BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. te Antwerpen. De dieven schijnen medepligtigen te hebben, aan wie het gestolene is overhandigd, althans men heeft bij de gearresteerden slechts ruim 1000 Ir. gevonden aan Engelsch en Fransch goudgeld, Belgisch bank papier en Hollandsch geld; dit laatste hebben zij te Roozendaal voor een Belgisch bankbillet gewisseld. Zij hebben gelijke gouden horloges; hunne petten, die nieuw zijn, zijn gelijk, hunne portefeuilles dito. Door rector en senaat der universiteit te Leiden worden, overeenkomstig art. 49 der wet op hel hooger onderwijs, de studenten aan de Neder- landsche universiteiten uitgenoodigd hunne krachten te beproeven aan de be- handeling der navolgende onderwerpen, opgegeven door de Medische faculteit1. De faculteit verlangt een experimenteel onderzoek naar de wijzigingen in de bloedsdrukkiugdie voornamelijk albuminuric veroorzaken. 2 De faculteit verlangt een experimenteel onderzoek naar den overgang van gevormde elementen door de placeuta naar de vrucht. Literarische faculteit: 1. Exponatur quid de ratione judicandum sit, quam in Ovidio rccensendo inierit Nicolaus Heinsius Dan. F., si ad artem crili- catn hnjus aetalis exigaltir. 2 Men vraagt een met bewijsplaatsen ge staafd overziet van de eigeuaardigheden van het Amsterdamsche volks dialect in de 17Ue eeuw. Philosophische faculteit; 1. Men vraagt eene geleidelijke uiteenzetting van de theoiie der wervelbcwegingen naar de onderzoekingen van Helm- holtz, Kirchhofl. Thomson en anderen. 2. De verhouding, ten aanzien der geneeskrachtige werking, van de Extracta spiriluosa en aquosa van Folia Belladonnae. Conii en llyoscyami wordt gewoonlijk gesteld als 2: 1. Door physiologische en chemische proeven te bepalen, of voor die meening deug delijke grond bestaat. Theologische faculteit: 1. Eene geschiedenis en critiek van het ontolo gisch bewijs van het bestaau van God. 2. Wat leert de critische beschou wing van de hoeken des Ouden Testaments omtrent het ontslaan en de geschiedenis der voorstelling van een verbond tusschen Jahwe en Israel Juridische faculteit1. De regters en dc regtspleging in Drenthe tot het einde der 18' eeuw. 2 De faculteit verlangt eene verhandeling over de misdrijven door middel van de drukpers gepleegd en de strafregtelijke verant woordelijkheid voor .die misdrijven naar het nieuwe wetboek van strafregt en o>er de vraag in hoeverre bij dat wetboek het beginsel van volkomen vrijheid van drukpers wordt geëerbiedigd. De vragen worden beantwoord in de taal, waarin zij zijn gesteld. De antwoordengeschreven met eene andere hand dan die van den auteur, worden vóór 1 Mei 1882 toegezonden aan den secretaris van den senaat der universiteit. Zij worden geteekend met eene spreuk en gaan vergezeld van een gezegeld brielje, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en den naam en bet adres des schrijvers bevat. Op den derden Pingsdag van de maand September 1882 wordt het oordeel der faculteiten over de ingekomen verhandelingen afgekondigd en aan de schrijvers der meest Voldoende antwoorden, die door de faculteiten der be krooning waardig zijn gekeurd, de gouden eerepenning uitgereikt. 's li KA VEN II AGE 2G April Z. M tie koning-groothertog beeft tot officier der orde van de Eiken kroon benoemd den heer Simon, lid van het algemeen bestuur der spoor wegen in Elzas-Lotliaringen. Aan den heer rar. II. Vollenhoven is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris by het departement van bin- uenlandsche zakenmet dankbetuiging voor de door hem gedurende meer dan veertig jaren aan den koning en aan den lande bewezen diensten; voorts zijn tot referendaris bij gemeld departement benoemd de hh. m'. H. J. Dijckmccster. thans hoofdcommies bij het dep. van koloniën, en A. van der Velde Az.thans hoofdcommies bij het dep. van binnenlandsche zaken. Den heer jhr. G. K. van den Santheuvel is, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur der directe belastingen te Amersfoort. Voorts zijn verplaatst de navolgende controlenrs bij dezelfde middelen, als: J. van den Burch, te Lobith naar Amersfoort; J. Sijpkens te Dockum naar Lobilli, en is met de lijdelijke waarneming der controle Dockum belast C. C. A. M. Dominions, ontvanger te Monnikendam c. a. Aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar B. L. W. Eibach, laatstelijk hoofdingenieur voor hei vak van scheepsbouw in Nederl. Indië, thans met verlof in Europaisop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De 2' luit. der mariniers M. J. Struick is overgeplaatst als t luit.- kwartiermeester bjj het corps; voorts is als zoodanig aangesteld de schryver 3« kl. (sergeant) van dat corps A. F. Beydals. Z. M. de koning ontving heden middag ten lure ten paleize de hoofd en verdere officieren van het regiment grenadiers en jagers, die zich voor de audiëntie te Amsterdam bij gelegenheid van het jaarlijksch bezoek van U11. MM. aan de hoofdstad, hadden laten inschrijven. De ter audiëntie toegelaten officieren waren hoofdzakelijk degenen, wien sedert verleden jaar kou. onderscheidingen, bevordering of overplaatsing bij het regiment waren te beurt gevallen. HH. KK. Uil. de prins en prinses von Wied bragten heden een bezoek aan de tentoonstelling van schilderyen van oude meesters in de Gothische zaal. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Naar aan leiding van den brief van zes leden tot bijeeuroeping der kamer op heden zijn vrij scherpe discussiën gevoerd tusschen de hh. van Kerkwijk, van Houten, Iieydenrijck en van Eek, die dezen maatregel zeer afkeurden en de hh. van der Linden, Patijn en Gleichman, die hem verdedigden in het belang van de afdoening der zaken. Tegen Maandag ten 1 uur is aan de orde gesteld de reeds vroeger aangekondigtle interpellatie en daarna de ont werpen nopens de desertie van zeevisschers, bepalingen omtrent de zcevis- scherijen eu de drankwet, in volgorde. De heer Gratama heeft verlof be komen den minister van marine te interpelleren op een nader te bepalen dag, wegens hel gebeurde met de schryvers bij de marinewerf te Amsterdam. Bij- de arroudissemenls-regibank alhier is aanhangig eene procedure tusschen de erfgenamen van wijlen mevrouw de weduwe van Santen over de geldigheid van den door de overledene aan sommige harer erfgenamen gedanen verkoop van het Hotel de Oude Doelen, op hel Tournooiveld alhier, met zijnen inventaris. Deze zaak zal den 27" Mei e. k. bij de regtbank worden bepleit. -- Blijkens hel in de heden gehouden algemeene vergadering der Haagsche brood- en meelfabriek nitgebragt verslag waren de geldelijke resultaten bij het einde van het jaar 188Ö niet zoo uiimimtend als die van het jaar 1879, maar waren de uitkomsten toch bevredigend te noemen. Het debiet in de beide broodfabrieken nam weder zeer toe en beliep 5,755,926 kilogram, een vooruitgang van 407,477 kilogrammen Aan aandeelhouders kon. behalve de rente van 5 pf.t., nog een dividend van 7 pCt. uitgekeerd worden. ENGELAND, LONDEN, 25 April, Het parlement is weder bijeengekomen. In het lagerhuis heelt stone aangekondigd, dat hg het voorstel zal doen tot het oprigten gedenkteeken ter eere van graaf Beaconsfield. Deze aankondiging bijval beuroel. De beraadslaging over de tweede lezing der Ierschei is begonnen. De conservatieve leden van het parlement zijn het eens gewordt lord Beaconsfield als leider hunner party te doen opvolgen door den van Richmond Behalve door dezen werd aanspraak op de erlenis g door den markies van Salisbury en lord Caims. De markies acht om zijn doortastend en dikwijls barsch optreden minder geschikti( post van aanvoerder eener grooic partij, die dikwijls als bemiddelaar zaam zijn moet. Lord Caims, een schitterend redenaar en misschi gelands grootste jurist, had van den aanvang af de geringste ka® hij eerst onlangs in het hoogerhuis zitting nam. De Tories kozen kort beraad, den hertog van Richmond. In 1867 was hij lid van I» servalieve ministerie-Derby en van 1874 tot 1880. ondër Beaconsfield, dent van den «Privy Council". Zijn keus wordt door de bladen zijne zeer toegejuicht. Volgens de Times is lord Beaconsfield wel als kind in de Israël gemeente opgenomen, maar zijn vader, die toch reeds lang de Israël godsdienstgebruiken min of meer verwaarloosde, scheidde zich, nadi hem een kerkelijk ambt had willen opdragen dat hem niet aansioo de Israëlitische gemeente af en liet zijn zoon Benjamin, toen deze jaar oud was, in de Engelsche kerk doopen. Lord Beaconsfield is lid van de Engelsche kerk gebleven. De correspondent van de Standard heeft een reisje gemaakt Transvaal en is te Newcastle teruggekeerd. Hij meldt dat de inilrt den staat van zaken hoogst ongunstig is. De Boeren dreigen niet Ie 1 berusten in de afscheuring van land. Hij beschouwt de bijeenkoi commissie als een comedie-vertoon. De massa der Boeren wijkt afi mreningen der Boer-aanvoerders, zij is aangetast door eene oorlogkoor Boeraanvoerders kwamen te Newcastle, maar de bijeenkomst van de missie is andermaal onbepaald uitgesteld wegens Robinson's afwezighei emigratie der Engelschen duurt voort. Zes of zeven Britsche geziens seren dagelijks Newcastle, op weg naar Natal. Joubert heelt plan vestiging van eene nationale bank en handelscompagnie, ten einde tt zien in de terugtrekking van het Britsche kapitaal en den Britschen li De correspondent zegt dat de inhoorlingen-qtiaestie eveneens moeijeljjk zal veroorzaken. De Boeren mishandelen en vermoorden verscheiden ii lingen en eigenen zich hunne eigendommen toe. De inboorlingen verzei zich niet, vertrouwende op de handhaving van de Britsche suprematie.I zich bedrogen ziende, zullen zij vermoedelijk opslaan. Vele inlandscltt I den petitioneren bij de Britsche overheid, aandringend op inaatregelt bescherming der inboorlingen. Wood heelt een geruststellend stuk i steld, om onder de inboorlingen rond te deelen De Times verneemt uit Tunis dat de Khroumirs geen tegenstand bi Overeenkomstig hel bevel van den Bey rukte eene verdere troepemmg Tunis op naar de grens. De Tunesische generaal bezet hel gebied der mirs met eene sterke magt. De vreemdenkolonie te Tunis hoopt dieusvol dat de Fransche expeditie geen plaats moge vinden, en dat de vrede bei zal blijven. De Tunesische regering is voornemens by de Fransche re.' te protesteren tegen artikelen in Algiersche bladen, waarin de Bey een schuimer en de Tunesische ministers eene rooverbende worden genoemd Bey van Tunis had per telegraaf kennis gekregen dat de Sultan de dooi Bey genomen maatregelen goedkeurt. FRANKRIJK. De minister van marine heeft eene depêche ontvangen van den 1 mandant der Surveillance uil la Calle, waarin gemeld wordt, dat et hevige wind woei en de zee heel hoog stond; de schepen werkten 1: op de ankerplaats. Troepen aan land te brengen was ondoenlp. Tunesische vlag was nog niet van het fort op het eiland Tabarka t I scheu. De minister heeft den kommandant in antwoord hierop getelt feerd, dat de schepen voor het eiland Tabarka de noodige maatregelen veiligheid moeten nemen, maar zij moeten zich zoo min mogelyk verwydi De commissie van vijftien leden, die Zaturdag bijeen is gekomei de vragen vast te stellen, welke aan het oordeel der munt-confereiitien worden onderworpen, heeft lot haar voorzitter benoemd een der Nt landsche gedelegeerden, den heer dr. A. Vrolik. Zekere Jagand, zich noemende Leo Taxil, is te Parijs tot lOOOt boete en 2000 fres. schadeloosstelling veroordeeld, wegens letterroof. had een ouden bundel verzen van den sedert overleden dichter Rousselt het de zijne waren, op nieuw in het licht gegeven. Te Marseille heeft het besluit van den prefect betreffende hel 0[ rigten standbeeld van Thiers vrij wat afkeuring ondervonden »Wij zn wel zien", roept de Radical uil, "dat de Marseillaansche republikei hunnen gemeenteraad zullen welen te steunen en te beletten, dat I» stad besmet wordt met het schandaal, waarmeae men haar bedreigt". dien de prefect eene botsing begeert, zal hij hel hebben ook: maar! geweld zal men der bevolking de schande niet kunnen opleggen tegenover het paleis der regtbank van koophandel liet standbeeld let schouwen van hem, die Frankrijks politieke belangen zoozeer b» deeld heeft. DDITICHLANB. De Forlschritts-partij heeft gelden bijeengebragtten einde aan leden der partij van den rijksdag schadevergoeding te verleenen voorl tijd, dien zij als afgevaardigden aan hunne eigene zaken moeten onttrekb De vraag wordt nu gedaan, of dat niet in strijd is met de constitutiet rijks, die zegt: »De leden van den ryksdag mogen als zoodanig geenel zoldiging of schadevergoeding ontvangen". In elk geval acht men het J de waardigheid van afgevaardigden in strgd. ook met hunne onafhaukelj beid tegenover de hoofden hunner partij, om zich eene schadevergoeding laten uitbetalen. Te Frankfort a/M. heeft iu de vorige week een postbeambte de »l( genomen met 19000 mark. Men zocht hem reeds in Zwitserland of Frankrj toen hij zich nog in de nabijheid van Frankfort bevond. Ilij had zijn baai laten afscheren en zijne uniform voor gewone kleederen verwisseld, en» den weg naar Darmstadt ingeslagen. Te Isenburg trok de vlugtelingi aandacht door zijne grove vei leringen en werd hg in hechtenis geno0 Hel grootste deel van het gestolen geld werd nog bij hem gevonden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2