revolut BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. viering van den SOO^"1 verjaardag van P. C, Hooit, in den Stads-schouwbiirg eene feestvoorstelling gegevenbeslaande in het door prof. Alberdingk Tbjjui naar de cischen van den legenwoordigen Ijjd eenigzins gewjjzigdc kluchtspel van Hooit «Warenar met de Pot" en een gelegenheidsstukje van den genoemden hoogleeraargetiteld: "Susanne Bartelotti", waarin onder scheidene personen uit den bekenden Muider kring ten tooneele verschijnen. Te gelijker tjjd droeg prof. M. de Vries, voor een niet talrijk, maar uitge lezen publiek, in "Felix" de "Warenar" voor, geheel zooals Hoofl het stuk heeft geschreven, slechts hier en daar iets verkort. Deze voordragt vond algemeen bijval. Gisteren morgen was weder een groot aantal belangstellenden opgekomen om deel te nemen aan de Hooflfeestviering. Vier bootjes van de Haven- stoombootdienst voeren om ruim twaalf uurmet een paar honderd passa giers en begeleid door muziek, af naar het Muiderslot. Toen de haven van Muiden bereikt was, zag men dat van het slot, geljjk van meer huizen eu van den kerktoren, de driekleur wapperde, en een wachter op den toren blies het Wilhelmus. Dij de komst aan den wal ontving de burgemeester van Muiden met het dagelijkse!) bestuur de feestvierenden en sprak hun en harteljjk woord van wellekom toe, terwjjl hjj er bijvoegde, dat het gemeentebestuur er prijs op stelde door zijn tegenwoordigheid een bewijs »an belangstelling te kunnen geven. Op de stoep op de binnenplaats uitte de heer Snijders van Wissewerke, gecostumeerd als drossaard, eenige vrien delijke woorden tol de gasten, en in de groote zaal begroette de heer J. C. de Marez Oyens het beeld van Hooft met eenige dichtregelen. Vervolgens 'werd het hoofd omkranst met lauwerbladen door freule Hilda Hooft; en zongen de heer en mevr. de Lange, de heer en mevr. Joseph Gramer en mej. Alisko een vierstemmig lied. De bezoekers bezigtigden de zalen, en hoorden nog eenige dichtregelen, door den heer Cs. ter Beekeen der wethouders van Muiden, vervaardigd, een hulde aan de Ilooftvereerders. Nadat de bezoekers hun dank hadden betuigd, verliet men hel slot, onder den aangenamen indruk van de ontvangst van Muidens gemeentebestuur. Ongeveer ten vjjf ure kwamen de feestvierenden te Amsterdam terug. Uit 's Hertogenbosch meldt men aan de IV. R. C.\ Ten opzigte van hel voorgevallene in de gevangenis te 's Heriogenbosch, wordt nu beweerd, dat de gevangene D. aan eene beroerte is overleden. De waarheid, naar ik uit eene zeer goede bron verneem is dit: daags na het voorgevallene, op Woensdag den 9,cn Maart, des namiddags ten 2 ure, werd het geheele bestuur over de gevangenis bijeengeroepen, ten einde over het gebeurde te beraadslagen; de geheele commissie deed een plaatselijk onderzoek, en hieruit bleek, dal de gevangenbewaarder G. de gaskraan in de cel, waar de over ledene zich bevond, eerst uitgedraaid, en zeer waarschijnlijk bij ongeluk te ver doorgedraaid heeft, ten gevolge waarvan deze weder open was, zoodat van des avonds 9 tot des morgens 6 uur het gas in de cel is ont snapt, en wel op zoodanige wijze, dat zelfs in de gangen naar de cel zich de gasontsnapping in groote male openbaarde. De man is om 6 uur des morgens in geheel bewusteloozen toestand gevonden en ten 4 ure des na middags overleden Wil men het nu aan eene beroerte toeschrijven, dat hij overleden is, dit moeten de deskundigen weten. Ook is het zeker, dat de ollicier van justitie dadelijk een geregteljjk onderzoek heelt ingesteld. - De paardendief Lobagie, die in de vorige week te Gilze was aange houden wegens het stelen van een paard te Turnhout, heeft zich in hetge- vangenverlrek, waarin hij was opgesloten, opgehangen. Ten gevolge van de aanhaling van 12 fusten spiritus te Meijel, in Limburg, hebben daar groote ongeregeldheden plaats gehad De boeren verkeerden in den waan dat de tolgaarder, die tevens herbergier is, de smokkelaars verraden had. en hunne opgewondenheid nam toe, nadat de smokkelaar Corstanje gevangen genomen was. Honderden landbouwers be stormden nu liet luiis van den tolgaarder, wierpen de ruiten met steenen in en smeten alles in bet water, wat maar te bereiken was. Inmiddels maakten de politie beambten van hunne vuurwapens gebruik en begonnen in de lucht te schieten, waarop de steeds aangroeijende en opgewonde menigte de borst ontblootte en de gewapende magt toeriep: "Scheet mer toe!" Daar de vermeende verrader zich schuil hield, gingen zij langzamer hand uileen. 'sGRAVENHAGË, 18 Maart lloor Z. M. is de heer G. A de Pont, laatstelijk secretaris van hel Fransch gezantschap Ie 's Gravenhage, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verwerping met 34 tegen 29 stemmen, cener motie van den heer de Brnyn, om wegens de jongste wjjzigingen, door den minister aangebragt, de rentcwet op nieuw in de sectiün aan een onderzoek te onderwerprnde discussie over de wet voortgezet. De wet werd bestreden vooral wegens de eedquaeslie door de lib. van der Hoeven, van Nispen, Lamhrechts, de Brnyu en wegens de zucht om den handel vrij te stellen door den heer van der Hoop. De heerGIeich- uian verdedigde de belasting als noodig en als eerste slap tot belasting hervorming. Maandag voortzetting, doch vooraf zullen de interpellatie» over de Indische spoorwegen en den watertoestand iu Noordbrabant plaats hebben. Zr. M\ vertegenwoordiger bij de plegtige begrafenis van Z. M. den keizer van Rusland, de adjudant-generaal en vice-admiraal jhr. van Capellen zal den 22,l° a s. de reis naar Petersburg aannemen. Z. K. 11. de prins van Oranje heelt zijnen adjudant-kapitein Beijermaii afgevaardigd bij de ter aarde bestelling van den staatsraad Bachieue, op morgen voormiddag. Eene zaak, die gisteren door het geregtshof werd behandeld, betrof een hoogst ergerlijk, maar gelukkig weinig voorkomend geval. In de bank der beschuldigden hadden plaats genomen: M. G., oud 39 jaren, koopman, eu zijne dienstbode C. V., oud 23 jaren, beiden wonende te Ovezande, onder beschuldiging van het zonder bevel der gestelde magten en buiten dc gevallenwaarin dc wet het vatten der beklaagden beveelt iu bewaring stellen van langer dan één maand en met mishandeling of den lijve. Volgens de acte van beschuldiging wordt de beide beschuldigden iq gelegd, dat zij de vrouw van den eersten bescli.toen zij in Deo 1879 uit het krankzinnigen-gesticht te Delft was teruggekeerd, hebbu gesloten in een kamertje met steenen vloer zijner woning en haar dat November 1880 in bewaring te hebben gehouden ten prooi aan jjrde ellende met onthouding van het noodige voedsel, kleeding en reinj en ïer zoodat zij eindeljjk door de buren verlost, zeer vermagerd, slechts vuil hemd aan het lijf en geheel met ongedierte bedekt, bevonden we( Een aantal getuigen en deskundigen werden in deze zaak gehoord daaraan ging een kort verhoor der beide beschuldigden vooraf, «j resulteerde, dat de man bijna twintig jaren met zijne uu ongelukkige^ was gehuwd en van een twaalltal kinderen uit dien echt nog zeven i leven zijn, waarvan het oudste 19 en het jongste 4 jaren is. Reedsi jaren geleden gaf de vrouw blijken, dat haar verstand niet goed was dat hare verpleging in een krankzinnigen-gesticht gevorderd werd bewoonde te Ovezande een huis met groote schuur, maar had slechts woonkamer met het bewuste achterkamertje. Toen dc vrouw iu Maart uit het krankzinnigen-gesticht te Delft terugkeerde, werd zij niet huishouding, maar in het alzonderlijke kamertje ontvangen, en in on met de meid tót aan den reeds medegedeelden lijd opgesloten gelia zonder dat daartoe eenig verlof of magliging was verkregen. De opsla ,er|ie( had aanvankelijk slccbts plaats bij nacht en wanneer de man alwezig» maar weldra werd het kamertje ook bij dag voortdurend met een kei gesloten gehouden, terwijl het venster werd digt gespijkerd om hetopsh ven er van te beletten. De eerste bescli. beweerde naar zijn vermogen zjjne vrouw van al noodige tot haar onderhoud en reiniging te hebben voorzien Iljj had alleen opgesloten, om haar het wegloopen te beletten, daar haar geest mogens nog niet goed waren en omdat zij vrijwillig afzondering wenst De tweede beschuldigde, de dienstmeid, waarlegen de vrouw en leregt afschuw had, hield vol, dal zij, met de waarneming der huishouding last, steeds goed voor de vrouw gezorgd had en haar zelf »an tijd tot reinigde, hetgeen evenwel niet overeenkwam met het gebleken feit, vrouw in een hoogst onreinen toestand verkeerde. Behalve al deze omstandigheden kwam ook aan het licht en werd ij «oor de beschuldigden niet tegengesproken, dat tusschen hen eene zeer int» en verslandhouding bestond en de meid zelf vóór eenige» tijd naar haar t der is moeten gaan om te bevallen. Zjj heeft toen een dood kind ter reld gebragt. Advocaat-generaal mr. Gregory stelde de afschuwelijkheid van de ii beide bescli. bedreven feilen in bet licht en sprak zjjne verontwaardig over hunne handelingen uu. Hij oordeelde beide hoogst schuldig en van meening, dat de artikelen 341, 342 en 344 van den Code Pénal volle van toepassing waren. Z. E. G. A. requireerde mitsdien voor den i sten beschuldigde eene veroordeeling tol 10 en voor dc tweede beschuldig eene veroordeeling tot 8 jaren tuchthuisstraf. De verdediger van beide besch., m'. van der Kun, bestreed de sequestn en de beide verzwarende omstandigheden van opsluiting langer dan maand en mishandeling enz. Hij concludeerde tot vrijspraak zjjuer client De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. staat t Alexan I op een geluk kracht otn l'ai strekk matiön Volg slechts bedraa listen, bij he RUSSIS' pathie zjjne wordt I860, hierva zij aa 500 lndieu wordt behoe feesln iets l leest den aan die h dat J den denz Me Oi Maai over 011 ih dien tot zal land EA G EL A IV D. LONDEN. 17 Maart De correspondenten van verschillende bladen maken melding van 4 gezwollen toestand der rivieren in Natal, waardoor de zamenkomst I generaals uitstel heeft moeten lijden en ook de bewegingen der Ëngelsd troepen zoo goed als geheel werden belemmerd. "Onze opmarschcren troepen", zegt een correspondent van de Standard, hebben opgesloten zelen langs den weg. Ware het weder gunstig geweest, dan zou de wapri stilstand lot ons voordcel gestrekt hebben, daar hij ons zou hebben insta» gesteld al onze troepen voorwaarts te brengen. Het slechte weder echte is oorzaak dal wij letterlijk niets verder zijn dan bij het begin van wapenschorsing. Joubert moet nog den correspondent der Daily Telegraph verzekert hebben, dat, indien de Boeren van den Langnek verdreven werden, zij ziti verder in hel binnenland terugtrekken en hun verzet tegen den vjjand nie: staken zouden. Na het gesprek gebruikte de correspondent met Joubert de overigen eenige eenvoudige ververschingen. »Ik kan u geen champagi aanbieden, znoals sir Wood ons verleden week deed", zeide Joubert: «Wj nemen zulke dingen niet mede, als wij uit vechten gaan". In het kanaal is eene Engelsche stoomboot aangevaren en gezcnkei Dc bemanning is gelukkig gered. Blijkens door de Daily Telegr. ontvangen berigten is er te New-Yort eene socialistische meeting gehouden, die door ongeveer 300 personen werf bijgewoond. He Russische nihilist Klemenke en de Duiische socialist 11» selmann voerden het woord. Klemenke zeide o. a., dal de overleden Czaat de wreedste tiran was en zijne emancipatie der lijfeigenen slechts een be drog op groote schaal. Hasselmann zeide, dat de ontploffing van Zoadat een schok door de geheele wereld had veroorzaakt, welke alle tyrannei had doen beven. De overleden Alexander was niet de eenige bloeddorstig geweldenaar in Europa, Duitschlands keizer Wilhelm was even slecht, geheele tirannen-lamilie moest worden uitgeroeid. De meeting nam een adres aan, gcrigt tot de Russische vrienden, wier zaak daarin heilig wordt genoemd, en aldus eindigt: "Broeders! wij keuren uwe daden en uwe me thode goed. Geen wapenschorsing tusschen u en uwe onderdrukkers! Doodt, vernietigt, vermoordt en vernielt hen met wortel en tak!" Te Chicago is mede eene socialistische bijeenkomst gehouden, welke door 2000 personen werd bijgewoond en waarbij de voorzitter met lof uitweidde over den gepleegde» moord. Een Duitscher hield eene redevoering, waarii hjj zeide, niet vrijelijk zijn gevoelen te kunnen uitspreken omdat lij vreesde, bij zijne terugkomst in Duitschland, zoo hij zulks deed, te worden gevangen genomen. FKANKRIJK, Naar men verneemt is generaal Pitlié, chef van het militaire huis van den president der republiekaangewezen om het hoofd van den Fransehen H llin ore in zijn bar vre (leb uw tui; sch me dei op tui vai tr« bei he ie ia ve Rt sp dl M ri bi di e li V h v n

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2