LEIDSCHË COURANT. 1881. 112. ZATURDAC U MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. B(| deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BERICHTEN. SClIUTTEniJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen tc weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 [Staatsbl. n°. 17), e»n aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dal de personen, geboren in 1847 tot 1855 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1856 zullen worden geplaatst in een nieuw register, Ie weten: het eerste van den jarc 1881 cn het tiende, of dat der geborenen in J846, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij lot de vrijgestelden of nitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schuiterlijken dienst hebben hekomen. Dat. de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van liet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 [Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Maandag den 16 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of dc in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door liet Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotinghij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hnnnen aan zien bestondenterwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 [Staatsblad n°. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor middags 9 tot 's namiddags 4 uren; terwijl zijwelke elders geboren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, hij gernis zijner geboorte-aktedoor eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatjiomvter hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit liet buwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen ledoen certificeerenteneinde daarvan hij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgeilijke stand), van des voormiddags 9 tot. 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, hij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Maandag den 16 Mei 1881, de bewoners van Wijk I, II en lil; Op Dinsdag den 17 Mei 1881, de bewoners van Wijk IV en V, Op Woensdag den 18 Mei 1881 de bewoners van Wijk Vf, benevens de bewoners van de buitenwijk: Op Donderdag den 19 Mei 1881, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; ®et uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan Ie melden, ten einde men zicli niet te wijten hebbe dc gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggencn de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 -Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgoloopen, nader woiden hekend gemaakt. Rn verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M9. besluit van den 7 September 1828 [Stnatsbl. n°. 55) roepen hij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij •c worden gebracht, doch sedert dien tijd. door hel overlijden van hunne vrouwen j kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse tc verblijven, en aïsnu ui de eerste klasse der voor dit. jaar. op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormid dags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ien worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, len einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 [StaatsbL n°. 12), houdende eene geldhuete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, Jiet zij afzonderlijk, of wel heide straffen te zarnen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant jfgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 30 April 1881. E. KIST, Secretaris. B1NNËNLANDSCHE BEKIGTEN. LEIDEN. 13 Mei. De kiesvereeniging «Nederland en Oranje" heeft in hare lieden met de huilen districlen gehouden vergadering bij acclamatie tol haren candidaal hij de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede k3mer gekozen het aftredend lid, den heer J. II. Donner. Gisteren avond gaf d'. C. King in de Stads-gehoorzaal alhier eene voorstelling mei liet door hem uitgevonden pholo-electrische rettzen-micro- scoop. Eene buitengewone lichtsterkte, gevoed door een electrischen stroom uit tene batterij van 54 elementen en het prachtige stelsel van diamant- lenzen waren in staat eene 36 millioen-voudige vergrooiing tc geven. In verschillende afdeclingen gaf ons de heer Klug het planten-, delfstoffen- en dierenrijk tot in de fijnste en merkwaardigste kleinigheden te zien. Wij konden niet genoeg bewonderen de gelijkheid en regelmaat, waar mede dc natuur in al hare voortbrengselen te werk gaat en die ons bij vergelijking hel fijnste product, door menschenarbeid verkregen, als broddel en knoeiwerk deden leeren kennen. De heer Klug maakte ons die verge lijking mogelijk door ons den fijn afgewerkten en met eene zeer spitse punt eindigenden angel van eene bij en daarna eene fijne Engelsclie naald op het doek te doen aanschouwen. Wat een verschil! Mogt het eerste bepaald een kunstgewrocht heetcn, het laatste was, evenveel maal vergroot, een gedrochf, door welks oog thans gemakkelijk een kemel kon doorgaan. Verder moglen wij nog van nabij leeren kennen de millioenen in eeit drop pel water levende diertjes, die, voor het bloote oog onzigtbaar, thans als reuzenslangen en krokodillen zich aan ons vertoonden. Wij zagen hen leven, wij zagen hen sterven door de hille van het eleclrische licht. De luide toejuichingen, die den heer Klug herhaaldelijk ten deel vielen, waren bewijzen genoeg van ingenomenheid met deze hoogst interessante voorstelling. Dc minister van hinnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat met 1 September aanst. de betrekking van directeur der te Meppel te vestigen rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus ie vervullen is. Jaarwedde ƒ2500. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wensclten te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 25 Mei c. k. aanmelden bij den inspecteur van hel middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé te 's Hage. Dc voorzitter der commissie, in 1881 belast met liet afnemen van het eind examen der rijkslandbouwschool, dr. M. Salverda te 's Hage, noodigt hen, die zich aan dat examen verlangen te onderwerpen, uil, zich vóór 25 Mei e. k. schriftelijk bij Item aan Ie melden. Dc zoon van den luitenant-Chinees Oei van Banda is op reis naar ons land. Hij zal Ie Leiden in de regten gaan studeren. De miliciens van de ligting 1881 zullen in de verschillende garnizoenen waar zij zich bevinden, ingeënt of heringeënt worden. Den 4'° Junij a. s. zal te Amsterdam overgaan aan boord van het stoomschip Conrad een detachement snpplelietroepen, sterk 44 onderoffi cieren en manschappen, onder bevel van den leD luit. der inf. T. Soelerik en het medegeleide van de 2® luits. F. E. Spirlet en A. Montague. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de bh. J. C. van Schelven. S. D. van Veen, L. 11. F. A. Faure en P. Segboer. Te Nieuw-Helvoet is een hooihoop ler waarde van eenige honderden guldens afgebrand. De brand is Ie wijten aan de kwaadwilligheid van eenige jongens.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1