LEIDSCHE COURANT. 1881. DINGSDAG 3 WEI. STADS-BE RICHTEN. Stedelijk Museum in de Lakenhal. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. keiij. Flei liniiit van wori iwa;, 'er li ij k. een ifici: r«f tal1/, fat »b »PI* iWIl' pr 18. ilei '«er wt 6TOE ette N°. 102. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat bet Museum wederom voor het publiek GEOPEND is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 2 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. stat ktp LEIDEN. 2 Mei. Den l?1*"1 der vorige maand was het 25 jaar geleden, dat de heer van Boncval Faure de betrekking van hoogleeraar bij de faculteit der regls- geleerdheid te Groningen aanvaardde, om een drietal jaren later in gelijke betrekking alhier op te treden. Daar het Paaschleest niet toeliet den hoog leeraar op dien deg zeiven hulde te brengenwerd daartoe de dag van he den bestemd. Het spreekt van zelf dat de jubilaris bjj deze gelegenheid vele bewijzen van belangstelling ontving. De academische senaat werd ver tegenwoordigd door den rector en ,den secretaris en bragt hem bij monde van den eersten zijne gelukwenschen. Namens de oud-leerlingen, werd hij door den heer mr. A. F. L.Gregory, te'sGravenhage, aan het hoofd van eene commissietoegesproken en hem eene gecalligrapheerde naamlijst van deel nemers aan een huldeblijk overhandigd. Ook de tegenwoordige leerlingen bleven niet achter van hunne belangstelling te doen blijken. Heden middag werd door den hoogleeraar aan de commissie van de voor malige, en die van de tegenwoordige leerlingen, alsmede aan de vertegen woordigers van den academischen senaat en de amblgenooten der regtsge- leerde faculteit, in het hótel du Lion d'Or, een diner aangeboden. Overeenkomstig den wensch van den jubilaris zal aan het voornemen,om hem dezen avond eene openbare hulde van wege het studentencorps te bren gen geen gevolg worden gegeven. De commissie van oud-leerlingen bestaat uit de volgende heeren mr'. jhr. A. F. de Savornin Lobman te 's HertogenboschA. E. J. Modderman te 'sHage, A. F. L. Gregory te 'sHage, J. van Heukelom te Rotterdam, A. M. B. Hanlo te Maastricht, jhr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland te 'sHage, C. Asser te 'sllage, 11. P. de Kanier te Brielle, J. F. Boelens te's Hertogeu- bosch, A. R. Amtzenius te 'sHage. J. P. Moltzer te Amsterdam, J. A. Tei legen te Groningen, A. Beaujon, J. W. Ramaer, G. A. P. Bax, allen te 's Hage, en liet hem door oud-leerlingen aangeboden huldeblijk in Unger's Etsen van het Amstcrdamsch Museum (édition de luxe) en naar Frans Hals (éprcuve d'artiste), en in een paar groote Japansche vazen. Heden morgen werd op de begraafplaats aan het einde der Groeneste- gen liet stoffelijk overschot grafwaarts gebragt van den heer G. J. C. Kolff', na eene plotseling hem overkomen ongesteldheid door den dood aan zijn gezin en vrienden en zijnen nuttigen werkkring ontrukt. Rondom de groeve had zichmet de familieleden, een breede schaar van vrienden en vereerders van hier en elders verzameld, die, zigtbaar aangedaan, aan de uitvaart van den gclielden doode wilden deelnemen. Ook de jongens van de Kweekschool voor zeevaart, aan welke instelling de overledene, als lid van het bestuur, zijne zorgen bad gewijd, waren aldaar tegenwoordig. Toen de onder bloem kransen als bedolven lijkkist in de groeve zou nederdalennam de heer Bool, Oost-Indisch hoofdambtenaar, alhier woonachtig, hel woordom te wijzen op het groote verlies dat familie en vrienden leden door het afster ven van een man die zich door zoo edele hoedanigheden onderscheidde en die door woord en daad zoovelen had welgedaan. Na hem sprak de heer van Goor, uit Gouda, als afgevaardigde van de vrijmetselaars-loge aldaar, die hulde bragt aan den overledene, voorzitter dier loge, die steeds getracht had het ideaal van den mensch te verwezenlijken. Vervolgens sprak nog de heer Robbersdie met den overledene in betrekking had geslaaneen har telijk woord van waardeering. Door de aanwezigen met bloemen bestrooid, daalde de lijkkist daarop in de groeve neder en werd door den broeder van den overledene dank gezesd voor de ondervonden deelneming. Diep geroerd verlieten allen de rustplaats der dooden. Gisteren namiddag had een 6-jarig jongentje van de wed. K.hoek Ouden Rjjn en Kerksteeg, hel ongeluk al spelende van een aldaar liggende schuit in hel water te vallen, hij werd spoedig door zekeren R., wonende aan de Nietiwstraat, uit zijne gevaarlijke positie gered. In den afgeloopcn nacht, omstreeks half twee ure, is de zoon van zekeren IL, mandenmaker, Vrouwe Kerksteeg, aan den Ouden Rijn in het water geloopen, doelt spoedig door een huzaar gered. Heden morgen, omstreeks 9% ure, is een paard, dat voor den tram liep. aan de Haarlemmerstraat voor de Kuipersteeg seschrikt en in een voor de waterleiding gegraven gat geraakt. Nadat het gat nog eenigzins ruimer was gemaakt is het dier er weder uitgesprongen, zonder dat hel letsel bad bekomen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ4 en ƒ2, de laagste 38. ƒ4 en ƒ2. Men schrijft ons: Als langzaam zeker gaat, zal de lente, die eigen lijk nog ontbroken heeft, misschien duurzaam worden. April, vooral Maart zijn ten minste aan groeizaamheid zeer veel te kort geschoten. Toen er half April eenige schoone dagen aanbraken, scheen alles spoedig te zullen ontluiken. De landman was er op bedacht zijn vee in de weide te bren gen, ook omdat het hooi begon te ontbreken. Doch het weinige gras was spoedig verbruikt, want de gure noordewind had op nieuw de overhand gekregen. Zoo is na een langen winter en veranderlijke temperatuur Mei genaderd, waarbij nog veel ontbreekt om hem Bloeimaand, althans een groenen Mei te kunnen noemen. Wel zingt de nachtegaal en kirt de tortel in het hout, maar de jasmijnen en seringen blocijen nog op verre na niet. Dat gevogelte en gebloemte behoort anders, naar dichterlijke zienswjjze, zoo bij elkaar. Ook zooveel geboomte is nog niet in het gebladerte. Wel beloven, buiten verwachting, de peren- en appelboomen nog al bloesems, maar zij zijn nog gesloten. Te naauwernood zijn de abrikoos en pruim in bloei. Langs de schuttingen komen geheele rijen perziken voorwier jarige loten doodge vroren zjjn, niets doen verwachten en slechts een onvruchtbaar bloempje vertoonen. Druiven in de kassen, die voldoenden zonneschijn gehad hebben, zullen best aankomen. Ook in de kassen prijkt eene menigte schoone bloemen, waaronder de Azalea schitterend uitkomt. Bij eene achterlijkheid van meer dan eene maand, begint de aardappel zich boven den grond te vertoonen, terwijl in de moezerijen nog bijna niets te halen is. De akker is wel bepoot en bezaaid, maar de groei wordt nog verwacht. Toch kan de verwachting, met gras in de weiden, binnen weinig tijds vervuld wor den als donder niet telkens de lucht zoo ontstemt en vooral de beruchte koude Meidagen met nachtvorst, bij uilzondering, dit jaar eens uitblijven. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn er 30 schuiten, meest binnenlckvisschers, met een schrale vangst aangekomen. Zjj besomden van ƒ40 tot ƒ120 in 5/8 dagen. Het grootste deel van de vloot is naar de buitenlek en Borkum uitgezeild. Er werd besteed voor tarbot ƒ3 a ƒ10 per stuk, long ƒ0.20 a 0.50 per stuk, bunschot ƒ0.40 a ƒ0.80 per stuk, binnenlek idem ƒ3 50 a /4.70 per mand, builenlek droog idem ƒ6 a ƒ6 50 per mand, droog-braad ƒ2 a ƒ3 per mand, idem schar ren 4 a ƒ4.75 per mand, zeesterren /II a ƒ14 per kar. Als onderwijzeres werden Vrijdag toegelaten: Mej. A. E. Bockholt, M. R. L. D. Doffegnies, S. W. Godin M. D. Hardenberg en J. Ch. Scharp, uit 'sHage; M. C. L. Gremer en C. J. Rijke, uit Leiden. Zaturdag legde voldoend examen af: Mej. D. J. E. G. Blom, M. II. de Vos, uit Dordrecht; E. A. Douw, T. Muus, uit Rotterdam; E. H. J. A. Quakeruoot, M. II. E. Stellenboom, uit Gorinchem; M. E. van Rooy, J. A. F. Zellc, uit 'sHage; G. Boorsma, uit Katwijk en E. G. Verbrugge, uit Leiden. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 30 April van Suez vertrokken. Een der twee personen, meldt de /V. R. C., betrokken bij den moord in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam gepleegd, bevindt zich reeds in handen van de politie. Het is een zeventien- of achtienjarige knaap, de jongste van de twee, een vischverkooper van beroep. De ander, 23 jaar oud, werkman van een expediteurskantoor alhier, heeft zich, na op het kantoor van den baas onder een voorwendsel eenig geld opgenomen te hebbenuit de voeten gemaakt. Ilij wordt voor dengeen gehoudendie den doodeljjken steek heeft toegebragt. Daar naam en signalement bekend zijn, mag men vertrouwen dat de politie, die hem opspoort, er in zal slagen hem in handen te krijgen. De haudeleude personen schjjnen elkander niet ge kend te hebben. De verslagene, een Russisch zeeman, die zjjn meisje te huis gebragt had en op den terugweg naar zijn logement was, kwam de beide knapen op het naauwe trottoir bij het Weeshuis tegen. Men liep elkander onnadenkend tegen het Ijjf. Daaruit ontspon zich een twist en gevecht, dal met den dood van den vreemdeling eindigde.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1