LEIDSCHfi COIIKA [1881. 3!» l.franj, E. ires, )75. 9 ZAÏURDAG 19 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p, f 2. ne.t het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 >s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdvertenliPn is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTE IN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N\ 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- nar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter alsemeene kennis dat door hen op heden vergun- I dor filing is verleend aan G. C. Van Hilten en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene olie- en verniskokerij op een gedeelte van den Vest- wal hij de Heerenbrug. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche IDT, TS, Leidcn 17 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BERIGTEN. !0?s >3 3 5 5* 9* "en f" BINNENLANDS CHE erdt I LEIDEN. 18 Maart. In de gisteren avond door hel depart. Leiden der maatschappij tot Ent van 't Algemeen gehouden vergadering, was hel eerst aan de orde de herstemming voor de betrekking van algemeen secretaris der maatschappij, tusschen de caudidaten, die by de verkiezingen der departementen de meeste stemmen op zich vereenigden, n. I. de heeren Kerdijk en Bruyn. De uitslag nas, dat op den heer nr. A. Kerdijk 34 en op den heer P. Rruyn 12 stem men werden nitgebragt, zoodat eerstgenoemde verkozen werd. Nog werden benoemd: tol leden van bet departementsbestuurde heeren: R. koopmans van Bockeren en H. J. Bool; tot penningmeester de heer P. van der Velden Erdbrink; tot commissarissen der spaarbank, de heeren: m'. C. H. P. Klaverwijden en U. J. Booltot commissarissen der leesbiblio theekde heeren: A. Koetser, B. Blankenberg. mr. N. L. J. van Buttingha Wicliers en dr. J. van Ketwich; tol commissaris der burgerzangschool, de heer J. J. van Mazijk lluyser van Reenen; tot commissaris der volks- zangschool, de heer C. G. Nieuwveen; tot commissaris der bewaarschool, de lieer P. de Haas; lot commissarissen der volksbijeenkomsten, de heeren: P. L. H. M. B. h. KraalG. Wilhelmy Damsté en m'. N. L. J. van But tingha Wichersen lot het nazien der boeken en effecten van de spaar bank, de heeren: F. van Ketwich en dr. J. Campert. In liet gebouw der Loge, op het Steenschuur, werd gisteren avond, door de afd. Leiden en omstreken der llall. Maatschappij van Landbouw, eeue vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer A. F. Marlet, van llonlenisse die zyn aandachtig gehoor op zeer onderhoudende wijze bezig hield over: //Veefokkerij en veeveredeling." Behandelde hij vóór de pauze de noodzakelijke vereischlen, die bij het fokken van vee op den voorgrond moeten tredenals soortleeftijdge zondheidstoestand enz., daarna gaf hij menigen nuttigen wenk omtrent de opvoeding van jarig vee, in liet bijzonder van kalveren en paarden, vooral in hunnen eersten levenstijd. Hjj toonde daarbij met voorbeelden aan hoe veel er vooral in dat tijdperk van een goed dieet afhangt, en hoezee' vaak de toekomst dezer jonge dieren en hunne latere handelswaarde door ver keerd begrepen eigenbelang bedorven wordt. Na deze leerrijke voordragt opende de eere-voorzitterde heer G. van Beer, die bij afwezigheid van den president dc leiding dezer bijeenkomst welwillend had op zich genomen, de gelegenheid lot gedachtenwisseling over het gehoorde, waaraan door de heeren Kool en Stallinsa werd deel genomen. De door heil gedane vragen of gemaakte opmerkingen werden door den spreker beantwoord, waarna de vergadering met een woord van dankdoor den ecre-voorziller aan den lieer Marlet gebragten waarmede allen met luide teekenen van bijval instemden, gesloten werd. De pacht van het buffet aan het spoorwegstation alhier is gegund aan den legenwoordigen buffelhouder, den heer E. K. Ilollmanii, voor de som van ƒ5100. -• Te vergeefs werd het vorige jaar door een particulier ƒ33000 gebo den voor hel fraaije, vlak bij de stad gelegen bniteiivcrbijf Vreewijk. Thans is hel verkocht voor ƒ30000 en hetzelfde lot, wat zoo menige bui tenplaats trof, staat ook Vreewijk Ie wachten. Het zal grootendeels ge sloopt en er zullen woningen gebouwd worden. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Woensdag middag geraakte het paard van den heer van 11.wonende te WadditiNvecnin de nabijheid van ons dorp, op hol. Het kwam by het station tot staan, doordat het met den kop door de glasruiten van dal gebouw liep. De koetsier kwam met den schrik vrij, doch het rijtuig, waarin gelukkig niemand zat, werd zwaar beschadigd. Door het polderbestuur van Polsbroek is aan den heer J. Paul, architect alhier, opgedragen het maken van bestek en tcekeningen voor een aldaar te plaatsen stoomgemaal. -• Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer J. Graanboom, candidaat-arts. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van hel arts-examen is uitgereikt aan den heer J. S. C. Pichal, cand.-arts. Het stoomschip Gelderland, van Batavia naar Rotterdam, is op 16 Maart Ie Sttez aangekomen. De Prins van Oranje vertrok op 17 Maart van Marseille naar Amsterdam. liet hoofdbestuur der Nederl. vereeniging van het Roode Kruis heeft de mededeeling gedaan, dat in een uaderen brief van den consul-generaal G. Mijburgh, te Kaapstad, kennis wordt gegeven, dat men aldaar algemeen zeer is ingenomen met de wijze, waarop de vereeniging van het Roode Kruis is opgetreden, en dat reeds verschillende ruime giften daarvoor zijn ingekomen. Te Durban (Port Natal) zou ook door den consul aldaar een comité voor het Roode Kruis worden opgerigt. Uit dit en andere berigtcn blijkt levens, dat de keuze van geneeskundigen, beschikbaar voor het oor- logstooneel in de Kaap-kolonie, niet zeer ruim is. Daarom stelt hel hoofd bestuur het op hoogen prijs, dat het aan het comité te Kaapstad is gelukt reeds drie geneeskundigen en drie adsistentcn naar het slagveld te zenden die met de in aantogt zijnde vijf Nederlandsche geneeskundigen reeds veel lijden kunnen verzachten. He Revue des deux Mondes vestigt in zijne chronique der aflevering van 15 Maart de aandacht op de zaak der Transvaal en geeft daarvau een kort, bondig overzigt, zoowel wat oorsprong als tegenwoordigen slaat van het geschil betreft, en schaart zich ten slotte aan de zijde dergenen, die Engeland aanraden den gematigden weg te bewandelen. Thans, zegt ge noemd tijdschriftis er een wapenstilstand. Voorzeker zou Engeland, als het bovenal bedoelde zijn militairen trots te voldoen en dc Boeren ten onder te brengen, dit kunnen; het bezit daarvoor de hulpmiddelen, daaraan twij felt wel niemand. Maar is de Engelsche natie niet eene zoo groote, dat zij hare Ëerheid hoven zulke wraakoefeningen op zulk eene voldoening aan eigenliefde kan stellen? Heeft zij er niet integendeel belang bjj die dappere lieden tc ontzien en, zelfs na het gevecht bij Spitskop, de inwilligingen Ie doen, welke zy niet ongeneigd scheen toe te staan voor dat oorlogsinci dent? Dit is tc eerder mogelyk, daar de Boeren zelve, daags na hun voor spoed, aan het sluiten van een wapenstilstand zijn te gemoet gekomen, die de Eugelschen uoodig hadden, en zelfs aangeboden hebben onderhandelingen te hernieuwen, die reeds waren aangevangen en die zij te regl verwijten, dat door generaal Colley door zyn aanval werden afgebroken. De kloeke Boeren van de Transvaal zyn gewis op eene vrijheid, eene onafhankelijk heid gesteld, die zij met hun bloed bezegelen, en zij hebben daarop aan spraken; kortom, Engeland slaat meer te winnen als het in hen in Afrika bondgenoolcn heeftdan dat hel daar eindeloos krijg zal moeten voeren. Eergisteren werd by het afbreken ecner boerenwoning in de Kal- wjjksche buurt onder Pijnacker een aarden pot opgegraven, die gevuld was met 131 zilverstukken van omstreeks liet jaar 1600. Het geld bevond zich in gaven staat. Reeds bood men er den eigenaar 300 voor, welk aanbod evenwel van de hand werd gewezen. In den nacht van Zaturdag op Zondag II. hoorde de politie te Delft op de hoogte van het Ezelsvcld glazen rinkelen; op hare nadering maakten drie personen in verschillende rigting zich uit de voeten, waarna twee op eenigen afstand werden aangehouden, terwyl de derde ontkwam. Later werd de politie onderrigt, dat de laatste steeds afwezig bleef, en in de gracht nabij de Ooslpoort latende visschen, in welke rigting de vermiste zich had verwijderd, werd zijn lijk nabij de brug in het water gevonden. De man was erg byziende en heeft, door sterken drank bedwelmd, stellig in de haast dc brug misgeloopen. Te Dordrecht is gisteren nacht brand ontslaan in de woning van een slagter aan de Prinsenstraat, liet huis stond in korten tijd geheel in vlamzoodat de bewoners zich slechts mei moeite konden redden. Men heeft den brand bij hel aangetaste perceel kunnen beperken. Tc Amsterdam is Woensdag avond, ter voortzetting van de feestelijke

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1