BfjVÖFCfSEL, behoorettde tof de Leidsche Courant van Maandag 15 ^4 pril ó88óJU". 95. De gewone jaarlijksche prijsuitdeeling aan de leerlingen van de Haag- sche teekenakademie werd gisteren opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den minister van binnenl. zaken Six, die, evenals de referendaris van onderwijs bij zijn departement, de heer van Vollenhoven, tal van andere autoriteiten en vele belangstellenden, deze feestelijkheid, die zich door bij zondere plegtigheid kenmerkte, nagenoeg tol het einde toe bijwoonde. Aan de uitreiking zelve ging vooraf eene aangename en boeijende impro visatie van den heer J. Margadant, over Rome. In keurige taal deelde hij zijne versche herinneringen mede aan zijne reis naar de eeuwige stad, wees de heerlijke panorama's aan welke zij aanbiedt en de kunstschatten die zij bevat. In aansluiting daarmede wees dr. Beynen op het gewigt van Rome als bakermat van godsdienst, beschaving, kunst en wetenschap en 'legde hij er bijzonderen nadruk op, welke waarde hare monumenten van allerlei aard bezitten voor kunstenaars van alle natiën, die hel spoor der klassieken trachten te volgen. De prijzen werden door de heeren F. von Weckherlin en Joh Gram, voorzitter en secretaris van het bestuur, aan de bekroonde leerlingen uit gereikt. Bijzondere vermelding verdient, dat aan het slot der bekroouingen d'. Beynen in staat was gesteldniet alleenop advies van den directeur koelman, bijzondere hulde te brengen aan verscheidene leerlingen, die zich ongemeen hadden onderscheiden of ongewone gaven hadden ontwikkeld, maar ook aan één leerling, namens het bestuur en de leeraren, een tot dusver eenig huldebetoon te brengen, door hem. in den trant der ouden, een palmtak te vereeren, waaraan een bouquet met de nationale kleuren was vastgehecht. Deze gelauwerde leerling was de heer J. Woltiers, wiens bouwkundige compositie voor een door de maatschappij van bouwkunst te Amsterdam uitgeschreven prijsvraag met den eersten prijs was bekroond en die ook door zijne ontwerpen voor eene galerij den lof van de meest bekwame deskundigen had verworven. BUITEN LAN DSC HE BERIGTEN. ËHIGKI/AiVD. LONDEN. 22 April. De begrafenis van lord BeaconSfield is op Dingsdag bépaald. Aan de Times wordt uil Durban gemeld, dat er eene scheuring ont slaan is in het Transvaalsche driemanschap. Krüger én Pretorius, door de oorlogspartjj ondersteundzouden zich verzetten tegen het afstaan van grond en tegen schadevergoeding wegens plunderingen in Natal. De partij van Joubert daarentegen zou zich aan de vredesvoorwaarden willen houden. Aan de Standard meldt men uit Heidelberg, dat de houding der Boeren over het algemeen ongunstig is; zij pruttelen tegen de aanvoerders. On danks het verzet van Joubert stelden zij eene petitie op aan het trium viraat, welke algemeen geteekend werd, ook door ledéh van den volksraad. De petitionarissen zeggen: Naar wij vernemen, is de regéling Van dén vrede overgelaten aan de koninklijke commissie; alzoo zou deze ook het regt hebben grondgebied van de Transvaal te annexeren. De petitionarissen ver klaren dat annexatie eene inbreuk op de regten van het land zou zjjn, en zij verzoeken het triumviraat aan de kon. commissie mede te deelen, dat inlijving van grondgebied gevaarlijk zou zijn voor de rust van de Trans vaal, en niet geschikt om verzoening te kweeken en het vertrouwen te herstellen in 'de 'regering der koningin. Voorts wordt aan dat blad gemélddat de volksraad uitéén is gegaan nadat Krüger een verhaal had gegeven van de vredes-onderhandelingen. Hij zeide, dat hij zich verpligt achtte te verklaren, dat hij eerbied koesterde voor Engelands koningin, voor het Engelsche volk en voor de Engelschc regering. Zjj hebben bewijs gegeven van hunne edele liefde voor het regt. Bij hooptedat het volk in de Transvaal thans politiékè discussiën zou vermijden. Uit New-York wordt in een telegram aan the Daily News berigt.dat het gemeentebestuur nu definitief concessie heeft gegeven aan de //Edison Electric Lighting Company" tot het leggen van hare geleidingen in New- Yörk's straten. De maatschappij heeft besloten het licht te léveren tegen concurrerende prijzen met de gasfabrieken. FRAIHRIJ K. Thans zijn de officiële Opgaven omtrent den stand der bevolking ge durende het jaar 1879 openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat in dit jaar de bevolking met 96647 zielen vermeerderd is. De vermeerdering bedroeg in de drie voorafgaande jaren respectivelijk 98000, 140,000 en 132.000. De huwelijken daarentegen zijn toegenomen. Deze bedroegen in 1879 282,000, itt 1878 slechts 279.000 en in 1877 278.000. De sterfte is in 1879, evenals in 1878, grooter geweest dan gewoonlijk. Opmerkelijk zijn de cijfers om trent de onwettige geboorten. Deze bedroegen in 1879 in het geheel 66900. In het geheele land bedroegen zij 7% pCt.; te Parijs alleen 32 pCt. der ge boorten; m. a. w. van de 68029 levend géborenen té Parijs warén 16365 onwettig. De voorjaarszittingen der algemeene raden zullen Maandag een aan- rdng nemen. Doör den prefect van politie, den heer Andrieux, is de bekende com munard Trinquet tot magazijnmeester benoemd, op een tractement van 1600 fr. Niet onmogelijk is het, dat men hem bij de aanstaande verkie zingen tegenover Gambettavan de baan wil houden. De Figaro meldt, dat de gewezen madame Phoenix, later miss Black ford, ook wel Kahny Lear genoemd, ter wille van wie een Russisch groot vorst zijn moeders diamanten stal en die zich over hare uitwijzing uit Rus land wreekte door het publiceren van onthullingen, welke zij uit de papie ren van haar minnaar had gestolenzoo diep is gezonkendat hare vroe gere vereerders haar bezwaarlijk meer zouden herkennen en zich zouden schamen haar gekend te hebben. Zij zwerft thans te Londen om. De ex-keizerin Etigénie is te Parijs aangekomen en heeft haar intrek genomen bij de heer Haussmaunprefect van het dep. der Seine gedurende het grootste gedeelte van het tweede keizerrijk. Een sloep met eene lading wijn zonk dezer dagen te St. Nazaire op de Loire. Toen 35 vaten aan den oever gedreven waren, sloegen mannen, vrouwen en kinderen daarvan de bodems in en dronken zooveel, dat velen in levensgevaar verkeeren. Dertien wijnproevers werden in hechtenis genomen. De Fransehe consul-generaal te Tunis, de heer Roustan, heeft een schrij ven van den heer Barthélémy Saint Hilaire aan den Bey overhandigd, waarin deze en zijn eerste minister Mustapha-bey verantwoordelijk gesteld worden voor alle schade, die een Franschman of een ander Europeaan van de Mu- zelmansche bevolking aan lijf en goed lijden mogt. De Bey heelt daarop geantwoorddat hij de noodige bevelen gegeven heeft ter bescherming van alle vreemdelingen; maar hjj kon niet instaan voor de gevolgen der gisting, die ontstaan kan door de tijding, dat de Fransehe troepen het Tunesische grondgebied binnengerukt zijn. Het eiland Tabarka is door de Franschen genomen en bezet, nadat het fort een korten tijd beschoten was. Bij de troepenbeweging in Alsiers naar de grenzen van Tunis worden zorgvuldige maatregelen in acht genomen met het oog op de gezondheid der soldaten. Er wordt gewaakt tegen overgroote vermoéijeniSSen in het heete klimaat, en er zijn strenge orders om te beletten, dal de militairen zich gaan verkoelen nit bronnen en beken met koud water, wanneer zij op eene rustplaats komen. Ondanks dit allesis het gebod toch overtreden door de soldaten van het 40"'' reaiment op weg tusschen Bona enEI-Aïoun. De kolónel van dat regiment is door den minister van oorlog van zijn com mando ontheven en door een ander vervangen. DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt heeft het voorstel der Russische regering betref fende maatregelen tegen de revolutionaire internationale slechts ten doel een algemeen onderzoek aan te bevelen van de vraag, ol de mogendheden het over gemeenschappelijke maatregelen eens zouden kunnen wordenonder uitdrukkelijke verzekering, dat Rusland in de verste verte geene inbreuk wil maken op de souvereine onafhankelijkheid der verschillende staten, noch zich in hunne binnenlandsche wetgeving mengen wil. Van Duitsch- lands instemming schijnt de Russische regering zeker te zijn. De Berlijnsche Börsen-Courier is in beslag genomenomdat het blad een artikel uit Rocheforls lntransigeant over vorstenmoord had overgenomen. Uit Peking is berigt ontvangen van het plotseling overlijden van een der keizerinnen-regentessen, zt] die als de oostelijke keizerin bekend was. Gedurende de minderjarigheid van den voorlaatsten keizer, van 1861 tot 1875, was zij ook mede-regentes, evenals zij dit na dien tijd was. Het Chinesche gezantschap te Berlijn is terstond in den rouw gegaan en deze duurt voor een lid der keizerlijke familie drie jaar. De zware rouw duurt 27 en de middelbare 100 dagen; eerst dan mogen de Chinezen weder een scheermes ter hand nemen en hoofd en kin scheren. De ligte rouw duurt dan nog ongeveer 15 maandenzoodat de drie jaar zich eigenlijk tot 27 maanden bepalen. Den 24s,en Maart jl. ié te Summerfiéltl, Illin.een dorpje nabij Belle ville, welke Stad eene bloeijende Oüïtschè kolonie is, overleden de békende vrijheidsman van 1848, Friedrich flecker,'in den ouderdom van 70 jaren. B(j de begrafenis kwamen duizenden en duizenden van alle kanfén met de spoortreinen aïh; depntatiën uit alle oorden, muziekcorpsen, die treiirmar- schen speelden en mannenkoren, die grafgezangen zongén, zeer veel spre kers enz.maakten met 'civiele en 'militaire autoriteiten en talfóozè particü- ren een lijkstoet uit. die 1% mijl lang was. De lnchtreizigster Augusta Securius heeft op Paaschmaandag te Minden met haren ballon «Neptnnüs" een gróót ongeluk gehad. Kort 'ha de opstij ging kwhm zij in gevaar door hevige rukwinden. Terwijl zij daarom den ballon liet dalen, sloeg deze op een straatweg viermaal achtereen legen 'den grond. Mej. Securios deed alle moeite om in het schuitje te blijven en hïeld daartoe een touw stevig vast. Daarin geraakte hare regterhand zoodanig bekneld dat de striemen diep in het gewricht doordrongen; maar daarentegen was het een middel tot haar behoud, daar zij driemaal uit het omkantelende schuitje sloeg 'eb, terwijl de balloh telkens iveder opsteeg, aan het touw bleef hangen, waarbij het haar telkenmale met inspanning van alle krach ten gelukte, weder in het schuitje te komen en eindelijk de hand vrij te krijgen. Doch onmiddellijk daarop volgde een nieuwe rukwind en weder sloeg de ballon naar benedenmet het gevolgdat hij van het schuitje Werd los gescheurd, hetwelk ondersteboven op den straatweg nederkwam, terwijl de lnchtreizigster voorover Op de steeneh sloeg. Haar régterarm is gebroken, de linkerarm zwaar verstuikt, hoofd eii gelaat zijn vol schrammen en won den en onder geleide van haren echtgenoot is zij in een allertreurigste!! toe stand naar het ziekenhuis gebragt. Daar Franz Lizst 22 October a. s. 70 jaar wordt, heeft de Óeden- burger mannenzangvereeniging //Liederkranz" besloten op diet! datum een gedenkteeken Voor den maëstro te Oedenbnrg te onthullen. Lizst Werd te Staiding in de onmiddellijke nabijheid van Oedenbnrg geboren en speelde op laatstgenoemde plaats voor het eerst als 9-jarige knaap op een concert. Te Würzburg, in Beijeren, is dezér dagen een proces ten éinde ge bragt tegen twee beruchte woekeraars, Löb en Jozef Nuszbaum geheeten, waarbij ook de vrouw van een dezer broeders was aangeklaagd. Niét min der dan 61 getuigen werden gehoord. De jury sprak het schuldig uit en Löb Nuszbaum werd tot 7 jaren tuchthuis, 1000 mark boete en 10 j'aren

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5