LE1DSCHE COURANT. iV. 100, 1881. ZATURDAG 30 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per- vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2. Afzonderlijke notnmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 29 April. De gunstig bekende calligraaf Bunzei, uit Praag, biedt zich ook alhier aan tot het geven vau een cursus in snel- en schoonschrift. Wanneer men de resultaten aanschouwt, door zijn ouderwijs in verscheiden plaatsen van ons land verkregen, dan zijn die niet weinig nitlokkend voor hen die slecht schrijven om zich eene goede hand eigen te maken; na een cursus van 8 tot 15 uren zal men eene duidelijke en loopende hand verkrijgen. Zeer (raai is ook het nieuwe rondschrifi, waarin de heer Bunzei mede onderwijs geeft. In eene hierachter voorkomende aankondiging geeft de heer Bunzei uadere aanwijzigingen voor hen die van zijn onderrigt mogten willen profiteren. Uithoofde van het groot aantal candidaten, voor het arts-examen, zal de geneeskundige staats-commissie te Utrecht niet alleen langer in dienst bljjven dan gewoonlijk, maar hare zittingen, om alles af te doen, moeten verdubbelen. Men schrijft aan de K. R. CDe arrestatie van K., den gemeenle- outvaoger van Bijswjjk (Zuidholland), en den klerk ter gemeente-secretarie v. I)., heeft een zeer pijnlijken indruk gemaakt, vooral omdat gebleken is, dat de malversatiën reeds gedurende gernimen tjjd werden gepleegd. Eerst genoemde, die als slordig in zaken bekend stond, moet een paar jaar gele den den eersten misstap reeds bedreven hebben, waarvan de klerk v. 0. kennis droeg. Uit de ten huize van K. gevonden brieven blijktdat hem herhaaldelijk door v. D onder bedreiging geld werd afgeperst, hetwelk deze noodig had om zijne buitensporige uilgaven te bestrijden. De levenswijze van K. was daarentegeu zeer zuinig en ingetogen. Enkele notabelen heb ben den avond vóór de arrestatie nog getracht het deficit Ie dekken, doch olschoon eene lieldadige dame f 1000 wilde bijdragen, kon met de som van ƒ1600, als borgiogt door hel dezer dagen overleden raadslid van Galen ge steld, hel benoodigde niet verkregen worden. De beschuldigde werd in den laten avond gearresteerd en onmiddellijk tot 's nachts 2 uur door den offi cier van justitie in verhoor genomen. V. D.die te 'sGravenhage woont, liet men 's morgens ongehinderd naar de secretarie te Bijswijk wandelen ofschoon alle uit- en zjjwegen door veldwachters of agenten waren bezet. Na een kort verhoor op hei raadhuis, werd ook hjj gevangen genomen en naar den Haag vervoerd. -- Als schrijver van het oorspronkelijk blijspel //De van Daleus van Poel- wjjk", door de jury van den tooneelwedstrijd der verecniging »Thalia" te Amsterdam loffelijk vermeld, heeft zich doen kennen de heer mf. W. G F. A. van Sorgente Utrecht. Te Amsterdam heeft gisteren avond weder een hevige brand plaats gehad op het Hekelveld, waardoor de sloom-bedveêrenfabriek van Gebr Peters is vernield. Hel looneel van den brand leverde een verschrikkelijk schouwspel en treurig is het vooral dat allerwaarschijnlijkst twee meisjes, 20 en 17 jaren oud. die in de fabriek werkten, in de vlammen zijn omgeko men. Zij werden heden nog vermist. De toestand van den onbezoldigden rijksveldwachter Blrjsendaal, die in hel Roegras bij Helder door twee kerels aangevallen en mishandeld werd, geeft hoop dat de man geen belangrijke inwendige kneuzingen heeft bekomen. De aanvallers, gebroeders Snip, twee krachtige jonge mannen van 20 en 21 jaar, die vroeger door dien veldwachter en jaglopziener wegens het zoeken van kievitseijeren bekeurd warenbevinden zich in hechtenis. Bij het onderzoek moet nog aan het licht zijn gekomen, dat op het hulpge schreeuw van den geheel ongewapenden veldwachter, die op weg was naar de kerk, twee poldergasten kwamen aansnellen, doch naderbij gekomen met de woorden: "0 het is maar een koddebeijerzich weder verwij derden. Van wege het comité voor de oprigting van een standbeeld van graaf Jan van Nassau is een adres aan den gemeenteraad van Utrecht gerigt, waarin gezegd wordt, dat het, in afwijking van een vroeger bij den ge meenteraad ingediend verzoek, om een gedeelte van hel St. Janskerkhof aldaar ter plaatsing van genoemd standbeeld beschikbaar Ie stellen, wen- scheljjk voorgekomen is, dal het beeld van den stichter der Unie van Ulrcclit niet daar, maar in de onmiddellijke nabijheid der plaats opgerigt worde, waar de Unie gesloten is. Het comité verzoekt daarom een gedeelte fn hel Munsterkerkhofgelegen lusschen de huizen, grenzende aan de zuidzijde van den Domtoren, en de daartegenover slaande gebouwen, ter grootte van hoogstens 64 vierk. meter, voor gezegd doel al' te staan. In den toestand van den luitenant der huzaren Thiange, die een stuk van een huls in het oog heelt gekregen, is eeue gunstige wending gekomen. Hel uitnemen van het getroDèn regteroog is als operatic goed gelukt, en de toestand van den lijder is zeer voldoende. De 9<" zamenkomst van predikanten der Evangelische rigling is te Zwolle gehouden, onder voorzitting van d'. Francken, van Botterdam. De voorzitter bragt in zijne openingsrede hulde aan twee afgestorvenen, de hh. P. J. de Roede, te Hoogcarspel, en B. ter Haar, oud-hoogleeraar leUtrecht. De volgende bijeenkomst zal te Groningen plaats hebben. Te Exloërveen is Maandag een knaapje van vier jaar levend verbrand. Het kind moest een jonger broertje of zusje wiegenterwijl de moeder eenig werk op het land achter bet huis te verrigten had. Onderwijl heeft de klei ne oppasser vermoedelijk een ei willen kokenwelke versnapering hem be loofd was, en is hij toen in het vuur gevallen. De moeder vond haar zoontje, terwijl het nog eenig treken van leven gal, doch spoedig was het kind overleden. Het geregtshof te Leeuwarden heeft Rienks Agema, koetsier van den heer Johan Bieruma Gosling J'.te Oranjewoud, wegens mondelinge bedrei ging met moord jegens zijn meester, op 4 Maart II., verwezen naar de arrondisscmeuts-regtbank te Leeuwarden en tevens zijne invrijheidstelling gelast. Te Eindhoven is de nieuwe sigaren-fabriek van de heeren Burger en Alting geheel afgebrand. Van het gebouw zjjn de muren alleen blijven staan. Uit Vlijmen wordt gemeld, dat men op geringen afstand van de door braak onder Nieuwkuyk, nabij een nieuw geloopen wiel, eene verzakking van den dijk heeft waargenomen. Door den burgemeester zijn onverwijld de noodige voorzieningen genomen. De postbode K. van Maasbracht, die belast was met het overbrengen van de gesloten postpakketten, is gevankelijk naar Roermond overgebragl als verdacht van het verduisteren van een aangeteekenden brief met gelds waarde, die zich in een gesloten pakket bevond. Uit Paramaribo meldt men van 2 April: Verlof voor een jaar is ver leend aan den heer G. Duyckinklid van den raad van bestuur, aan den predikant bjj de Evang. Luthersche gemeente J. Sander, en aan den kapi tein der inf. A. Boomgaart. Morgen heert d®. Zaalberg, namens d®. Sander, een woord van afscheid te rigten tot de Luthersche gemeente. 'sGUAVENHAGE29 April. De chef van het militaire huis en de opper-kamerheer des konings maken bekend, dat Z. M. op Woensdag den 4de0 Mei aanst.des morgens ten 9^ ure. in het Paleis te Amsterdam audiëntie zal verleencn aan mili tairen. civile autoriteiten en commission, en op Donderdag, den 5dt0 daar aanvolgende, ten 9% ure aan particulieren. Degenen, die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, zjjn uilgenoodigd zich in te schrjjven op eene der lijsten, welke daartoe aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, tot en met den 2d'° Mei, des namiddags ten 4 ure, op welken tijd die lijs ten zullen worden gesloten. Aan den heer A. C. Böell is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kautonregter-plaatsvervanger Ie Heerlen. - Tot burgemeester der gemeenten Naaldwijk en de Lier is benoemd jhr. mr. W. Th.'C. van Doorn. Aan den Oosl-Indischen ambtenaar F. Helbos, laatstelijk 1® commies op het bureau van den gouverneur van Sumatra's Westkustthans met ver lof hier te landeisop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De hooge raad heeft bjj een heden gegeven arrest uitspraak gedaan in de procedure omtrent het bezit van het eiland Bangka, waarvan vóór eenigen tijd werd mededeeling gedaan. De raad was van oordeel, dat, daar bedoeld eiland reeds door den heer A. B. van der Parra Breton Vincent werd geëxploiteerd, het wel degelijk in zijn bezit was en heeft mitsdien beslist, dat het hooggeregtshof van Nederl.-Indië hem teregt had toegelaten om door getuigen te bewjjzen, dal hij gewelddadig uit zijn bezit was ontzet. Derhalve werd het arrest van het hof. lusschen partijen gewezenbevestigd en de regering van Nederl.-Indië in de kosten veroordeeld Ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis was gisteren voor het hol ter verantwoording geroepen de 38-jarige arbeidster K. P.uit Bruinisse. Haar werd ten laste gelegd loeëigening van een bankbillet van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1