LIII>S<lli; COllRM'T. moo.. ADVERTENTIE N. L- Kir Wij der 6300, 4300, ft a, Burg rhoogii som. 8* j, n Hi. 18S1. i\°. 49. MAANDAG 28 FEBKUARIJ. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p. p. 2.35. Hel Verslug afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. rt ij dejf g m Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1314 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). mNNENLANDSCIIE ÜEBIGTEN. gsfej LEIDEN. 26 Febrtiarij. Door burg. en welh. wordt aan den raad voorgesteld eene commissie van drie leden uil zijn midden te benoemen en aan die commissie op te dragen den raad te dienen van advies aangaande de vraag nf de gemeente al of niet zal voorlgaan met het verzekeren harer eigendommen en, zoo ja, of alsdan de waarde, waarvoor de eigendommen zijn verzekerd, aan eene herziening moet worden onderworpen. Burg. en weth. vinden, wal betreft liet verzoek van Gebr. van Wijk C. om met Kerstmis van dit jaar ontslagen ie worden van de huur van het raamland onder Zoeierwoude, geen aanleiding om terug te komen op hun afwijzend rapport van 3 Febr. jl. Omtrent het verzoek van directeuren der Leidsclie sajjeifabriek, ter bekoming van een gedeelte van de Binnenvest- gracht ter aanplemping, raden burg. en weth. daarop gunstig te beschikken. Wat heireft het adres van L. den Mouter Wz. en andere ingezetenen tot invoering van haven- en doorvaartgelden en afschaffing der bruggelden, ad- viseert de meerderheid Jer commissie van financiën aan adressanten te kennen te geven, dat de raad thans geen termen vindt aan hun verzoek te voldoen, onder mededeeling, dat dit bij de herziening van de verordeningen op de hef fing van bruggelden (die geldig zullen blijven tot uit. December 1883) in overweging zal worden genomen. De minderheid is, met burg. en weth., voor afwijzing van hel verzoek, omdat eene dergelijke helfing nadeelig zou werken op den handel en het marktwezen. Gisteren namiddag, omstreeks 3% uur, is in de woning van v. B. aan de Hooglandsche Kerksteeg, een begin van brand ontstaan, welke ech ter door de bewoners zelve is gebiuscht. Heden is door de politie alhier naar het huis van arrest te 's Graven- hege overgebragt de persoon van C. v. d. V.die zich ten nadeele van den schoenwiukelier I... aan de Hoogewoerd, had schuldig gemaakt aan de ont vreemding van een paar kinderlaarsjes. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgettomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 tot 82 volwassen personen en 7 tot 13 kinderen. Aan het bureau dezer courant is ontvangen ƒ13.52 ten behoeve der gewonde Transvalers. Deze som is bijeengebragt door hh. bezoekers van het café aan den Burg en het inwonend personeel. Gisteren avond hield de Afd. Leiden en Omstreken der Boll. Maatschappij van landbouw eene vergadering in de Loge, die niet druk was bezocht. Door den voorzitter werd o. a. medegedeeld dat op den 17d'D Maart a. s. door den heer Marlet, te Honlenisse, eene voordragt zal worden gehouden over veefokkerij en veeveredeling en gelegenheid zal zijn deze zaak onder ling te bespreken, alsmede dat een adres aan den gemeenteraad en aan de kamer van koophandel zal worden gezonden in zake de verbetering van het Waaggebouw in het belang van den bolerhandelverder de punten van be schrijving voor de 41' algemeene vergadering, op 15 Maart te Amsterdam te houden. De vergadering was van oordeel dat eene som van 3000 uit de alge meene kas, te bestemmen voor de inzending van vee en zuivel op de ten toonstelling te Birmingham, veel te hoog was en boven dc financiële krachten der Maatschappij zou gaan, en dat eene som van ƒ1000. ook om andere redenen, genoeg was te achten. Tot afgevaardigde naar die algemeene vergadering werd benoemd de heer A. Hartevelt Jz. en, zoo noodig, tot zijn plaatsvervanger de heer S. de Clercq Wz Als leden der commissie lot hel opnemen der rekening van den penning meester werden gekozen de hh. J. Plemp, J. D. Speet en S. C, M. Knappert. In de bus werden de volgende vragen gevonden: 1°. Welke aanbevelenswaardige gelegenheid bestaat er in ons land om jongelieden voor de boom- en bloemkweekerij op te leiden? 2». Aangezien het kalf-vergooijen ieder jaar in mindere of meerdere mate wordt waargenomen, Traagt men naar de oorzaak daarvan. 3>. Is hel rotkreupel der schapen besmettelijk Wat is ter bestrijding aan te wenden Omtrent de eerste vraag meende men ie moeten opmerken dat op dit oogenblik de tuinbouwschool Linnaeus ie Watergraafsmeer de cenige plaats in ons land is, die de opleiding, welke hij de vraag schjjnt te worden be doeld, verschaft. De heer Speet meende dat in de eerste plaats boom- en bloemkweekerij van elkander behoorden te blijven, want beide vakken te ge lijk te beoefenen, is te omvangrijk. Hij wees er verder op dat opleiding bij voorname kweekers van beroep verre te verkiezen is boven eene inrigling. Het is daar meer een museum, bij de kweekers is het om zoo te zeggen fabriek. Men moet vroeg en veel hebben. Wat de tweede vraag betreft, hieromtrent werd aangemerkt dat vele oor zaken het z. g. kalf-vergooijen kunnen doen ontstaan. Een spreker meende dal het van hesmettelijken aard kon worden geacht, want het bleef nimmer hij écu voorwerp; anderen dat veel vochtigheid in het najaar en het Ie lang doen verblijven in dc weide daartoe aanleiding gaf. Schraal voedsel of niet goed gewonnen hooi zou daartoe ook kunnen medewerken, hoewel het bij goed voedsel toch voorkwam. Een landbouwer had de ondervinding dat iu nieuw gemetselde stallen de ziekte zich doorgaans voordeed. Omtrent het rotkreupel onder de schapen (wel te onderscheiden van zieke poolen, ontstaan ten gevolge van tongblaar) hadden langdurige besprekingen plaats en deden de hh. Sieygerwalt, Stallinga, A. Vromeslijti, van der Marei eu anderen belangrijke mededeelingen. Men was het in het algemeen eens ■Ltt de ziekte besmettelijk was, hoewel niet als zoodanig in tie wel opge nomen. Texel schijnt het brandpunt van besmetting te zijn. Hoewel onder scheidene middelen werden aangegeven om de ziekte te beperken of te genezen, zullen in eene volgende vergadering dc middelen worden besproken die tot bestrijding dezer ziekte zoude kunnen leiden; eene ziekte, zoo scha delijk voor den landbouwer, dat een aangetast schaap in eene week 5 iu waarde vermindert en dit niet spoedig inhaalt. Wij vernemen dat heden middag te Woerden, ten gevolge van hel ver keerd staan van den wissel, een spoorweg-ongeluk heeft plaats gehad. Dc trein moet ontspoord en in het station geloopen zijn. Van den machinist werd een der beenen verbrijzeld en de stoker en een conducteur werden ge kwetst. Van de reizigers moet eene dame ligt gekwetst zijnoverigens kwamen zij met den schrik vrjj. Blijkens een staat van het verkeer en de opbrengst van de kantoren van den rijkstelegraaf gedurende hel jaar 1880, zijn in dat jaar verzonden 2,374,641 gewone telegrammen, waarvan 1,915,349 naar binnenlandsche kantoren, en 795 kaarttelcgrammenontvangen werden 2,432,721 gewone telegrammen, waarvan 1,915,349 van binnenlandsche kantoren, en 877 kaarttelegrammen. De opbrengst beliep f 949,965.79%en met die van 189,032 toegezonden telegrammen /l,001,490.91. Ten kantore te Leiden werden verzonden 32313 gewone telegrammen, waarvan 30276 naar binnenlandsche kantoren en ontvangen 34145 gewone telegrammen waarvan 31522 van binnenlandsche kantoren. De opbrengst was in het geheel 10434.20%. De Staatscourant bevat de verslagen der commissiën, gedurende het jaar, eindigende 31 Julij 1881, belast met het afnemen der examens van apothekersbediende. -- Het hoofd-comité van liet Roode kruis heeft aan de comités en cor respondenten medegedeeld, dal ter aanvulling van de geneeskundige hulp, reeds door liet Nederlandseh comité van het Roode Kruis te Kaapstad in dc (Zie verder het Hijvoegsel). Heden overleed alhier in den ouderdom van bijna 85 jaren, na een kort stondige ongesteldheid, Mejuflrouw J. KOPPESCHAAR, Wed. W. ROGGE. W. LAU, Leiden, 24 Febr. 1881. Exec.-Test. De Ondergeteekcnden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, betoond bfj de geboorte van hunnen zoon. H. A. DE LA BIJE. M. A. DE LA BIJE, Van der Mark,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1