Dit zijn de redeceQ dat de vereeniging er toe besloten heeft u en uwe landgenooten haren dank te betuigen en u alle succes toe te wenschen". Gisteren avond ten half twaalf ure is een hevige brand uitgebarsten in een houtzaagmolen van de hit. van Siolk aan de Schie, onder Hillegers- berg. De uaolen en eene aangrenzende loods zijn afgebrand. Te Amsterdam is bij de hh. Blikman en Sartorius, Ellerman, Harms C". en anderen een adres ter teekening gelegd, om by de eerste kamer in Por tugal aan te dringen op verwerping van het Lorengo-Marqoes-tractaal. Daar het voor de Zuid-Afrikaansche republiek van het hoogste belang is, dat niet door een hoog tarief de vrije uitweg naar zee worde belemmerd, als de spoorlijn naar Delagoa-baai zal zijn gelegd, zullen alle vrienden der Transvaalsche onafhankelijkheid wel doen, dit adres te teekenen. Tc Haarlem zijn door de politie op de Botermarkt eenige stukken reuzel, vermengd niet kaarsvet, in beslag genomen, dte door een koopman uit Beverwijk voor kopboter tegen marktprijs werden verkocht. Tegen den bedrieger is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uil Nieuwe Diep: De iNoordsche schoener Anne Colbjorn- sen, kapt. Berg, met eene lading steenkolen van Charleston naar Fredriks- h.im bestemd, had ontzettend door zwaar stormweder geleden en waf spoedig lek. De equipage, uit 7 man bestaande, zette een noodsein op en liet zich voor den wind afdrijven. Gelukkig werd de in nood verkeerende 'cboener door de vischslorp Pollux, schipper Groenendijk, die op 58° 46' lag te visschen, ontdekt. Dadelijk stelde men pogingen in het werk om de dood afgematte equipage te redden, waarin men niet dan met groole inspanning slaagde; nog weinige oogenblikken en de schoener zonk in de diepte. Te Nijmegen zyn een soldaat, een korporaal en een sergeant van het ft1" reg. infanterie, aldaar in garnizoen, aangehouden, als verdacht van zich aan onderscheidene bedriegelijke opligtingen le hebben schuldig gemaakt, door bij verschillende winkeliers op naam van een voornaam ingezeiene dier gemeente een aanial gouden voorwerpen en dranken te halen. De zucht om verteringen te maken moet als oorzaak der daden beschouwd worden. Te Groningen aanvaardde Maandag de heer d'. B. Symons het profes soraal aan de rijks-universiteit aldaar in de Indo-Germaansche taalwetenschap in het bijzonder het Sanskriet en de Hoogduitsche taal en letterkunde, met eene rede over Jacob Grimm, den schepper der historische spraakkunst. Uit Enumaiil, in Groningen, wordt hel volgende gemeld: In Augus tus 1880 heeft de lieer Jan liaan alhier zijn hond overgedaan aan den schipper J. Schuursma, die met zijn schip bij de Leek lag. Van daar is hij van de eene plaats naar de andere gevaren. Eindelijk is hij te Amsterdam aangekomen. Die hond was toen altijd by hem geweest en kwam ook altijd van boord weder aan boord terug. Eindelijk miste de schipper den hond en deze kwam niet weder terug. Verwonderd zag de vorige eigenaar te Enumatil jl. Zondag op, toen hjj zijnen ouden hond weder kwispelstaartende bij zich zag komen. Op het noemen van Caro was de hond verrukt van blijdschap, De houd scheen onderweg veel gele den te hebben, daar hij een stuk van den staart kwijl was, en de oog haren waren afgeknipt. 'sGRAVENHAGE, 30 Maart. Bij hel departement van waterstaat enz. zijn bevorderd lot commies, de adjunct-commies A. van Poeteren, en tot adjunct-commies, de eerste klerken P. C. Kerssen en A. L. Parson. Aan den heer J. G. J. Moll is, op zyn vei zoek, eervol ontslag ver leend als notaris le Arnhem. Tot rijksopziener op de spoorwegdiensten 3e kl. is benoemd de heer J. J. Iloogenbootnen tot opziener 2" kl. bij den rijkstelegraaf de heer B. L. Vogels, thans adspirant-opzigter bij die dienst. De meesterknecht 1* kl. M. van Hoek en de teekenaar 1® kl. Pit. Roos, bij 's rijks werf te Amsterdam, zyn, wegens ongeschiktheid, eervol uit de dienst ontslagen; voorts zyn bij genoemde directie benoemd tol meester knecht 1' kl. bij den houten bouw, de kommandeur le kl. C. Grondhoudt; tot teekenaar 1' kl.de teekenaar 2e kl. II J. Braunslahl; tot baas der huistimmerlieden en afluilenmakers, de kommandeur 1' kl L van der Perk, en lot eersten teekenaar, de teekenaar le kl. M L. van Breeu. De 2' luitenant J. Grootenhuisvan het bataillon mineurs ensappeurs, is voor den tyd van driejaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger in Ncderl. Indiê. Tot adjunct-commies aan de provinciale griffie van Zuidholland is be noemd mr. J. I'ijls, advocaat alhier. -- De ministers van oorlog en van financiën zullen Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer van der Sleyden zitting genomen. Art. 2 der rentewel is aangenomen met 52 tegen 30 stemmen, na aanneming van een amendement van den heer van Delden, met 54 tegen 29 stemmen, de patentpligiige naamlooze vennootschappen vrijstellende van de rentebelasting om die in hel patentregt te laten betalen. De discussie over art. 3 is aangevangen. Morgen voortzetting. De bloemententoonstelling van /'Tuinbouw en Plantkunde" is, gedurende de drie dagendoor ongeveer 2400 personen bezocht. Op de publieke verkooping, bij Voorburg op de buitenplaats Leeuwen- daal gehouden, zijn o. a. verkocht twee kleine botervlootjes van oud Delfsch aardewerk met onderschotelljes, geschilderd in den stijl van Walleau; zij hebben den aanzienlijken prijs van 583 opgebragt. gUIÏENLAN ÜSCHE BERIGTEN. vangen van lord Dufferin, Engeland's gezant te St. Petersburgwaarin dezeL-flk voldoende aan den by zonderen wensch van den Czaar, het berigt bevesijilL omtrent de terugroeping van de Russische troepen uit Midden-Aziê. De arbeidersbond heeft eene meeting te Londen gehouden, om syjlt pathie uit te drukken voor de regering, die zoo moedig besloten heeft vXs. de onstaatkundige, onregtmatige en onuitvoerbare bezetting van KandakjL af te zien en vrede met de Boeren te sluiten, waardoor een einde geroaais werd aan een te kwader ure door Engeland begonnen oorlog. FL, Lord Beaconsfleld is ernstig ongesteld. Hij is lijdende aan jicht en astlima,- De generaal Wood heeft officiéél berigt gezonden ter bevestiging ïl(Le( de overgaaf van Potchefstroom op 21 Maart. De ezelwagens, die den «f_ Maart Mount Prospect verlieten, konden den afstand van 200 mijlen i bij tijds afleggen. De voorwaarden der capitulatie zijn: eervolle aftrekkin Cii EAGELA.VB, LONDEN. 29 Maart. Aan het departement van bniteiilandsche zaken is eene depêche ont- («V dl tnoi jii'i ilau sidi hap sist m om iliti lama A (II! |I0 Iff! oob IA an der troepen met behoud van de privaat-wapens en anderen eigendom, mu, de kanonnen en geweren worden overgegeven. De ammunitie beiderzjjdi wordt aan president Brand overhandigd, die haar bewaart tot het eindt des oorlogs. Daarna volgt de teruggaaf. Het Engelsche garnizoen marchcmuj naar Natal. De Standard bevat het volgende berigt uil de KaapstadTen gevolgt van den roof der Basuto's zyn twee honderd paarden van de Engelscht troepen voorloopig magteloos De ontevredenheid over het beleid van lm Kaapsche ministerie neemt toe. Men verwacht dat erin het Kaapparit, ment eene motie van wantrouwen in het ministerie zal worden ingediei» en de aanneming er van wordt waarschijnlijk geacht. Of hel minister» dan aftreden zal, is onzeker. Indien de kamer ontbonden wordt, dan ver- trouwt men dat het Hollandsche element overwegend zal zijn in de kamer. IRAAIIlU IJ H, In de kamer van afgevaardigden leverde het lezen van het officiéél verslag van de zitting van Zaturdag stof tot personaliteiten en hatelijkl». den. Hel eenige incident van algemeen belang was de weigering van dei minister president, Jules Ferry, om te antwoorden op eenige door Janvier de ia Motte tot hem geriste vragen, waarop de Bonapartische afgevaardigde verklaarde die zaak persoonlijk met den minister te zullen almaken. Si afloop der zitting zond hij twee zijner vrienden om den minister tot een® tweegevecht uit te dagen; Ferry wees insgelijks twee zyner vrienden aai om de zaak nader te regelen. Men gelooft wel dat de zaak geschikt zal worden. liet senaatslid Oscar de la Fayette, kleinzoon van den beroemden generaal, is in den leeftijd van 66 jaren overleden. Vóór weinige dagen ontving hij nog van de Amerikaansche regering de uituoodiging om de onaf- hankelykheid>feesten te New-York bij te wonen. Dezer dagen heeft bet hof te Lynn een vonnis bevestigd, waarbij eeu achttienjarig dienstmeisje, Amélie Thiollct, tot anderhalf jaar gevangenis straf was veroordeeld, omdat zij eenen knecht, die in hetzelfde huis diende en op wien zy verliefd was, maar die met een ander zou gaan trouwen, ifeywyl hij in zijn kamertje lag le slapen, het regtcr oor had afgesneden.' BII1TICULA NB. Op het initiatief van graaf Theodoor Stolberg-VVernigerode heeft eene gedachlenwisseling plaats gehad tusschen leden van alle partijen, uitgezon derd de socialisten, over de vraag: of het niet raadzaam is de regering le verzoeken, maatregelen te nemen tegen de gevaren van de openbare veilig heid door het gebruik van ontplofbare stoffen. In den loop van het debat werd ook de vraag opgeworpen, olnaar aanleiding der jongste gebeurte nissen, bet regt van asyl door middel van internationale tractatcn niet in zoover kon worden beperkt, dat van dit regt geen misbruik kon worden gemaakt voor zamenspanniugenwaardoor de openbare rust en veiligheid '-van andere stalen in gevaar kunnen worden gebragt. RUSLAND De Duilsche kroonprins beeft le St. Petersburg eene deputatie van le Moskou wonende Duitschers ontvangen, en bij die gelegenheid het volgende gezegd: Inderdaad had ik gewenscht, dal de aanleiding tot mijne reis eene aangenamere geweest zou zijn dan aan den armen keizer de laatste eer te bewijzen. Gij kunt u wel voorstellen, welken indruk de misdaad op mijnen "vader en mij heeft teweeg gebragt, maar ik erken, dat het mij zeer aange naam was, dat mijn vader mij hierheen gezonden heeft. Persoonlijk heb ik steeds in de innigste betrekking tot den tegenwoordigen keizer gestaan; gij kunt echter ook nu uwen landgenooten te Moskou zeggen, dat de oude vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen beide staten traditie geworden zijnverder zullen blijven beslaan en de vriendschap der huidige generatie even duurzaam zal zijn als die der oudere; en deze vriendschap is niet slechts voor beide naburige staten, maar ook voor den vrede van geheel Europa van belang. Mej. Perowski. de vrouwelijke nihilist, is midden op den dag, te midden van eene digte uienigie, in de drukste straat van St. Petersburg gevat. Zij behoort lot eene der aanzienlijkste familiên; haar vader is se nator, een tak van hare familie voert zelfs den graventitel, en hel hoofd daarvan was de opvoeder van Alexander II. Eenige maanden voor den spoorwegaanslag bij Moskou was zij uit het ouderlijke buis verdwenen, en de politie was le welen gekomendal zij met de nihilisten in betrekking stond. Zij was het, die met Hartmann leefde en bet signaal tot het ont steken der mijn gaf. Met Hartmann ontkwam zy naar Parijs. Waarom zij naar Rusland teruggekeerd is, is nog niet opgehelderd. Daarna leefde zij met Jeliabow, die dezer dagen teregt zal staan, en zij was het wederom die aan Russakow de bommen ter hand stelde. De bewering, dat zij in ongeoorloofde betrekking met deze beide misdadigers gestaan zou hebben, wordt door niets bevestigd. 008T-HVRIE. BATAVIA. 21 February. 'sKonings verjaardag is Zaturdag II. met audienlién en vuurwerk luis- IÉ

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2