COURANT. iV. w. WOENSDAG 23 MAAKT. ST ADS-BE R ICIITEN. 3r 'until Ier Sir 'UStilii moni De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant ts per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2.—; mel hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.86, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk u verkrijg haar voor f 2.50 'sjaars, Imiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertenliën is ran 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ÏG bgoJ 881, 11, de li "keuk boi i II K II - 1 9 34 i BURGEMEESTER EN WETHOUDERS yam LEIDEN, Geiien het besluit van de Geilepu'eeide Staten der provincie Zuid-Holland, van den jpira December 1880, n°. 3/1 Provinciaalblad n°. 88). houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deie provincie, voor het jaar 1881; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15) 'el(- der wet van den 7tn April 18G9 Staatsblad n°. 57), tot hel doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten onder mede- dceling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: eB I' voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij uiedicijnbereidersgoud- en ailverstnetlenspeciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk 1, II, Ut- IV en V, op den 22, 23 en 24 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 25, 29 en 30 Maart, tolken da«e van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren: Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 4^e" December 1880, de letter Qin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is lot goedkeu- rinosmerk zoowel hij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en ecne vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl hel kantoorineik voor de gemeente Leiden is hel cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den ovcrgangsstempel spoedig wordt uilgew isclit jp de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedocid stempet onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 31 December 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. SRÊ[ veil 1/5 IEI 11 BINNENLAN DSCHE BERIGTEN. LEIDEN. 22 Maart. De aangekondigde voorstelling van m0" d'Askofl' op 24 dezer zal wegens ongesteldheid van de tooneelspeelster geen plaats hebben. Heden op den middag is zekere vrouw M.woneude in de St. Joris- steeg en aldaar ecne water- en vtttirnering doende, in beschonken toestand tegen hel vuur aangevallen, zonder daarbij echter een ongeluk te hebben bekomen. Aan het bureau dezer courant is voor de Transvaal van het Café Ilcllevue alhier ontvangen ƒ2.80. Men schrijft ons: «Donder in het dorre hout, maakt het voorjaar schraal en koud", meldden wjj den na een zwaar onwcdcr. Het spreekwoord is oud, maar niet te min dikwijls zeer waar. Maart heeft zich grillig getoond door zeer veranderlijke temperatuur en stelt nu de lente in tnet eene zoo duchtige vracht sneeuw als in het midden van Januarij. Als liet nu hierop weer wat gaal vriezenzal de ooijevaar vreemd opziendie al voor veertien dagen werd waargenomen en dadelijk naar jaarlijksch gebruik, als de aankondiger eencr vroege lente werd begroet. Ook is de vraag, hoe weerprofeten het zullen maken, die voor goed ouderwetsche winters verbannen en, «om reden dat de korst der aarde zoo warm is", alleen met zachte winters te doen willen hebben. De tuinlieden weten het best hoe lang zij door ijs. sneeuw en water hebben moeten wachten met den arbeid en nu, pas begonnen, het spitten, zaaijen en poten van aard appelen nog wat kunnen uitstellen. Te Voorschoten is in plaats van wijlen den heer T. A. van Reemst door hel kiescollegie tot ouderling verkozen de heer D. J. Gesink. Aan den burgemeester van Gouda is uit Leiden, door een onbekende, 5 gezonden, om dit ter hand te stellen aan de vrouw, die onlangs zoo eerlijk was, het haar bjj vergissing in de bank van leeuing gegeven rolletje gouden tientjes aldaar dadelijk terug te brengen. Uit 's Hagc meldt men aan de /hnst. Cour., dat generaal van der lleyden ten gevolge van de benoeming van den heer l'rnys van der Hoeven ontslag heeft ingediend als militair gouverneur en kouimandant der troepen in Atjeh. De generaal keert spoedig naar Nederland lemg. De bekende schrijfster mevr. wed. W. Storm van der Chijs heeft namens vele Nederlandsche vrouwen aan II. M. koningin Victoria ecu brief gezonden, waarin, ten gunste van het herstel des vredes in de Transvaal, in welsprekende woorden een beroep wordt gedaan op de «éénige vrouw in een geheet werelddeel, aan wie als regerende koningin, het geluk van dui zenden eu milliocuen stervelingen is toevertrouwd". De brief is opgenomen in de Huisvrouw van 12 Maart II. Te Amsterdam is eergisteren avond brand ontstaan in eene tapperjj in de Anjeiierstraat. Het lutis en de eerste verdieping zijn uitgebrand. Hoe wel liet door den verbazenden rook iiioejjcljjk was de bovenbewoners te redden, en een man, die reeds te bed was gegaan, bijna naakt de vlugt moest nemen heeft men niet van persoonlijke ongelukken vernomen. Naar men zegt is twist in de herberg, waarhij de brandende kagchel werd om- vergestootenoorzaak van den brand. •- Aan de diaconie der YVaalsche hervormde gemeente te Amsterdam is door wijlen mevr. de wed. Kabel, geb. Meijer, een legaat van 1000 vermaakt. Tc Arnhem kregen dezer dagen een knaap van 10 en een meisje van 9 jaren twistdie weldra tot handtastelijkheden oversloeg. Het meisje werd daarbij zóó woedenddat zjj een byl opnam en den jongen daarmede een slag op hel hoofd toebragt. Ofschoon zwaar gewond, schijnt de knaap niet in levensgevaar te verkeeren. Een vader mei twee zoons, die met hun schip te Schouwerzijl lagen, zijn ten gevolge van verstikking door kolendamp dood in hun vaartuig gevonden. In zekere gemeente iu Noordbrabant had een 65-jarige rentenier ken nis aangeknoopt mei eene dienstmeid uit een naburig plaatsje, zoodat lot een huwelijk werd besloten. De bruidegom gaf het meisje een gescheuk van 45. Dc huwelijksafkondigingen in de kerk en voor het gemeentehuis hadden plaats gehad. De dag voor het voltrekken van het huwelijk was aangebroken. De bruidegom kwam opdagen, maar.... gaf aan de meid tot goedmaking der onkosten 40 en liet haar slaan. De meid eischle schadevergoeding en hieraan is dezer dagen voldaan, doordien haar nog 100 is uitbetaald. Zij heeft dus voor die kennismaking van ruim drie we ken oneeveer ƒ200 ontvangen. (/V. R. C.) Uit Roermond zijn ongeveer 300 mannen, vrouwen en kinderen ver trokken naar Antwerpen, om naar Minnesota in de Vereenigde Stalen te gaandaarvoor eene overeenkomst gesloten hebbende met zekeren John Sinith, zich noemende vertegenwoordiger van msgr. John Ireland, bisschop van Minnesota, en van verschillende spoorwegen in Amerika. Meest allen waren uit Limburg afkomstig en behoorden tot den werkenden stand. "sGRAVENHAGE, 22 Maart. Aan den arts G. F. A. Goetz, geboren te Rodach (Saksen-Coburg- Golha), is vergunning verleend dc geneeskunst uit te oefenen op Neder landsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigenonder voor waarde, dat hij de wetteljjke bepalingen omtrent de uiloefening der geneeskunst in Nederland slipteljjk nakome. Tot tweeden klerk bij het kabinet des konings is benoemd A. J. Becht J'. te 's Gravenhage. Tot klerk bij de directie der rijkspostspaarbank te Amsterdam is be noemd E. K. M. Capel, thans 2C klerk bij het dep. van waterstaat, enz. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden heeft de minister van financiën uitvoerig de reutewet verdedigd. Hij be streed hen, die de voorkeur gaven aan indirecte belastingen, ontkende den zwaren druk dezer belasting en dat zij impopulair zou zijn, had vertrouwen in de eerlijkheid des volks bij eigen aangifte en verwachtte van de wet ver meerdering van het kiezerscjjter. Verscheidene replieken volgden. Morgen voortzetting. B UIT E N L A N D S C H E BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN. 21 Maart, De Evening Standard bevat in een extranommer een telegram uil Mount-Prospect, waarin het volgende gemeld wordt: Naar men verneemt onderwerpen de Boeren in hoofdzaak zich aan Eugelands eischcn. In de koninklijke commissie zullen zitting hebben sir ii. Robertson, generaal Wood en Devilliers. Het is nog niet uitgemaakt of de Boeren er in ver tegenwoordigd zullen worden,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1