BUITENLANDSCHE BERIGTEN. niets meer te .zien; slechts tusschenbeide vertoonde zich nog iets, waaraan men zien kon waar het schip gestaan had. Eenige stukken hout en veel jjs drijft naar het strand, ook journalen en een Engelsch bijbeltje. Of er volk aan boord geweest en verdronken is, kan niet gezegd worden; lijken zjjn er niet aangespoeld. De naam is Commerce, kapt. Isachsen. Te Amsterdam is gisteren weder een jong werkman aan den Rijn spoorweg tussehen de buffers van twee waggons beklemd geraakt, en wel zoodanig, dal hij, naar het gasthuis vervoerd, reeds was overleden. Te Zwolle is het berigt ontvangen dat schipper W. van Doorn, be nevens zijn twee kinderen, met het srhip de F rouw Clasina, diep geladen met steenenbestemd naar Haarlem, behouden voor de Oranjesluizen is aan gekomen. Volgens mededeeling van v. D., kwam hij jl. Donderdag avond voor de sluizen, maar werd door den storm uit het oosten in het ijs eu la er door den westenwind in zee gejaagd. Daar overvallen door den ijzel van Vrijdag en Zaturdag, konde hij met zeilen en touwen niets doen en moest zijn schip onbestuurd laten drijven, waardoor eene visscherschuit, die door den storm op zijn vaartuig liep, zijn fokkemast en roeiboot afzeilde, liet schip is bijna voortdurend ingesloten geweest door het jjsdat somtijds aan weerszijden 5 a 6 voet boven het dek uitstak, zoodat het niet kon gezien worden en het gerucht, dat het verloren zoude zijn, schijn van waarheid kreeg. Eindelijk is het vaartuig door den storm en hel hevig on weder van jl. Maandag van ijs bevrijd en naar binnen geslagen. Van Doorn, die twee zijner kinderen, een van 16 en een van 10 jaren aan boord had, was gedurende 4 dagen en nachten niet uit de kleederen, had geen vuur aan boord en zag meermalen den dood voor oogen. De wond, welke de koetsier van den heer O. te Oranjewoud, bjj de worsteling, aan de hand bekwam, blijkt eene kogelwond te zijn Naar het Heerenv Adv. bl. verneemt is in de gevangenis Ie Heerenveen door dr. F. Ilessel een kogel uit zijne hand gesneden. Men meldt uit 's llertogenbosch aan de /V R.C.: ln den cillulairen vleugel der gevangenissen alhier is een treurig ongeluk gebeurd Zekere Das. die, hoewel rijk zijnde, liever eene cellulaire gevangenisstraf onder ging dan de boete, waartoe hij veroordeeld was, tehetalen, is, doordien een gevangenbewaarder de gaskraan gedurende den geheelen nacht had openge. laten, in zijne cel gestikt. Alle geneeskundige hulp was vruchteloos, en de man is eenige uren na de ontdekking overleden. Te Roozendaal wordt sedert Zaturdag de chef de manoeuvre van den staatsspoorweg vermist. Men heelt thans zijn pet in eene sloot gevonden, eu vermoedt daarom dat hij verdronken is. Dezer dagrn heeft zich weder onder de gemeeute Oosterhout en te Reynen een persoon vervoegd om een bankbillet van ƒ60 te wisselen, dat hij onderzoek bleek te zijn een bon van zestig sigaren Daar hel bedrog bij tijds ontdekt is, heeft de opligter zijn doel niet bereikt. De zaak tegen A.R.laatstelijk ontvanger der registratie en bewaarder der hypotheken te Goes, is bij bevelschrift der regtbank te Middelburg verwezen naar den procureur-generaal. Volgens de Goesche Ct. wordt A. R. beschuldigd van hel ontvangen en niet verantwoorden van een aantal geld sommen, door hem in zijne betrekkingen ontvangen, en het valschelijk afgeven van bewijzen van onbezwaardheid van percelen. Volgens regtstreeksche berigten van de Kaap, door het Rbl. medege deeld, betreurt men in de Kaapkolonie, dat generaaljColley,ofschoon gemag- tigd tot eene voorloopige schorsing van wapenen, in te algemeene bewoor dingen aan president Brand, van den Oranje-Vrijstaatdaarvan kennis heeft gegeven, en in afwachting vau het antwoord, weder het geluk der wapenen beproefd heeft. Men laat alle regt wedervaren aan den president Brand, die dadelijk van de pogingen tot bemiddeling aan de Kaapsche regering kennis gegeven en zijn leedwezen er over uitgedrukt heeft dal inmiddels op nieuw' gestreden was. De Zuid-Afrikaanders in de Kaapkolonie vinden, dat de jongste berigten uit Engeland een meer verzoenenden geest van de zijde der rijksregering aan den dag leggen, en voorzagen reeds het sluiten van een wapenstilstand, die, zoo zij nog hopen, tot een minnelijk vergelijk voeren kan. 'sGRAVENHAGE, 11 Maart. Blijkens berigt van 's konings gezant te Parjjs, heeft baron van Zuylen van Nyevelt aan den heer S. R. Ruyssenaers, attaché honoraire by V. M'. j| gezantschap daar ter stede, op diens verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. Aan den heer II. J. Clarion is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uil zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en acciju- sen te Warmond c. a. De heer T. A. Motké, ontvanger der directe belas tingen te Ballutnis benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Haaksbergen. De luitt. ter zee 2' kl. M. F. F. J. de Nerée tol Babberich en J. B. Snethlage, respectivelijk dienende aan boord van hel artillcrie-instructiescüip liet Luo en wachtschip te Amsterdam, zullen onderling van bodem ver wisselen. De luit. ter zee 2' kl. 1'. II. Brocx wordt gedetacheerd te Leiden, tijdelijk ter adsistentie van den verificateur van 's rijks zee-instrumenten. Door den minister van koloniën is de hulponderwijzeres rnej. M. Burg- dorffer gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nedcrl. Itidië, om als zoodanig te worden benoemd roor de dienst daar te lande. L J., uit Scherpenisse, oud 60 jaren, laatstelijk commissionair, stond gisteren tour hel gereglshof te 'sGra»enhage teregt ter zake van in 1873 gepleegde feilen van valschheid in acht onderhandsche geschriften en mis bruik van vertrouwen. Deze persoon was van 1868 tot bij de ontdekking zijner oneerlijke handelwijze agent van den directeur der naamlooze maat schappij «Sucrerie de Schooten" nabij Antwerpen en als zoodanig werkzaam op het eiland Tholen Zijn arbeid bestond in het voor genoemde maat schappij sluiten van contracten met landbouwers, die genegen waren tot het telen vau beetwortelen, terwijl hij ook belast was met de uilbetaling, zoowel van de uoodige voorschotten als van de saldo's bij de levering der vruchten, waarvoor hjj een salaris van ƒ3 per geniet genoot.c, de vijf jaren, dat bescli. deze betrekking waarnam, genoot hij directeur der maatschappij het volste vertrouwen, zoodal deze er geen bezwaar in zag, toen hij in hel voorjaar van 1873 aclit cot ontving, die met landbouwers schenen gesloten te zijn, aan J.j schotten daarvoor, ten bedrage van /2040, toe te zenden en in hei van dat jaar eene som van ƒ4000, ten einde, zooals besch. hem had, daarvan de saldo's te voldoen. De directeur ondervond echii dig, dal besch. het in hem gesteld vertrouwen op de schromelijk^ had misbruikt, daar het hem bleek, dat de contracten valseheljjj ingevuld en onderteekend en ook de hem toegezonden quilantiëg sclie handteekeningen waren voorzien. Bij ontdekking was besch. buitenland vertrokken en de in Mei 1874 tegen hem ingestelde v» eindigde toen met zijne wederspanntgverklaring aan de wet door het prov. geregtshol in Zeeland. Voor eentgen tijd werd hjj echter gearresteerd en thans had hij zich voor het hof te verantwoorden, kende thans volledig zijne schuld. Van de ontvangen gelden had lij schulden betaald en zich toen met het overschot, een nog aantnt bedrag, op de vlugt begeven. Tot 1875 had hij in hel buitenland en van dien tijd lol aan zijne arrestatie wist hij zich in zijne eige ning te Scherpenisse. op een zolderkamertje, schuil te houden, ter» zoon in het onderhoud van hem en zijn gezin voorzag. De valschheden waren zoo geheel te kwader trouw bedreven, teregtzining enkele der gehoorde landbouwers er aan twijfelden ol vertoonde handteekeningen niet door hen zeiven waren geschreven. Advocaat-generaal m'. Gregory meende, dat, na de afgelegde bek door de getuigen bevestigd, in deze de eenige vraag kon gesteld welke straf aan besch. moest worden opgelegd. Wanneer besch, hoogen leeftijd was en hij zich zelf niet reeds eene vrijwillige detent 5 a 6 jaren had opgelegd, zou advocaat-generaal niet aarzelen tuch straf te requireren. Thans zott hij dit niet doen; maar niettemin mort besch. toch eene zware straf opgelegd worden, omdat hij voor bclai sommen het in hem gesteld vertrouwen geschonden had. Hij daarom zijne veroordeeling lot 2 jaren celstraf, 16 boeten a /50 boete a ƒ12.50. De verdediger, mr. M. Polak Daniels, oordeelde de valschheden betn maar geloofde, dat zijn cliënt wegens misbruik van vertrouwen niet veroordeeld worden, daar na het plegen van dit misdrijf meer dan waren verloopen en z. i. dit punt der beschuldiging was verjaard 0v« wees pleiter het hof op onderscheidene omstandighedendie, naar hij lit zouden leiden tot het opleggen eener ligtere straf. Chti lere in Sta gra der reu en ver wat en een het ged digi den reu wo en oiel l HÜ en not ver de 1 bel met gen boo gev pas kaj om 1 dig liei bee zal gro Nadat de advocaat-generaal den verdediger had dank gezegd voor slee ver ten repi opmerking ten aanzien der verjaring van het misbruik van vertrouw hij zijn requisitoir op dit punt had gewijzigd in zoover dat het hof zil klaren, dat dit misdrijf verjaard is, werd de uitspraak op aansta] Donderdag bepaald. De Vereeniging «het Nederlandse!) Tooneel" tnag zich in de li dagen in de bijzondere belangstelling van l. M. den koning verhei Sedert zijne jongste bezoeken der voorstellingendoor het gezelsclu den schouwburg alhier gegevenheeft het Z. M. behaagd het koni»! subsidie, thans verleend tot een bedrag van 15000, te verhoogei f 25000. Voorts is aan den raad van beheer kennis gegeven dat het ki kljjk subsidie ten behoeve van de Tooneelschool is teruggehragt op vroeger bedrag van f 5000. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning de Vereeniging «het Ni var landsch Tooneel" uitgenoodigd in den aanstaanden zomer door haar gi vai schap voorstellingen op het Loo te doen geven. Door de llaagsche afdeeling van het Nederl. Vredebond was gisteren at in de zaal Diligentia eene meeting georganiseerd, half gewijd aan de bei dering van de vredeszaak en voor de wederhelft aan de bespreking van Transvaaloorlog. Een honderdvijftigtal opgekomenen. waaronder verschilli dames, volgden met belangstelling het gesprokene. De Transvaal-aant genheid werd besproken door den heer Romtjn. gewezen consul in En land en den heer Tromp, ex-secretaris van den voormaligen president Burgt De vergadering nam ten slotte bij acclamatie de volgende resoluties i door den heer Romjjn voorgesteld 1». De vergadering verklaartdal zij de annexatie der Transvaalsche publiek door de Engelsche regering beschouwt als eene daad van onri en geweld en dat er geene redenen bestondenom het traclaat vau Zandrivier van 17 Jamiarij 1852 te verbreken. 2». De vergadering is van meening, dat, wanneer in Engeland dew: toedragt der Transvaalsquaestie beter bekend wordt, het Engelsche volka de belang zal hechten aan regt en menschelijkheiddan aan militaire eet prestige. 3'. De vergadering verheugt zich, dat de Nederl. regering al het mts lijke aanwendt tot het herstel van een vrede tussscheu Engeland eu Tras vaal en lot het verkrijgen der onafhankelijkheid van de republiek. nin tijd log die gei WO kei vat tot nin bes BELGIE. In de kamer van afgevaardigden heeft een vreemd incident plaat had. De voorzitter verzocht den heer Woeste eene uitdrukking tem» nemen, welke de lucht bij het leger henadeelen zou. Woeste trok diewol den in eu de voorzitter achtte dit voldoende, maar de minister van built landsche zaken verlangde, onder de toejuichingen der meerderheid, Woeste lot de orde zou worden geroepen. De voorzitter weigerde dit vof stel iu stemming te brengen eu nam zijn ontslag. Naar men zegt, zal heer de Guillery zijn verzoek om ontslag niet terugnemen. ENGE I, A Ik' LONDEN. 10 Maart Door den heer Gladstone werd aan het parlement medegedeeld, dat wapenstilstand met Transvaal niet gesloten was op initiatief van dr Engt sche reeering, doch van generaal Wood, wiens gedrag echter door de rep ring goedgekeurd werd. De minister kon niet belovendat hij de vont waarden, waarop de vrede gesloten zou kunnen worden, eerst aan oordeel van het parlement zou onderwerpen. Dit gaf den afgevaardigd

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2