Grands Magasins du Printemps PER TELEGRAAF. Men bepaalde, dat de sn ijd dp deu degen zou plaats Itebbeu in de artillerie manége. Ten 5 ure 's namiddags kwam men bijeen. De strijd duurde 2 minuten. Baron Scliiervel deed enkele looze uitvallen tegen zijn tegen stander, die, na eerst gepareerd te hebben, baron Schiervel aan den buik een schram toebragt. De strijd duurde voort en baron Duval trof op nieuw zijn tegenstander, ditmaal ter regterzijde van de borst Baron Schiervel liet zijn degen zakken en reikte de band aan zijn tegenstander. Naauwelijks hadden de beide handen elkander aangeraakt, of baron Schiervel stortte ter aarde. De geneesheer, die het duel had bijgewoond, stond den ongelukkigen luitenant onmiddellijk bij. Hij constateerde, dat de wond niet bloedde, dat de borstspier niet was geraakt: en toch baron Schiervel lag levenloos. De politie werd in de zaak gemoeid en op haar last werd het lijk naar het hospitaal St. Jean vervoerd. De lijkschouwing zal de eigenlijke oorzaak van den dood moeten aanwjjzen. De doctoren onderstellen, dat, aangezien de wond niet doodelijk was, de heer Schiervel door eene hersenberoerte zal zijn gelroflen. K E A X IS, LONDEN, 27 April. In de zitting van hel lagerhuis van Maandag verlangde de heer Brad langh den eed af te liggen, ten einde zitting te nemen. De heer Northcote stelde voor, met hel ooi.' op hetgeen vroeger was voorgevallen, hem niet tot de eedsaflegging toe te laten. De heer Davey bestreed dit voorstel en stelde eene andere motie voor. houdende, dat het huis, op grond van een gebrek in den uiterlijkeii vorm. een lid niet moet beletten de voorgeschreven for maliteiten in acht te nemen. De bh. Gladstone en Bright ondersteunden de motie-Davcy, doch deze werd met 203 tegen 175 stemmen verworpen onder de toejuichingen der conservalivui. Bradlangh weigerde de zaal te verlaten. Daar Gladstone geene motie voorstelde, vroeg Northcote ol hij het gezag van den voorzitter wilde doen handhaven. Gladstone verklaarde, dat hij het nemen van een besluit in deze zaak aan de meerderheid overliet. North cote. in aanmerking nemende, dat Gladstone de waardigheid van den voor steller niet eerbiedigde, stelde voor. dat het buis Bradlangh zou gelasten zich te verwijderen. Dit voorstel werd aangenomen. Bradlangh protesteerde en verklaarde, dal hjj slechts voor geweld zou wijken. Northcote weigerde zich verder met de zaak iu te laten, daar de regering verpligt was dit te doen. Gladstone was hiertoe niet te bewegen, en zeide, dat de mcerdeheid, die voor hel voorstel-Ncrlhcote gestemd had, ook verdere stappen moest doen. De heer Gowen stelde voor de zitting te schorsen, daar de regering noch de oppositie aan het incident een einde wilde maken. De motie-Gowen werd aangenomen. In de zitting van Dingsdag kwam de zaak wéder ter sprake. Gladstone wees den eiscli van Northcote af. dat de regering een voorstel moest doen tot oplossing dezer moeijelijkheiddie in spijt van hare aanmaning tot om- zigligheid door de oppositie was geschapen. 11 ij gaf intiisschen in beden king het wets-ontwerp van Labonchère, waarbij bel afleggen van een eed of het doen eener verklaring in plaats van den eed facultatief wordt gesteld, in de eerstvolgende ochtendzittingen in behandeling le nemen. De heer Labonchère deelde mede, dal Bradlaugh met het oog op de mogelijke wets wijziging voorioopig afzag van zijn regt. In eene te Dublin gehouden bijeenkomst van de Land-League deelde de heer Dillon mede. dat de regering in de volgende week zal worden aan gezocht om de vergunningen tot execution wegens schuld iu Ierland voor den tijd van een jaar te schorsen. In geval van weigering zou er tegen verdere execuliën gewapend verzet worden gi boden. Gladstone eu Forster zouden voor het aldus vergoten bloed aansprakelijk zijn. De Standard verneemt uil Pretoria, dat onder de inboorlingen zich verschijnselen van opstand vertoonen. In het Lijdentuirgsche stalen Zulus 175 paarden der Boeren, die daarop de Zulus vervolgden en een gedeelte van den buit terugkregen, waarop de Zulus de Boeren aanvielen en een twee tal hunner doodden. De volksraad is uiteengegaan zonder zijne goedkeuring op de vredesvoorwaarden uit te spreken. Eene vereeuiging van troepen in de rigling van Pretoria heeft van Bustenberg en Marabaslad plaats. Ilerigten uit Panama van 16 Maart melden, dat de stad Buenaventura bijna geheel door brand verwoest is. De schade wordt op een millioeu dollars begroot; 1500 personen zijn van have en dak beroofd. F IS. A NI H SS IJ li. Entile de Girardm. wiens overlijden gemeld is, was in 1802 in Zwitserland geboren als de natuurlijke zoon van generaal Alexandre de Girardin llij trad het eerst in 1827 als schrijver op met zijn »Emile", waarin hij zijne jeugd en de geschiedenis zijner geboorte schetste. Als journalist oefende hij grooten invloed uit en wisselde daarbij niet zelden van partij. Zoo spande hij alle krachten in om Ledewijk Napoleon aan bet roer te brengen en viel hij dezen later zoo heilig mogelijk aan. In 1870 behoorde hij tot de ijverigste voorstanders van den oorlog en hief in den schouwburg uit zijne loge luidkeels den uoodlottigen kreet: »A Ber lin"! aan. De heer Louis Say, die in 1875 den heer Largean naar Radames ver gezelde en in 1877 naar Tmasssinim gegaan is. heeft zijne diensten aan den minister van openbare werken aangeboden, om het overschot der zen ding van kolonel Flatters op te sporen. Voortdurend geven de dagbladen lucht aan hunne ontevredenheid over den maatregel van den minister van oorlog, om aan de militaire correspon denten bij het leger in Tunis te verbieden iets openbaar te makendan onder goedkeuring van den kommaudant van bel corps, waarbij zij zich be vinden Men vestigt daarbij ook de aandacht op eene door den minister president, den heer Ferry, in 1870 gehouden rede, toen bet keizerrijk een wels-ontwerp voorstelde, waarbij het den dagbladen verboden werd beriglen over militaire bewegingen openbaar te maken. De heer Ferry noemde de onderdrukking der dagblad-artikelen een maatregel, genomen, niet met het oog op den oorlog, maar om de vrijheid aan te tasten. Noem mij een enkel vrij land, zeide hij, dat zulk eene wetgeving heeft. De vrees voor de dagbladen heeft (te r<gering bevangen. Die wel heeft ten doel alle berigten omtrent den oorlog tegen te houden. Beeldt zij zich dan in, dat in het jaar 1870 eene geheeie natie zich overgegeven wil zien aan de wisselvallig heden des oorlogs. zonder ie willen weten wat er voorvalt? De openbaar heid is een regt. dat allen Franschen toekomt-, het is hun regt. de ge troffen maatregelen te beoordeelen. Gelooft de regeringdat de officiële waarheid den volke genoeg is? Stellen wij toch vertrouwen in bel nationale gevoel, in de loyauteit der drukpers. Ik verwerp eene wet, die niet alleen gevaarlijk is, maar ook beleedigend voor het land, vernederend, kwetsend voor de natie. Volgens beriglen uit Tunis heeft de Bey aan de besturen der sleden Kef en Beja gelast die aan de Franschen over te geven onder formeel pro test. De onrust onder de inlandsche bevolking neemt toe en strekt zich uit lot Tripolitaansche stemmen. De Bey heeft een telegram gezonden aan Granville, waarin by de schending van zijn grondgebied door de Franschen verklaart te zijn in strijd met bet volkenregt, daar zij geschied is zonder voorafgaande verwittiging en zonder oorlogsverklaring en terwijl vriend schappelijke verhoudingen bestonden tusschen hem en den Franschen consul. De Bey protesteert verder in deze depêche ten krachtigste tegen zulk eene handelwijze en biedt aan de eischen van Frankrijk aan een schcidsgerigt der mogendheden te onderwerpen. Hij herinnertdat Tunis, als een inte grerend deel van bel Httomanische rijk, regt heeft op de bescherming der mogendheden, wier goede diensten bij inroept. OÜITSCHLA1VI). In den herfst van dit jaar zal le Berlijn eene belangrijke tentoonstel ling plaats hebben. De kroonprinses heeft namelijk haar broeder, den prins vau Wales, weten te bewegen om al de rijke geschenken, die hem tijdens zijne reis in Britsch-Indië door de Rajalis en door het volk gebragl waren, naar Berlijn te zenden, om daar tentoongesteld le worden. Koningin Victo ria, die ook vele Oostersche kunstschatten bezit, zal er liet een en ander bijvoegen, en zoodoende bet belang dezer tentoonstelling nog verhoogen. Op aanvrage van de justitie te Leipzig is te Berlijn eene bejaarde dame aangehouden, wegens opligterij door raiddel van hel praatje over eene erfenis van eenige millioenen, die in Nederland kou worden opgeëischt. Zij bad in Saksen twintig personen opgespoord en van hen als vermeende regtheb- benden de noodige volmasten weten te verkrijgen om hen in het bezit hun ner erfportie le stellen. Zij is met die stukken op reis gegaan, maar heeft er zoodanig gebruik van gemaakt, dat de belanghebbenden eindelijk begre pen, eene aankiagt tegen baar te moeten indienen. De vereeuiging lot bevordering der nijverheid in Pruissen heeft ecu prijs van 500 mark uitgeloofd voor de best geordende beschrijving der tot dusver gebezigde toestellen tot bet vangen en uitdooven van vonken voor locomotieven, lncomobilen en andere beweegbare werktuigen, in verband met een beloog der noodzakelijkheid van zulke inrigtingen in het algemeen en met eene uitvoerige beoordeeling van de werking der onderscheidene toestellen. Eerstdaags zal ecu electrische straat-omnibus op den straatweg tus schen Zeblendorf eu Teltow, nabij Berlijn, dienst doen. Het voertuig is vervaardigd door de firma Siemens en lialske en zal den afstand4 kilome ter, in 12% minuut afleggen. Te Eszlingcn, in Wurtemberg, is dezer dagen eene socialistische ver gadering, toen de bekende afgevaardigde Bebel liet woord wilde voeren, door de politie ontbonden. Te Fiirtli. in Beijeren, heelt genoemde afge vaardigde eene politieke voordragt gehouden, zonder dat het gemeentebe stuur eenige poging gedaan bad om hem dat te beletten. De regering heeft daarop beslotendal aan het gemeentebestuur van Fürth voor onbepaalden tijd de bevoegdheid ontnomen wordt om toezigt te houden op de uitoefe ning van bet regt van vereeniging en vergadering, hetwelk nu aan het districtsbesluur is opgedragen. RCSLjLND. De grootvorst Konstantijn, oom van den tegenwoordigen Czaar, wiens naam in den laatsien tijd genoemd werd in verband met de inhechtenis neming van zijn zoon, zal het praesidium van den rijksraad nederleggen, even als zijne betrekking bij de marine, lly gaat naar Italië. Als presi dent van den rjjksraad wordt hij opgevolgd door grootvorst Michiel, zyn jongeren broeder, thans gouverneur-generaal van den Caucasus. BERLIJN, 27 April. Het voorstel om voor bet landscomité in Elzas- Loibariugen bet gebruik der Duitscbe taal verpligtend te stellen is in den rijksdag, na verwerping van alle wijzigingen, aangenomen. PABUS, 27 April. Gisteren heeft de colonne ltilter de Khroumirs uit hunne stellingen te Djabel en lladeja verdreven, ze terugwerpende in het dal van den OtieUjeuan. De colonne Vincendon bezette de toppen aan den regteroever der rivier en nestelde zich op liet plateau na verschillende ont moetingen met de Khroumirs. Men merkt lal van Tunesische ruiters en voetknechten onder den vijand op. De Franschen hadden twee dooden en tien gewonden, liet legercorps op hel eiland Tabarka heeft ecu fort bezet, daartegenover op het vasteland gelegen. De Khroumirs schoten op de troe pen. maar werden ras door de artillerie verjaagd. Beriglen uit Oran melden, dat de stam der Ouled-Srdchriks onder bevel van Schamza na den moord op den officier van het Arabisch bureau te Géryvjlle eene beweging legen die stad beproelde, maar dal eenomen voor zorgsmaatregelen het plan verijdelden. De gemeenschap tusschen de muiters en de stammen, die zij hooplen mede ie slepen, is verbroken, en de meeste stammen blijven trouw. Uit Wecneii wordt herigt, dal eenige gouvernementen, bepaaldelijk liet Etigelsche. bezwaar hadden tegen het voorstel van Rusland, om eene Euro- pesche conferentie le beleggen om vorstenmoord te voorkomen en te straf ten. Zij vreezen. dal de openbare meening daarin eene aantasting ziel van de wetgevende zelfstandigheid der staten. Dientengevolge is de bijeenkomst der conferentie twijfelachtig; maar de gouvernementen zijn genegen aan de regtmatige wenschcn van Rusland tegemoet te komen, door hunne wetge ving te volmaken en Iractaten van uitlevering te sluiten. ATHENE. 27 April. Eene depêche uit Salonichi meldt de aankomst van Derwisch-pacha te Prisrend, nadat hij de Albanezen verslagen had, die de bergpassen bezet hadden. LONDEN, 28 April. De Daily Telegraph meldt uit Pretoria, dat daar eene talrijke vergadering van Eugclschen en aan Engeland getrouw ge bleven Boeren is gehouden, waarin besloten werd aan Gladstone een adres té zenden, bevattende verzoek otn schadeloosstelling voor de verliezenwelke de getrouwe bevolking ten gevolge van den wederafstand van Transvaal moet lijden. De dienst der Verzendingen van de is weder hervat. Men gelieve tvtn als vroeger alle brieven le airessee- ren aan Al. Jules JAl.l)S8WTrParijs.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3