LEIDSCHE M°. 90. DINGSDAG 19 APRIL. ST A DS- B E R IC IITEN. Stedelijk Museum in de Lukenhal. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. [)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prrjs der Advertent iën is van 1—4 By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Uithoofde ran het Paaschfeest zal er Baandag avond geene Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat het Busieum wegens een geval van mazelen ten huize van den Concierge, tot nadere aankondiging zal GESGOTE1V zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd,» DE KANTER, Burgemeester. Leidex 16 April 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 16 April. Gedurende de maanden Januarij, Februarij en Maart van dit jaar is het rijks-museum van oudheden alhier bezocht door 5b7 personen en het rijks kabinet van prenten en pleisterbeelden door 74 personen. liet getal der in liet Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 66 volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. Bij kon. besluit van 12 April jl. is. op voordragl van den minister van binnenlandsche zaken, vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Woerden, dd. 22 Februarij 1881, waarbp den gemeente-ontvanger is bevo len geene betalingen te doen voor het jaagpad langs den Rijn van Woerden lot Bodegraven, enz. Dit besluit berust op de overweging, dat, volgens de artikelen 224. 225 en 114 der gemeentewet, uitgaven uit de gemeentekas worden bevolen door burgemeester en wethouders of, in het bijzonder ge» val, bedoeld bij artikel 225 dier wet, door gedeputeerde stalen; dat de wet mitsdien den ontvanger verpligt aan deze bevelen gevolg te geven, en de gemeenteraad niet bevoegd is een besluit te nemen, waarvan de strekking is de nakoming van wettelijke verpligtingen aan den ontvanger te verbie den, en dat uit dien hoofde het bovenvermeld raadsbesluit in strijd is met de wet. Naar men uit 's Ilage aan de Amst. Cour. meldt zou de heer Visse ring besloten hebben af te treden als minister van financiën. De le luit. W. B. Slotboom, van het le escadron 3' reg. huzaren te 'sGravenhage, is overgeplaatst bij het depót te Leiden. Het hoofdbestuur der tloll. Maatschappij van landbouw heeft gemeend op de beste wijze gevolg te kunnen geven aan het besluit van de algemeene vergadering van den 15Jtn Maart jl., waarbij een crediet wordt toegestaan van 3000 gulden voor het steunen van internationale tentoonstellingen, door een krachtigen steun te verleenen aan de leden der maatschappij, die op de aanslaande tentoonstelling van melknijverheid te Gent willen inzenden. Die tentoonstelling zal worden gehouden van 10—14 Julij aanst. op het St. Pietersplein aldaar, liet hoofdbestuur is bereid voor de leden der maat schappij die daarvoor hun verlangen te kennen gevende opgaven te doen van hunne inzendingen en voor de verzending voor rekening van de maat schappij van het vee zoowel als van het zuivel zorg (e dragen van Rotter dam af naar de tentoonstelling te Gent en terug. De opgaven van inzending moeten voor den IS0»'1 Mei e. k. bij den secretaris der maatschappij te Loosduinen inkomen. Het vee, dat van wege het hoofdbestuur zal worden waardig gekeurd om te worden ingezonden, zal op kosten van de inzenders op later te bepalen tijd en plaats te Rotterdam moeten worden aangevoerd, leder inzender zal verpligt zijn een oppasser mede te geven tot verzorging van het vee. Voor reiskosten van de oppassers zal worden zorg gedragen, verblijfkosten komen voor rekening van de inzenders. De voortbrengselen van zuivelbereiding zullen evenzoo op een later te bepalen tijd en plaats vrachtvrij en in behoorlijke verpakking te Rotterdam moeten worden inge zonden De ingezonden voorwerpen zullen van wege bet hoofdbestuur aan eene keuring onderworpen zijn. Van boter zullen twee partijen van de ge vraagde hoeveelheid te Rotterdam moeten worden ingezonden, waarvan eene voor de keuring en eene voor de inzending naar Gent bestemd is. Van kaas zal een stuk meer, dan de gevraagde hoeveelheid, te Rotterdam moe ten worden ingezonden. Voor het opstellen der voortbrengselen op de ten toonstelling te Gent zal door hel hoofdbestuur worden zorg gedragen. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1,50, franco p. p. 2. 1.iedere regel meer 25 cents. Door den minister van waterstaat ziju bij den aanleg van staatsspoor wegen benoemd: lol bouw- en werktuigkundige 3e kl.de heer W. P. H. de Bruyn Kops; lot opzigter 3e kl., de hh. jhr. C. A. D. G. Everts, J. C. C. Meijer Jr.P. ,1. van den Muysenberg, J. P. Lairnoes en J. van deLijke; bevorderd: tol bouw- en werktuigkundige 2' kl de hh. M. van Ruth en A. J. van der lleyden; tot adjunct ingenieur, de hh. C. Groll en 11. C. Ver- speyck; tot hoofdopzigter, de heer A. J. Vorage; tot opzigter 1' kl.de hh. P. van Stralen, E. Straalman, M. Uenstedt, A. J. C. Plaat, W. J. Brade, M. van VVadenoijen en J. Brouwer. De minister van koloniën heeft aan de commissarissen des konings een schrijven gerigt, waarin hij mededeelt, dat zijne pogingen om zes vee artsen le verkrijgen, die gedurende één jaar in Ned.-Indië dienst zonden wil len doen, slechts ten gevolge hebben gehad, dat zich drie veeartsen en een militaire paardenarts beschikbaar hebben gesteld. Dientengevolge verzoekt hij hen, bijaldien zij welligt daartoe geschikte veeartsen kennen, dezen op de gedane oproepingen opmerkzaam le maken, daar hun welligt de gedane oproepingen niet onder de oogen zijn gekotsen. Door den minister van koloniën is de aandacht van Ncderlandsche geneeskundigen gevestigd op de gelegenheid, die er voor hen beslaat om onder genot eener toelage van ƒ200 'smaands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden niet de uitoefening van de burgerlijke geneeskundige dienst in een of ander door den gouverneur- generaal aan le wijzen gedeelte van Nederl.-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere practijk kunnen waarnemen. Aan hen, die voor gezegd doel ter beschikking van den gouverneur-generaal worden gesteld, wordt van gouvernementswege toegekend eene gratificatie voor uilrusting ten bedrage van ƒ1000 en vrrje overtogt naar Batavia per stoomschip lsta kl.casu quo ook voor hun wettig gezin. De raad van loezigt op de spoorwegdiensten heeft de besturen der spoorwegmaatschappüen aangeschreven om voortaan, wanneer een trein 15 minuten of meer vertraging ondervindt, dit op de bekende zwarte borden op de stations in te schrijven cn door uitroepen in de wachtkamer aan de reizigers bekend te maken. Blijkens een vergelijkenden staat van de Nederlandsche koopvaardijvloot op 31 Dec. 1879 en 31 Dec. 1880 bestond die vloot op 31 Dec. 1880 uit 996 schepen, waaronder 79 stoomschepen, metende 328,281 59 tonnen of 929,036.90 M3. Op 31 Dec. 1879 telde de vloot 1120 schepen. Volgens de ingekomen berigtcn waren in 1880 verongelukt, gesloopt, enz. 162 sche pen, cn hebbeu in 1880 voor de eerste maal zeebrieven ontvangen 38 sche pen. Gedurende hel jaar 1880 zijn ingeklaard 7838 schepen, waarvan 2350 onder Nederlandsche vlag, alsmede nog 326 in ballast. Uitgeklaard zpn 4599 schepen, waarvan 1724 onder Nederlandsche vlag, alsmede 3593 in ballast. Naar gemeld wordt zgn door mr. N. de Pauw, le Brugge, op het stads-archief aldaar drie perkamenten bladen in groot folio gevondenbe vattende stukken van Maerlant's Spieghel llistoriael. Voor de acte als onderwyzer werden eergisteren geëxamineerd 14 can didates 9 werden toegelaten, als de hh.: B J. C. den Broeder, uit Rotter dam; E. van Drimmelen, uit Brielle; D. J. van Es, uil Maassluis; J. van Genderen, uit Rotterdam; A. Groeneweg, uit Charlois; J. E. Jurgens, uit Kralingen; J. II. C. Schortemeijer, uit Rotterdam; D.Sonne, uit Poortugaal, en M. Spernsay, uit Rotterdam. Het stoomschip Prins Hendrik is op 12 April van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De afgetreden gouverneur-generaal, de heer van Lansbergeis met dit stoomschip vertrokken en zal de reis tot Marseille medemaken. De Drenthe, op weg naar Rotterdam, is op 14 April van Port Said vertrok ken. De Utrecht, op weg naar Batavia, passeerde Aden op 15 April. Wederom is uit Nederl.-lndië, door tusschcnkomst van de NederL- a Indische handelsbank, voor de noodlijdenden in de Transvaal, eene gift ontvangen en ter beschikking van het hoofdcomilé gesteld. Zij bedraagt de aanzienlijke som van /8000. Volgens bijzondere beriglen uit Indië is de luit. H. M. Sloot, die in December 1880 te Banjermassing door een inlandsch bediende zwaar werd gewond, na een lijden van twee maanden aan de gevolgen dier wonden overleden. Voor de geldlerning ten laste van bet hoogheemraadschap van Delfland, groot ƒ156.000, is ingeschreven tot een bedrag van ƒ287,000. Het is^zoo goed als zeker, dat het te Vlaardingen le huis bchoorende loggerschip Ifillem Barends, schipper W. Vet bruggen, in de stormen, die

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1