LEIBSCHE COURANT. N 18SI. V. «7. MAANDAG 21 MAART. BIN YENLANDSCHE BERIGTEN. ro, ADVERTENTIES. - - SEMPRE CRESCENDO. GEWONE REPETITIE, /2#« mien kt 1 en if, s. gel? tm Ie bint Aai« De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. -I..1. I.ll-.l.l. I. IIIU.I. II deze Courant behoort een Bijvoegsel. 52.- 85.- 92.- 95. 7.- !0.- I 2.-1 2.- 5,-fi LEIDEN. 19 Maart. Maandag, Dingsdae en Woensdag. 21, 22 en 23 Maart, zullen de jUen [owgangs-examens plaats hebben der scholen van het genootschap "Mathesis 4méd$c'el"'arum Oenitrix", telkens des avonde van 6 tot 10 uren, in het gebouw ejjeh .op de Pieterskerkgracht. Zoowel voor hel bestuur als voor de onderwijzers houd.isltet zeker niet onverschillig, of men door de bijwoning van enkele dier exa- Jt „metis, vooral wal betreft die der hoogste klasse, van belangstelling doet 05 rblijken in het onderwijs, dat aan die scholen gegeven wordt. Vau de nuttige strekking dezer instelling zal men daardoor zeer zeker meer en meer over- Jttisd worden. Men kan verzekerd zijn, dat een bezoek hoogst welkom zal zijn. Tijd en plaats van de tentoonstelling der teekeningen en werkstukken =ïiulleii later bekend gemaakt worden. - Aan het einde der zittingen van de commissie voor volksbijeenkom- loog 6,en'ot 'lel u'tre''l€n va" b0"5 voor stekplanten door bet volk Ie kwee- "ken, is gebleken, dal door 456 aanvragers 2400 planten worden verlangd, "welke in de maand Mei zullen worden afgegeven Om den lust tot kweeken te bevorderen, zijn de plantjes voor gering bedrag verkrijgbaar gesteld; de uitkomst heelt de verwachting niet beschaamd. ,|jj den bloemist moet men ze echter met meer dan het dubbele betalen, laartoe en tot dekking van de verdere kosten der onderneming: tentoon- telling, bckrooningen enz., hoopt de commissie niet te vergeefs op de nanciele hulp van hare starigenooten te mogen rekenen. Z(j zal daartoe ezer dagen de inteekenlijstcn rondzenden. Een onzer industriëlen heeft op eigen kosten aan 80 zijner werklieden 100 planten topgezegd, onder beding, dat zij ze zoo mogelijk allen op de ^toonstelling zullen aanbieden. Ook heeft de commissie n.et blijschap vol- laatt aan de aanvrage van een tweetal hoofden van openbare scholen en me aanvraag van wege den huismeester van het H. G. of arme wees- en linderhuis om planten ter opkweeking te mogen ontvangen. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende ize week dagelijks van 57 tot 73 volwassen personen en 8 lot 12 kinderen. - Wij vestigen de aandacht op de hierachter aangekondigde voorstelling, die Woensdag aanst. in de Stadszaal zal gegeven worden door den heer Maju. In de eerste afdeeling zal hij eene aanschouwelijke voorstelling geven van -jden sterrenhemel in ongeveer 30 deels beweegbare lichtbeelden, en in de tweede afdeeling een door raderwerk bewogen phonograaf doen zien en 17^, boorenten einde men zich daarvan eenig denkbeeld zou kunnen vormen. 9 ff let het voortbrengen van eenige stereoscopische lichtbeelden wordt de voor- J Helling besloten. Het bijwonen eener dergelijke voorstelling is niet alleen r uitlokkend door het aangenaam genot dat zij kan schenken, maar vooral door het leerrijke dat daaraan verbonden is. De heer Maju heelt, zooals men bij ondervinding weetop dit gebied zijne sporen verdiend en zal het bliek in zijne verwachting niet te leur stellen. - Gedep. staten der provincie Zuidholland, in aanmerking nemende, dat up den 12'1'® dezer is overleden de heer W. Rooseboom, lid der stalen dezer krovinciein welke hoedanigheid hij in 1883 zou hebben moeten aftreden, Rebben bepaald, dat de verkiezing van een lid der stalen van de provincie iZiiidholland in het hoofdkiesdistrict Gorinchem, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. Rooseboomzal plaats heb- hn op Dingsdag 12 April 1881 en de herstemming, zoo noodig, op Oings- dag 26 April daaraanvolgende - Van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië is het telegrafisch be- ri?t ontvangen, dat, ingevolge de koninklijke magtiging, verleend in Octo- )er 1879. het burgerlijk bestuur in Atjeh is ingevoerd, dat onder nadere oedkeuring van het opperbestuur eene volledige gewestelijke organisatie en icne regeling van het regtswezen zijn vastgesteld, en dat tot gouverneur 80 Atjeh en onderhoorigheden is benoemd de heer Proys van der Hoeven. - Men schrijft uit Parijs aan de Amst. Cour., dat de Fransche regering lui het Haagschc kabinet heeft medegedeeld een ontwerp van internationale i'ereenkomstter bescherming van den industriëlen eigendom. Men weet, I't zeventien staten zich hebben laten vertegenwoordigen (Nederland door l'it heer Verniers van der Loeflj ter Tarijsche conferentie, die van 4 tot November 1880 te Parjjs gehouden werd om eene internationale unie tot 1 die bescherming op te riglen. Het thans door Rarthélemy gezonden ont werp is het resultaat van die conferentie. Hij heeft de Nederlandsche rege ring uitgenoodigd het te ouderzoeken en aan de kamers voor te leggen, ten einde het later definitief tractaat kunne veranderd worden. De regeling betreft brevetten van uitvinding en fabrieksmerken. De aanmunting van lcentslukken aan 's rijks munt is afgeloopen. Thans worden voor een belangrijk bedrag lOcentstukken gemunt. Te Amsterdam is Donderdag avond met een Hoofl-diner het feest ter gedachtenis van den Muider Drost op waardige wijze besloten. Het aantal aanzittenden nas bijna 40. Trof. M. de Vries presideerde en had een der afstammelingen van Hooft, den heer Hooft van Woudenberg en Geerestein, aan zijne zijde. De geestige "spyscaerl" was zamengesteld en geteekend door den heer mr. N. de Roeveradjunct-archivaris te Amsterdam. Zij was van den volgenden inhoud- Pottagie van Schildtpadden (met een teughjen Canarie-sekt). C.rul-pasleytjens van CalfFs-zweserick. Halve maenkens van vleysch pap in hruyn deegh gebacken. Cabilliau-staerlentocgemaeckt met zwammekens. O.sseliaes met toe-cruydt. Italiaensche bloemkool. Snijboontgens. Calfl'sborst met stoof-aspergien Lamsribbetjes met spe cerij saus. Rijstetaert met gecandeliseerde orangien-snipperkens. Jonge kieckens, gebraeden Gesloofde Muyder-pruymen. Salaet van thym, salie en lavender. Venesoen-pastey. Bergsken van gedopte soete room. Schitttrrschoone vischlijmsauce mil figuerkens Ys-bancket. M rsepeynen en gentillessenkraeckelingen en kranselingen. Italiaensche confitueren en eeconfyte gember. Clooster-rasynen en craeck-amandelcn. Suykerkoecken en fraey gecoulrurd suycker-speck. Gravesandtsche kaes mit leytsche botter en spaensche biscuyt. Hollandtsche appelen, soete en suere appelen van Orangien. Francoysche wijnen nyt de kelders van Hendrick tlaeck, oudezydts-aghterburghwal over de Barnesteech. nabij de brouwery de Burgh van Albert Coenraedtsz. Gisteren nacht is in den Binnen-Amslel bij de Hoogesluis te Amsterdam eene zandschuit gezonken. De opvarenden, man, vrouw en drie kinderen, zijn verdronken. Vermoedelijk hadden zij geen lijd hulp te roepen en zijn zij zelfs niet uit den slaap ontwaakt, want de ongelttkkigen werden in de slaapplaatsen gevonden. Eergisteren avond ontstond er in de buurtschap Wessingenonder Doornspijk, brand in hel huis bewoond door den kleermaker II. K. en de wed. H.. die in korten tijd zoodanig toenam, dat het huis en de geheele inboedel eene prooi der vlammen werden De oude bijna 80-jarige weduwe, die bijna blind was, kwam mede jammerlijk in de vlammen om. Men meldt uit Zwolle: De Zwolsche vereeniging "Flora", die thans 142 leden lelt, gaat belangrijk vooruit In 1879 zonden 74 leden bloem bollen en bloemzaden in. waarna aan 392 personen 3100 pakjes zaad en 680 bloembollen werden uitgereikt. In 1880 was hel getal inzenders 87 en kwamen 550 personen zich aanmelden, die 5550 pakjes zaad en 1000 bol len ten geschenke kregen. Het gehalte der gekweekte hloemen was bij de jongste tentoonstelling glansrijker dan die van het vorige jaar, zoodat de vereeniging, door hel opmerken van aigemeenen vooruitgang, de schoonste voldoening heeft, die zij genieten kan. Het water blijft vallende. De scheepvaart is nog gestremd. De gemeen schap met Amsterdam geschiedt van Katerveer en met de Meppelsche booten langs het Zwolsche Diep. (Zie verder hei Bijvoegsel). Den 12d,n Maart overleed na eene kortstondige ziektein den ouderdom van ruim 68 jaren, mijn geliefde Echtgenoot ALBERTUS VAN DER WAAG Aluz., lol diepe droefheid van mij en ntijne drie Zoons. Wed. A. VAN DER WAAG, Leiden, 19 Maart 1881. van Leeuwen. ff egens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. i» DINSDAG 23 Jflaart 1881, des avonds ten ure precies, IY DE STA DS -CONGER TZ A AL (Zaal N°. 2.)

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1