LE1DSCHE COURANT. F ksi. N\ 88. DONDERDAG 14 APRIL. her.),/: naleu binnenlandsche berigten. Di Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel paars /J.50, jranco p. p. 2.- mderlijkc nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. in,, jegens den Goeden Vrjjdag wordt Vrijdag avond de inrsnt niet uitgegeven. Iag et 2,75, 'der. Court t hei in de >uin, eest- 1.50 LEIDEN13 April. De visschers Slokkel, vader en zoon, zjjn alhier door de politie aan- joiiden als verdacht van diefstal van goederen, gepleegd te Sassenheitn. [ontvreemde goederen zijn in hunne huizen in beslag genomen, terwijl g arrestatie der verdachten in den afgeloopen nacht plaats had op het ogenblik.dat zij met hun schuitje van de zoogenaamde visscherij in de ad terugkeerden. - Ongeveer G uur gisteren avond is een 14-jarige jongen, genaamd J. V. g jn verregaande» staal van dronkenschap on de Uoogstraat legen den rond las, door de politie aan het bureau gebragt. Genoemde jongen was dien toestand geraakt door het veelvuldig gebruik van likeur, waartoe ij was overgegaan ten gevolge van onaangenaamhedendie hij met zjjne iirones gehad had. -Heden morgen omstreeks 9 ure is hij het afrijden van de Vischbrttgin risting van de Aalmarkt, een wagen met staahjzer geladen, le water raakt. De jeugdige bestuurders werden spoedig bijgestaan door cenigc hulpvaardige personendie er niet zender veel moeite in slaagden alles weder aan wal le krjjgen. - Wij betreuren te moeten vermelden dat de patientaan wien de heer iclireincmacher gisteren morgen driehonderd graut van zijn bloed afstond, lesnieliegenstaande overleden is. - De studenten der Leidsche hoogeschool hebben aan de commissie voor de Uszeevaart 500 gezonden voor den nieuwen togl van de Willem Barents. - Voor de acte als onderwijzer werden gisteren van de 15 candidaten 12 toegelaten, de bh D. Barendregt. uit Numansdorp; C. van Eek, uit Dordrecht; A. Dollemanuit Nieuwe Tonge; J. Mol, uit 's Gravendeel; J. tan der Schenk, uit Dirksland; L. Pons, uit Vlaardingen; P. H. P. Smith, uit Dordrecht; J. Spek, uit Nieuwerkerk aan den IJssel; C. Timmerman, uit Ameide; M. Touw, uit Strijen; G. A. de Vries, uit Dordrecht, en C. J. Hoolboomuit Asperen. - Het jaarljjksch bezoek van HH. MM. den koning en de koningin-aan Amsterdam, dat aanvankelijk bepaald was op 26 April tot 3 Mei, is, naar men verneemt, thans bepaald op 3 tot 10 Mei. Van Amsterdam zullen HH. MM. regtstreeks naar het Loo vertrekken. Bij kon. besluit van 9 April jl. is, overwegende, dat bij onderzoek is gebleken, dat de gemeente Herkingen door de kosten van vergroeiing der openbare lagere school enz.Zwjjndrechl door de kosten van voltooiing tanden bouw van twee openbare lagere scholen met onderwijzerswoningen; Schiermonnikoog door de uitgaven tot eene behoorlijke inrigting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding lot hare middelen en andere uit gaven onbillijk zouden worden bezwaard; ter voorschreven zake verleend een subsidie uit 's rijks kas van ƒ1350 aan Herkingen2127.63% aan Zwijndrecht, en ƒ1262.40 aan Schiermonnikoog. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 11 April te Batavia aangekomen. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 11 April Aden gepasseerd. - Volgens een door het Fad. ontvangen berigt heeft de nieuwbenoemde gouverneur-generaal, de heer 's Jacob, zijne intrede in Batavia gedaan. - De heer mr. A. Kerdijk heeft zijne benoeming tot algemeen secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aangenomen en zijn eervol ontslag verzocht als directeur der rijkspostspaarbank. Inmiddels heeft het hoofdbe stuur tot waarnemend algemeen secretaris benoemd zijn medelid, den heer M. A. Perk, die als zoodanig reeds gedurende de ongesteldheid van den afgetreden secretaris, mr. P. M. G. van Hees, opgetreden was, en zich met de aan die betrekking verbonden werkzaamheden zal blijven belasten totdat de nieuwe titularis zijne funcliën zal aanvaarden. - Naar men verneemt heeft de heer L. H. Viruly van Keenenburg, op 3 April jl. te Delit overleden, o. a. vermaakt de volgende legaten; Aan het diaconie-armbestuur der herv. gemeente te Schiedam, aan het diaconie-arm bestuur derzelfde gemeente le Delft, aan de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, aan het toevlugtsoord onder het bestuur van den heer van 't Lindenhout te Neerbosch, ieder ƒ3000, aan bel Instituut voor doofstommen te Rotterdam, aan het Blindeninstituut (Ne- derlandsch gasthuis voor ooglijders te Utrecht) onder bestuur van prof. Donders, aan hel Nederl. Bijbelgenootschap te Amsterdam, aan de Utrechl- sche zendingsverecniging te Utrecht, aan de afdeeling üelft der Ned. Gus- taaf-Adolfvereeniging en aan de afdeeling Delft van de Unie «een school met den Bijbel" ieder 2000, alles vrij van het regt van successie. Te Amsterdam is aangehouden zekere Kamphuis uil Groningen, ver dacht van bedricgelijke bankbreuk; door den officier van justitie aldaar was legen hem bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. IIq was vergezeld van zjjne vrouw en schoonzuster, die eveneens werden aangehouden. Men vond in zjjn bezit ongeveer ƒ2300. Bij eene te Amsterdam door de Holl. Spoorwegmaatschappij gehouden aanbesteding voor het leveren van 783,103 M3, bezaagd eiken-, greenen-, dennen- en vurenhout, en van 303,599 M3, gecreosoteerd dennenhout, in 2 perceelen, waren eenigste inschrijvers Jac. van der Kamp C°. te Leiden, le perceel voor ƒ3891, 2' perceel voor ƒ1425. Eergisteren avond ontstond er brand b|j een landbouwer onder Oud- Karspel, terwijl de bewoners te bed lagen. Nadat de man zijne vrouw en 5 kinderen had gered, wilde hij ook nog zjjne eenige koe redden, doch slaagde daarin niet en is jammerlijk in de vlammen omgekomen Niets is gered. Bij den op 8 April plaats gehad hebbenden brand in het Speuldcr- bosch bij Nnnspeet is eene oppervlakte van p. m. 30 hectaren opgaand hout vernield, waarvan de schade wordt berekeud op omstreeks ƒ10000. Bijzon derheden omtrent de oorzaak zijn nog niet aan het licht gekomen. Te Augustinusgain Friesland, waar onlangs een belangrijke diefstal plaats had van gouden en zilveren voorwerpen, ten huize van It. S. Fok- kema, zijn Donderdag II. bijna al de gestolene sieraden in een zak, met zaud bezwaard, in een nabjjgelegen dobbe of poel teruggevonden. Zekere G. J. W., die aanvankelijk als de vermoedelijke dader aangehouden was, is nu weder op vrije voeten gesteld. Alofs, de vermoedelijke dader van den moord te Smeermaes is, ondanks de vele bewjjzen, die legen hem getuigennog niet tol bekentenis gekomen. Hjj schijnt een verstokt booswicht te zijn, die, mag men de openbare meening geloovennog andere moorden op zjjn geweten moet hebben. Zoo wordt hjj gehouden voor den dader van den moord, voor eenige jaren in de nabijheid zijner geboorteplaats op eene weduwe, en van dien in 1879 op een huisbewaarder te Luik gepleegd. De bedoelde moorden hebben indertijd onder bijna dezelfde omstandigheden als die le Smeermaes plaats gehad. Alofs was als tuinier le Luik werkzaam en met vele bedienden aldaar in aanraking. Uit Paramaribo deelt men den volgenden staat mede Van het sedert 1876 als uitgevoerd aangegeven goud. In 1876 ƒ49900, in 1877 ƒ293,880, in 1878 407,059%, in 1879 679,914 en in 1880 ƒ917,870, te zamen ƒ2,348,623. In 1881, Januarij 74889, Februarjj 59067. Van 1 tot en met 3 Maart ƒ49066, te zamen ƒ183,022. Totaal van de aangegeven waarde van den uitvoer sedert 1876 tot en met 3 Maart 1881 ƒ2,531,645. 'sGRAVENHAGE 13 April. Z. M. de koning heelt aan den luit.-generaal K. van der Heyden, op perbevelhebber in Atjehhet grootkruis der orde van den Gouden Leeuw van Nassau verleend. Door Z. M. zjjn de hh. dr. A. Vrolik, oud-minister van financiën, en mr. N. G. Pierson, hoogleeraar in de staatshuishoudkunde aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, mede-directeur der Nederlandsche bank aangewezen als speciale commissarissen voor Nederland hij de muntconfe- rentie, die op 19 April a. s. te Parijs zal worden geopend. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die durende de jaren 18811882 en 1883 belast zal zijn met het afnemen van het veeartsenijkundige examen. A. W. II. Wirtz, directeur van 'srjjks vee artsenijschool te Utrecht; tot lid en secretaris W. C. Schimmel, leeraar bij gemelde school te Utrecht; tot leden: d'. Th. II. Mac Gillavry, hoogleeraar aan 'srjjks universiteit te Leiden; L. Swart, districls-veearts te Dordrecht; M. J. P. II. Thomassen, plaatsvervangend districls-veearts te Maastricht; tot plaatsvervangende leden: dr. C. A. Pekelharing, leeraar aan 'srjjks vee artsenijschool te Utrecht; A. J. Montens, plaatsvervangend districls-veearts te Zevenbergen; E. Overbosch, plaatsvervangend districls-veearts te Gouda; L. T. Janné, plaatsvervangend districts-veearts te Roermond; J. Mazure Cz., plaatsvervangend districls-veearts le Amsterdam. Voorts is door Z. M. bepaald, dat de hij art. 30 van het reglement voor

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1