LEIDSCBE COURANT. J N°. 40. m. Brie» 5 wnlji sfst j, Birrs 8d'» j, n Ht Sever DONDERDAG 24 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. e« d«I 'fut BINNENL\NDSCIIE BEIUGTKM. LEIDEN23 Februarij. oa Men verneemt dat het regerings-antwoord omtrent het wels-onlwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank bij de tweede kamer is ingekomen en daaraan een gewijzigd ontwerp is toegevoegd. Men schrijft ons het volgende: Gelijk voor eenigcn tijd gemeld werd wachten de acht ramen van den bovenbouw der nocrdtransepl-lichtlieuk van de Sint-Paucras of llooglandsche kerk op herstelling. /'Terwijl de kas van de gemeente-commissie der Nederl. hervormden een deel der kosten zou dragen, wordt op een rijks-subsidie gehoopt, om ook dat werk te volvoe ren", werd daarbij gezegd. Thans is van wege het rijk een subsidie toege staan. Het plan omvat het vernieuwen der acht ramen met venstertracering van zandsteen, het herstellen der wanden en miturbeeren, en zal op onge veer/19000 te staan komen. Het rijks-subsidie bedraagt/10500, te verdeelen over drie jaar. Er zal derhalve uit de kas der gemeente-commissie eene aanvulling in de kosten van ongeveer 9000 noodig zijn, om dat werk uit te voeren. Dat die kas niet verzake, maar zich deswege mild doe kennen. Het betreft een gewrocht der Christenen van voor bijna zes eeuwen, dat in zijne hoofdvormen werd onderhouden en in de laatste jaren belangrijke, tevens verdienstelijke herstelling heeft ondergaan. Onze r. k. landgenootcn toch houwen kerken op kieine schaal en bootsen daarbjj de oorspronkelijke «a. Die navolging is volkomen gereglvaardigdmaar op die schaal ont breekt de grootsche indruk van de oorspronkelijke kruiskerk, of het zin rijke van den Golhischen stijl komt niet zoo heerlijk uit. Doch de ofler- vaardigheid ontbrak nooit, werd altoos bereid gevonden. Voor den protestant zijn koor, koorbeukkoorhek, koorkapel en koortrans een onbruikbaar, zinledig geheel. Hij kan zijne eeredieust in een vierkant uitoefenen. Maar beschamend zou hel voor eene administratie als die, waartoe ook de zoo met roem bekende Sint-Paucras of llooglandsche kerk behoort, zijn, indien zij aarzelde, waar het rijk door het verleenen van subsidie de hooge waarde van het herstellen of volloojjen van deelen dier kerk erkent, hare kas niet voor het ontbrekende te openen. De burgemeester van Leiderdorp heeft van eene collecte voor het Roode Kruis de som van ƒ91.39 ontvangen. Maandag avond liep te Leiderdorp, ter hoogte van de laan naar liet Huis te Mey, eene oude vrouw in het water, die op haar hulpgeroep door den heer Brederode werd gered. Op den avond van denzelfden dag geraakten aan de Driegatenbrug twee personen, in eene tilbury gezeten, mede te water. Zij waren spoedig op eene aanzienlijke diepte in de Zijl en, na gelukkig den kap der tilbury bereikt te hebben, zaten zjj daar geruimen tijd, lot op hun hulpgeroep, dat aan de Spanjaardsbrug werd gehoord, redding opdaagde. IIcl paard is den volgenden morgen levenloos uit het water gehaald. Te Sassenheim is tot hoofdonderwijzer van de o. 1. school benoemd de heer J. Beumer, te Stolwijk. Reeds is gemeld, dat er in den loop van dit jaar te Kleef eene inter nationale jagt-tentoonstelling zou plaats hebben. Die tentoonstelling zal ge houden worden van 12 Junij tot 1 October. Aan het hoofd der onder neming slaan de hh. N. baron von Slcengracht (Moyland), M. graaf Loë (Wissen), II. de GreifT (Schönvvasser) en R. Corneli (Kleef). Een centraal- comité is bovendien gevormd, dat zich door plaatselijke comité's en buiten- landsche vertegenwoordigers zal doen bijstaan. In eene te Rotterdam gehouden vergadering van de aldaar gevestigde afdeeling van het Roode Kruis zjjn warme debatten gevoerd over de houding van het hoofdbestuur in de zaak der Transvaal. Deze werd zeer gelaakt en eene motie van afkeuring werd ingediend, maar niet in stemming gebragt, als niet te huis behoorende in deze vergadering. Zaturdag 11. stierf de notaris S. te Dordrecht zeer plotseling. Later werd te zijnen huize alles verzegeld. De ontsteltenis over dit geval is te Dordrecht en omstreken groot, daar deze notaris een zeer talrijke clientèle had, welke in hem groot vertrouwen stelde. De heer Metclerkamp heeft zijn ontslag genomen als voorzitter van het Amsterdamsche dep. der maatschappij tot Nut van '(Algemeen; blijkens zijn schrijven aan het departementsbesluur. wegens de onwaardige wijze, waarop de heer Kerdijk in de gehouden vergadering is bestreden welke door het departement, door de verkiezing van den heer Bruyn tot algemeen secretaris, is bekrachtigd. Naar het li. I). verneemt, is de hoogleeraar F. C. Donders benoemd tot officier van het Legioeu van Eer. Het hoog militair geregtshof, te Utrecht, heeft uitspraak gedaan in het appèl aangeteekend door den sergeant der art. v. V., van de straf hem opgelegd door den krijgsraad te 'silage, ter zake van oneerbiedigheid door het zich ligtvaardig en ten onregte beklagen over den kapitein t. W. kommandanl der arlillerie-hoofdcursus-compagnie te Delft. De sergeant van V. was indertijd gestraft géworden, omdat hij bij het officiers-examen tee- keningen, waaraan hij door een ander geholpen was, voor eigen werk had uitgegeven. liet hof. overwegende dat voor den sergeant v. V. eenigzins verzachtende omstandigheden aanwezig warenveranderdehoewel zich vereenigende met de conclusie van den krijgsraad, de door dezen aan ap pellant opgelegde straf van 14 dagen provoost in die van 8 dagen kwar tierarrest. Voor de arrond.-reglbank te Utrecht stond eergisteren leregt de jon geling, die op 18 Dec. jl. zijn makker bij ongeluk door een pistoolschot doodde. Hij werd beschuldigd van onwilligrn manslag. Na verhoor van 17 getuigen eischte het openhaar ministerie veroordeeling tol 3 maanden cel lulaire gevangenisstraf, eene geldboete van ƒ25 en in de kosten van het regtsgeding. Maandag aanst. zal de regtbank uitspraak doen. Voor den beklaagde trad als verdediger op de lieer mr D. Léon. Aan de wees-inrigting te Neerbosch bij Nijmegen is eene som van ƒ1000 gelegateerd door wjjlen den heer C. Arent Bz. te Botterdam, en ƒ200 door wijlen mej. N. G. Kluit, Ie Schiedam overleden. Vrijdag ontstond er brand in de boerderij van den heer ten Have, te Jipsinghuizen. In een oogwenk stond de schuur in vlam, zoodat er niet alleen aan blusschen niet te denken viel, maar van al het vee, dertig koeijen en zes paarden, niets.kon gered worden. De brand heeft zich echter tol de schuur bepaald en het daaraan gebouwde woonhuis niet noemenswaard be schadigd. Bij het halen van zand uit een nabijgelegen duin ten behoeve van de uitbreiding van het station Ie Venlo, stortte eergisteren eensklaps een ge deelte van het duin in, juist toen de trein met arbeiders er onder stond om te laden. Deze werd er grootendeels ouder bedolven en vier arbeiders, waarvan twee ernstig gekwetst, werden er onderweggehaald. Toen de geladen trein later naar zijn bestemming vertrok, liep hij uit hel spoor, ten gevolge waarvan eenige wagens verbrijzeld werden, doch zonder dal er persoonlijke ongelukken daarbij voorkwamen. "De groenteteelt volgens de Zwijndrechtsche methodemeer bepaald die van artikelen van uitvoer, benevens een overzigt over de teelt van itijen in de verschillende deelen ran Nederland"was hel onderwerp waarmede de iieer A. van Namen Hz., van Zwijndrecht. gisteren avond in de buiten gewone vergadering met dames (deze waren echter weinig in getal) als spreker optrad. Heeft misschien menigeen zich laten weerhouden door de gedachte, dat het onderwerp voor hem of tiaar te weinig belangrijks bevatte, het vol gende overzigt zal aantoonen dat men zich daarin zeer vergist heeft, maar bovendien bragt de aangename ongekunstelde voordrag!vaak in den trant van een vertrouwelijk huisselijk praatje, er niet weinig toe bjj om ieder der aanwezigen met onverstoorbare aandacht er naar te doen luisteren. Begon hjj met er zijn gehoor op te wjjzen hoe vooral in de laatste jaren zichook op het gebied van den tuinbouwmeer en meer leven had geopenbaard en deze zelfs in eene hoogere en lagere tuinbouw-cultuur werd gesplitst hij was echter, zoo hij zeide. niet opgetreden om den Leidschen tuinbouwers iels nieuws te leerenmaar veeleer om ze, door een vlugtig overzigt, eenig zins nader met wat men noemt de groenteteelt naar de Zwijndrechtsche methode bekend te maken. Die methode stond in naauw verband met den bodem. Hij toonde het verschil er van met dien van hier aan. Was het ginds vette vruchtbare kleigrond, hier was hel meer ligtcre zandgrond. Men kon dus de eischen niet gelijk stellen. Maar niet alleen de bodem, ook de afname der producten was op de teelt er van van beduidenden invloed. In Gro ningen b. v., waar de vraag naar groenten uiterst gering was, verkeerde ook de cultuur er van nog in hoogst primitieven toestand. In Friesland,' m n. te Leeuwarden was het iets beter.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1