ADVERTENTIE N. EERSTE VERIFICATIE. Sedert eenigen lijd bemerkte men jn eene der wijken te Solingen.dat bet water uit een put in die buurt een zeer onaangenamen smaak had, zonder dat men, ondanks een naauwkeurig ingesteld onderzoek, de oorzaak kon vinden. Voor eenige dagen echter haalde een man, die een emmer wa ter zoude putten, daarmede een laars te voorschijn. Thans werden verdere nasporingen gedaanen toen kwam tot aller ontzetting het lijk van een man te voorschijn, die reeds sedert 14 dagen vermist was. Uit Bern meldt mendat de bondsraad een regter van instructie naar Genève heeft gezonden, om een onderzoek in te stellen ter zake van het aanplakken van een protest tegen de uitvoering der doodvonnissen te Peters- burg. Er moet onderzocht worden, of vreemdelingen en vreemde genoot schappen aan de aanplakking deelgenomen hebben OOIT-IKDIE BATAVIA. 21 Maart. Volgens van den gouverneur van At.jeh en onderhoorigheden ontvangen berigt, heeft de veetyphus te Malaboel, die in het begin van Januarij jl. al daar is uitgebroken, opgehouden te heerschen. Te Batavia en voorsteden hebben zich alleen een paar gevallen van milt vuur voorgedaan. In de afdteling Buitenzorg bleef de toestand vrij gunstig, eu kwamen alleen ziektegevallen voor in het district Paroeng op de landen Simplak in twee. Bodjong-GedehTjileboet en Koerepau. Naar men uit Bantam meldt deden zich nog dagelijks gevallen van veepest voor in district Tjikandi, ten gevolge waarvan 34 zieke en 28 verdachte, of te zanten 62 buffels werden afgemaakt, Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ingenieur 1' kl. bij den waterstaat H. G. van Sillevoldi; aan den voor zitter van den landraad te Palembang mr. W. A. Brill; aan den resident van Krawang J. de Blaauwaan den 2,D commies bij de algem. secretarie C. G. A. Grevelink; aan den 1'° commies bij de algem. rekenkamer S. F. J. de Scheemaker. Ontslagen: eervol, wegens vertrek, als lid bij den raad van justitie te Makassar, J. A. Broese van Groenou, onder dankbetuiging voor de door Item als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: tot lid bij den raad van justitie te Makassar. .1. B. de Jong, kapitein der artillerie; tot resident van Bantam, de adsist-resident van Soerakarla A. .1. Spaan; tol voorzitter van den landraad te Palembang, de president van den raad van justitie te Amboioa mr G A Stam; tot secretaris der resid. Timor, de ambtenaar op wachtgeld II. I). Wtggers; bij den waterstaat: tot ingenieur 1« kl.. tie ingenieur 2e kl. S. J. Nttmins: tot ingenieur 2e kl.de ingenieur 3' kl. M Hofland; lot ingenieur 3e kl., de adspir.-ingenieur G. van Nes; tot adspir.-ingenieur. A G. Lamtninga, daartoe gesteld ter beschikking van den gouv -generaal van Ned.-Indië. Departement van oorlog. Met ingang van den dag, waarop door den luit.-generaaladjudant des konings in bnitengew. dienst. K van der Hey- den het burg. bestuur over dat gewest zal worden nedergelegd, ontheven: eervol, van zijne betrekking van milit. bevelhebber van Atjeh en onderh., de luit.-generaak voorn., onder dankbetuiging voor de door hem in die be trekking bewezen goede dienstee. Ontslagen: eervol, uit de milit. dienst, de majoor der int J. C. Dnckheer; de 1« luit. der inf. C. van Crans. Be vorderd: bij het wapen der inlanterie, tot kolonel, de luit.-kolonel J. F. Haus. PER TEIEGRAAF. TUNIS, 25 April. De regering van den Bey heeft ernstige maatregelen genomen om botsingen te verhoeden. De nachtelijke patrouilles worden tal rijker Elke Arabier, die 'savonds na 9 ure op straat wordt gevonden, wordt gevangen genomen. Hel is verboden uit te gaan met wapens. Volgens berigten uit Algiers beschouwt men wel eenige op zich zelf slaande uitspattingen van het Muzelmansche fanatisme voor mogelijk, maar is er in Algerië volstrekt geen ernstige beweging te vreezen. Het berigt wordt bevestigd, dat een Fransch officier, kommandant van een Arabisch bureau, vermoord is in de omstreken van Aiin Sfisila door Ouledsidi cheik. Deze gruweldaad wordt aangemerkt als een gevolg van den moord van kolonel Fiatiers en zijn geleide. Eene mobile colonne, zamengesteld uit infanterie en cavalerie, is op marsch gegaan van Saïda naar Géryville. Twee colonnes staan gereed om naar de grens van Teil, in de provincie Oran, te vertrekken. MADRID, 25 April. Een offictëel telegram van Manilla van gisteren meldt, dat de zoon van den overleden Sultan der Soeioe-eilauden zijn vader is opgevolgd. Hij neemt de souvereiniteil van Spanje en de bestaande trac- talen aan. Hij belooft elke daad van opstand tegen Spanje te zullen straffen. ROME, 25 April. Het Nederlandsche oefeningseskader heeft de recde van Napels verlaten. LONDEN, 26 April. De Times meldt uit Berlijn van gisteren: //Het revo lutionaire uilvoerrnd comité heeft eene nieuwe proclamatie aan den Czaar uitgevaardigd. In dit stuk wordt gezegd dat het ter dood brengen van de keizers- moordenaren slechts er toe heeft bijgedragen de gelederen der nihilisten te versterken. Aan Czaar Alexander III wordt in herinnering gebragt, dat het besluit, door de partij van het schrikbewind op het congres van Lipetzk ten jare 1874 genomen, nog niet is ingetrokken." RECLAMES, Scbrlft, Flans, Teifir-is^enMuziek of Clichés. PAUL ABAT, 126, RUE D'ABOUKIR. PARIJS TOEZENDING van prospectus A 15 C* voor FRANKEERING LEID SCH E SCHOLWBl RG. (Voorstelling van 25 April 1831.) «Gteld'% Tooneelspcl in 5 bedrijven [La question d' argentdoor Alexandre Dumas Fils. Vertaling van H. lifise-en-scène van den Regisseur A. J. Le Gras. //Es kann ja nicht immer so bleiben Hier unler dem wechselndcn Mond" zong Von Kotzebue, en misschien dacht de man, die zooveel voor het loo- neel geschreven heefttoen hij die woorden deed hoorenook wel eens aan hel lot van die vereenigingen welke zijne nog altjjd gewaardeerde scheppingen bij het publiek inleidden en vertolkten. Immers ook bjj deze is niets bestendiger dan de onbestendigheid; getuige de telkens wederkeer rende wisseling van personeel, welke zich jaarlijks bjj de looneelgezelschap- pen laat waarnemeneene wisseling ent te betreuren met het oog op hel e,;semb/e-speldat, zoo moeilijk te verkrijgen, door het opnemen van nieuwe elementen onder de oude. op ernst/Kt wijze, wordt bedreigd. Dan waartoe langer over deze aangel geuheid ui, te weiden. Zouden wij, dit doende, niet aanleiding geven to de vraag 1 de filosoleer-woede, welke Dumas fils aangreep toen hij «La question do,gent" schreef, ook ons heelt aangetast, en wij dus, in stede van eeuvoo> ig feiten waar te nemen en te vermelden, eene verhandeling over het Jiederlandsch tooneel wilden schrijven. Dus ter zakel 'La question d'argent" is een dier fijn genuanceerde stukken, waarmede wij in den laatsten tijd door de Fransche school worden begiftigd en waar mede de schrijver tracht zjjn publiek niet zoozeer te boeien en in spanning te brengen, als wel te doen nadenken, te veredelen, bjjna schreven wij te stichten. Vandaar dat de handeling tot een minimum wordt beperkt, de redeneering daarentegen in bedenkelijke mate uitgebreid. Geschiedt dit nu in poëzie, dan wordt dikwijls in waarlijk schooue verzen vergoeding gevon den voor het gemis aan fraaie tootieelen en schokkende gebeurtenissen; maar is liet stuk in proza geschreven, dan mist men ook het genot aan het hooren van goede verzen verbonden, en betrapt men zich nu en dan op de gewaarwording welke men moet gevoelen wanneer men een Zaterdag- avond-artikel uit het //Nieuws van den dag" leest of eene redevoering over de rentewet aanhoort. En nu willen wij volstrekt geen kwaad van die beide uitingen des verstands en des gevoels zeggen: maar toch is het zeker dat zij niet bepaald geschikt zjjn om dramatische toestanden in het leven te roepen. Hoe de nieuwe school hare taak opval bewijst het slot der bedrij ven, welke gewoonlijk eindigen op eene manier, die den argeloozen toe schouwer verbaast en doet denken dat er nu eindelijk iels belangwekkends komen zal. Waarlijk bij het zien van zulke stukken zouden wij op onze beurt De Génestet willen citeeren en aanvullen en met «Verlos ons van den preektoon, lieer!" in een adem uitroepen: «Geef ons maar de oude //draken" weer". Waarljjk de stukken van Alex, van Ray, en dergelijke toongevers iu vroe gere jaren mochten nu en dan eens zondigen door overdrijving, vervelend waren zij niet; zoodat een spreekwoord dat het vervelende genre alleen voor slecht verklaart, indien het een waar woord is, ons in het gelijk zou stellen tegenover stukken als: //Geld", die men onmogelijk uitfluiten kan, omdat niemand kan fluiten als hij geeuwt. Eene analyse van: //Geld" te geven is bijna onmogelijk en niet te vergen van een verslaggever, die zeker van de geheele voorstelling zou gezwegen hebben, ware zij niet eene af- scheidsvoorstelling geweest, waarbij wij wel de Van Zttylens en Mejuffrouw Becrsmans mistten; maar waaruil toch bleek welke goede elementen het Rotterdamsch looneelgezelschap bezit. Het stuk wil voor de duizend en eerslc maal doen uitkomen dat er iels hoogers en beters is dan geld, zeker eene uitstekende theorie, welke als alle andere theorieën wel eens le een zijdig wordt verkondigd en toegepast. Jean Girand, die eene andere meening is toegedaan, en, hoewel een Franschman, deze met Yankee's vrijmoedigheid verdedigt, moet het type leveren van den parvenu, die lot grooten rijkdom gekomen, bljjft gevoelen dat er iets aan hem ontbreekt, zoolang hij niet tot de hoogere kringen der zamenleving is toegelaten. Als zoodanig is hjj echter iets gansch anders dan Gibson in: //De bibliothecaris" en als Janus Tulp in het blijspel van dien naam. H|) spreekt niet van het //disponible" geld, ol van //de muziekanten" in zijne beurs. Niet zijn geest, maar zjjn hart is ploertig; maar hierin staat hij niet alleen, en vandaar dat zijn par venu-schap weinig met de //geldquestie" le maken heeft. Men heeft wel eens beweerd dat zeer hoog geplaatste personendie lninne adellijke stam ouders bij dozijnen telden beursspeculatiën deden, welke in Giraud zoo sterk worden gegispt. Vandaar dal wij dit type als mislukt beschouwen. Wat de vertuoners aangaat; zij verdienden de terugroeping, welke hun herhaaldelijk ten deele viel, ten volle. J. Haspels was een voorirefleljjke Giraud; Le Gras een echte f'ère noble als De RoncourtMejuffrouw Jeanne De Groot speelde zoo coquet en blasé als eene Gravin de Savelli maar we zen kon. Faassen was. als Durieu., altijd de talentvolleFaassen. Mejuffrouw Van Rijk speelde de rol van ietwat geëmancipeerde jonge dochter evengoed als Mevrouw EgenerVan Dam die van Eliza De Roncourt opvatte, terwijl wij niet zonder aandoening zagen hoe eene bekwame kunstenaresse Mevr. Valois-Sablairolles steeds voortgaat haar talent te gebruiken om, zjj het ook in minder gewichtige rollen, bij ons tooneel werkzaam te bljjvcn, zonder zich geheel te overleven. Het afscheid was geenszins geanimeerd. Toch mag men niet vergeten welke genoegeljjke avonden wjj aan de Rottcrdamsche Schouwburg-Vereeni- ging dankten. AKADEMIE-NIEÜW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 26,,tD April de heer A. F. Lens, geb. te Samarang, in de regtswe- tenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: lets over de rehabilitatie in 't strafproces. lieden namiddag twee uren overleed alhier, in den ouderdom van bijna 81 jaren, onze waarde Tante en Behuwdtanle, Mejufvrouw SARA COR NELIA VAN DISHOECK. Uit aller naam Axel, 22 April 1881. A. E C. VAN DISHOECK. Alle bekende en onbekende Schuldeischers in hel faillissement van RE1NIER NICOLAAS DUITS WESSELING, Sigaren abriekanl te Leiden, de bevoor regte en de pand- of hypotheekhebbende daaronder begrepen, worden bij deze opgeroepen ter verificatie hunner schuldvordering op Zaturdng den veertienden Mei 1881, des voormiddags ten half elf uren, in het Gebouw der Arrondissements-Regtbank te 's Gravenhage, op den Korten Vijverberg N\ 7 aldaar, en tevens verzocht hunne vorderingen vóór 7 Mei e. k. in te leveren bij Mr. C. A. BOONACKER, Curator.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3