LEI08CIIE OUR ANT. 18S1. M°. 95, MAANDAG 25 APRIL. Bediening der bruggen. 111 vet. De Couravt verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2.—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Byvoegsel. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op de publicatie van 26 Maart, betrekkelijk de bediening der bruggen «p builengewonen tijd Brengen ter algemeene kennis dat de vastgestelde regeling van de be diening der bruggen op buitengewoncn tijd ook van toepassing is op de Zon- en Feestdagen in art. 5 van het raadsbesluit van 2 Oct ober/2 December 1880 vermeld, zoodat voor de opening der bruggen op Zon- en Feestdagen steeds personeel beschikbaar is teïi raailhuizc en dc belanghebbenden zich te dien einde aan het bureau van politie zullen behooren te vervoegen, terwijl in de gevallen waarin het uur waarop de vaartuigen de bruggen op Zon en Feestdagen zullen pas«eeren bekend is, de belanghebbenden worden uit- genoodigd daarvan tijdig aan den betrokken brugwachter opgavete doen. zullende alsdan de brugwachters op het aangegeven uur bij de te openen bruggen tegenwoordig zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 April 1881. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN, 23 April. Gisteren avond, omstreeks 8 ttur, toen de tram zich op weg bevond Daar het station, had daarin, ter hoogte van het akademisch zieken huis, een niet atledaagsch voorval plaats, namelijk het bevallen van een meisje van 17 jaren, van een welgeschapen zoon. Na zoo spoedig mogelijk door verscheidene hulpvaardigen te zijn bijgestaan, in het bijzonder door de vrouw van den bleeker C.aan den Rijnsburgsclien weg woonachtig, is ge zegd meisje, dal met haren vader uit Boskoop was overgekomen, om inliet akademisch ziekenhuis alhier verpleegd te worden, onder geleide van een paar doctoren naar gemelde inrigting overgebragt. Hel getal der in het Werkhuis alhier opsenomeiien bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 tot 66 volwassen personen en 4 tot 10 kinderen. Het Staatsblad n". 50 bevat het kon. besluit van 16 April jl., betref fende dc uitlotiiig en aflossing van de 4 pCt. schuldbekentenissen der bij de wel van 5 Jtiuij 1878 vastgestelde geldleening. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings opgemerkt, dat gebleken is, dat sommige gemeentebesturen wel de bestekken voor deu bouw van scholen en onderw (jzerswoningen tot rede lijken prjjs verkrijgbaar stellen, doch dat die gemeentebesturen zich verder bepalen tot het ter visie leggen van de bij het bestek behoorende leekenin- gen. Zoodoende wordt slechts ten halve voldaan, zoo luidt de aanschrij ving, aan den wensch, in mijne circulaire van 24 Februarij II. vervat, en zal het doel, dat bij die circulaire voorop stond, bet op goedkoope wijze uitlokken eener degelijke mededinging, veelal niet worden bereikt. De vraag is mij voorts gedaan, of met hectographische (rekeningen kan worden volstaan. Ik heb gemeend haar ontkennend te moeten beantwoorden. De teekeningen maken met het bestek een geheel uil en behooren dus te wor den verveelvoudigd met eene naauwkeurigheid en duurzaamheid, die slechts door middel van steendruk zijn te verkrijgen. Dat hectographische afdruk ken deze twee hoofdvereischien missen en dat zij niet bestand zijn tegen den invloed van het licht is mij nog onlangs gebleken. Daarbij is de uit gaaf wegens hel steendrukken der teekeningen niet bezwarenden wordt zij in ieder geval opgewogen door de voordeelen eener krachtiger mededin ging, die hel goed, goedkoop en gemakkelijk verkrijgbaar stellen van dege lijk zamengestelde bestedingsstnkken noodwendig zal ten gevolge hebben. Door deu minister van koloniën zijn vastgesteld nieuwe "Bepalingen betreflende het overvoeren van natuurlijke en gebakken siecaen en van pannen naar 's rijks Overzeesche bezittingen". Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een wets ontwerp houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schalkistpromessen. Het is gegrond op de overweging, dat liet wenschelijk is de wettelijke bepalingen omtrent de wjjze van uitgifte van vlottende schuld uit te breiden. In de memurie van toelichting herinnert de minister van financien, dal dergelijk ontwerp door hem bjj zjjne optreding met magtiging des konings voorloopig werd ingetrokken. Ten gevolge van een besluit, door de directie derNeder- landsche bank genomen, verdween zijne aarzeling om dat ontwerp op nieuw in te dienen. Die directie nam toch het besluit om van 9 Februarij 1881 af het disconto van gouvernementsaccepten te bepalen op slechts 2 pCt.d. i. bjj den legcnwoordigen rentestand 1 pCt. lager dan haar disconto van wissels en lfe pCt. beneden dat van promessen. Immers door dezen maatregel van de Nederlandsche bank zal voorlaan de regering bij de uitgifte van vlottende schuld minder afhankelijk kunnen zijn van de wisselingen van den rentekoers op de algemeene geldmarkt, en onder deze omstandigheden zal in den regel de vorm van schatkistpromessen heter dan die van schalkislbilletten geschikt zijn om van die voordcelige bepaling ge bruik te maken. Hel stoomschip Madam, van Amsterdam naar Batavia, is op 22 April van Napels vertrokken. Door den koloneldirecteur der artillerie stapel- en constructie-magijzijnen te Delftzal op 2 Mei aanst. op het bureau zijner directie aanbesteed worden de levering van 550 groote blaauwe dekens, in twee perceelen, ieder van 275 stuks. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den heer Lefèbre uil 's Gra- venhage vergunning verleend om eene telephoonverbinding tusschen liet Am- stel-hötel en het Paleis van Volksvlijt, tot overplanting van dc concerten, aan te leggen. Op de prijsvraag, door de regelings-commissie der tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel uitgeschreven voor eene leekening van een eerediploma, zijn ingekomen twaalf antwoorden. De prijs van ƒ100 is toe gekend aan de leekening ingezonden onder het motto «Repos ailleurs", waarvan vervaardigster bleek te zijn mcj. A. Giesze, leerares in het hand- teekenen aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Amsterdam. Door wjjlen vrouwe A. A. Meijjes is aan de armen der Nederd. lierv. gemeente te Amsterdam een legaal van ƒ2000 vermaakt. Bij het Hbl. is ingezonden door den heer N.ten voordeele derTrans- vaalsche Boeren, 1 bankbillet a ƒ25 van den heer J., als boete voor gedane domme streken. Te Amsterdam had eergisteren op de Oosienburgergrachl een treurig ongeluk plaats. Gewoonlijk staan daar waggons van den Rijnspoorweg onbeheerd, waarmede de jeugd zich vermaakt door die heen en weêr te schuiven langs de rails. Ook gisteren middag speelden een twintigtal jon gentjes met zoo'n waggon. .luist kwam eene locomotief aande kinderen weken uit, doch een hunner, een jongentje van 9 jaar, struikelde, met het ongelukkig gevolgdal zijne beentjes werden verbrijzeld. In het Koegras, op een half uur afstands van den Helder, brak giste ren ochtend een felle brand uit in de boerenhofstede, bewoond door Jacob Zander. Hoewel er geen gebrek aan water en weinig wind was, bragt liet list ontvlambare materiëel veel b|j tot het aanwakkeren der vlammen. Het gelukte het vee te redden, doch verder is er niets door de vlammen gespaard; huisraad, inboedel, gereedschappen en zelfs de klecdingstukken van bet dienstpersoneel zijn eene prooi der vlammen geworden. Men meldt uit Zwolle: Tol uitbreiding van ons stations-emplacement wordt binnen kort aanbesteed de S-vormige ijzeren overbrugging, nieuwe goederen- en locomotievenloods, dito veelading en nieuwe verbindingen, waarbij de drie lijnen Meppel, Almelo en Zulphen gelijk kunnen binnen komen. De raming bedraagt ƒ280,000. -- Het veenbranden in de Weerdinger veenendat in den zomer van het vorige jaar zooveel schade heeft aangerigt door de verwoesting van groote massa's turf, is weêr in vollen gang. Bij de groote droogte en den scher pen wind, ziet men niet zonder angst de gevolgen te gemoet. Te Vlissingen zjjn op de werf der kon. maatschappij «de Schelde" de kielen gelegd van een stoomschip van composile-bouw, ten dienste der Indi sche civile marine, hetwelk den naam van Zwaluw zal voeren, alsmede van eene sleepboot voor de Balaviasche havenwerkenbeiden voor rekening van hel dep. van koloniën. Het geregtsbof Ie 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van Charles de Mécewicz. oud 50 jaren, wonende' te KraholT (Rusland), eu hem schuldig verklaard aan het desbewttst gebruik maken van valsch bank-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1