LEIDSCHE COURANT. m, Not, in (J 100.. 550., 720,. 30., a. J ao on -I* I N°. 5S. DOINDEKDAti 10 MAAKT. telsf pe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdageti uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 9 Maart In de maand February zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 152 kinderenals: 74 zoons en 78 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- jjnseeboorle. Overleden 98 personen, als: 19 mannen, 27 vrouwen. 31 zoons in 21 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd 32 pareu. Bij de Maandag en Dingsdag gehouden stemming hebben de stemge- regti&de leden der Ned. hervormde gemeente bij meerderheid van stemmen (917 tegen 29) zich verklaard voor het behoud van hel bij die gemeente IT, iestaande kiescollegie gedurende de eerstvolgende 10 jaren. j -- In den afgeloopen nacht, omstreeks 2% uur, is bij den heer K. wonende aan de Haarlemmerstraat, een schoorsteenbrand ontstaan, welke door de inmiddels daarbij komende agenten van politic is gebluscht. 1 Heden morgen, omstreeks 7uur, is in het water aan de Heerengracht eene schuit, met hout beladen, gezonken, waarbij verder geen ongelukken !B zjjn voorgevallen. ®l Door den heer K. F. A. Hoefflcke is aan het bestuur van het Roode Kruis alhier eene prachtige kist met chirurgische instrumenten ten ge schenke gezonden. Hel hoofd-comité van de Nederl. vereeniging van hel Roode Kruis heeft den 5lltn dezer aan de comité's en correspondenten eene circulaire ge- [rigt. Daarin komt het volgende voor: liet hoofd-comité van hel Roode Kruis ontving eergisteren het eerste schrijven van den heer G. Mijburgh, Nederl consul-generaal en voorzitter van het comité van het Roode Kruis aan de Kaap, dd. 8 February jl. Wij deelen den hoofdinhoud van dezen brief hieronder mede. /-Ik had de eer op den 3a,D dezer uw telegram te ontvangen, waarbij ik lüljwerd uitgenoodigd een comité van het Roode Kruis in het leven Ie roepen, ten einde het hoofd-comité in het verleenen van hulp aan gekwetsten van 1 beide partijen in den Transvaalschen strijd bij te staan en waarbij ik tevens gemagligd werd vonrloopig over 1000 te beschikken. 4# Onmiddellijk na ontvangst van dezen telegram stelde ik mij in betrekking met eenige personen, die met de Transvalers sympathiseren en met ande- rendie zich reeds bezig hielden met het bijeenbrengen van gelden voor soortgelijk doel. Op eene meeting, den volgenden dag tot dat einde gehouden, werd beslo ten onder mijn voorzitterschap een comité op te rigten. tot het besteden der gelden, niet alleen door uwe edele en bijzondere vrijgevigheid ter be schikking gesteld, maar tevens van alle andere bijdragen, waarvoor het publiek hier mogt inschrijven met hetzelfde prijzenswaardig doel. hitusschen lelegrapheerdc ik naar den consul te Natal, te Bloemfontein cn andere plaatsen met de vraag, of artsen beschikbaar waren voor het tooneel van den oorlog, en seinde levens naar sir G. Colley te Natal met de vraag, ol hij eenige hulp verlangde en of hij aan artsen en verplegers vrijpassen door zijn kommandement naar de Transvaal wilde afgeven, waarop het volgende antwoord werd ontvangen: «Ik ben zeer dankbaar aan het Roode Kruis in den Haag voor de aangeboden hulp voor de gewon den Wij zijn goed voorzien, maar ik zal met genoegen passen geven voor verplegers en geneesheeren naar de Transvaal. Ik hoop evenwel van harte, dat de krijgsverrigtingen van korten duur zullen zijn". Het spijl mij echter te moeten melden, dat, ofschoon wij hebben getracht artsen te vindenbereid om naar hel tooneel van den oorlog te vertrekken wij daarin niet zijn geslaagd. Intussehen hebben wij gctelegrapheerd naar Bloemfontein met verzoek om verpleeg- en geneeskundige hulpmiddelen naar het tooneel van den oorlog te zenden, tot een bedrag van 50 en nu wachten wij den uitslag af van de pogingen die in het werk worden ge- gesteld tot het verkrijgen van geneeskundige hulp in de Transvaal". Kaapstad, 8 Februarij 1881. (w. g.) G. Mijbürgji. Zooals reeds uit de vorige circulaires bekend is, zijn, volgens telegra- phische beriglen na afzending van dezen brief, reeds geneeskundigen met liet noodige materieel in de rigting van Bloemfontein en Natal naar het oorlogstooneel gezonden. liet Dev. Zondagbl. meldt: Met leedwezen moeten wij de treurige t(jding bekend maken, dat dr. Kan, vroeger te Deventer, die voor eeuigen lijd naar den Oranje-Vrijstaat vertrok, het offer geworden is van zijne tnenschlievendheid. Onder de banier van het Roode Kruis geschaard, trof hem ongelukkiger wjjze een kogel, die een einde maakte aan zijn werk zaam leven. De 16 lijsten, bevattende de opgaven van de bij de algemeene waters- noodcommissie ingekomen giften, wijzen een totaal cijfer aan van ƒ420.000. Voegt men daarbij wat de algemeene watersnoodcommissie nog op bet grootboek had staan en wat het watersuoodfeest te Amsterdam nog in haar kas zal storten, dan komt men tot een bedrag van 7 ton, waarover de commissie te beschikken had. De minister van binnenlandscbe zaken heeft ter kennis van belangheb benden gehragtdat de examens tot verkrijging der acte van hoofdonder wijzer, vermeld in art. 56, onder b, der wel op hel lager onderwijs van 17 Augustus 1878 en in het kon. besluit van 28 Mei 1879, dit .jaar in den loop der maand Junij zullen worden afgenomen. Zij. die zich aan deze examens wcnschen te onderwerpen, moeten voor 1 April e. k. aan het dep. van binnenlandsche zaken voorloopig hiervan doen bijjken bij schrijven op ongezegeld papier, tevens vermeldende de woonplaats, doch zonder overleg ging van acten of getuigschriften. Bij de burgerlijke dienst in Nederlandseh Indië kunnen tijdelijkvoor den tjjd van één jaar, worden geplaatst zes veeartsen. De ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië te stellen veeartsen zullen ontvangen: eene gratificatie voor uitrusting ad ƒ2000; overlogt als gouver- nements-passagier 1« klasse; gedurende de reis van, en met den dag van inscheping naar. lol en met de maand van aankomst te Batavia, eene gel delijke belooning. naar reden van ƒ250 'smaands: gedurende de tijdelijke commissie in Indië eene geldelijke belooningvan 500 'smaands. Veeartsen, in het bezit van een diploma verkregen aan 'srjjks veeartsenijschool, die genegen zijn om die tijdelijke commissie te aanvaarden, kunnen zich tot en met 19 Maart aansl., bjj gezegeld request, tot hel dep. van koloniën wenden. Hel stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is op 7 Maart van Port-Saïd vertrokken. De Madura, mede op weg naar Amsterdam, passeerde op dien dag Gibraltar. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft dezer dagen van Iemand, die onbekend wenscht te blijven, een legaat ontvangen van 400, ten behoeve van haar kunsteitaarsfouds. Eergisteren namiddag is te Nieuwetkerk aan den Ussel een schuitje omgeslagen, waarin zich bevonden eene vrouw en twee kinderen. Alle drie zijn verdronken. Tc Ouderkerk aan den Ussel heeft Maandag avond op de rivier een allertreurigst ongeluk plaats gehad. Door de hevige windvlaag, waarvan de donderbui, welke zich toen aan de lucht bevond, vergezeld ging, is het vaartuig van G. Speksnijder Jz., met steen geladen, gezonken. De vrouw, het gevaar bemerkende, wilde hare heide kinderen van beneden halen, doch moest hare poging met den dood bekoopen, daar het vaartuig onmiddellijk zonk en met vrouw en kinderen in de diepte verdween De tijd om hulp van den wal te verleenen ontbrak. De schipper heeft zich weten te redden. Te Overasselt, hij Grave, is Maandag avond de bliksem geslagen in eene boerenhofstede, bewoond door Th. Lamers. Het geheele gebouw met inboedel en have werd eene prooi der vlammen. Slechts 1 paard1 kar en 1 koe zijn gered. Naar men aan de H. C. mededeelt heeft de pastoor van het Heike zuidwaarts van Roosendaal, een vijftigtal noodlijdenden door den watersnood gedurende twee maanden gevoed en verpleegd en elk geldelijk subsidie, hem door de watersnood-commissie aangeboden afgewezen. Te Tilburg is Zondag de herberg «de Roode Haan" afgebrand. Den volgenden ochtend vond men onder het puin de verkoolde Ijjken van twee jongelieden, die zich waarschijnlijk in het brandende huis hadden gewaagd om het een of ander te redden. Een derde, die dit insgelijks had gedaan, heeft zware brandwonden bekomen. Onder de gemeente St. Jansteen, nabjj de Belgische grenzenis de volgende misdaad gepleegd. In den avond van 1 dezer heeft de 23-jarige A. F., huishoudster bij haren stiefvader aldaar, een kind ter wereld ge hragt, en dit door verworging otn het leven gebragt met een bevorens daartoe gereed gelegd touw. Daarna heelt zij het lykje in een zak gedaan, en dit op een betrekkelijk grooten afstand van hare woning in een door haar gedolven kuil begraven. Voor de justitie, die zich Zondag morgen naar St. Jansteen heeft begevenheeft de verdachte eene volledige beken tenis afgelegd. Voorloopig is zjj onder bewaking ten huize van haren stief vader gelaten, dewijl haar toestand overbrenging naar de gevangenis verbiedt. De regtbank te Middelburg heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den ontrouwen diaken uit Hoek, die verleden week teregt stond; zij veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden benevens in de kosten van het geding. 'sGRAVENHAGE, 9 Maart. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J.- van Oldenborgh, consul van België te Dordrecht, lot hét aannemen van het-ridderkruis der orde van Leopold. Item door den koning der Belgèn geschonkenen aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat M. Wolf, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van het eeretéeken '2« kl. voor dienst bij de landweer in Berjereti<te zilveren medaille voor militaire verdienste, hem door den koning van Beijeren geschonken, de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veidlogl legen Frankrijk in 1870/71. Door Z. M. is agreatie verleend: 1". aan de onderlinge opklimmingen van de leden van hel kapittel der Duitsche Orde. Balye van Utrecht; 2". aan de admissie van den eersten kapittelridder J. F. W. A. baron van Spaen lot jongsten kommandeur, en van den oudsten edel-cxpeclant T. M. W. baron Gollot d'Escnry lol tweeden kapittel-ridder.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1