tegen Tunis is daarmede geëindigd. LONDEN, 13 Mei. De Standard meldt uit New-Castle van gisteren: "Tusschen Montesia en Mocaba, twee hoofden van Kafferstammen, is een strijd uitgebroken. Mocaba, een vriend der Boeren, werd den 1'° Mei bij Lichtenberg verslagen en leed zware verliezen. De Boeren zonden 500 man om hem te ondersteunen. De koninklijke commissie heeft besloten een Brit- schen officier naar het tooneel des oorlogs te zenden, om de strijdende partijen tegen het voortzetten van de vijandelijkheden te waarschuwen." KAAPSTAD, 12 Mei. Er is slag geleverd tusschen de Basuto's en de koloniale troepen te Palmiet-fontein. De verliezen der troepen zijn onbe duidend. RECLAMES. Middel ter adres 3, v. Meijerbeer, Parijs, aan Fabrikant van Anti-Obesitas. Gehouden Vcrkooplng van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 13 Mei. Notaris J. M. E. Dercksen. De Bouwmanswoninggenaamd "de Boterwoning", in den Veldhuizer (grooten) Polder, bij de Kromme Aar, binnen de gemeente Oudshoorn, benevens diverse percelen Wei- en Hooiland, Sectie C, nos. 775, 777 tot en met 796, 799, 800, 801 tot en met 806, 828, 829, 1850, 1851, ter grootte van 31 bunders, 71 roeden en 16 ellen, gecombineerd. Kooper C. vanDobben, te Zwammerdam, voor 86470. PROGRAMMA VAX MVZIEKUITVOER1XGEX. Musis Sacrum. Zondag 15 Mei, ten twee ure, door de Stafmu- ziek van het 4' Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grekizios. le afd.1. Marsch, Grentzius; 2 Ouverture: "Joseph und seine Briider", Méhul; 3. Oceana-Walzer, Cahnbley; 4. "Ronde Espagnole", Fantaisie origi- nale, Heymans. 2de afd.: 5. Ouverture znm Oper "Die lustigen Weiber von Windsor", Nicolai; 6. "Snrsum Corda", andante religieux, Boullard; 7. Fantaisie sur "les Deux Foscari", Flahour; 8. Paolita-Mazurka, Gouirande. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dal, bij de invoering der Zomerdienst, op 15 Mei e. k., de ligting der brievenbussen in de stad zal geschieden als volgt: Op de werkdagen: ten 6.15 'sm.en 10,— 'sm.; 3.35 'sav. en 9.45 'sav. Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen: ten 10 's m. en 3.35 's av. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen in de richting van Amsterdam ten 7.25; 11.9; 2.9; 4.57 en 7.4; van Rotterdam: ten 8.22; 10.11; 12.48; 5.16; 6.1 en 10.35; van Woerden ten 6.25; 1.55 en 6.50; die aan het Station in de richting van Amsterdam: ten 7.19; 11.6; 2.6; 4.51 en 7.1; van Rotterdam: ten 8.18; 10.5, 12.44; 5.10, 5.57 en 10.30. De bus aan het Postkantoor bovendien nog te 12 uren 's nachts. De Directeur voornoemd, Leiden, 14 Mei 1881. J. FICHET. NB. De lijsten der Zomerdienst zullen zoo spoedig mogelijk verkrijgbaar worden gesteld. OPGAVEN VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand April door het postkantoor te Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: van Hout, Kilty van Oostenwalt, mej. G. Keyzer, allen te Amsterdam; L. A F. van Hoorn, te 's Gravenhage; wede D. Beems, te Leiden; P. P. Kwant, J. Rijken, heiden te Rotterdam; Kolenscheider, le Schiedam; v. d. Booren (niet vermeld). -- Briefkaarten: mej. A. M. Donk, le Amsterdam; wed. Berscist, te 'sGravenhage; A. Berkeveld, te Rotterdam. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5