t LËID8C0E COURANT. r I8SI. WOENSDAG 27 APRIL. iV. 1)7. STA.DS-BE RICHT EN. Bediening dei' bruggen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. m, j De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. ƒ2.- [ifzmderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op de publicatie van 26 Maart, betrekkelijk de bediening der bruggen buitengewonen tijd Brengen ter algenieene kennis dat de vastgestelde regeling van de be lening der bruggen op buiteugewonen tijd ook van toepassing is op de in- en Feestdagen in art. 5 van het raadsbesluit van 2 October/2 December vermeld, zoodat voor de opening der bruggen op Zon- en Feestdagen lis personeel beschikbaar is ten raadhuize en de belanghebbenden zich te len einde aan het bureau van politie zullen belmoren te vervoegen, terwjjl I de gevallen waarin het uur waarop de vaartuigen de bruggen op Zon al Feestdagen zullen passeeren bekend is, de belanghebbenden worden uit- (ennodigd daarvan tijdig aan den betrokken brugwachter opgave te doen, Sllende alsdan de brugwachters op het aangegeven uur bij de te openen loggen tegenwoordig zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER. Burgemeester. Leidem23 April 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 April. Hoor burg. en welh. is, op voordragt van de commissie van fabricage, ii den gemeenteraad in overweging gegeven tot het aanleggen van trol- irs op de Hoogewoerd te besluiten, waarvoor eene som van ƒ4000 wordt dig geacht. Men acht dit wenschelijk ter voorkoming van ongelukken, wegens den toestand der bestrating aldaar, die voortdurend voorziening ireischt. liet plan is die trottoirs te leggen van de Iloogewoerdsbrug aan Ie eene zijde tol de Kraajjerstraat en aan de andere zjjde lot hel tweede Katersteegje, en die Ie plaveijen uiet tegels van gehard cement. De trottoirs jollen eene breedte verkrijgen van 1.05 tot 1.20 meter, behalve de hard- steenen band. i Op het verzoek van den heer dr. Sicherer, om ontslag als leeraar aan de joogere burgerschool alhier, stellen burg. en weth. voor hent dat ontslag n eervol te verleenen en dat te doen ingaan op 6 October aanst., het einde n zijnen 35-jarigen diensttijd. Inmiddels kan eene oproeping van sollici- iiiien plaats hebben en tot eene benoeming worden overgegaan. De opening van de ljjn Leiden - Katwijk aan Zee, van de Rijnlandsthe «loomtramweg-maalschappijzal plaats hebben op .Maandag 2 Mei aanst. Voor bet publiek zal de lijn op dien dag ten 12 ure geopend worden. Het Staatsblad n°. 47 bevat het kon. besluit van 7 April jl. tot wij- biging der artt. 10 en 11 van het reglement op het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor de dienst bij de zee- en landmagt, vastgesteld lij kon. besluit van 3 Maart 1871. Het Staatsblad n°. 57 bevat het kon. besluit van 20 April jl., houdende nadere regeling van hel port der ongcfrankeerde brieven, die tusscben Nederland, ter eene, en enkele landen tol de algemeene postvereeniging be korende, ter andere zijde, worden gewisseld. Met wijziging van art. 1, sub lc, van het besluit van 14 Maart 1879, zal het port der ongefran- keerde brieven, afkomstig van de daarbij bedoelde lauden, belioorende tot de algemeene postvereeniging, bedragen: tot en met 15 grammen 40 ets, tot en met 30 grammen 75 ets, tot en met 45 grammen 115 ets, tol en met 60 grammen 150 ets, tot en met 75 grammen 190 cis, tot en met 90 grammen 225 ets, tot en met 105 grammen 265 ets. In de maand November 1881 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij hel vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór October aanst.bij een op zegel geschre- 'cn request, tot den minister van waterstaat enz. te wenden. Zij moeten geboren zijn lusschen 1 Juljj 1860 en 1 Julij 1863. Aan de tweede kamer der staten-generaal is ingediend een wels-ont- werp tot aankoop voor 30000 van eene collectie platen van historischen, satirieken en emblematischen aardbijeenverzameld door wijlen den heer Frederik Muller te Amsterdam, die deze zeldzame collectie kort voor zijn «verlijden aan de regering aanbood. Eene speciaal let onderzoek benoemde commissie adviseerde, eien als de directeur van 's rijks prentenkabinet, on voorwaardelijk tot aankoop cener verzameling, welke eene betreurenswaardige leemte in 's rijks museum zou aanvullen en hare weerga zelfs niet in liet zoo rijke Britsch museum heeft. Het geheel levert meer dan 8000 nom mers, vele van meer dan één plaat. Vele platen zijn unieke exemplaren en de kostbaarheid der verzameling wordt verhoogd doordien daarin zijn opgenomen veelvuldige en zeer zeldzame staten der gravuren en vele fraaije teekeningen. Bij aanneming van het ontwerp is de minister van binnenl. zaken voornemens in het najaar in het openbaar in veiling te brengen een aantal dubbelen, aanwezig in 's rijks prentenkabinet te Amsterdam, welke zonder bezwaar kunnen worden gemist en waarvan de opbrengst ongeveer op ƒ20000 wordt geraamd. Bij het hoold-comité van het Roode Kruis is sedert de laatste opgave ontvangen de som van 187.07. De gecombineerde commissie uit de Maatschappij lot Nut van 't Alge meen, de Maatschappij voor fabrieks- en handwerksnijverheid, de Holland- sche maatschappij voor nijverheid en het algemeen Werkliedenverbond, die zich bezig heeft gehouden met hel ontwerpen der grondslagen voor een al gemeen Nederlandsch werkliedenpensioenfonds, is met haar eindrapport ge reed en zal dal binnen een paar weken publiceren. Evenals voorgaande jaren zijn door den heer J. C. Boldoot te Amster dam 200 liter spiritus, en door de lib. C. J. Roele Zn te Kampen 2000 sigaren voor de ff'illem Barents len geschenke gfgevcn. Door wijlen mr. P. J. Iiepelius, onlangs Ie 'sGravenhage overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid onder den last van vruchtgebruik gelegateerd eene som van ƒ10000. De bloemkweekers Gebr. Eldering te Overveen hebben een nieuwe enkelblocmige hyacint, van fraaije donker rose kleur, den naam gegeven van dr. Westerman, den directeur der Amslerdamschc diergaarde. Bij gelegenheid dat de officieren van het oudste jaar der tweede afdee- ling van de krijgsschool een bezoek aan de nieuwe llollandschc waterlinie braglen, werd door hen ook de nieuwe mineurskazerne te Utrecht in oogen- schouw genomen, benevens de verschillende bcnoodigdheden voor den ves tingoorlog. Bjj deze gelegenheid werd ook een dynamiel-patroon vertoond en daarna ontstoken, met het ongelukkig gevolg dat de luitenant der cava lerie door een weggeslingerd stukje der huls in een der oogen werd getrof fen. Hij werd onmiddellijk naar het rijks-hospitaal overgebragt en daar was de dirigerende officier van gez. 1' klasse dr. J. A. Fles genoodzaakt het oog uit te nemen. De toestand van den gewonde is zorgelijk. Op 14 April 11. waren twee behangersknechts bezig met hel uitkloppen van kleeden in de voormalige vestingwerken te Nijmegen. In plaats van aan hun werk te blijven, begonnen zij elkadr gekscherende met steenen te werpen, waarbij de een den ander ongelukkig met een steen tegen het hoofd boven het linker oog trof, ten gevolge waarvan deze eene bloedende wond bekwam en neêrzeeg. Hij kwam echter spoedig weder tot zichzelven en kon met behulp van zijn kameraad huiswaarts gaan. Den volgenden dag bleef hij oogcnschijnlijk wel, ofschoon hij over eenige duizeligheid klaagde. Den daarop volgenden dag raadpleegde hij een geneesheer aldaar, die hem onder behandeling nam, maar die volstrekt er geen gevaar in zag. Zondag den 17'" April daaraanvolgende verergerde de toestand echter zoo danig, dat de lijder bewusteloos geraakte en Maandag reeds overleed, zon der weder tot zijn kennis te zijn gekomen. Door den steenworp was het schedelbeen gebroken en hersenschudding ontstaan. De politie, die van deze zaak onkundig was gelaten, heelt na ontdekking een onderzoek in gesteld en proces-verbaal legen den verdachte opgemaakt, ten gevolge waarvan eene gcregtclijke lijkschouwing is gelast, waartoe het lijk van den verslagene. dat reeds sinds vier dagen ter aarde is besteld, meet wor den opgegraven. De weezeninrigting te Neerbosch heeft van een onbekende uit Amster dam eene gift van 5000 ontvangen. Te Eist heeft Zaturdag nacht een diefstal plaats gehad bij den predi kant Lefeff. De dief is tot in de slaapkamer doorgedrongenheeft toen uit de broek, die voor het ledikant lag, de sleutels genomen en vervolgens de secretaire geopend. Uit de eerste lade heeft hij ƒ15 en een horloge meegenomen. De andere lade bevatte eene groote som gelds en een gou den horloge, dat zeker dcnzclfden weg zou opgegaan zijn, indien niet de predikant was wakker geworden, waardoor de dief haastig de vlugt nam door het raamen het tuinhek overklom. D\ Lcfell heeft den dief niet kunnen herkennen. Omtrent de lc Vlissingen aangebonden Engelschcn. in verband met den te Antwerpen gepleegden diefstal, meldt men nog het volgende: De persoon, te wiens nadeelc de diclstal heeft plaats gehad, is Aug. Godding,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1