diepe vaarwater tuimelde. De sjees werd erg gehavend; het paard verdronk en de boer kon ter naauwernood zjjn leven redden. BUITEN LA N DSC IIE BE RIG T E N. Bij de tweede kamer zjjn ingekomen twee wets-ontwerpen als: 1°. tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1880. Het strekt tot het verleenen van een subsidie van/33,333, zijnde een derde der kosten van herstelling van den Maasdijk, die by den ijsgang in den winter van 1879/80 was doorgebroken. Reeds ten vorigen jare werd daartoe door de regering het voorstel gedaandat echterdoor de eerste kamer werd verworpen. De minister van waterstaat enz. zegt in zijne memorie, dat hij nogmaals wenscht te beproeven om voor de genoemde waterschappen de hulp van het rijk te verkrijgen, waarop zij, naar zone overtuiging, in billijkheid aanspraak mogen maken. 2". tot aanvulling der wet van 25 December 1878 tot regeling der voor waarden lot verkrijging der bevoegdheid van arts. enz. Dat ontwerp strekt, om achter art. 24 der gemelde wet een nieuw artikel te voegen van dezen inhoud; "Wij behouden ons voor aan nog in dienst zijnde officieren van gezondheid, die vóór de invoering der wet van 1 Junij 1865 zijn aangesteld, alsmede aan hen welke dien rang hebben verkregen ingevolge het" be paalde in art. 19 van die wet. vergunning te verleenen tot uitoefening der genees- en heelkunde bij niet-militaren. Deze bepaling is ook. van toepassing op de officieren van gezondheid, die bjj de invoering der aan gehaalde wet in koloniale dienst waren, wanneer zy zich met verlof.hier te lande bevinden. Dit ontwerp strekt, om eene onbillijkheid te doen ophouden. Thans mo gen jongere officieren van gezondheid, terwjjl zij nog in dienst zijn, de practijk bij niet-militairen uitoefenen, terwyl dit aan de ouderenveelal hunne superieurenverboden is. Aan die ouderen is het eerst vergund nadat zjj op eervolle wijze de dienst hebben verlaten. Niet alleen, wordt in de memorie gezegd, is dit irrationeel en onbilljjk, maar het moet ook, tot nadeel van de militaire geneeskundige dienst, de oudere meest ervaren officieren van gezondheid prikkelen om de dienst zoo spoedig mogelyk vaar wel te zeggen. Het wets-onlwerp, waarmede de ministers van oorlog, marine en koloniën instemmen, strekt tol wegneming van voormelde be zwaren. '«GRAVEN 11 AGE 11 Mei Door Z. M. is de heer J. J. van der Pot benoemd tot Zijn minister resident in Japan. Aan den heer N. W. Swijghttisen Reigersberg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanlonregter-plaatsvervanger te Gulpen. -- Tol commies der posterijen 4' kl. zyn benoemd de surnumerairs P. J. Th. Coolhaas en jhr. L. J. A. van Splengler. De gewezen officier van gezondheid 2® kl. van het leger in Nederl. Indië, d'. M. Rutgers van der LoefI, arts, is, onder stilstand van hel hem als zoodanig toegekend pensioen, benoemd tot officier van gezondheid 2'kl bij de zeémagt. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de hh. Lobman Kops, van Dedem (Hoorn) hel wets ontwerp tot beteugeling van het mis bruik van sterken drank, behoudens eenige bezwaren, verdedigd. De hh. Lieftinck. Corver Hooft en Bergsma bestreden de voordragt, als onregtvaar- dig, belemmerend en onnoodig. De minister van justitie verdedigde uitvoerig de wet, betoogde dat zij niet anti-democratisch was, daar zij ook op socië teiten slaat. Hij hield sterk vast aan de hoofdzaak, maar wilde conciliant zijn om door wijzigingen willekeur Ie verminderen. Na replieken is jhel deiiat eesloten Morgen komen de artikelen in behandeling De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen.' Zoo men weet hebben de heereu Bloemvan Bell en Eyssell een vdor- stel gedaan, strekkende daartoe "dal de raad in beginsel zou besluiten tot eene conversie der leeningen ten behoeve der gemeente in de jaren 1866 tot en met 1876 aangegaan, en zijne commissie tot voorbereiding van finan ciële onderwerpen zou voordragen uit te noodigen de daartoe betrekkelijke maatregelen ten spoedigste te ontwerpen en aan den raad voor te dragen". De bedoelde commissie heeft haar rapport uitgebragt. Ook nu is de com missie niet tot eenstemmigheid kunnen komen over de billijkheid eeüer aflossing van de leeningen, in wier voorwaarden het woord minstens niet voorkomt. De meerderheid ondersteunt hel conversievoorstel, de minderheid acht den voorgestelden maatregel bedenkelijk. Toch wil de commissie als haar eenparig gevoelen mededeelendalzoo de gemeenteraad tot conver sie in beginsel mogt willen besluiten, hel tegenwoordig tijdstip daartoe ongetwijfeld niet ongeschikt zoude zijn eii eene nieuwe leening, bij de be staande behoefte aan soliede en voldoend rentengevende geldbelegging, zeer zeker lot voordeeliger koers zal te plaatsen zünomdat aan dit nieuwe fonds 1®. ongetwijfeld een geregelde en voortdurende handel ter beurze zal verzekerd zijn door hel aanzienlijk bedrag der leening, en 2°. vaste en hooge koersen zullen te beurt vallen door de soliditeit der gemeente en de omstandigheid dat haar schuldenlast gering is, vooral wanneer men in aanmerking neemt, I dal van de bestaande negotiatiën een bedrag van ongeveer 4,440,000 uit- sluitend voor de industriële en productive ondernemingen der gemeente (de gasfabriek en de duinwaterleiding) is gesloten. In de meermalen besproken quaestie der restauratie van den toren en den voor- en zijgevel van het raadhuis, heeft de raad zich thans vereenigd met het voorstel strekkende tot het verleenen van een crediet van 12000 voor eene uitwendige restauratie van hel raadhuis, op den voet van het rapport der door den raad benoemde commissie, maar met uitzondering dat de gevels niet worden afgebroken. H Voor het gezantschaps-hótel van Oostenrijk alhier prijkte gisteren avond, ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins Rudolf met de dochter van Z. M. den koning van België, eene-gasillumiuatie. BELGIE, Te Brussel heeft eene bijeenkomst van Belgische socialisten plaaij I gehad, met het doel om te protesteren legen de'bekrachtiging van ha doodvonnis, waartoe Hesse Helfmann veroordeeld is. De voorzitter las eq 1 brief voor van Rochefort, die in naam zijner geestverwanten zijne aan deze manifestatie betuigde. Eenige sprekers protesteerden heftig tegetl de houding der pers, die niets deed ten gunste van Hesse Helfmann. Dooil de vergadering is ook een adres aan de nihilisten vastgesteld. EKCËbAIV», LONDEN. 10 Mei. De Times ontvangt nog maar altijd hoogst ongunstige berigten van J Kaap, eene reeks van aantijgingen legen de Boeren. Het doel is natuurlij om de publieke opinie hier te lande tegen de Boeren meer en meer te t|J bitteren. De correspondent van de Daily News ziel het doel iudal dl Engelschgezinden aan de Kaap hebben met het overnemen van zoovdf leugenachtige berigten. Hij toch zegt dat de Transvaalsche Engelschen steen op den anderen laten om de vredes-voorwaarden te doen schipbreh Ijjden, en dat de inlandsche hoofden, die dreigen tegen de Boeren te zullrl opstaan, daartoe aangemoedigd worden, zoo niet opgestookt, door de amj Boeren-partij. Betreffende de capitulatie van Polchefstroom houden de Boeren vol I kolonel Winslow van den wapenstilstand afwist toen hij de vlag streek;(J de correspondent van de Standard erkent dat dit waar is; doch, voegtl er bij, Winslow had geen mededeeling ontvangen dat er een convooi levttj middelen naar hem op weg was; anders zou hij niet gecapituleerd hebbei De correspondent van de Standard meldt nogdat het werk des vredi van de kon. commissie hoogst onzeker isdoordien het blijkt dat de Boet hunnen aanvoerders niet gehoorzamen. Aan twee compagniën infante! is bevel gegeven, zich gereed te houden om naar Polchefstroom op te ril ken. Als maatregel van voorzqrg zullen 250 man cavalerie met hen i degaan. De hh. A en B. Schroedcr, van Fenchurch Street, in de City, hebkj hunne betalingen gestaakt. De schuld wordt geraamd op 250.000 Te Chester is eene poging aangewend om de kazerne in de lucht I laten springen, maar zjj mislukte. De daders hadden aan de eene zijl van den muur een kuil gegraven, een lederen zak met kruid daarin; legd en dien door een brandende lont doen ontploffen. Het gat was ni ter niet diep genoeg om den muur te ondermijnen en de ontploffing ti;i| slechts weinig schade aan. Men schrijft den aanslag toe aan den eenf anderen soldaat, die wraak wilde nemen over eene hem opgelegde straf, ij zyn twee miliciens onder verdenking van de misdaad in hechtenis gennv| De toestand in Ierland wordt steeds bedenkelijker. De regering zich verpligt gezien, behalve Dublin, ook nog auderc groote plaatsen,J Cork en Kilkenny, in staat van beleg te verklaren. De hoofdstad zelve! het tooneel van ergerlijke schandalen. Op de openbare straat werden lij jongelieden neêrgeschotendie in verdenking stonden aan de regering e wapen-depót verraden te hebben. Naar aanleiding van deze misdaad rj Zaturdag te Dublin krachtens de drangwet de eerste arrestatie gedaan, in hechtenis genomen persoon is John Levey, administrateur van brouw et ij. F II A X K R IJ II. De berigten, door de Engelsche bladen omtrent de expeditie in Til ontvangen, luiden minder gunstig dan die door llaras zijn openbaars maakt. In die berigleu toch wordt gesproken van groote moeijelijkheik die de Franschen bjj hun voortdringen van de Khroumirs ondervinden; t hunne onderwerping ft geen spoor te ontdekken. Ook wordt gemeld, i de Franschen in een gevecht met de Khroumirs zware verliezen moe hebben geleden. Daar generaal Logerot verandering heeft gebragt in t voorgenomen marsch naar Beja, zoo wil men daarin eene bevestiging! van dat berigt. De prefect van de Seine heeft een bezoek gebragt aan Victor Hugos hem officiëel mede te deelen, dat zijn naam gegeven is aan het gedeelten' de Avenue d'Eylau, dat van de Place d'Eylau tol de Avenue du Trocadtf loopt en waar zijne woning gelegen is. Hoewel de voorgenomen openbare bijeenkomst ten gunste van vrot Helfmann verboden was, heeft er toch eene private bijeenkomst plaatsf had om de goedertierenheid van den Czaar voor de veroordeelde in ten pen. Louise Michel met hare geestverwanten drong de vergadering binil waartegen eene mevr. Tinnel uil naam van het comité vruchteloos pro'' teerde. Ten slotte trok deze zich terug en liet den demagogen het veld" Aan alle stations op den spoorweg van Parijs naar de Middelland» zee staan tegenwoordig een zeker aantal beambten ter beschikking van l! publiek, wier taak het is, oude heden, kinderen en zwakken bij bel; stappen behulpzaam te zjjn, hun de bagage na te dragen en alle nood diensten te bewijzen. Eene kleine, maar keurige verzameling schilderijen, bijeengebragt d een Parjjzenaar, Frédéric Hartmann, is onder den hamer gekomen. Millet, "de Enter", gold 133,000 fr.een Rousseau, "Moeras in de hfi" 129,000 fr.; een Millet, "Lente", 45000 fr.; een Rousseau, "de Gemd schappelijke oven in de heide", 47000 fr.; dezelfde, «een Dorpsgek 38000 fr. De verzameling bestond uil 16 schilderijen en vijf teekenioM die gezamenlijk 798,000 fr. opbragten. Dezer dagen heeft men lusschen Dover en Calais proeven mei telephoon genomen. Men gebruikte daarbij de onderzeesche telegraafkabb en hoewel langs een paar draden daarvan de telegraafdienst zijn ga

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2