BUITENLAN DSCBIE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. De luit. ter zee 2' kl. R. A, Bëkhout is, op 2ijn verzoek, eervol uit. de zeedienst ontslagen. Tol apotheker 2* kl. by de militaire geneeskundige dienst "van de land- tnagt in Westlndië is bevorderd de apotheker 3e kl. bij die dienst dr. C. T. Epp. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden werd door den hoogen raad uitspraak gedaan op het beroep in cassatie van Willem Marianus de Jongh. Het veroordeelend arrest van het geregtshof te 's Gravenhage werd vernietigd. De hooge raad besliste dat cm btj doodslag de prcmeditaiie te kunnen aannemenwel is waar niet noodig was, dat vooraf het voornemen bestond om te dooden, en dat het voldoende is indien slechts vooraf het voornemen beslaat tot het plegen van geweld tegen een persoon, doch dat in deze volgens de feitelijke be slissing van het hof de dood niet hel gevolg was van het vooraf beraamd geweld (het binden), doch van de later toegebragte verwondingen. Regt- doenile tcu principale, verklaarde de hooge raad de Jongh schudig aan moedwilligen doodslag, voorafgegaan door wegvoering van een minderjarige van de plaats waar deze gesteld was door hen aan ier gezag hij onder hevig was, en gevolgd door schriftelijke bedreiging met moord met bevel om aan eene voorwaarde te voldoen. Deswege werd hij veroordeeld tol eene tuchthuisstraf van 25 jaren en in de kosten, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. Z. M. de koning ontving lieden een bezoek van Z. K. II. prins Fre- derik. Uit itooide van liet overlijden van Z. M. den keizer van Rttsiand zullen 1111. 11M. di- koning en de koningin geen gevolg geven aan hel voornemen om 'morgen avond de voorstelling in den kon. lloll. schouwburg bij te wonen. Gedurende den middag hebben de verschillende leden van het corps diplomatique ett vele hooggeplaatste personen rouwbezoeken afgelegd by tien vertegenwoordiger van hel Russische ryk. De toestand van den staatsraad mr. Bachiene is hoogst bedenkelijk. De lijder heeft een zeer onrustigen nacht doorgebragt. De marechaussees, die sedert het laatst der maand December glhier dienst hebben gedaanzijn Zaïnrdag naar hunne respectieve standplaatsen teruggekeerd. EKGKLA A LONDEN, 13 Maart. lil het lagerhuis heeft de heer Dilke. in antwoord op eene vraag van den heer Arnold, medegedeeld, dat het Loretico Marquez-iraclaat niet den geringsten afstand van grondgebied van Portugal aan Engeland inhoudt. Wat nn eigenlijk het traclaat inhoudt, werd niet medegedeeld. Het geschil over den eigendom van het gebied van de Delagoa-baai dagteekent reeds sedert vele jarendoch eerst sinds 1873 werd het regt der Portugezen ernstig aangevallen. Toen maakte men zich in Engeland ongerust over zekere, aan prins Bismarck toegeschreven, plannen om de De lagoa-baai voor Duitschland ie verkrijgen. Engeland haalde oude aanspra ken op en riep Frankryks scheidsregterlijke tusschenkomst in. waarop "het geschil in 1875 door maarschalk de Mac-Mahon ten gunste van Portugal werd beslecht. Toen echter by den Zulu-oorlog de beschikking over de haven van Delagoa voor Engeland gewenschter bleek dan ooitkwam het thans goed gekeurde tractaat onder het vorig Portugeesch ministerie lot stand. En wat nu de bekrachtiging van dit tractaat betreft, zoo is die blijkbaar der bevol king even onaangenaam als het tractaat zelf bij hel tegenwoordige ministerie op vrij wal tegenzin schijnt gestuit te zijn. Zy is dan ook, naar men Wil, alleen ten gevolge van sterke pressie door Engeland verkregen. De miuisier van oorlog heeft, in overleg mei de ministers van marine en koloniën, goedgevonden te bepalen: 1". de militaire studenten verder zeil Itunne studiën te doen regelen, alle loezigl daarop, zoowel als repe- titiëu, le doen vervallen, en 2°. dc slndenteu le otiihefleit van hel beslaande toczigl op hun gedrag en hunne levenswijze. Sir John Swinburne rigite lot de Daily News een schrijven, waarin hij de vraag stelt ol hei geschil met de Transvaal niet ware le beslechten door middel van een scheidsgeregt. «01", zegt hij, «moeten wij een bloe- digen s'rijd voortzetten legen een volk. dat ons gedwongen heeft het te achten, en dat zich de sympathie verwierf van viervijfden der Britsche nalié"? In de London Gas. is opgenomen hel officiële verslag van generaal Colley- omtrent het gevecht te Laiug's Nek. Uit dit verslag blijkt, dat de aanval volstrekt niet overyld of ondoordacht ondernomen werd. Het plan was lang en zorgvuldig beraamd. Het mislukken van den aanval wordt door Colley uitsluitend toegeschreven aan zijne onvoldoende troepen- magt. De generaal spreekt met warmen lof over de houding van zijne 'troepen in het gevecht. Doch ook van de Boeren gewaagt hij met alle waardering. «Ik meel", schreef hij, «mijn tegenstanders regt doen weder varen door le zeggen, dat zij streden mei groolen moed en vastberadenheid. Een groot deel van het gevecht had plaats op den geringen afstand van 20 tot 100 yards; en de Boeren toonden geen vrees voor de troepen, doch trokken hun veeleer te gemoet. Ik heb ook getuigenis af te leggen van de hnflrtijkhetd, door sommigen hunner aanvoerders betoond in het verlee nen van medewerking bij hel verzorgen en vervoeren der gekwetsten". In een onderhouddoor den correspondent van de Daily News met den heer jntiberi gehouden, heeft de laatste o. a. verklaard, dat, hoezeer ook de Boeren het veraoien bloed betreurden, zij, evenals bij, bereid waren tot schikking, mits zonder annexatie. Zy waren door hel militaire despotisme der twee laatste jaren tol opstand gedwongen. De heer Jouhert herhaalde met den uieesicn ernst, dat elke gewoi neji slag de Boeren treuriger maakte, niet overmoedig. Hij verklaarde ten slotte, dat hij alles zou doen om een eerlijk'n vrede te verwerven, maar dat hij bereid was zijn leven te laten voor tl- onafhankelijkheid en vryheid der Transvaal en geene vredesvoor stellen in overweging nemen zon. waarin inlijving; van Transvaal was ver val. Alleen zon welligi de eene oever der Vaal rivier aan den Engelschen kant kunnen wordm afgestaan voor de oorlogskosten doch niets van het overige grondgebied der republiek. -- Naar men uit Durban meldt wordt van geloofwaardige zijde verzekerd, d.n sroo'e opgewondenheid ouder de pachters in den Orauje-Vrijslaat Inci.-chi. Zij zouden slechts een geschikt voorwendsel afwachten om zich bij de Boeren in de T-ransvaal aan te sluiten. De groole versterkingelf, door Engeland ua.tr de kaap gezonden worden door hen met wantrouwen beschouwd en zij meenen. dat daarachter hel plan schuilt og Vrijstaat in te lijven. Te Dublin bevinden zich thans 23 personen in hechtenis iq van de nieuw uitgevaardigde wet. Veertien daarvan zijn uit het negen uit het zuiden van Ierland. Intimidatie van personen, mei om heit te dwingen hunne hoeven te ontruimen en hun bedrjjf^ zeggen, is het vergrijp waarvan de meesten beschuldigd worden. De iramweg-maatschappij te Liverpool is veroordeeld tot hei eener schadevergoeding van 300* aan eene dame. die bij het uitsta- een rijtuig der maatschappij op den grond was gevallen, omdat je' teur het rijtuig niet behoorlijk had doen stilhouden, gelijk zijne it hem voorschreef. Op de Sehotsche kust bij Aberdeen zijn in den storm, die daar,, woedde, 9 schepen vergaan, waarbij ongeveer 90 mensclien om i» kwamen en slechts 15 gered werden. Een dier schepen, naar Dot stemd, is met zjjne bemanning van 30 koppen in het gezigt van vergaan, nadat men van daar vruchtelooze pogingen tot reddine had. Het vaartuig leverde een vreesselijk schouwspel op. De bet was iu de masten geklommen, en men zag verscheidene van de ongele als levenloos aan de touwen geklemd hangen, toldat de masten viel» den groolen mast vielen twaalf man en met den fokkemast vier. van den kapitein is, aan een balk gebonden, op hel strand aangesp» FRAN HR IJl H. Op een Vrijdag II. door den president der republiek gegeven l scheen ook de heer Gambetta, vergezeld van den beer Lachaudj roemden Bonapariislischen advocaat. Grévy drukte hartelijk de in Gambetta, en deze, op Lachaud wijzende, die aan zijne zijde nas, tot Grévy: «Ziehier een weérspannigedien ik meégebragt heb. |ji zich wel wat laten biddenmaar tochhij is gekomen. Dat is et! voorbeeld, en ik hoop dat hel navolging zal vinden; want wat o zeggen moge, gij weet, mijnheer de president, dat ik een man van niug ben en dat ik het altoos zal blijven". Het hof van assises in het dep. der Seine heeft de vrouw Brett in de maand October II. de bijzit van haren man eene flesclt vitriool aangezigt wierp, vrijgesproken. Vrjjdag is het lijk van den brandspuitgast, die bij den brat het magazijn «Ie Prinlemps" den dood gevonden heeft, ter aarl steld. Kolonel Paris, van de brandweer, sprak bij hel graf eenigeirt woorden. Ook de minisier van binnenlandsche zaken, de gouverntt Parjjs, generaal Lambert en Sigismond Lacroix, uit naam van den o, leraad, gedachten met eenige aandoenlijke woorden den afgesü Jaluzot, eigenaar van «le l'rintemps, deed vervolgens eenige schreden waarts, oat ook zijnerzijds hulde le brengen aan Aurar, maar toen hj gaan spreken, was de ontroering hein te maglig, zoodat hij geen kon uitbrengen. Naar men (hans verneemt waren de gebouwen van «de Printeatpt" 1,500,000, de meubelen van den heer Jaluzot voor 200.000 en de koo deren, benevens hel wiukclmohilair voor 6 980,000 fr. verzekerd Vat kanten zijn inschrijvingen geopend om de 800 bedienden en naar met zekert 2000 werklieden, die leu gevolge van den brand buiten veriii# geraakt zijn, te helpen. Middelerwijl heeft de heer Jaluzot in een lies hoorend lokaal reeds weder honderd bedienden aan bel werk gezet bestellingen in de departementen en het buileuland uil te voeren. DUITICHLAN». De heer von Puttkamer, minister van eeredienst, is thans belatl de waarneming van het depart, van binnenl. zaken, door de afiredint graaf Eulenberg vacant geworden. Uit Karlsruhe meldt men de verloving van den kroonprins van h met prinses Victoria van Baden. De nestor der Duilsche boekhandelarenG. W. Th. Ileinricbshofet Maagdenburg, heeft den 4d" dezer zijn 100,n verjaardag beleefd. Hij zich nog in gezondheid van ligchaam en helderheid van geest verheugel Op het laatst van February zyn te Maintz 1000 landverhuizers, dagen later nog veertien spoorwagons vol en thans alweer 650 perse aangekomen, allen Duitschers, die hun vaderland verlaten. Bu zieni der i W de 1 den W vertt van om i Te door voor dc v onde te onze G' en S' op oud Een jong V gist V den leat ST. PETERSBURG, 13 Maart. De dgence Rasse verzekert, dat deB belangrijke concessiën gedaan heeft, welke het grootste deel van Thess met Farsa en Larissa omvatten. Alle kabinetten, ook dat te Looi achtten deze concessiën van dien aard, dat zij de tusschenkomst der tnoft heden gemakkelijk maken. De afzonderlijke voorstellen van Frankrijk Italië, welke aan de Nat. Zeit. overgeseind werden, hebben betrekkin; een reeds afgeloopen stadium. ST. PETERSBURG, 13 Maart. (Reut. Off) Toen de keizer ten 2 's namiddags de Michaels-manege verliet, werd er eene bom onder het tuig geworpen. Nadat de bom gesprongen was, slapte de keizer ongeile uit, maar toen nam eene tweede de beenen en het onderlyf weg. De kei. werd daarop naar hel winterpaleis vervoerd, waar hij ten half vjjl overleden is. PETERSBURG, 13 Maart. De Regeringsbode meldt in een extra-nomn «Gods wil is geschied. Heden namiddag te 3 uur 35 minuten riep de magtige keizer Alexander Nicolajewitsch lot zich. Eenige oogenblikken» zyn verscheiden ontving de keizer het Avondmaal." ST. PETERSBURG. 14 Maart. Hel officiële blad bevat het volgfi manifest: «Wij, Alexander, door de genade Gods Keizer en Alleenheerscher al Russen, Czaar van Polen, grootvorst van Finland enz. enz.doen aan onze getrouwe onderdanen kond en te weten Het heelt den Almagtige in Zyne ondoorgrondelijk raadsbesluiten haagd Rusland met een noodlottigen slag te bezoeken en Ruslands weldoen keizer Alexander II, tot zich te roepen. Hij viel door de handen van goi lasterende moordenaren, die herhaalde malen aan zyn dierbaar levenhebbt getracht een einde le maken. Naar dit zoo dierbare leven stonden zy, om' zy in den keizer de toevlugt en de bescherming zagen voor Ruslands grot beid en voor de welvaart van het Russische volk. 2 en req f afe (w: me pra tas tlaf in Ac lei .gel vri zei ze hi< da dii sit li? de co IV «I Kt di st za R bi bi li

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2