LEIDSCHE roiiRtvr. 1881. D1NGSDAG 5 APRIL. orneo er hei selarjj itrent pban{ chik. K*. 80, Fisr— De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50jranco p. p. 2.- \jionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BER ICflTEN. Verzadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 7 April 1881. des namiddags te 2 uren. I». Benoeming «an eene derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 2d' klasse. (41) Verzoek van Prof. A. E. Simon Thomas, om continuatie als Praelector in de verloskunde (39) 3», Hem van J M Sobels, tot dempingen inneming van een gedeelte sloot lanes het Uirechtselie jaagpad. (35 en 43) 4*. Hem van A. A. Owel, om eene uittonzing te maken. ^36) 5\ Idem als voren van T. H. llulsleyii. (36) 6'. Idem van H A de Ruyter. ter bekoming van grond in erfpacht. (37 en 43) 7», Voorstel tot liet doen rooien van hoornen aan den Stationsweg. (38) 8*. Sttppleloire staat van hegrooting en staat van af- en overschrijving op de hegrooting van hel Werkhuis, dienst 1880. (40) 9». Verzoek van mej C. J. G. van der Upwicn. om ontslag als derde on derwijzeres aan de school der 3d* klasse n°. 2. (42) BINNENLAN DSC II E BER1GTEN. LEIDEN. 4 April. Gisteren nogt de lieer mr. P. du Kien den dag herdenkenwaarop hij voor 25 jaren geïnstalleerd werd als lid van den raad dezer gemeente, liet college van dagelijksch bestuur maakte lieden zjjue opwachting hij genoemd raadslid om hem met die heuglijke gebeurtenis geluk te wenschrn. Bjj de op lieden gehouden openbare verknoping van cokes, bij party»n van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ38, /20. ƒ410 en 2. de laagste f 38. /20, ƒ4 en ƒ2. Nair »jj vernemen is onlangs eene verandering gekomen in de uren. gedurende welke de universileils-biblioiheek voor het politiek geopend is Zij staat niet slechts van 1 lol 4 uur, maar reeds van 10 lot 4 uur open op eiken werkdag. In de vacaniiedagen kon men er slechts op twee dagen van 1 lot 3 uur te regtdit is nu ook veranderd, want de bibliotheek tal. te beginnen met deze Paaschvaeanlie, op eiken werkdag in de acade mische vacanties van 2 lot 3 uur toegankelijk zijn. Verder vernemen wij, dal met Mei aanstaande het munt- en penning kabinet der hooeescliool uit elkander gerukt w ordt. De munten, die de Leidsche academie hij legaat of geschenk had gekregen, zullen naar de bibliotheek worden overgebragt. terwijl de munten, wtlke voor 'stijks subsidie waren aangekocht, door de regering aait hel kabinet worden algenomen. om bij het koninklijke kabinet te 's llage te worden ingelijfd. De betrekking van directeur van het Leidsche kabinet is eenvoudig opgeheven. Wij treden niet in beoordeeling van dezen maatregel, maar meenen toch den wensch temogen uitspreken, dat de regering niet zal voortgaan met ten koste der Leidsche verzamelingen die voorwerpen weg Ie halen, die aangekocht zijn uit rijks subsidie, aan de academie in den loop der jaren ten nutte der musea en kabinetten verstrekt. Heden morgen is eene battery van het 2d' reg. veld-artillerie, alhier in garnizoen, naar Breda vertrokken. Bij de tweede kamer zijn ingekomen twee wetsontwerpen. Het eerste strekt tot verhonging van hoofdstuk IX der siaaishegrooiing voor 1831. Hel heeft ten doel die begrooting voor de verbetering van den Rotterdamschen waterweg te verhoogen met J 2.340.000. Dit ontwerp staal op zich zelf. Diarbij wordt in de dringende behoefte van het oogenblik voorzien en ge zorgd dat de nieuwe waterweg, al moge deze voor de groole overzeeschc vaart onvoldoende zijnten minste voor de zoo belangrijke trader- en kust vaart die daarlangs plaats moet vindenbruikbaar blijft. Hierdoor wordt dus dadelijk de hand aan het werk geslagen. Bjj hel tweede onderwerp wordt voorgesteld, in art. 2 der wet van 24 January 18C3. betreffende de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, eene wijziging te brengen. Die wijziging is overeenkomstig de rapporten en adviezen van de staatscommissie en der deskundigen. De kosten worden geraamd op t 30 millioen. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Zondag morgen ontstond er brand op de bonwmanshoeve van den heer G. Verboom onder Moordt echt. Aan gewakkerd door een feilen wind, verspreidden de vlammen zich dusdanig, dat in weinig tijds de geheele hofstede in de asch werd gelegd. Ook te Zoetermeer heeft heden morgen een lelie brand gewoed. Eene smederjj is aldaar geheel afgebrand. Bjj den hoogleeraar Harting is het berigt ontvangendat door tus- schenkomst van de Nederlandsch-Indische handelsbank de belangrijke gift van ƒ4000 uit Nederlandsch-lndië voor de noodlijdenden in de Transvaal ter beschikking van het hoofdcomité is gesteld. De Revue des deux Rondes bevat in hare aflevering van 1 April een opstel van den heer G. Valbert over de Boeren en de Engelsche staatkunde, waarin, vooral naar aanleiding van het boek van den heer Aylward, de Transvaalsche quaestie van den beginne af opgehaald en toegelicht wordt op die bondige, puntige en degelijke wijze, welke men van den schrijver gewoon is. Hjj verdedigt de zaak der Boeren en veroordeelt de handelingen van Shepstnne en diens medestanders; hij doel regt wedervaren aan het karakter en de gedragingen der Boeren, en zegt ten slotte: //De Brilsche regering heelt een besluit genomen, d.it haar tot eere verstrekt; zjj heeft een edel voorbeeld gegeven aan alle annexalie-smeders; waarlijk wij kennen er die haar voorbeeld niet zullen volgen. Hel liberaal kabinet en de heer Gladstone hebben, ofschoon het hun veel kosten moest de Britsche wapenen onder den indruk eener nederlaag te laten, besloten het begane onregt te herstellen en met de Boeren in eene schikking te treden. Bij de regeling van de voorwaarden dier schikking, moesten zij de edelmoedigheid met de staatkunde in overeenstemming brengen en zoowel met Engelands waardig heid als zijne belangen rekening houden". De schrijver somt nu de aange nomen voorwaarden op. en gaat alsdan aldus voort: "De Engelschen heb ben die regeling toegejuicht, behalve eenige heethoofdige Tories, die haar onteerend hebben genoemd. Wat de Boeren betreft, zij zijn te verstandig dan dat zij door hunne eerste overwinnigen beneveld en hoogmoedig zijn geworden; zij hebben de hun gestelde voorwaarden aangenomen. Voorzeker zullen er. wanneer men in de bijzonderheden daarvan treedt, nog netelige punten te regelen vallen. Men mag ook gelooven, dat een resident, vast verblijf in de Transvaal houdende, die belast zal zjjn de inboorlingen legen de republiek te beschermen en op hare biiiienlandsche staatkunde toezigt te houden, het gevaar zal doen beloopen. dat men een zeer lastig personage in zijn midden heelt, indien hij nameljjk twistziek, chinaneus, krakeel zuchtig van aard is en op geheime treken en stille kuiperijen belust. Het zal goed zijn die kal een belletje aan te hangen, en dat is eene moejjeljjke zaak. Hopen wij dat de proconsuls en satrapen er zich niet op zullen toe leggen het spel in de war te brengen en dat de edelmoedige bedoelingen van den heer Gladstone ook edelmo.ediglijk zullen worden ten uitvoer ge legd. Wanneer het regelingen tusschen den sterke en den zwakke geldt, dan moet de sterke trouwhartig en de zwakke behoedzaam zijn. Wanneer de goede trouw met het gezond verstand raadpleegt, dan eindigt men altjjd met elkander te verslaan". De zetel van De Nieuwe financier en kapitalist, algenteene finan ciële courant, onder redactie van T. A. Huizenga (uitgave P. Noordhoff te Groningen), zal in het begin van Mei van Groningen naar Amsterdam wor den verplaatst. Eergisteren nacht brak een hevige brand uit in een uitgestrekt per ceel van J. Seppen, nabij de Stationstraat te Hilversum, in het gedeelte bewoond door den sigarenmaker en winkelier Landsaat. Door den hevigen wind, die de vonken tot op grooten afstand verspreidde, viel aan blusschen niet te denken, en is het perceel tol den grond toe afgebrand. Ook ge raakte een huis met rieten dak, op ongeveer 200 meter van het eerste ver wijderd, in brand en werd geheel vernield: terwijl verscheiden andere min of meer beschadigd werden Eergisteren kwam te Utrecht van de brug van Tivoli door de Nachte gaalstraat, alwaar juist door het uitgaan eener school zich eene menigte kinderen bevond, een rijtuig, met verbazende snelheid gestuurd door eene dame. Hel rijtuig had zooveel vaart, dat een kind, hetwelk in de nabij heid stond, niet uit den weg kon, maar onder het paard raakte en daar deerljjk gekwetst onder uit kwam. Zonder zich óver het ongeval te be kommeren, legde de dame de zweep over het paard en reed door. Het openbaar ministerie b(j het geregtshof te Arnhem heeft legen Mohrne geëischt eene tuchthuisstraf van 20 en legen Jorwerda eene van 12 jaar, wegens de gepleegde inbraken. Door wijlen d\ Rarends te Arnhem is gelegateerd aan dc hervormde diaconiën le Lopik, Willemstad en Kuilenburg elk eene som van ƒ1000, om uit de revenuen jaarlijks op 19 October eene buitengewone bèdceling te doen. Voor de regtbank te Zutphen stond dezer dagen te regt jhr, v. L. beschuldigd vap manslag uit onvoorzigtighcidgepleegd op den avond van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1