LEIDSCHE COURANT. D1NGSDAG 22 FEBRUARIJ. STA DS-BE RICHT EN. BINNENGA NDSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.— met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27,tee November 1879 Gemeente blad n°. 10): Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot raad der gebuurte n". 22 of n°. 4 van wjjk VI de heer ABRAHAM ANTONIE DE GBAAFE, en zulks in de plaats van den heer Hendrik Jacobus Labree Jr.. die tot heer dier gebuurte is benoemd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in AeLeidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 21 Februari 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Februari). De heer J. C van Schilfgaarde, arts en rned. doctorandus aan de uni versiteit alhier, heeft zich op uitnoodiging van het hoofdbestuur van het Roode Kruis bereid verklaard als arts naar de Transvaal Ie gaan, en zal deel uitmaken van eene op 1 Maart uit Londen vertrekkende expeditie van liet Nedcrl Roode Kruis. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ20, /420 en ƒ2, de laagste 38, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. Heden morgen, circa 11% ure, is eene schuit, gevuld met takkebos- sen. liggende aan het Rapenburg, ten gevolge van overlading, omgekanteld, zonder echter ongelnkken te veroorzaken. Men meldt ons uit Boskoop: In het begin van December 1879 had het streng gevroren. Ilet is bekend dat de vorst toen vrij plotseling inviel, na eene gematigde, vooral vochtige temperatuur. De overgang was te sterk voor planten en heesters, het hout was nog niet genoeg gesloten, de jonge scheuten waren nog te sappig, ten gevolge waarvan eene zeèr groote me nigte groenblijvende heesters, rhododendrons, kalmia's en rozen doodvroor. Maar dit jaar kwam de winter uiet zoo vroeg, integendeel, eerst half Ja nuary begon het fel te vriezen. Toeh heeft de winter alweer groote sehade onder de planten, die naar het gevoelen van de meeste kweekers ih den vollen grond kunnen overblijven, aangerigt. Sommige kweekers meenen dat de schade grooter is dan die, welke in December 1879 werd geleden. Stam rozen en bloemknoppen van rhododendrons zijn er iu menigte bevroren. Verscheidene soorten van de familie der Ilicineëu (Hulsten), Aucuba's en andere groenbiyvenden zijn tot aan de sneeuwlaag dood bevonden. De ondervin ding leert, en men begint dan ook meer aan te nemen, dat al deze en der- gelrjke planten niet onverzorgd den winter buiten kunnen verdragen, vooral wanneer zich omstandigheden voordoen, waaraan nu alweer een zoo geducht verlies kan worden toegeschreven. De afgeloopen maand December was buitengewoon zacht, liet was voor den tyd van het jaar nog groeizaam. Sommige planten bloeiden nog altijd door, andere begonnen te ontluiken. Van de familie der Caprifoliaceën begonnen er verscheidene jonge bladknop- peu te vertoonen; ook de roos stond niet stil. Op zulk eene ontwikkeling volgde strenge koude, bygevolg zeer sterk afwisselende temperatuur. Zulk eene schadelgke temperatuur sleept menig meusch ten grave, maar veroor zaakt ook aan verscheidene planten den dood. Er is wind gekomen om te malen, want de kweekerijen alhier hadden nog overvloedig water. Het is te hopen dat het winterachtige schrale weer weldra voor zachter zal wijkenzoodat men ook onverstoord met de werk zaamheden en het verzenden van boom- en heestergewas kan beginnen. Het stoomschip Gelderland is op 19 Febr. van Batavia naar Rotter dam vertrokken. De Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is Zaturdag avond op de West (Waterweg) met 48 decimeters diepgang blijven zitten; het kwam echter des ochtends vlot, maar moest terugkeeren om nagezien te worden. Onder bevel van den 1"> luit. der infanterie P. E. Mulder zal den l'!*™ Maart van Harderwijk een detachement suppletictroepen vertrekken, sterk 50 man, benevens 3 onderofficierenbestemd om aan boord van het stoom schip Prinses Amalia de reis naar Indië voort te zetten. Uit Kaapstad is het volgend telegram ontvangen: Verplegingsmiddclen worden verzonden naar Natal en Bloemfontein. Heelkundigen zjjn in dienst genomen; met anderen is men in besprek. Betreffende het Vrjjdag avond in het Paleis voor Volskvlijt te Amster dam gevierde feest ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, meldt het Hbl. nog; De opbrengst kon niet niet met zekerheid worden medegedeeld, maar het ontvangen bedrag is zeer belangrijk, zeker veel meer dan 50000 gulden, die optimisten geraamd hadden. Van twee tot vier uur na middernacht werden de goederen, die onverkocht waren gebleven en niet voor de loterjj zijn aangekocht, geveild met een uilstekenden uitslag. Er werden hooge prijzen besteed. Van A. R. kwam ais bate voor het feest in ƒ200, van den Russischen gezant bjj ons hol ƒ100 en van de rijluig- vereeniging ƒ94.70. de opbrengst van het vervoer naar en van het Volks paleis gisteren avond. Aan de champagne-bar werd voor een glas schui mende wijn /Ï0G geofferd. Meer dan één wafel gold een goud tientje. De opbrengst van den verkoop in de winkeltjes loopt van ruim vier lot ruim zestienhonderd gulden per wirikeltje. Alleraardigst was, zegt het IV. v. d. D., de gedachte om de XVII eeuwsche »kneip" in te rigten. Daar zat men in de omgeving uit dien tjjd aan eikenhouten tafels, en naast kasten van gesneden hout, de wan den versierd met gobelins, gedreven koperen schotels, tinnen schenkkan nen en kostelijk porselein. De verlichting was daar enkel met de oud-Hol- landsche vetkaars en bet effect hoogst fantastisch. Geen wonder zoo deze *wjjnkneip" druk bezocht was en men op sommige oogenblikken geen stoei of roemer wijn bemagtigen kon, want de knechts, die hier zeer eigenaardig in het costuum uit dien tijd gestoken waren, een grijs pak met roode stre pen en kaproenkwamen handen en beenen te kort om de middelecuwsche dorstigheid, waarmede daar onze tijdgenoolen behebt waren, te laven. Hier zittende en met de pas geziene Tesselschadcfiguurtjes voor oogen, kon men zich zonder moeite aan de werkelijkheid onttrekken en zich verplaatsen in het iang verleden dat door het goededat wij er van kennen zulk eene eigenaardige bekoorlijkheid voor ons heelt. Heden voegt het Hbl. hier nog bjjVerkochte kaarten 50 ƒ4500 Voor toegang op den avond van het feest is door 900 personen elk betaald ƒ5 dus 4500; het getal verkochte heeren- en dameskaarten is nog niet met zekerheid bekend, maar vermoedelijk niet minder dan 5000. die door een a 4 gerekend een bate geven van 20,000. De verkoop aan de win keltjes, de champagne-bar, bij Kras, bij van Laar en de toegang tot dc verschillende vermakelijkheden, kunsttentoonstelling, loten enz. 32,000; souper, giften en andere baten 5000. Dus bruto-ontvangstongeveer 66,000. Hierbij moet worden berekend dat eene waarde aan goederen over is, die gerusteiijk de verwachting doet koestéren, dat nog een groot aantal loten in de loterjjwaarvoor die goederen als prijzen zjjn bestemd, zal worden genomen. Het plan bestaat deze loterjj tot minstens 50,000 loten te brengen, in welk geval voor elk lot nog een aardig prijsje voorhanden is, terwijl ook nog kapitale prijzen beschikbaar zijn. De bruto-opbrengst van het feest en de loterij zou dan de kapitale som van ongeveer een tonne gouds bedragen. Niettegenstaande het vele dat gratis is verrigtmogen de kosten genist op ruim tienduizend gulden worden geraamd. De hoogste opbrengst aan één w inkeltje was 1600. Al hetgeen door dc verschillende gevers ter consumptie op het feest is geschonken en niet werd verorberdis door hen voor de loterij afgestaan en daaronder zijn groote hoeveelheden fijne wjjnenlikeuren, enz. De groote marscpijn-taart, die Stollwerck, uit Keulen, zond, bragt in veiling ongeveer 40 op. net aantal vreemdelingen, dat Vrjjdag te Amsterdam was tér gelegen heid van de fancy-fair in het Paleis voor Volksvlijt, was zóó groot, dat men in het Amstel-hótel de dienstbodenkamers heeft moeten inrigten tot logeervertrekken, om al de gasten te kunnen herbergen. Vrijdag middag viel op de Reguliersbreestraat te Amsterdam een meisje voor den in volle vaart zanden tramwagen. Het paard stapte zorgvuldig over het kind heen; de wielen gingen' rakelings langs haar en toen de wagen voorbij was stond hel kind ongedeerd op en liep weg. Te Haarlem is Vrijdag avond een vrij hevige brand uitgebroken in eene bovenkamer Van de woning van freule D., aan de Haamvest, ten ge- vótge van het omvallen van een petroleum-kookro'estel. Daar dc brand van buiten ziglha.ir was, kwamen weldra cenige personen toeschieten, nanwier

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1