LEIDSCHE CRURA 1881. n°, io8. DINGSDAG 10 MEL ST ADS-BER ICHTEN. Kohier der plaatselijke dirtcte belasting 1881, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 264 der wel van den 29,1,D Juni 1851 Staatsblad n». 85); Doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1881 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 1011'" tot en met den 23slt° Mei aanstaande ter Secretarie der gemeente (finantiëele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 9 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 12 Mei 1881, des namiddags te 2 uren. LEIDEN9 Mei. Ter viering van den verjaardag van H. K II. prinses Marianne waren heden van de openbare gebouwen en enkele particuliere woningen vlaggen Bitgestoken. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, /20. ƒ4.20 en 2, de laagste 38. /20, 4 en ƒ2. Ten ongeveer 7% uur heden morgen heeft er een schoorsteenbrandje plaats gehad ten huize van den heer L., aan den hoek van de Nieuwsteeg en de Zonneveldsteeg, hetwelk eehter door middel van een kardoes is ge- blnscht door den brandmeester den heer W. Ongeveer één uur is ten huize van B.aan de Breedstraat, door eene onbe kende oorzaak een begin van brand ontstaan in een in de keuken geplaatsten turfbak; die echter door middel van emmers water is gebluscht. De verecniging "Harmonie" gaf gisteren avond in de Stads-zaal hare laat ste voorstelling in dit saizoen. Voor de in grooten getale opgekomen leden met dames en hunne geintroduceerden werden opgevoerd: «De stiefmama", blijspel in 3 bedrijven, en "Lot is dood", vaudeville met zang in 1 bedrijf. De uitvoering was, zooals wij dat van "Harmonie" gewoon zijnuitstekend. Allen waren goed op hunne plaats en gaven bewijzen van voortdurende studie. Een woord van lof komt vooral toe aan de beide dames, die weder zeer tot hel succes van de beide stukken hebben medegewerkt. Aan het einde der voorstelling werd het werkend lid, de heer H. de Boer, tot lid van verdien ste benoemd, eene onderscheiding, die bij ten volle waardig is. Een bal besloot dezen genotvollen avond. Omtrent de feestelijkheden ter viering van het gouden feest van het muziekgezelschap "SempreCrescendo" verneemt men dat die zullen bestaan in: een feest-concert, te geven 19 Mei in de Stads-gehoorzaal, waarop o a. de symphonie van Verhuist onder diens eigen leiding zal worden ten ge- hoore gebragt; een feestavond, aan "Sempre Crescendo" aangeboden door oud-leden en eerelcden, welke zal plaats hebben op 20 Mei. Den 21,,'° Mei zal een reunie-diner plaats hebben en daarna de rij der feesten besloten worden met een bal, te geven door "Sempre Crescendo". Men schrjjft ons uit Zevenhuizen: Hoewel het weder tot heden toe guur en nat was, staan de bouwakkers toch redelijk wel. Zomer- zoowel als wintergranen slaan boven deu grond en zouden den landman een goed jaar voorspellen, bijaldien er tevens niet zooveel muizen waren. De land lieden vreezen weder een "muizenjabr" te zullen beleven. Karwei en koolzaad slaan in bloei. Gras is er nog weinig; daarbij heelt hel vee, dat om de schaarschte van het hooi buiten gebragt is, veel van de weersgesteldheid te 'fjden. Overigens is de veestapel gezond. Enkele boeren zijn reeds met het baaswringen begonnen. De Staatscourant bevat een voorloopig berigt omtrent het onderzoek door den heer G. C. J. Vosmaer aan de Nederlandsche werktafel in het zoölogisch slation te Napels verrigtvan 20 November 1880- 20 Februarij 1881. Te beginnen met Vrijdag 20 dezer zal de verzending uit Nederland 0ïer Brindisï van de brievenmalen voor N. 0. Indië geschieden des Vrijdags de 14 dagen met den trein welke te 5.5 's avonds uit Amsterdam, te savonds nil 'sGravenhage en te 6.55 'savomls uil Rotterdam vertrekt in plaats van, zoo als thans, met den trein van 7.25, 8.42 en 9.18 'smor gens uit de genoemde plaatsen. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, is op 7 Mei te Padang aangekomen. Als onderwijzers zijn te 's Hage Zatnrdag toegelaten de bh, 11. L. A. van Bommel, te Gorinchem; P. J. Gysman en H. W. de Koning, te Leiden; H. R. Karstel en A. Lansen, te Rotterdam; D. van der Lee, te Maasland;. H. Schenk, te Lekkerkerk, en M. 11. Waardenburg, te Gouda. Het voorjaars-examen voor de acte van onderwijzer of onderwijzeres is thans geëindigd. De geheele uitslag was als volgt: onderwijzers: toegela ten 73, afgetvezeu 36. teruggetreden 2; onderwijzeressen: toegelaten 43, algewezen 15, teruggetreden 3. Onlangs werd in De Huisvrouw de wenscheljjkheid betoogd, dat in Nederland, ook aan vrouwen, landhuishoudkundig onderrigt zou worden ge geven. opdat zjj in de zorg voor melkerjj, moezerij, pluimgedierte enz. een eerljjk en onafhankelijk middel van bestaan zouden kunnen vinden. De beer mr. Amersfoordt heeft er op gewezen, dat het bijeenbrengen van de daartoe benoodigde gelden eene taak zou zijn voor Nederlandsche vrouwen daar toch zij het zullen zijn, die vooral van zulk eene inrigling nut kunnen Irekken. Hij schatte de som, voorloopig tol dat doel benoodigdop 100.000. Mevr. de wed. Storm - van der Chijs bood daartoe de eerste ƒ100-, een on bekende voegde daar ƒ25 bij. Bij de opening der inschrjjvingsbillelten voor de 4 pet leening ten laste van den Ned. Rijnspoorweg is gebleken dat met 40229 aandeelen is gebruik gemaakt van het regt van voorkeur op de beschikbare 1000 obligatiën. Door nict- aandeelhouders is ingeschreven voor ruim 3000 obbligatiën; aan dezen kan niets worden toegewezen. Gisteren was bet 50 jaar geleden, dat de heer D. Hirsch zich, eerst in Duitschland en later te Rotterdam, gewijd had aan de zaak van het doof stommen-onderwijs, en onopgemerkt is dat herinneringsfeest niet gebleven. Tegen half 11 in den morgen, meldt de M. R. C., kwamen in de lokalen der inrigting voor doofstommen-onderwijs zamen al de ouderwijzers en onder wijzeressen, benevens 3 vrouwelijke en 3 mannelijke leerlingen der inrig ting. Deze 6 leerlingen vertegenwoordigden al de overige. Ten 11 ure begaf men zich door den tuin naar het woonhuis, waar men den jubilaris met zijne familie begroette. Bij monde van den heer Bikkers werd de jubilaris in krachiige en warme woorden namens hel onderwijzend personeel gecom plimenteerd en hem met de woorden "dem Verdienste seine Krone", een monumentale lauwerkrans aangeboden. Vervolgeus bevestigde men dien krans aan de ljjst van bet portret van den jubilaris, dat aan den wand der receptiekamer hing. Diep getroffen, beantwoordde de jubilaris deze ovatie, waarop de leerlingen hem werden voorgesteld. De oudste, een knaap, sprak in gevoelvolle woorden de vreugde, de dankbaarheid en de gelukwenschen van hem en al zijne mede-leerlingen uit. De meisjes boden den jubilaris ecu eigen gewerkte korf met frissche bloemen, alsook prachtige bouquetten aan. Een kostbaar bouquet werd den jubilaris aangeboden namens den be schermheer (oud-burgemeester J. van Vollenhoven) en bestuurders der in rigting. Ook waren verschillende andere stoffelijke bewijzen van belang stelling gezonden door vrienden en vereerders. HH. MM. de koning en de koningin hebben, zooals gemeld is, Zaturdag te Amsterdam de Handelskade in oogenschouw genomen en de aldaar aan wezige groote stoomkraan. Links van die kraan lag de ff'illem Barentz gereed om naar de Noordpoolstreken te vertrekken, en met een daverend "hoezee" van de bemanning en van de zich aan boord bevindende vrienden van deze dappere zeevaarders werden de koning en de koningin begroet, llegts, op stroom, lagen de instructie-vaartuigen, evenals alle schepen in de haven en in de dokken met vele vlaggen versierd. De jongens van de Castor en de Pollux stonden in het want, het geschut dier vaartuigen loste het koninklijk saluut. Tegen de Handelskade aan lag de pas uit Indië terugge keerde driemaster Alblasscrdammet volle zeilen. Op het water de groot ste bedrijvigheid. De volle havenbootjes, de vele kleinere vaartuigen, de jollen en vlettende sleepbootjes, het was een en al beweging. Terwijl 1111. MM. met de meeste belangstelling alles in oogenschouw namen, werd hunne aandacht gevestigd op een naderend mailstoomschip. Het was de Voor waarts, die. uit de Rietlanden vertrokken, over het IJ stoomde, met be stemming naar Java. De vlaggen gaveu bet koninklijk saluut, de beman ning en de passagiers riepen luide "hoezee" en terwijl het schip zich statig verwijderde, hoorde men uit de verte van boord het "lang zal hij leven"

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1