BU1TENLAN DSCI1E BERIGTEN. Door Z. M. is aan jhr, mr. F. L. W. de Kock, minisler van staat, en aan alle zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen ver leend de titel van baron en van barones. Aan barones Marie d'Oldenneel, te Houthem, is tot wederopzegging vergunning verleendzonder geldelijke belooningaan ten hoogste tien meisjes lager onderwjjs te geven. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over het ontwerp straf bedreigende tegen de desertie van zeevisschers aangevangen. De hh. Gratama, Bastert, van der Hoeven, van der Kaay en van der Linden bestreden het ontwerp, als onnoodig, eenzijdig ten aanzien der visschers en verkeerd daar het ingreep in de verhouding tusschen den werkgever en den werknemer. De hh. van de Werk en Patijn, alsmede de ministers van waterstaat en justitie verdedigden het ontwerp als urgent in hel belang van den bloei der zeevisscherjjmaar vooral in dal van eerljjke visschers, die broodsgebrek lijden door de desertie van hunne kameraden. Morgen voortzetting. Het proces tusschen den heer Hjjmans te Rotterdam en de curators in het faillissement van Kerdijk werd heden in hooger beroep voor het ge- regtshof te 's Gravenhage bepleit. Gelijk men weet had Kerdjjk één dag vóór zijne vlugt en vier dagen voor zijn faillissement aan den heer Hijmans eene crediet-hypotheek groot ƒ20000 op zijn huis gegeventot waarborg van het geen deze le ecniger tijd uit welken hoofde ook mogt te vorderen hebben van de Zuid-Afrikaansclic llandelsvereeniging, terwijl Pincofls hetzelfde had gedaan voor een bedrag van ƒ30000 ten aanzien van zijne buitenplaats. Door de curators werd de nietigheid van beide hypotheken beweerd, doch de reglbank te Rotterdam was van een ander gevoelen, en stond den heer Hijmaus toe ouder getuigen le bewijzen, dat hij een dag na het passeren der hypotheek werkelijk bijna 50000 ten behoeve der Z. A. llandelsver eeniging had gestort. Namens de curators werd dit vonnis bij pleidooi be- sireden door den advocaat m'. A. M. van Siipriaan Luiscius. Deze betoogde dat de hypotheek nietig was. Namens den geïntimeerde werd dat betoog bestreden door den advocaat m'. W. Thorbecke. BEL.ft IE. liet afscheidsfeest ter eere van prinses Stéfanie heeft Maandag in de beste orde plaats gehad. Overal heerschte de grootste geestdrift. Ten lfe ure verliet de kon. familie en gevolg het park te Laeken. De koning, de koningin en de prinses zaten in het eerste rijtuig; in de beide volgende rijtuigen zaten hel gevolg. Op de plaats waar het gemeentebestuur van Laeken stond, hielden de rijtuigen stil en, wegens ongesteldheid van den burgemeester Uockstael. sprak de eerste schepen, de heer de Schrijver, de koninklijke familie toe, welke toespraak door den koning, in het rjjtuig staande, beantwoord werd. Een aantal jonge meisjes bood daarop aan de koningin en de prinses een prachtigen ruiker aauwaarna de stoet, steeds stapvoets rijdende, zijn togt vervolgde en door de Allée verte op het grond, gebied van Molenbeek St. Jean aankwam, waarop hetzelfde ccremoniéel her haald werd. Onder luide hoera's eener groote menigte reed de stoet vervol gens langs den boulevard du Nord en den boulevard Anspach, waarlangs een aantal vereenigingen met hare banieren geschaard stond, naar het gebouw der Beurs. De daken en vensters der huizen waren letterlijk zwart >an menschen. De gevel van de Beurs was smaakvol versierd. Achter de kon. tribune stonden de ministers in gala-unilormmet de voorzitters van kamer en seuaat. de gouverneur van Brabant en de leden van den provin cialen en gemeenteraad. Toen de kon familie en haar gevolg op de tribune liail.leii plaats genomen, hield de waarnemende burgemeester, de schepen Ituls, eene toespraak, welke staande door den koning werd beantwoord. Vervolgens werden twee monster-bouquetten benevens een onnoemelijk aan tal smaakvolle bloemkorfjes, in naam van verscheidene vereenigingen, aan de koningin en de prinses aangeboden, waarop alle vereenigingen en cor poraties, die langs den weg geschaard hadden gestaan, achtereenvolgens voorbij de kon. tribune defileerden. Toen dit was afgeloopen, plaatste zich de zangvereeniging Orphéon voor de tribune en zong een voor deze gelegen heid vervaardigd liedvoor welke beleefdheid de koningook in naam der prinses, den directeur warmen dank betuigde. Nadat de koning zich nog eenigen tijd met de verschillende autoriteiten op de tribune onderhouden had. en ook de koningin en de prinses zich nu en dan in het gesprek ge mengd hadden, stapte de koninklijke familie daarop weder in het rijtuigen reed naar het paleis terug. Dingsdag avond zouden de koningin met de prinses naar Weenen ver trekken en Woensdag zal de koning hen volgen. Te Charleroi is een werkman in hechtenis genomendie sedert Octo ber II. drie kinderen verloren bad en verdacht wordt van hen alle drie te hebbeu vergeven. ËIGEI.AND. LONDEN. 3 Mei. De wet. die in de zitting namens de regering bij hel lagerhuis werd ingediend, beval slechts een enkel artikel, bepalende, dat het aan ieder, die bevoegd is eene verklaring in plaais van den eed voor een geregtshof af te leggen, eveneens vergund zal zjjn eene dergelijke verklaring in de beide huizen van het parlement af te leggen. Eene arme bloemenverkoopster te Londen vond onlangs eene vrouw op straat, die met haar kind in uitersten nood verkeerde, en nam de on- cclukkigrn mede naar hare woning om met haar le deelen wat zij had. Tot Iooii voor die goedheid maakte de vrouw van de afwezigheid harer weldoenster misbruik om haar le bestelen, nam alles mede wat de kamer bevatte, maar liet haar kind achter. Zjj werd echter gevat en is thans tot drie maanden tuchthuisstraf veroordeeld. In Ierland zjjn in weerwil van de sterke militaire bezetting, j vorige week twee agrarische moorden gepleegd. Te Longlirea liet mei huis van een geregtsbode door dynamiet en kruid in de lucht sprim waarbij de bewoners slechts door een toeval gered werden. In een dersf. schappen telde men in de laatste drie dagen acht brandstichtingen, [|e, zaak van deze steeds toenemende gisting zoekt men in de landheerrn,( nog vóór de Iandbill wettelijke kracht erlangt, zich van hunne pachiersi len ontdoen. Anderen blijven de oorzaak zoeken in de oprujjende taal lersche volksleiders. Uit Ierland zijn gedurende de vier vcrloopcn maanden van dit jaar minder dan 105,000 landverhuizers naar New-York vertrokken. In afwachting van eene mogelijke inlijving van Tunis of de vesi'g van een Fransch beschermheerschap in hel regentschap merkt de Obu op, dat eene beslechting van dien aard aan den handel van alle moj heden ten goede zou komen. «Wij kunnen Frankrijk niet laken", 2eei blad, «wanneer het eene gedragslijn volgt, waaraan wij zeiven onsi tersch rijk verschuldigd zijn". Volgens de l'all MnII Gaz. toont hel nieuws uit de Transvaal, tenzij er zonder dralen gehandeld worde, zij die belang hebben bij liet storen van den vrede er in slagen zullen hun oogmerk te bereiken, i zien nog van de opzettelijk valsche en lot in het ongerijmde overdro beriglen, die men naar Engeland zendt, is het duidelijk, dat de inland hoofden opgehitst worden om met de zoogenaamde loyalisten het ten voer leggen der vredesvoorwaarden te verhinderen. Een ding valt uit de Engelsche telegrammen op te maken: dat het bu doel van deze anti-Transvaalsche opruijing hierin gelegen is, der Biit regering geld af le persen als schadevergoeding wegens speculaties of oil nemingen, die het loslaten van de Transvaal door Engeland heet le hel doen in duigen vallen. Wij lezen van niet minder dan 8000 Europan die op zoodanige schadevergoeding aanspraak maken. Aan de Standard wordt uit Newcastle gemelddal de kon comnii. de werkzaamheden met gesloten deuren voortzet, zoodat weinig uil! Wood en de Villiers behandelden tot dusverre enkel de preliminairen;! nen drie weken volgt de beslissing der belangrijkste zaken. De aanvoert der Boeren toonen tot nog toe een verzoenenden geest en schijnen i besloten den vrede te handhaven. Behalve de vorderingen van parlicn ren aard zal de commissie ook in overweging moeten nemen de Tri vaalsche schulden, door de Britsche regering gewaarborgd, beloopende half millioen. De Transvaalsche steden zijn leeg en verlaten ten gevtl der nil wijking van de Britsche bevolking, die daar de meerderheid uitmail De Engelschen brengen alle nog bezette plaatsen behalve Lijdenburg in toestand van verdediging. Men verzekert, dat de Boeren Potchcfstroom i willen overgeven noch ook de veroverde kanonnen en geweren, maat aanvoerders der Boeren deelden den correspondent mede. dat het zwi geschut van Potchcfstroom thans op weg is naar Standerion. waar deen ia! aan de Britsche overheid plaats vindt. Echter geven de aauvnenl! toe, dat de Boeren de veroverde geweren niet willen teruggeven. Die i; allerwege verstrooid, zoodat opsporing moejjelijk is. Wood, zulks inzien! dringt niet aan op overgaaf der geweren. Volgens tjjdingen uil Durban is de zitting van den volksraad in i Oranje-Vrijstaat gesloten door president Brand. Deze hield eene vredel veilde rede. Hij gaf de hoop te kennen, dat de vrede, tusschen Engeli en de Transvaal gesloten, altijd mogt duren, en vroeg verlof om deel nemen aan de zittingen der kon. commissie te Newcastle. De volkan verkende het verlof, en president Brand is daarop onmiddellijk naar Ne castle vertrokkenom deel te nemen aau de heraadslaeiiiceu. Omtrent de overstroomingen in het westen der Vcreenigde Stair meldt men nog het volgende: De Missouri had Kansas City voor groot gedeelte overstroomdzoodat 7000 menschen hunne woning moesten ontvluglen en vijf verdronken. Tc Atchinson in Kansas, werdt 1000 menschen van dak beroofd. Ook te St. Paul, in Minnesota, een groot deel van de bevolking in tijdelijke hutten. Di-ze voorjaars-i stroomingen, dit jaar ernstiger dan gewoonlijk, worden toegeschreven de buitengewone hoeveelheid sneeuw, dezen winter gevallen. Volgensk rig ten van Zondag begon liet water le vallen en was het gevaar bp voorbij. De schade aau de Boven-Missouri wordt op 4 millioen dollars g raamd. Te Kansas City liep eene stoomboot tegen een huis aan en ver plelterde een man, die op het balcon der bovenverdieping stond. Op eene boekverkooping te Harlfort, in Connecticut, werd ter lal: gebragt de zoogenaamde Gulenberg-bijbel en toegewezen voor de buitenge wone som van twintig duizend gulden. Schoon het werk geen jaarti draagt, vermoedt men, dat het gedrukt is omstreeks 1450. Gedurende w eeuwen la» dit werk begraven in de bibliotheek van de Predikheeren-kerl te Erfurtwaar het nu ongeveer vijftien jaar geleden werd ontdekt» door den Amerikaan Brinly gekocht. FRANKRIJ K. Te Parijs is overleden de markies de Lavaleite, een der bekendst diplomaten en ambassadeurs onder het tweede keizerrijk. Na den val ui Napoleon werd zijn naam naauwelijks meer genoemd. Generaal Doutrelaine is in den ouderdom van 61 jaar overleden, nam als officier der genie aan de belegering van Rome deel, maakte dn Italiaanschen veldtogt mede en kommandeerde als overste de genietroep»» in Mexico, waar hij ook de belegering van Oaxara leidde. Bij Sedan werf hij gevangen genomen en naar Coblenz gebragt. Ilij nam deel aan de werk- zaamheden der Frankforter conferentie tot regeling der grenzen en was tol zijn dood directeur van hel fortificatie-comité. Rocheiort verklaart in de Intransigeantdat hij besloten is zich H verstaan met al zjjne broeders en vrienden iu de departementen, om te Lyon, Marseille, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Saint-Etienne, kortom, overal waar mcnschenharten kloppen, monster-vergaderingen te houden, orale pro- we™ woont ars-oter ven

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2