PER TELEGRAAF. NederlandersStadg-enooten De socialisten te Munchen hadden dezer dagen het plan opgevat om eene volksvergadering te houden, waarin de heer Bebel, lid van den rijksdag als spreker zou optreden. Op last vgu den directeur vgn politie werd die bijeenkomst verboden. Dewijl de dagbladen niet tijdig genoeg hiervan be- rigt verkregen haddenbegaven zich legen het vroeger vastgestelde uur vele honderden socialisten, met hunne vrouwen en kinderen, allen feestelijk ge tooid, zoomede vele nieuwsgierigen naar de plaats van bijeenkomst. Twee groote aanplakbilleltenaan de muren van het gebouw gehecht, waar de vergadering zou worden gehouden, verwittigde der menigte, dat de beraamde vergadering niet zou doorgaan. Buitendien was eene talrijke poliliemagl aan wezig om het uitgevaardigde verbod desnoods met kracht te handhaven. De socialisten hadden echter geen plan om onverrigter zake huiswaarts te kee- ren. In het geheim was een wachtwoord uitgegeven; het luidde: //de Hackerheller", een afgelegen openbare tuin en daarheen begaf zich langs verschillende wegen de ingewijde menigte. Toen allen aldaar waren aange komen, trad de heer Bebel de ruime zaal binnen. Met een oorverdoovend gejuich werd hij door de leden zijner partij ontvangen. Onverwijld betrad hij de tribune, waar eenige van de voornaamste leden der partij zich reeds hadden nedergezet, om hun hoofdleider in hun midden te ontvangen. Toen de opgewondenheid wat bedaard wasstond de heer Bebel op en maakte zich gereed tot het aanvangen zijner rede. Alvorens hieraan gevolg kon worden gegeven, trad een te Munchen zeer bekend commissaris van politie binnen, vergezeld van een groot aantal agenten, die, op grond van art. 9 der socialistenwet, den heer Bebel verbood gevolg te geven aan zijn plan. Ziende dat zijn verblijf te Munchen niets dan teleurstelling zou opleveren verliet de heer Bebel de vergaderplaats onder het uitbundig gejuich zijner volgelingen, om naar Leipzig terug te keeren. Bij de werken tot herstelling van de baden te Durkheim, in de Paltz, hebben de arbeiders eene groote ijzeren kast opgegravendie den vermaar den schat der abdij van Limburg bevat, welke na het beleg der abdij in 1504 verdwenen was en daar vermoedelijk door den abt in veiligheid gebragt werd. Hij bestaat uit een groot aantal vazen en andere voorwerpen van goud en zilver, kostbare steenen en eene menigte geldstukken uit de 15e eeuw. Ook zjjn er tal van kerkelijke kostbaarheden, afkomstig uit de dagen der stich ting van de abdij door Koenraad den Saliër en zijne echtgenoote koningin Gisela, in 1030. Volgens de wet wordt de schat nu verdeeld tusschen den staat en de Fransche maatschappij, die de werken van de baden heeft aangenomen. R1JSL ABf D De executeurs-testamentair van keizer Alexander II zijn: de tegen woordige Czaar, grootvorst Michaël Nicolajewitsch en vorst Souwarolf Rimniksky. De nalatenschap van den Czaar wordt geschat op ongeveer honderd millioen roebels. Het grootste gedeelte van dit ontzaglijk vermogen komt aan keizer Alexander III, aan wien de overledene, behalve zijne paleizen en vaste goederen30 millioen roebels naliet. Prinses Dolgorucky ontvangt, behalve de juweelen en vaste goederen, eene som van 18 millioen roebels, na haren dood te verdeelen onder de kinderen, die zij van den Czaar heeft. Om den oorsprong van dit groote fortuin te verklaren, moet men niet vergeten dal het product der goudmijnen van den Oural en Siberië het persoonlijk eigendom van den regerenden keizer wordt. De voltrekking van het doodvonnis van vijf der tot den dood veroor deelde schuldigen aan den moord des keizers heeft Vrijdag ochend ten 10 ure op het Semenofï-plein plaats gehad. Bij Michailofï's teregtslelling brak de strop tweemalen. In de straten, welke op het plein uitloopen, was eene groote menigte op de been, doch de orde is nergens gestoord. Voor Jesse Helfmann is de voltrekking van het vonnis uitgesteld wegens hare zwangerschap; misschien zal zij dan nog wel, als de minst schuldige, gratie erlangen. Het Journ. de St. Vét. wijdt den van hier vertrekkenden Engelschen gezant lord Dufïerin een woord van sympathie. Lord Dufïerin, schrijft het blad, werd naar St. Petersburg gezonden toen de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland geenszins van vriendschappelijken aard waren. Thans kenmerkt die verhouding zich door wederzijdsche vriendschap en achting. Deze gelukkige wending is niet alleen voordeelig voor beide rijken, maar komt ook der beschaving en den vrede ten goede. Lord Dufïerin heeft zeer veel tot die verandering bijgedragengesteund door zijn tact en zijn inzigt. Voor de benoeming van lord Dufïerin lot ambassadeur te Konstantinopel is St. Petersburg een goede voorpost geweest. Hij zal zich, in zijne betrek king tot de Russische staatsmannen, overtuigd hebben, dat de Russische regering de vredelievendste, opregiste en meest loyale bedoelingen heeft, avontuurlijke handelingen of verwikkelingen wenscht te vermijden en zich steeds gaarne vereenigt met al zoodanige voorstellen, welke de mensche)ijk- heid in het Oosten kunnen bevorderen. BERLIJN, 14 April. (Standard). Door revolutionnairen werd een gewa pende aanval gedaan op de troepen, die de gevangenis bewaakten waar de ter dood veroordeelde moordenaars van Alexander II waren opgesloten. Twin tig oproerlingen werden gevangen genomen en aan ongeveer vijftig gelukte bet te ontsnappen. De in hechtenis genomen personen werden in het bezit gevonden van dynamietbommen. Hoevele van deze gevaarlijke voorwerpen zijn geworpen en met welken uitslag weet men niet met zekerheiddaarover zijn de meest uiteenloopende geruchten in de hoofdstad in omloop. INiCi EÜSOX DEN. Deed ik voor eenige dagen in de Leidsche Courant, waarvoor mij wel willend een plaatsje werd overgelaten, een beroep op de tlollandsche jon gens boven de 16 jarenom met toestemming hunner ouders zich te leeren oefenen in den wapenhandel, thans doe ik een beroep op u, stad- en landgenootendie gevoelen kunnenwat het is zich vrij te kunnen bewe gen in ons dierbaar vaderland. Leest in de Nieuwe Rott. Coarant van 15 April het derde telegram uit Londen van 14 April //Een gerucht is in omloop dat Duitschland beloofd heeft zich onzijdig te houden in de Tunesische quaestie, indien Frankrijk belooft niet te iuterve- nieeren bij eene inlijving van Nederland door Duitschland, enz." De juistheid van dit bericht laat ik aan den berichtgever over. Indien even wel dit bericht waarheid bevat, moeten uwe oogen dan nog verder geopend worden? Wordt het dan niet meer dan tijd om ons zelf verdedigbaar te makep? Of wjlt gjj ons voorgeslacht beloonen, voor al wat het en gestreden heeft, met u maar zoo goedwillig en zonder slag of stootovêtl te geven? De Transvaalsche Boeren hebben getoond, wat scherpschutters vermogenI zij hebben getoond nog telgen te zijn van ons roemrijk voorgeslacht, er een oorlog uit mocht brekenmoet gij u dan als honden dood laten si; Moeten wij dan onzen ouden llollandschen naam door het slijk laten reu, omdat wij niet geleerd hebben ons zeiven te verdedigen? De geldbezitters en geleerden kunnen het niet afkoopen of den vjjagJ van de grenzen praten. Zij kunnen dan alleen de vlugt nemen als lafaard;! en het door onze voorouders zoo duur gekocht stukje grond aan de wilh-l keur van een overweldiger overlaten. E|k Nederlander moet zijn plicht kennen en zijn land verdedigenmaiT moet geoefend zijn in den wapenhandel. Dan kan de minister rekenen i| een corps uitgelezen scherpschutters, dan kunnen zij, die ons willen oteil weldigenten minste nog terugdeinzen op een bolwerk van gewapeajl Nederlanders, die voor niets teruggaan, maar pal staan, wat hun dan nd duur te staan zal komen. De leeuw slaapt, maar sterft niet. Ontwaakt, Nederlanders, waakt voor uwe vrijheid en eigen volksbestaai! Sluit u bij de scherpschutters-vereenigingeu aan en oefent u in den wapen! handel onderling Dat onze leuze zij: //Met God in 't hart voor de eer gewaakt". EEN SCHERPSCHUTTER. OPGAVEN VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Maart door het postkantoor te Leidtil zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zijl geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Wedding, mej. A. Koning, wed. Kling, allen teAmsl dam; mej. E. J. van der Reyden, te's Gravenhage; M. Picaar, teGroningen] Bruning, te Haarlem; mej. A. P. van Aken, te llazerswoude; A. Overbeek.j te 's Hertogenbosch; mevr. H. E. v. d. OevereEngelaante Kralingen; J. 1 te Leiden; Hoogerwerf, te Leidschendamv. Iloefl, te Oegstgeest; mejI A. de Graaf, (niet vermeld). Briefkaarten: M. A. Koning, D. A. Corteweglil beiden te Amsterdam; J. van Caspel, mej. J. van den Berg, beiden te| 's Gravenhage. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 16 April 1881. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar minister»] Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. F. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. T.H. N.H., Katwijk, een tapperij niet sluiten op den ƒ6.of 2 dagen. gezetten tijdKatwijk M. v. D.idem idem idem. A. v. d. V.wed. nachtelijk burengeruchtidem ƒ5.50 of 2 dagen. de R.idem L. M.wed. v. D. idem vrijspraak. idem A. de R.idem, idem, ƒ5.50 of 2 dagen. J. v. V.idem idem idem. G. de B., Leiden, baggeren in Rijnlands boezem vrijspraak. water, J. v. d. V., idgm, W. Kop, idem, J. v. L.idem A. v. R.idem, Th. R.idem J. S.idem W. S., idem, J. S.Leiderdorp, W. v. d. S.idem L. J. II.idem D. J. H.idem P. B.idem idem, na vroegere veroor deeling idemna vroegere veroor deeling en met opgave van verkeerden naam bij de be keuring rijden met een hondenkar zon der vergunning, Zoeterwoude, idem onder het rijden zitten op een door honden getrokken kar, idem idem, Oegstgeest, idem rijden met een handwagen op het voetpad en rijden met een ongemuilbanden trekhond, Leiderdorp spelen om geld op straat, id., idem idem, na vroegere veroor-, deeling idem, ƒ20.of 5 dagen. ƒ25.of 7 dagen. ƒ10 of 3 dagen. idem. f 3.of 1 dag. idem. idem. 1 of 1 dag en ƒ3 of 1 f 1.—. of 1 dag. idem f 4.of 2 dagen. idem. SCIIREVENWEG (Zwollerkerspel), 14 April. Vee. De 7e voormarkt was heden' niet druk, een gevolg der Isr. feestdagen en de gisteren (in plaats van morgen) ge houden voormarkt te Zwolle. Deze week is gerekend voorvette koeijen en ossen aan bouten 70 a 75 ets; dito stieren 50 a 60 ets; dito kalveren 85 a 95 ets; dito schapen 60 h. 70 ets; neurende en versch gek. koeijen ƒ150 a ƒ280; dito schotten en vaarzen ƒ125 h f 220; guste koeijen ƒ100 h ƒ160; dito vaarzen ƒ85 h ƒ130; Meikalvende koeijen ƒ125 a /170, ossen voor den bak ƒ80 h ƒ170; jarige stieren 50 II 75; vaarspinken 40 a ƒ80'; fokkalveren 20 h ƒ35; nuchtere dito 5 h 7.50. LANGSTRAAT, 14 April. De schoenmakerijen gaan thans beter, hoewel i prijzen van vroeger niet meer kunnen gemaakt worden. De verzendingen gaan druk. Daarbij komt nog, dat het schoenmakersleder, of liever de inferieure, 2e cn 3e soort hoog betaald wordt, omdat er gebrek is. Deze soort huiden zijn, in verhouding met de goede huidente hoog genoteerd. MASTENBROEK, 14 April. Hooi en Stroo. Handel beperkt. Prijzen nominaal. ZWOLLE, 14 April. Wild. Handel even vlug als vorige week. Prijzen alge meen hoog en verzendingen enorm druk. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6