BUIT EN LANDSCUE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. tot controleur der directe belastingenenz.: te Dragten, M. Blonker Herny adjunct-controleur te Schiedam; te Sittard, C. A. M. Bevers, adjunct-con troleur te Roosendaal; verplaatst: de adjunct-controleur E. Franken, van Maastricht naar Schiedam, en benoemd tot adjunct-controleur derzelfde middelen: te Maastricht, R. van der Feen, adjunct-commies by het dep. van tinancien; te Roosendaal, P. P. E. Hoefnagels, ontvanger der directe be lastingen te Amsterdam. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen paardenarts 1' kl. van het leger in Nederl. Indie D. Minlot is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst. De regtbank deed heden in de eerste plaats uitspraak in het regtsge- ding lusschen den heer D. te Scheveningen en den aannemer B.over den bouw van een winkelhuis te Scheveningen. De regtbank besliste dat de heer D. niet verpligt was nadere schriftelijke orders te geven en verklaarde derhalve den aannemer niet-onlvankelijk in de door hem ingestelde vor dering met veroordeeling in de kosten. Vervolgens deed de regtbank uitspraak in het bekende regtsgeding tus- schen mevrouw de weduwe P. en de Nederlandsch-Indische stoomvaart-maat schappij. De vordering der eischeres tot schadevergoeding wegens den dood van haar echtgenoot werd ontzegd. De overwegingen van het vonnis ko men hierop neder dat een onderzoek, of eene naamlooze vennootschap eene reederij is, piet te pas komt. daar de eischeres-maatschappij als eigenares van het schip ge dagvaard bad dat indien ook al de agent geene voldoende volmagt hadom te aban donneren deze handeling door gedaagde is geratihabeerd dat ook de vraag of het passage-contract builen abandon viel, buiten aanmerking kan bljjven. De heer P. toch had zelf niet gecontracteerd, terwijl de eischeres niet wegens contractbreuk, maar ex delicto ageerde. De eigenaar kon zich door abandon bevrijden van de aansprakelijkheid voor alle handelingen van den schipper en dus ook voor bet misdrijf door dezen gepleegd. Z. K. H. prins Frederik heeft zich heden ochtend naar Neuwied bege ven, vergezeld van den hofmaarschalk van zjjn huis, graaf van Limburg Stirum, en den kolonel Barre, adjudant. In de volgende week wordt Z. K. II. hier terugverwacht. In het hótel Pattlez wordt heden verwacht de geheimraad L. Zedlitz, grootmeester van de hofhouding van Z. K. 11. den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach. De heer Oscar Carré heeft van het gemeentebestuur vergunning beko men om gedurende de maand April a. s. met zjjn gezelschap voorstellingen te geven in een op het Plein te bouwen cjrcus. EieELASID. LONDEN, 24 Februarij Lord Tenterden, onder-secretaris van staat voor buitenlandsche zaken, heeft de petitie van het Ncderlandsch Transvaal-comilé naar den minister van koloniën verwezen. De bladen geven thans een brief van den presi dent, den heer Stuyt, aan lord Kimberley, waarin hp den minister ver zoekt de petitie in overweging te nemenen hem althans in staat te stellen aan de petilionarissen een antwoord van bevoegde zijde over te brengen, dat de petitie ontvangen is en door het kabinet in overweging zal worden genomen Vroeger kreeg de heer Stuyt, toen hij het verzoekschrift aan de koningin zelf wilde aanbieden, ten antwoord, dat dit in strijd was met de constitutionele gebruiken. Uitnemend, zegt de Weekly Dispatch, laat de kroon buiten de zaak blijven, maar laat dan ook de koningin zich ont houden telegrammen van gelukweusching te zenden aan Colley, gelijk zij Donderdag jl. deed. De correspondent van de Standard meldt, dat Woensdag de stelling der Boeren was verkend. Zy heeft eene uitgestrektheid van vier mijlen. De linkerflank is beschermd door de holte van de Buffalo-rivier, de regterflank door de steile heuvels van Drakensberg. De reeks hoogten tusschen deze twee punten zijn versterkt door eene linie van relranchementenwaar schijnlijk beschetmd door eene tweede linie in de flank. De stelling is zon der twijfel zeer sterk en zou uiterst geducht zijn. als zy door eene vol doende magt was bezet. De Boeren, meldt hij. hebben het aanbod van het Roode Kruis te Durban aangenomen, dal hun ambulances en geneesmiddelen wil zenden. De Boeren hebben aan dc laatste groote behoclte. De correspondent van de Times meldt uil Durban, dat de colonne, die den 21'» vertrok, geen Boeren op den weg ontmoette. Een detache ment werd geplaatst in eene sterke stelling, welke den overtogt derlngogo bestrijkt, met twee negenponders onder luitenant Connolly. Eene mijl van hel kamp, op den weg naar Ingogo, is eene compagnie bezig eene verster king op te werpen te Schains-hoogte. Het is niet waarschijnlijk, dal eene beweging zal worden gemaakt, voordat alle troepen, die nu op weg zjjn, Newcastle bereikt hebben. De Express van Bloemfontein pleit voor vrede en beveelt de vereeni- ging van den Vrijstaat en de Transvaal onder een republikeinsch bewind aan, met waarborgen voor Engeland als de voorheerschende magt in Zuid- Afrika. De Daily News deelt een schrijven mede van den heer Moodie. oud lid van deh Transvaalschen volksraad. Hij beschrjjfl de geschiedenis van dc afschaffing der slavernij 'n Transvaal en zegt ten slotte: »S'nds 1868 is door dc Boeren geen inboorling behandeld op eene wjjs, die ook maar eenigzins Britsche tusschenkomst regtvaardigt. De afschaffing der slavernij geschiedde door den volksraadzonder aandrang van buiten. Er is nooit, zooals lord Brabourne beweerteen openbare verkoop van slaven te Potchef- stioom gehmtden". in een schrijven aan Honatd, den liberalen candidaat iu de oott; zend divisie van Cumberland, zegt de heer Bright, dat er gegronde hoop a aaa de Boeren de Engeische vredesvoorwaarden zullen aannemen. Bjnj Eene poging om ten behoeve van den werkman de opening v1( aan ttonale musea en galerijen op Zondag te vergunnen, is weder mi, van Eene motie van lord Dunraven van die strekking, in het hoogerhuist* daai steld, werd met 41 tegen 34 stemmen verworpen. prai In James-Hall is eene meeting gehouden ten gunste van het kj aanj van Kandahar. Kolonel Malleson hield eene voordragt over de vraag»W# p mogen wij Kandahar niet ontruimen"? Hij betoogde, dat de inboor! aan van Britsch-Indië eenparig de overtuiging zyn toegedaan, dat geen grt p veiligheid kunnen aanbiedendie Kandahar niet omvatten. Ook van zjjde bleek dezer dagen, dat men in Britsch-Indië het besluit van de p woordige regering, om Kandahar te ontruimen, niet kan goedkeuren. Aan de munt te San Francisco werden in het jaar 1879 tw intig mi! dollars aan zilver en twee en twintig millioen dollars aan goud geslt en daarbij slechts 29 dollars verloren. Het vloerkleed, dat 5 jaar gel had, werd in hel algeloopen jaar opgenomen, in kleine stukken gesi en vervolgens verbrand in pannen. Hetgeen overbleef werd aan heli- proces onderworpen als het stof uil de mijnen. Zoodoende kwam uil karpet nog eene waarde van tweeduizend vijfhonderd dollars. FRANKRIJK. 1 weg L Bey zak f dag het teg en we per Moi z«i Sedert lang is het gebleken, dal de wet van 1838, regelende deq. ming van krankzinnigen in voor hen bestemde gestichten, aanleidingg tot de schromelijkste misbruiken en daaruit voorlvloeijende gevaren, minister van binnenlandsche zaken wil hieraan een einde maken en ff voorgesteld hel benoemen van eene staatscommissie van veertig leden, last met het ontwerpen van eene nieuwe wet. Zijne ambtgenooten hei hieraan hunne toestemming g< geven. De benoeming der commissie i d. handen. Ten gevolge van de steeds voortdurende klaglen heeft de minister marine en van koloniën in eene aanschrijving aan den gouvernenr in Sen bevolen daaraan een einde te maken, o. a. door den slavenhalers uil binnenland te doen wetendat de door hen gevankelijk medegevoerde! zullen geacht worden zoodra zij den voet gezet hebben op onder Frat gezag staanden bodem, zoodat voorlaan eigenaars van gevlugle slaven bui de nederzettingen niet langer deze met geweld zullen kunnen wederhtl noch de hulp der Fransclie overheden zullen kunnen inroepen om hen; geleverd te krjjgen. De bekende heer Dugué de Ia Fauconnerie, die Zondag jl. bij dei kiezing van een afgevaardigde in het district Mortagne minder stem heeft bekomen dan de republikeinsche, doch meer dan de legitimist») candidaat, heeft bekend gemaakt, dat hij bij de herstemming niet in n merking wenschl te komen. Hij verzoekt de kiezers, die hem gelrot waren gebleven, hunne stem uit te brengen op den republikeinschen cat daatden heer Bausard des Bois. - De generaal Ney is te Chantilly dood in zijn bed gevonden. Ment looft, dat hij zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Ney was mandie de zoo veel besproken zaak de Cissey-Kaulla aan het licht brat maar zonder daarvoor bewjjzen te hebben. DÜIT8CHLAND. is de beraadslaging aangevangen over de rijksbegn van den heer Richter, die het een scheeven tocslu In den rijksdag ting. Op de rede noemde, dat alles afhangt van hel goeddunken van den rijkskanselier, ii het steun zoeken van het persoonlijk régime, nu hier, dan daar, verwit ring bij de partijen teweegbrengt, antwoordde Bismarck, dat aan hem, ij 66 jaar oud is, waarvan hy er 20 in dienst van den staat heeft doort: bragt, niet veel meer te verbeteren valt. Men moet hem nemen zooals 1 is, of hem ter zijde stellen. Geen land kan met zooveel rust en kali als Duitschland de toekomst tegemoet zien. Volgens de constitutie is allet de rijkskanselier de verantwoordelijke minister; maar hij is niet enkel ie antwoordeljjk aan den rijksdag, doch vóór alles aan den keizer. Et schuchtere, vreesachtige rijkskanselier, die naar eiken wenk van den rjjfc dag luistert, die geen eigen meening heeft, zou eene overtolligheid zijn. Vw zulk een rijkskanselier is hij niet de man. Het verwijt, dat hy zoo dil' wijls van inzigt verandert, werpt hy van zich. Het eenige wal hij vot oogen heeft, is datgeen wat het lieve vaderland ten goede kan komen, wi tot heil en roem der natie kan strekken, wat 'slands zelfstandigheid nat buiten en zijn rust van binnen bevorderen kan. Of dit alles bereikt kir worden door eene conservative, door eene liberale of door eene dictatorial rigting, is eene zaak, die eerst in de tweede plaats in aanmerking korf Hij grijpt het een ol het ander aanal naarmate hij het voor zijn dot noodig acht. Het gebeurde tusschen graaf Eulenburg en prins von Bismarck wort nog druk in de dagbladen besproken, en niet altijd ten voordeele van laatst genoemde uitgelegd. De Angsb. Allg. Zeil. is van gevoelen dat door ht gebeurde geen nieuw blad wordt toegevoegd aan den lauwerkrans van priti Bismarcks roem en gelooftdat alleen de herinnering aan de groote ver diensten van den rijks-kanselier hem er voor bewaart, in de dagbladent de onaangename beschouwingen volledig weèrgegeven te ziendie de gt- beurtenissen der laatste dagen zoowel aan conservativen als aan liberalen zonder eenige miskenning van zijne buitengewone persoonlijkheid o|> dringen. PABIJS, 24 Februarij. In den senaat interpelleerde de Broglie de rege ring; over het onvoldoende der mededeelingén van de regering nopens d'

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2