EIDSCHE) COURAMT. iV. 74, 01* DINGSDAG 29 MAART. ST A DS-BE RICHTEN. Bediening der Bruggen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. "'innirif entrnij beslrjj'. bonds. ■reisctu. Hf Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilgexonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2.—; het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 aars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. I kg. dere rge- a.t be- 'en. MEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN. Id op art. 5 van liet Raadsbesluit van 2 Oclober/2 December 1880, tntle de heffing van eene belasting onder den naam van bruggeld, eenteblad N". 8 van 1881) luidende als volgt gewone tijd voor bel openen der bruggen is als volgt: de maanden November, December en Januari, van 's morgens acht tot ids vjjf uren de maand Februari, van 's morgens acht tol 's avonds zes uren; de maand Maart, van 's morgens zeven tot 's avonds zeven uren de maanden April, Mei, Juni, Juli en Augustus, van 'smorgens zes 'ssvonds acht uren; inde maand September, van 'smorgens zes lol 'savonds zeven uren; ji de maand October, van 's morgens zeven lol 's avonds zes uren. E®- lp Zondagen, de Paaschdagen, Hemelvaartsdag, de Pinster- en Kerst- tand i is onder den gewonen tijd van openen niet begrepen de tijd des mor- tusschen acht en twaalf uren, des namiddags lusschen een en twee I en des avonds tusschen vier en zes uren. p ent. elk besluit in werking treedt met 1 April a. s. ragen Ier algemeene kennis dat voor de opening der bruggen op bui- nonen tijd steeds personeel beschikbaar is ten Kaadhnize. zoodat de gbebbenilen voor de opening der bruggen op builenzewonen lijd zich kii einde ten Raadliuize aan hel bureau van politie zullen belmoren ie ren: dal verder in de gevallen waarin het uur waarop de vaartuigen ruggen op buitengewonen tyd zullen passeeren bekend is, belangheb- en worden uitgenoodigd daarvan tijdig aan den betrokken brugwachter ne te doen. zullende alsdan de brugwachters op het aangegeven uur Ie te openen bruggen tegenwoordig zijn. Burgemeester en Wethouders van Leiden, DE KANTER, Burgemeester. mes, 26 Maart 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 28 Maart. teen herdacht de Waalsche gemeente alhier op plegtige wijze hare ling nu drie eeuwen geleden; op 26 Maart 1581 toch had alhier de e prediking in de Fransche taal plaats. Zjj mogt zich bij die gedach- tiering verheugen in menigvuldige blyken van belangstelling. Zjj zag raar midden baren vroegeren thans rustenden leeraar d\ van Hamel, en inrdigden van verschillende zuster-gemeenten in andere plaatsen, als t eene commissie uit den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente alhier, enkele zusler-gemeentendie geene afgevaardigden hadden kunnen zen waren brieven ontvangen, die van de hartelijkste sympathie getuigden, was eene gift ingekomen ten behoeve van het fonds Ier verkrijging van tweeden predikant. Het kerkgebouw bevatte naauweljjks ruimte genoeg aan de opgekomen schaar plaats te verleenen. D'. Chavannes trad als redenaar op, lot grondslag zjjner rede nemende de woorden «Weesl taakt, gelijk uw Vader, die in de hemelen is, volmaakt is" Hy ver- rde zich te zullen onthouden van de mededeeling van historische bijzon- eden omtrent de zaak zelve, omdat die door een lid der gemeente waren piek gesteld en spoedig in handen van de leden der gemeente zouden (zie hierachter) en dus zich te zullen bepalen bjj liet «fait spiriluel", de gemeente thans bezig hield en dat het hart met dankbaarheid moest fc. Die gevoelens van dankbaarheid trachtte hij bij zijne hoorders wekken. De slichting toch der gemeenie was eene groote weldaad test, een zigtbaar getuigenis, waarvan de kerk nut had gelrokken en fan de leden nog heden de vruchten genoten. Het standpunt dat de Ische gemeente thans in ons midden inneemt, werd mede daarbij be ien. Het moest echter erkend worden dat aan de geschonken weldaden was beantwoord. Met volle vrijmoedigheid, ofschoon met smartgevoel, liij op de ziekelijkheid waardoor de gemeente was aangetastdal zij tens met andere gemeenten gemeen had. Het middel tot genezing moest llit, maar ook gewild worden. Naar sprekers meriting lag dat middel, una door anderen een droombeeld geacht, daarin, dat alle rigtjngen in terkter zyde stellende alles wat verdeelde, zich vereenigdeu in alles. wat strekken kon om naar volmaaktheid te strevenwaartoe hier de eerste stappen moesten worden gedaan om eenmaal tot volkomenheid te geraken. Daartoe moest de hand aan het werk worden geslagen. Sprekers rede, met aandacht gevolgd, werd, behalve door het gezang der gemeente, ook afgewisseld door koorgezang, onder leiding van den lieer A. J. Wetrens, waartoe een 40 tal dames en heeren zich bereid bad verklaard. In het midden der rede werd door hel zangkoor gezongen het koor uit de Schepping; La terre et Ie ciel sont pleins de les ouvrages". Zaterdag avond was aan de weezen der gemeenie en aan de catechisan ten beneden de 15 jaren in het weeshuis een feestavond geschonken, liet is te begrijpen, dat hel daarbjj onder het jeugdige volkje vrij vrolijk toeging, waartoe ook de werkzaamheden van den heer Ockhuyzen niet weinig bjjdroegen. Allen hadden den mond vol van de genoten pret. Aan de he- hoeltigen der gemeente werd op dien dag eene feestgave, bestaande uit vleesch en wijn. uitgereikt. Bjj de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 eu 5 hectoliters," waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ20, 4 10 en f2, de laagste 38, ƒ20, ƒ4 en f2. Ten 11 ure heden morgen heeft een schoorsteenbrandje plaats gehad ten huize van den smid v. V.in de Janvossensleeg, die echter spoedig door middel van kardoezen is gebltisclu. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 19 tot 26 dezer zijn alhier 52 schuiten aangekomen, welke besomden van ƒ90 tot ƒ215 in 6/lOdagen. De vischpryzen naren nog zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot 2 a. 10 per stuk, tong 0.15 a 0.60 per stuk, kabeljaauw 1.25 a 2.50 per stuk, bunschot ƒ0 40 a ƒ0.70 per stuk, levende kantschol 9 a ƒ12 per mand, droogschol 6 a 7 per mand, scharren 5 a ƒ6.50 per mand, zee sterreu 9 a 11 pgr kar. Door de stembevoegde leden der Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee is het beroepen van predikanten en het verkiezen van ouderlingen en diakenen weder aan den kerkeraad opgedragen. Men meldt ons uil 'sHage: De sergeant Musquelier heeft gisteren de hem door de justitie toegewezen f 10000, door den heer Roogaard uitgeloofd voor de ontdekking van den moordenaar van zijn zoontje, geweigerd, den vader de vrQe beschikking over de som latende. Door den heer Mees is op het ontwerp-rcnlebelasiing een amendement voorgesteld strekkende om achter art. 4 een nieuw artikel Ie voegen: «Niet belastingpligiig volgens deze wet zijn «kooplieden volgens de bepaling van art. 2 van het wetboek van koop handel, voor hun inkomen uit schuldvorderingen; «bankiers, kassiers en commissionairs in eflecten volgens de bepalingen van het wetboek van koophandel, voor hun inkomen uit schuldvorderingen en effecten. «De vrijstellingen, in dit arlikel bedoeld, gelden alleen voor zoover die schuldvorderingen en effecten bestatiddeelcn uitmaken van het bedrijfskapitaal". Bij aanneming van dil amendement vervalt liet tweede lid van art. 6, en stelt de heer Mees voor aan hel slot van art. 2 eene nieuwe alinea Ie voegen «Uitgezonderd zijn naamloozc vennootschappen welke hier Ie lande palent- pligtig zijn". Op 9 April a. s. zal overgaan aan boord van de Madura een deta chement suppletietroepensterk 50 korporaals en manschappen, benevens 4 onderofficieren onder bevel van den kapitein der infanterie A. J. Willemsèn. Door het hoofdcomité Ier behartiging van de belangen der Transvaal te Utrecht is besloten 500 (ƒ6000) naar Zuid-Afrika te zenden voor de weduwen en weezen der in den strijd gevallen Transyaalsclic Boeren. De eene helft daarvan wordt gezonden aan deu heer de Waal, Nederlandsch consul te Durban, de andere aan dr. van Oordt, te Kaapstad, redacteur van het Volksblad, Te 's ffage is Zaturdag de vroeger aangekondigde vergadering gehouden van ingelanden van Rijnland, ter bespreking van ecnigc gemeenschappelijke belangen, liet voorzitterschap werd waargenomen door mr. 1'. F. Ilubrccht. Van de ruim zeventig ingelanden, die zich bereid hadden verklaard de ver gadering hij te wonen, was een veertigtal ter vergadering. Door den voorzitter werd dank betuigd voor de talrijke ontvangen bewijzen van belangstelling; leedwezen uitgedrukt dal Rijnlands bestuur, ondanks ver schillende daartoe, aangewende pogingen, geen termen had kunnen vinden de vergadering met voorlichting te dienenen met enkele woorden in berin-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1