leidsche €0II It ANT. W. 51. WOENSDAG 2 MAART. ST A DS-BE RICHTEN. BlNiNKNL ANDSGIIK BEIIIGTEN. )88ï. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel juars 1.50, franco p. p. .2.—; Mt liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk it verkrijg haar voor f 2.50 buiten de expeditiekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlenlién is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER £N WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gelet op artikel 150 der wet op de nationale militie, van den 19lIe" Augustus jjjl(Staatsblad n». 72) Soodigen de lotelingen deier gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te die- )B1) nit sich daartoe aan te melden vódr den April aanstaande, opeen der werk- j],en. tussclien des voorrniddags negen en des namiddags drie urenter Secretarie Beier gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing j, de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden1 Maart 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Maart. Bij kon. besluit van 24 Febr. zijn vastgesteld nadere bepalingen te- irtlTende de algemeene dienst van den waterstaat. Bij kon besluit van 1 Febr. is bepaald, dat voortaan de geldenwelke iir zake van particuliere schulden worden ingebonden van de inkomsten vin koloniale landsdienaren of gewezen koloniale landsdienaren ouverschil- of de inhouding in Nederl. Indiê of in Nederland geschiedt, steeds door bemiddeling van liet dep. van koloniën zullen worden uitgekeerd aan de ju Nederland woonachtige schuldeischers, en door bemiddeling van het Indisch bestuur aan de in Indiê woonachtige schuldeischers. Door eene ongesteldheid van den heer D. Haspels werd gisteren avond in den schouwburg nut het aangekondigde «Dokter Klaus', maar «Een lief vers", waarvan wij in ons nummer van 17 November des vorigen jaars terslag gaven, en «Geen huurcedels meer", een blijspel in cén bedrijf, door :r Faassen uit hel lloogduilsch vertaald, opgevoerd. De zaal was bij zonder slecht bezet. Misschien was het publiek van oordeeldat Mulder's schepping, hoe aardig ook in elkander gezet, niet zoo aanirekkelijk is, dat men er gaarne tweemaal in ongeveer drie maanden mede kennis maakt. lüeen huurcedels meer" kan ook al niet gezegd worden een togt naar de Oude Vest en eene geldelijke opoffering te regtvaardigen. Hel is een onzin- iii; stuk, eene echte carnavals-grap, die dan ook den acteurs niet veel inspan ning schijnt gekost te hebben. De souffleur had daarbjj hel hoogste woord. Gaarne houden wij echter rekening met beletselen, welke wij hopen dat spoedig zullen worden opgeheven. Pas gaven we onzen lezers verslag van de II. Zalurdag gehouden voor- stelling der tooneel-vcreeniging «Jacob Cats", of de beleeldheid vordert dat wjj ook van die welke de Muziek- en Tooneel-vereeniging «Nut en Vermaak" pisleren avond in de Stads-zaalvoor leden met hunne dames en ver dere geïntrodiiceerdenhield en waartoe men ons tot bijwoning uit- iioodigde hetzelfde doen. Is het in het algemeen geen onverblijdend verschijnsel dat de beoefening der Looneelspeelktuist ook door hen die overigens hun lijd door beroeps bezigheden ruimschoots zien ingenomen, niet verwaarloosd wordt, en, zoo als gisteren avond weêr bleekdoor sommigen met inderdaad niet onbevre- digenden uitslag als daarbij nóg wat beter op het gehalte der gekozen stukken acht werd geslagen, zou het genoegen, dat op die wijze de aan dm arbeid ontwoekerde vrije uren goed besteed worden, zeer zeker nóg minder gemengd zijn. Wij willen hel voor ditmaal bij deze opmerking laten, en er alleen aan toevoegen, dat, wanneer de werkende leden van «Nut en Vermaak" er zich voortaan op wilden toelegden over het algemeen wat meer gang en actie in hunne voordracht Ie brengen, en grootcr zorg aan eene zuivere accentuatie besteedden, hun spel. dat overigens voor dilettanten lang niet onverdien stelijk is, er zeer zeker bij winnen zou. Behalve de muziekuitvoering;, die hel tooneelspei voorafging, en. getuigen de luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen zeer wel voldeed mogten ook de opvoering van: «Geld in 't water geworpen", oorspronkelijk tooneelspei in een bedryf door J. K. de Regt, vóór de pauze, en daarna: «Doove Stof fel, of de wraak van een huisknecht", tooneelspei in twee bedrijven met een voorspel in twee afdeelingen door J. Itreeman, zich in den bijval van het in vrjj groeten getale opgekomen publiek verheugen. Dat door de op voering dezer heide stukken het middernachtelijk uur reeds digi genaderd was, verhinderde evenwel niet dat ook tui weder hel «onafscheidelijke bal" deze gezellige bijeenkomst zou besluiten. Voor velen is er op die wijze zeer zeker nog menig uurtje aangeknoopt; althans den velen danslustigen, vooral die der schoone sekse in aanmerking genomen, heeft het gewis aan deelneming aan den dans niet ontbroken. Bjj deze gelegenheid werd eene collecte gehouden voor de Transvalers, die eene som van 18.41 y2 opbragt. -- Op 24 Maart en volgmde dagen zal door de lirma E. J. Brill, alhier, verkocht worden de bibliotheeknagelalen door wijlen den hoogleeraar inr. G. VV. Vreede. Gelijk men verwachten kon, blijkt uit den catalogus dat deze boekverzameling allerbelangrijkst is op het gebied der reglsgeleerdheid en dat alle lakken van die wetenschap en aanverwante vakken daarin ver tegenwoordigd zijn niet alleen door hetgeen in ons vaderland is versche nen maar ook door het belangrijkste dat in verschillende Europesche staten het licht zag. Wat betreft de diplomatie, een vak dat de verzamelaar steeds met zooveel voorliefde beoefende, vindt men hier belangrijke werken en acten of tractaten. Voorts omvat de verzameling nog de rubrieken geschiedenis (waaronder veel dat betrekking heeft op de vroegere geschiedenis van ons vaderland) en geographie, theologie en kerkgeschiedenis, wijsbegeerte en onderwijs, letterkunde en fraaije kunsten. Aan den catalogus der biblio theek is nog toegevoegd een supplement, bevattende eene verzameling wer ken over wis- en natuurkunde, waaronder vele belangrijke uitgaven voor komen. Door de verkoopers zullen op Zaturdag 26 Maart levens geveild worden twee schilderijen, van Titiaan en Morales, afkomstig uit het kabinet van den heer d'Abcl, waarvan de catalogus in 1824 te Parijs verscheen. Dc omschrijving dier stukken wordt volgens dien catalogus medegedeeld. Wjj kunnen niet nalaten de aandacht op deze boekverkooping te vestigen overtuigd dat velen, bij hel raadplegen van den catalogus, iets van hunne gading zullen vinden. Eene bjj de tweede kamer ingediende wetsvoordragt lol wijziging der begrooting van binncnl. zaken voor 1880, strekt tot verhoogiug van examen- kosten. waarvan het bedrag beheerscht wordt door het aantal candidaten, dat zich aan het examen onderwerptwaarvan de duur van het examen of de zamensteiling der commissie afhankelijk is, èu lot verhoogiug van den post vergoeding door hel tijk aan de gemeenten in de kosten over 1880 van haar lager onderwjjs met 30000. is dc som, waarnaar de rijksver- goeding werd begroot, reeds nu overschreden, zoodat voor die vergoeding ongeveer f 15000 meer noodig is dan werd toegestaan, het laat zicii aan zien, dal zij nog nader zal worden verhoogd, vermits nog wijzigingen van gemeeute-begrootingen voor 1880, waaronder voor den bouw van scholen, zijn te voorzien. Door een hooger crediet te vragendan volgens de hoven- bedoelde opgaven noodig is. hoopt dc regering nadere verhoogingen van liet art. te vermijden. De mindere uitgaven, welke noodig waren tot afwending van het gevaar, waarmede de besmettelijke veeziekten den veestapel bedrei gen, maken eene vermindering der brgrooting met ƒ38700 mogeljjk. Bij het dep. van oorlog is opgemaakt een'slaal van personen, dte ge durende het jaar 1880 van de laudmagt en van het corps mariniers zijn gedeserteerd en omtrent wier lot bij de corpsen, waartoe zjj behoord heb ben op 1 Januarij 1881 nog niets stelligs kekend was. Hun aantal is' 75, liet stoomschip Conrad is op 27 February te Batavia aangekomen. De Foorwaarts vertrok op 26 February van daar naar Amsterdam. Bij het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de opgave in de Staatscourant van 22 Febr. II., ontvangen de som van 11110.52% en van hel centraal comité van het Roode Kruis in Ouitschland 5000 Ir. Het hi ofd-comilé van het Roode Kruis ontving van het centraal-comitc van het Boode Kruis te Berlijn de som van 5000 frs. met een zeer ver- eerend schrijven, waarbjj hel Duilscbe Roode Kruis zijne bijzondere ingeno-, menheid betuigt met hel besluit dat ook dc vlag van het Nederlandsche Roode Kruis wordt geplaatst op het oorlogstooneel in Zuid-Afrika. De volgende oproeping, onderteckend door alle leden van het comilc voor de Transvaal te Amsterdam, is gedaan: «Het comité, overtuigd dat voor liet Nederlandsche volk het geschikte oogenhlik gekomen is, ominzjjuo hoofdstad zjjne sympathie voor den Transvaalschen vrijheidsoorlog uit'te

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1