LEIDSCBE COURANT. 1881. WOENSDAG 11 MEI. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 100. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een BUvoegsel. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 12 Mei 1881, des namiddags te 2 uren. 1». Benoeming van eene leerares in het Handleekenen, Kunstgeschiedenis en Schoonheidsleer aan de openbare scholen voor Middelbaar en Lager onderwijs. (63) 2°. Idem van eene tweede onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de school ii». 3 der derde klasse. (59) 3\ Staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Evangelisch Ltnhersch Wees- en Oudeliedenhnis. (57) 4'. Voordracht hetrekkelijk den aanleg van trottoirs aan de Hoogcwoerd. (51 en 64) 5". Verzoek van P. J. 't Hoofd, om een stoep te leggen. (62) 6'. Voordracht tot verkoop van Inschrijving op bet Grootboek. (67) 7'. Idem tol het verleenen van eene gratificatie aan eenige voormalige brug wachters. (65) 8®. Idem betrekkelijk het brengen van eenige veranderingen in de school lokalen aan het Plantsoen en in de Brandewijnsteeg. (66) 9'. Idem tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n". 3 der derde klasse. (60) 10». Rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, over 1880. (58) 11°. Voorstel van den heer Dr. M. J. De Goejc omtrent het onderzoek naar de lichtsterkte van het gas. LEIDEN. 10 Mei Voor de betrekking van leerares in het handleekenen enz. aan de openbare scholen voor middelbaar en lager onderwijs worden door burg. en weih. aanbevolen: 1». mej. M. Tonnel, te Harderwijk, en 2'. mej. L. C. van der Keilente Middelburg. Door burg. en weth. wordt voorgesteld aan de gewezen brugophaal- dersdie met 1 April jl. niet als brugwachters zijn aangesteld, eene grati ficatie uit de gemeentekas te verleenen, ten bedrage van één kwartaal van hunne jaarwedde. Ook wordt door burg. en weth. voorgesteld het hulppersoneel aan de school n°. 3 der derde klasse met één derden ouderwijzer te vermeerderen. Volgens het rapport van den deskundige werd voor het lichlvermogen van het gas der stedelijke gasfabriek alhier gedurende de maand April ge vonden: gemiddelde waarde 15.53, grootste waarde 17.10, kleinste waarde 13.86. Gisteren avond bad in onzen schouwburg de buitengewone Hoogduit- sche operavoorstelling plaats, bestaande in Donizetti's "Regimentsdochter", gegeven met medewerking van miss Minnie llauk, de talentvolle zangeres, die in meer dan één werelddeel de bewondering van een beschaafd publiek opwekte. Dit was ook hier het geval. Reeds bij haar eerste optreden brak eene stormachtige toejuiching uit de eivolle zaal los en bereikte de vriende lijke verschijning van het regimenlskind, dat, met kalmen eenvoud.de hulde aannam, haar op het tooneel door een deel der "1500 vaders", daar huilen door de toehoorders en aanschouwers geschonken. Die bewijzen van ingenomenheid bleven aanhouden, niet het minst toen dal regimentskind, tol aanzienlijke dame gepromoveerd, in de tweede acte "Eckert's" Echolied en liet «Habanera" uit Carmen, op onverbeterlijke wijze deed weerklinken en spraken zich uit in een tweetal prachtige bouquetlenhaar van verschillende zijden aangeboden. Hare omgeving moest het ditmaal voor lief nemen, dat zij, als de schitterende ster, de overigen deed tanen. Toch bleek Frauleiu Hoefel (de Marcheze) eene verdienstelijke alt-stem te bezitten en was Ilerr Ziehmau een voortreffelijke Sulpice. Minder gelukkig was Herr Siauhesand, de tenor, die de rol van Toncio vervulde. Toch bragt hij geen nadeel toe zon eene voorstelling, welke nog lang bij Leiden's inwoners eene aangename herinnering zal achterlaten. Dat hel geheele publiek staande aan Minnie Hauk de afscheidsgroete bragt is eene dier kiesche oplettendheden, welke 'oorzeker door een kunstenaarshart worden gewaardeerd. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal dr. G. Klugin de Slads-gehoorzaat alhier, voorstellingen geven met eene photo-electrische reu zen-microscoop. Het microscoop, waarvan de heer King zich bedient, wordt °m zijn vergrootend vermogen en de duidelijkheid waarmede de voorwerpen porden teruggegeven, zeer geroemd. Op aangename wijze weel de heer King den toeschouwer rond te leiden in het rjjk der natuur, en de wonderen te ontvouwendie voor het ongewapend oog onzigtbaar zijnzoowel in het planten- als in het dieren- en delfsloffentijk. Dergelijke voorstellingen hebben steeds door hare nuttigheid veel aantrekkelijks, en wij verwachten dan ook dat de heer Klug, evenals elders, zich ook hier in de opkomst van een talrijk publiek zal mogen verheugen. De bouwman heeft, meldt men ons, zjjne grasboter aan de klanten gebragt, maar hij klaagt dat de koeijen op hel kale weiland loopen. Mei is anders de beste maand om te trekken voor de zuivelbereiding. Het heeft een paar nachten gevroren; gisteren namiddag heelt hel gesneeuwd en de lucht is zóó grimmig alsof er niets dan sneeuw, hagel en vorst te wachten is. Nu bloeijen kersen, morellen en peren met vele bloesems, maar de noordoosiewiud jaagt door het jong gebladerte, rukt er van af en spaart daarbij den tecdcren bloesem niet. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd twintig commiescn der vierde klasse der directe belastingen, invoerregten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens tractement en toelage van 480 'sjaars; dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onder zoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking; dat voor die betrekking kunnen in aanmerking komen zij, die een gezond lig- chaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaar oud en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der rekenkunde zijn; dal de hoogste leeftijd voor gepasporteerde onderoffi cieren, die minstens 12 jaren militaire dienst hebben, op 34 jaar, cn voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairendie minstens 6 jaren militaire dienst hebben, op 30 jaar is bepaald; dat de verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek vóór 10 Junjj 1881 bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen en desverkiezende kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerregten en accjjnsen, bjj wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de stukkenwelke b(j die verzoekschriften moeten worden over gelegd. Door het Hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de laatste opgave ontvangen de som van /540.05Mj. Z. M. de koning heeft aan de militairen van hél 5e reg. infanterie, die tijdens den jongsten watersnood in Noordbrabant bijzondere diensten hebben bewezen, zjjnen dank doen betuigen. Ook de geldelijkebclooningen en vergoedingen kunnen eerstdaags worden tegemoet gezien. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, heeft, naar men aan Het Fad. verzekert, een bl(jk van belangstelling in de Vereeni- ging «Eigen Hulp" en in het algemeen ook in den ambtenaarsstand gege ven, door voor 10000 deel te nemen in de leening, door de afdeeling dier Vereeniging tot zekerheidstelling voor comptabele ambtenaren opengestelden waarvan de publieke inschrijving later zal volgen. Naar genoemd blad verneemt heeft H. K. II. prinses Marianne de be langrijke bijdrage van 8000 toegezegd voor het bouwen van een raadhuis, tevens post- en telegraafkantoor, te Voorburg. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 7 Mei van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Door het prov. kerkbestuur van Friesland is tot de evangeliebediening bij dè Ned. herv. kerk toegelaten de heer A. S. E. Talma. Ds. J. II. Maronier, uit Utrecht beroepen bij de Remonstrant sche ge meente te Rotterdam, heeft Zondag zjjne intrede gedaan met eene leerrede naar aanleiding van Matth. XIII vs. 33. Op de te Rotterdam gehouden schilderijen veiling van de collectie van mevrouw van der Dussen Beeftingh - Mees zijn o. a. verkocht Schelfhout, winterlandschap, voor 2600; Bosboom, kerk Beverwijk, voor 2650; Jacobsen, winterlandschap, voor ƒ2700, Koekkpek, landschap voor 1475. Te Amsterdam vergaderde dezer dagen het hooldbcstuur van het «Metalen Kruis", voorzitter dr. J. C. G. Root. In die vergadering is voor- loopig een programma vastgesteld voor het feest Ier herinnering aan de dagen van 1830/31 en dat aldaar gehouden zal worden op 12 September, den dag waarop voor 50 jaren, door wijlen koning Willem I, het besluit werd geteekend van de instelling: «liet Metalen Kruis". De grasverpachting van de dijken en binnenbermen van de verschil lende poldrrs der Amstcrdamsche Kanaal-Maatschappij heeft bijna 20 pCt. meer opgebragl dan verleden jaar,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1