E1DSCHE COURANT. VRIJDAG 8 APRIL. ST ADS-BER ICIITEN. orping van de Brilsche onderdanengevestigd in deze gemeente. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. iV. 83. Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.50, franco p, p. f2.- ftonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. "DEI! ze juilGEiVIEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gftien de circulaire van den Heer Commissaris des Knnings in de pro- Kit Zoidhollandvan den 5en Maart, A. N". 420 (4' afd.). waarhij wordt rlansd eene opaave van hel getal der Brltschc onderdanendie deze gemeente zijn gevestigd: Koodigrn bij deze alle BrKsche onderdanen uit, die op 4 April deze gemeente gevestigd waren, om daarvan vóór of op den 11'° dezer igaaf te doen ter plaatselijke Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, DE RANTER, Burgemeester. Leides5 April 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 7 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden is o. a. ingekomen het wtoek van den heer d'. C. A X. G. F. Sicherer, om eervol ontslag als Kraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool llhier. |)e voorzitter deelde mede. dat het Zondag II. 25 jaar was geleden dal de heer P. du Rieu als lid van den gemeenteraad was geïnstalleerd, liet dagelijksch btsiuur had zijne opwachting hij dien heer gemaakt om hem met dien dag geluk i weiischen en had dit, ofschoon zonder mandaat, ook gedaan nauieus In geineeuieraadzich verzekerd houdende, dat deze er mede zou instem- nendat die dag voor den jubilaris gewigtig was. en volgaarne de vele en belangrijke diensten zou willen erkennen door hem aan de gemeente bewe- ien. Hij wilde dit nu nogmaals in het openhaar herhalen met bijvoeging tanden wenseh, dal de raad den heer du Rieu nog vele jaren in zijn mid- den nnigl behouden. De heer du Rieu betuigde zijne erkentelijkheid voor dit blijk van appreciatie zijner werkzaamheden en beval zich verder in de vriendschap zijner medeleden aan. lie voorzitter zeide vervolgens nog iets ter sprake te willen brengen ofschoon hij niet wist of hel er hier wel dc plaats voor was en op het gevaar ai om aan de zaak te veel eer te bewijzen. Het was bekend, dat de heer mr. des Amorie van der Hoeven zich bjj de beraadslagingen in de tweede kamer zeer ongunstig had uitgelaten over de eerlijkheid der belas tingschuldigen, inzonderheid te Leiden, lljj had zijne inlichtingen daarom trent van een geacht ingezetene aldaar. De vraag was of het een geacht ingezetene was geweest, want zoo iemand zou toch niet een zoo ongunstig beoordeelaar zijnzonder zich op de hoogte te stellen. Hij sprak over deze zaak, omdat bij reeds bemerkt had, dat er aan dat gezegde meer gehecht werd dan het verdiende, liet feit moest lijj pertinent tegenspreken Ook het raadslid de heer mr. vanderLith, lid van de commissie van hijstand, was reeds krachtig daartegen opgekomen. Hij wilde niet ontkennen, dal er pogingen waren gedaan om de belasting te ontduiken; wie toch zou beweren, dat er in eene gemeente van 40000 zielen geen enkel oneerlijke was? Dat er echter over liet algemeen een streven was naar eerlijke opgaven, kon hjj consta teren. De ondervinding van de commissie van bjjstaud en van het dage- Ijjksch bestuur leerden het tegenovergestelde van hetgeen de heer van der Hoeven had gezegd. Tol derde onderwijzeres aan de meisjesschool 2« kl. werd benoemd mej. W. van Romburghreeds aan die school werkzaam. Prol. A. E. Simon Tho mas werd, ingevolge z(jn verzoek, gecontinueerd als praelector in de ver loskunde. Op de verzoeken van J. M. Sohels, tot demping en inneming van een gedeelte sloot langs het Ulrechtsche jaagpad, en van A. A Owel en F. II. Hulsteyn, tot hel maken van uitloziugen, werd gunstig beschikt. Gelijke gunstige beschikking werd genomen op het verzoek van H. A. de Ruy- ler, ter bekoming van grond aan de Ilaverstraat in erlpacht, echter, ingevolge het aannemen, met 12 tegen 4 stemmen, van een amendement van den heer van der Lith, voor den tijd van 20 jaren. Een voorstel lot hel rooijen van hoornen aan den Stationsweg, alsmede een suppletoire slaat van begrooliug en staat van al- en overschrijving op de begrooting van het Werkbuis voor 1880 werden goedgekeurd. Aan mej. C. J. G. >an der Up- wich werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als derde onderwijzeres aau de school der 3*' UI. o° 2. Het depót- en reserve-escadron van het alhier in garnizoen liggende regiment huzaren verliet heden morgen deze stad met beslemming naar Amersfoort, werwaarts het per spoortrein werd ovcrgebragl. Bjj het ver trek waren vele hoofd- en andere officierenzoow el van het garnizoen als «an de dd. schutterij, tegenwoordig en liet de muziek van de schutterij en van het 41** res. inf. zich hooren. Op den middag kwam het depót-escadron van hel 3e reg. huzaren uit 's Ilage alhier binnen. Vele hooid- en verdere officieren van garnizoen en schutterij, met de reeds genoemde muziek, gingen het corps tot voorbjj de Vink te gemoet, bragten liet den welkomstgroet en geleidden het naar de Doelen-kazerne. Zondag avond zal de heer Veile. prof. in de magie enz., eene voor stelling in den schouwburg alhier geven. Hij heeft hier te lande reeds proeven zijner bekwaamheid gegeven, o. a. te 's Gravenhage, waar hij twee malen voor een talrijk publiek is opgetreden. Sedert Bnatier de Kolta hier goochelde, schrijft men van daar. zijn wjj niet zoo handig en tevens zoo geestig beet genomen. Eene reeks van reeds vroeger geziene toeren werd afgewisseld door nieuwe vernuftige vindingen, die met grootc virtuositeit door den artist werden uitgevoerd. Eeuige dier nieuwe vindingen warm uiterst verrassend. De heer Veile moet er uitmuntend slag van hebben hei publiek ie illumineren. Het is dus wel te verwachtendat hjj ook nier een goed succès zal hebben. Voor de acte als ouderwijzer werd heden voldoend examen afgelegd door de hh.J. A. Broers, van Voorschoten; H. L. de Haas. N. 11. ten Holt J G. Marks en A. van Prooijen, van Leiden; N. A. Roozendaai, van Oegst- geest; J. N. Rusting, van Hoogmadeen Th. van Straaicn, van Bodegraven. - Men schi-yft ons uit Amsterdam, dat de betrekking, door den lieer I'. Bruyn bjj het algemeen secretariaat der maatschappij lol Nul van 'l Alge meen bekleed, en waaruit hjj met ingang dezer maand ontslag verzocht, voortaan niet meer vervuld zal worden. De heer Bruyn werd in der tjjd aan tti' P. M. G. van Hees toegevoegd om den hoogbejaarden grijsaard de werkzaamheden, aan het algemeen secretariaat verbonden, te helpen verlich ten. Nn echter door de departementen een jong en krachtig man als alge meen secretaris werd benoemd is de lot hiertoe door den heer Bruyn -ver vulde betrekking overtollig geworden. Bij (Ulo Schnlze, te Leipzig, zal eene vertaling verschijnen van het. belangrijke werk van prof. H. Kern; "De geschiedenis van liet Buddhisme in Indie", uitgave van H. D. Tjeeuk Willink, te Haarlem. De Staatscourant beval hel verslag van de werkzaamheden der com missie, lijj kou. besluit vau 23 Juljj 1880, benoemd ter bevordering van in zending van melk- en fokvee eu zuivel, op de internationale tentoonstelling in October 1880 te Londen gehouden. Door de geneeskundige staats-commissie zijn lol arts bevorderd dc hh. J. D. Plet en M. A. Mendes de Leon, beiden caud.-arls, eu is het getuig schrift voor het eerste gedeelte van hel arts-examen uitgereikt aan de hh. J. J. W Verhoeff en K. Roodzant, med. doctorandi. Den eersten dag, dat de postspaarbank in werking was, 1 April, werd reeds 8911 09 ingebragt door 763 inleggers aan 127 kantoren. Het hooldcnmité der Nederl. vereeniging van het Roode Kruis heeft weder eeniee mrdcdeelingen gedaan van beriglen, door den consul generaal M burgh te Kaapstad toegezonden. Uit een brief van 1 Maart blijkt, dat de vereenigiug van het Roode Kruis te Durban berigt heeftdat zij reeds Engelsche gewonden van geneeskun dige bennodigdheden had voorzien en dat zij een ligten wagen tot ambulance bad ingerigtgeladen met geneesmiddelendraagbaren enz., met beslemming naar de colonne van Joubert, onder de leiding van dr. Allen, die belange loos zjjne diensten had aangeboden; zoudal tot het vcrleenen van hulp aan de gewonde Boeten onder weg zijndrie artsen met drie adsistenlen en de noodige hulpmiddelen. Het comité te Kaapstad had 100 4 120o) aan de vereeniging te Durban ter beschikking gesteld. De evengenoemde expeditie wordt op eene maandeljjksche uitgaaf van 500 (ƒ6000) geschat. Een brief van 8 Maart houdt echter in, dat men. met hel oog op velerlei bezwaren, tan het plan lot hel zenden van eene ambulance onder d'. Alleu heeft moeten afzien, en zich heeft moeten bepalen tot het verstrekken van die genees-, vei pleeg- en ververschingtniddelen, waaraan behoefte bestond. Di> zelfde brief behelst nog het volgende: Aangezien de Boeren met be trekking tol dc verliezen in de verschillende ontmoetingen, die lot dus verre met de troepeu plaats hadden, bljjkbaar zeer weinig hebben geleden en verscheidene geneeskundigen in hunne kampen hebbc-n, zoo schjjm de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1