LEIDSCHE COURANT. m »8«I. ER alft DONDERDAG 21 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 2.75 DEft M#. 92. tli De Couravt verschijnt dadelijks. Zon- e« Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franc» p. p. 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. W. ld rond n f». w«' LEIDEN20 April. Aan de Nederlandsche Gustaaf Adolf-vereenigïng werdnaar men ver leemt. gelegateerd 5000 door den heer m'. P. J. Ledeboer, te 'g Hage, en ƒ500 door den heer C. C. Gils, te Amsterdam. lieden morgen omstreeks 9^ uur is er een schoorsteenbrand ontstaan ten huize van de Gez. de G. aan de Botermarkt, oie echter door middel van een paar kardoezen is gebluscht. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging van het bestuur van bet genoo'schap Mathesis Scientiarum Genitrix zal morgen avond in de Stads gehoorzaal de uitreiking plaats hebben van de medailles en de diplo ma's door de leerlingen behaald en tevens de tentoonstelling worden ge opend van de leekeningen en werkstukken der leerlingen. Die tentoon- Melling zal ook nog Vrijdag. Zattirdag en Zondag geopend zijn. Hel moge lit een druk bezoek bljjkeu dat de werking van het genootschap in ous Ridden op hoogen prijs wordi gesteld. Het aanschouwen van de vruchten van het onderwijs, aan zijne scholen gegeven, zal ongetwijfeld die ingeno menheid doen toenemen, (tok is een op die wjjze gegeven blijk van be- iansstelling zoowel aanmoedigend voor liet bestuur als opwekkend voor de leerlingen. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bepaald, iat de aflevering van de bij de nationale militie voor de ligling van dit jaar in te lijven manschappen zal geschieden: uit de gemeenten 'sGraven- fcige. üitigsdag 3 Mei; Delft, Woensdag 4 Mei; Rotterdam, voor de eerste 400 opgeroepen nommers op Vrijdag 13 Mei, voor de overige op Zattirdag 14 Mei: Schiedam, op Woensdag 11 Mei; Leiden, op Donderdag 5 Mei; Dordrecht, op Maandag 9 Mei. De minister van binneulandsche zaken beeft ter kennis van belang hebbenden gebragt 1». Dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenijkiiiidig examen, vermeld in art. 12 der wel van 8 Juijj 1874, ter verkrijging van het diploma van veearts. Dag en plaats van dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zjjdie tol gemeld examen wen schen te worden toegelatenmoeten daarvan vóór 15 Mei e. k. schriftelijke opgave doen, aan den voorzitter der commissie van examen, directeur van 'srijks veeartsenijschool te Utrecht. 2°. Dat in de maanden Mei en Junjj e. k. gelegenheid zal worden gege ven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen 4 om te kunnen worden j toegelaten tot het eerste natuurkundige examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec 1878. Zijdie tol het leveren dier bewijzen wenschen te wor den toegelaten, moeten daarvan vóór 15 Mei e. k schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, met hel afnemen van het daartoe gevor derde examen belast, dr. 0 de Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leiden. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. 3°. Dat in den loop van de maand Jnnij e. k.t aan 'srjjks veeartsenij school te Utrecht, gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsenbedoeld in art. 12 der wet van 8 Julij ,1874 Staatsblad n°. 99). De dag van aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Zij die tot dal examen wenschen te wor den toegelaten, behooren zich schriftelijk vóór 1 Junjj e. k. aan te melden bij den directeur van gemelde school. Genoemde minister heelt nog ter algemeene kennis gebragt, dat de eind examens der polytechnische schoolvermeld onder B en 0 in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Junjj a s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dezer examens wenschl af te leggen, moet zich daartoe vóór 1 Mei e. k. schriftelijk bjj het dep. van binneulandsche zaken aanmelden. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat de commissie, welke belast zal worden met het afnemen in Neder land in dit jaar van het examen voorgeschreven bij art. 4 van hel kon. besluit van 10 September 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bjj de burgerlijke dienst iu Nederlaudscli Indië, hare eerste vergadering zal houden te 's Gravenhage den 20"'° Junjj 1881. Zjj, die verlangen het examen af te leggen, hetwelk nader is om schreven in hel Nieuwe Reglement op hel examen, hebooren zich uiterlijk op den 194'" Mei 1881 bjj een op zegel geschreven request te hebben aan gemeld bjj het dep. van koloniën. De commissie, door den gezant van Spanje te 'sGravenhage, den mar kies d'Arcicollar, aangewezen ter beoordreling der Nederlandsche prijsver zen in den wedstrijd, uitgeschreven door de koninklijke Spaatische akade- mie ter eere van Calderon. heeft niet minder dan dertien gedichten ontvan gen, van welke echter drie niet in aanmerking konden komen, omdat de inzenders hunne namen bekend hadden gemaakt. De commissie heeft een parig den uitgeloofden eereprjjs toegekend aan hel gedicht met de kenspreuk "Geniën zijn onsterfelijk", waarvan bjj opening van het naambriefje de schrjjver gebleken is te zjjn de heer A. F. J. Reiger, te Lunteren, in Gelderland. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de laatste opgave nog ontvangen de som van ƒ2983.72, waaronder ƒ2243 60 van het comité voor de gewonden in de Transvaal te Berljjn. Uit Batavia wordt gemeld, dat aldaar is aangekomen de stoomboot iVerapi, die sedert twee maanden als verloren werd beschouwd. Aan boord was alles wel. Te Delft is door de politie aangehouden een schoenmakersknechl uit Leidpn. die verdacht wordt zich aan binneubraak en diefstal van cenige gelden Ie hebben schuldig gemaakt, ten nadeele van den koopman G. II., met wien hij zich in hetzelfde logement bevond. Te Amsterdam is gisteren de eerste jaarlijksche vergadering gebonden van de Nederl. vereeniging voor teekenonderwijs. Uit het jaarverslag, waarin de oorsprong der vereeniging werd geschetst, die een band wil vor men tusschen de verschillende leekrnonderwijzers van het land, bleek, dat 37 personen aanstonds toetraden en dat mr. Victor de Sluers zich het eere voorzitterschap liet welgevallen. Thans bedraagt hel aantal leden 92 en 9 donateurs. Door de vereeniging werd een adres aan den minister van bin nen). zaken gezonden, ten einde de examen-commissie voor het eind-examen voor de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus aldus te doen zamenstellen dat de vakken betreffende teekenonderwjjs door een deskundige worden behandeld. De Amsterdamsche diergaarde bezit thans weder een rhinoceros of neushoorn. De voorwerpen, in den nacht van 12 op 13 April jl. te Amersfoort door middel van inklimming gestolen, zijn de volgende: 1 gouden dames cylinder-horloge, waarvan de achterplaat gekarteld en sluitende met eene veer; 1 dunne gouden collier met fijne schakels, waaraan een dito klein ovaal gekarteld medailloninhoudende een mans- en een vrouwenportret1 gouden brocheslangvormig gekronkeld, met daarbij belioorende oorknop pen; 1 zilveren cylinder-horloge, de achterkast gegraveerd met takje of bloem in het midden; 1 aan dat horloge bevestigde stalen vestketting, met dito fluitje; 1 bruine lederen portemonnaie met klep of overslag, waaraan eene zilveren sluitiug: 1 zakmes met wit beencn heft, bevattende een ge woon mes, een pennemes en een kurketrekker. Jh'. W. van Loon is in hooger beroep gekomen van het vonnis, legen hem gewezen door de regtbank te Zutphen. ter zake van bet onwillig ver oorzaken door onvoorzigtigheid van den dood van den slagersknecht J. W. W., omgekomen in den brand aldaar in den nacht van 31 Januarjj op 1 Fehruarjj. Rij de ontsporing van een goederentrein te Wolfhezen, in den nacht van Zaturdag op Zondag, werden 8 wagens buiten de rails geworpen. On der de gebroken wagens was er een met Paaschejjercn gevuld en daar het niet doenljjk was die verder te vervoeren, hebben de beambten vrjj wat kunnen smullen. Te Smilde is Zaturdag brand ontstaan in een dennenbosch, toebehoo- rende aan G. van der Bult. Ongeveer een hectare dennen is geheel ver- 1 nield. Gelukkig werd de verdere voortgang van hel vuur gestuil door een vaarwater, dat de dennen van eene zeer aanzienljjke hoeveelheid weekhout scheidde. Uit Dalfsen is eene vrouw, zekere P., onder verdenking van brand stichting, gevankelijk naar Zwolle overgebragt. Omtrent dien brand meldt men uit Dalfsen: Al weder is een huis afge brand te Ankum. De wed. van M. Kapperl en hare huisgeuooten (een zoon was afwezig) lagen reeds te bed, toen om 9 uur een buurman, die den brand bespeurde, de bewoners wekte. Het vee is gered, en zal door den I landbouwer W. Snel op zjjn stal onderhouden worden. Van hel huisraad is 1 een gedeelte aan de vismaten ontrukt. Alleen bet buis was tegen brand-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1