instemming werd bel voorstel begroet van het Ncderl. coaüté; bij monde van den president J. C. Stuyt, tot bijeenroeping ven een Europeesch congres ter bespreking der Transvaalsche zaak. Te Oost-Blokker ontstond eergisteren brand in eene oude boerenwo ning, door drie gezinnen bewoond en voorts tot berging van hooi gebruikt. Binnen korten tijd lag het gebouw in puin. De toestand van één der ge zinnen, waarvan de man ernstig ziek is, de vrouw pas aan een vijfde kind het leven heeft geschonken en twee der kinderen ook ongesteld zjjn, was verschrikkelijk. De door wijlen Z. K. H. prins Hendrik gegrondveste "Amalia-stichting", tot opleiding van pleegzusters en tot behandeling van zieken te Utrecht zal met 1 Maart moeten worden gesloten, wegens gemis aan voldoende ondersteuning. Het bestuur uit de Utrechtsche afdeeling van het Roode Kruis hoopt echter in staat; te zullen norden gesteld de inrigting spoedig te heropenen. Eergisteren avond is bij Deurne een 12-jarig kind van een wegwerker door een lorrie overreden en kort daarop overleden. Een tweetal werklieden te Joure, meer dan waarschijnlijk door ster ken drank verhit, hebben zoodanig twist gekregen, dal de een den ander den neus nagenoeg geheel heeft afgesnedenzoodat de gekwetste in beden- kel ij keil toestand verkeert. 'sGRAVENHAGE. 18 February De heer G. van Eyseren is benoemd tot burgemeester der gemeente Heerewaarden, ten einde die betrekking gelijktijdig waar le nemen met die van burgemeester der gemeente Dreumel. De na te melden surnumerairs der directe belastingen, invoerregten en accijnsen zijn benoemd tol ontvanger, als: de heer J. A van der Feen, voor bet kantoor te YVadenoijen; de heer A. Volkmaars. voor hel kantoor te Peize; de heer G. H. Pan. voor het kantoor te Sluis; de heer P. R. Leo pold. voor het kantoor le Bellingwolde; de heer jhr. N. J. Galkoen, voor het kantoor te Zweelo; voorts zijn benoemd tol ontvanger der directe belas tingen enz.: te. Eindhoven buitengemeenten, de heer E. J. J V. Genet, ont vanger le Kerkrade; te Kerkrade, de heer J. D. R. Penris, surnumerair; le Goedereede, de heer A. Beijerinck, ontvanger te Gieten; te Gieten, de heer A. R. Schuyling, surnumerair; te Duiven, de heer H. W. G. Ras vroeger benoemd tot ontvanger te Milligen; te Milligen, de heer J. H. Voermansurnumerair. Door burg. en wetli. is aan den gemeenteraad aangeboden een ontwerp voor hel ter eere van jhr. H. C. A Ver-lluell op te rigten gedenkteeken in de Scheveningsche boschjes, bestaande in eene bank van Escanzijnschen steen. Het gedenkteeken zal worden geplaatst aan de zijde van het Kanaal, op het punt, van waar men het fraaiste uitzigt heeft op de waterpartij. Door burg. en weth. is aan den raad voorgesteld afwijzend te beschik ken op het verzoek van de firma Crans C°. betreffende de tramlijn Holl. spoor-Bankastraat en daarentegen voor dergelijke liju vergunning te ver- leenen aan de llaagsche tramway-maatschappij. De plaatselijke commissie voor lager onderwijs alhier heeft rapport uitgebragt over (ie haar voorgelegde vraag, of het wenschelijk is voortaan hij den bouw van scholen daaraan onderwijzerswoningen te bljjven verbin den. De commissie meent, in strijd met burg. en weih., die vraag beves tigend te moeten beantwoorden. Burg. en weth. volharden niettemin bij hiiu gevoelen en daarop gegrond voorstel. In 68 jarigen ouderdom overleed alhier de gepensioneerde luit.-generaal A. G. A. Schönstedtridder van verschillende orden en adjudant des konings in buitengewone dienst. De nieuwe koninklijke stallen zjjn thans niet alleen aan het stal departement van Z. M. den koning overgedragen, doch daarin zjjn reeds de paarden, rijtuigen en verder materiëel uit de stalgeboiiwen op hel Bui tenhof en Bleijenburg voor het grootste gedeelte overgebragl Men verwacht dat deze rijksgebouwen in het laatst dezer maand geheel zuilen ontruimd zjjn. Gelijk in Holland sigarenbons, worden in België tandmeesters-reclames iu den vorm van bankbiljetten verspreid. Gisteien avond trachtte een man hier ter slede zoodanig billet uit te geven. Hij vervoegde zich daartoe in Rimmel's parfumerie magazijn in de Hoogstraat en vroeg een spiegeltje te koop. Daarvoor gal hij, met de vraag of hel waarde had, in betaling een papier, dat oppervlakkig veel gelijkenis bood met een bankbillet van 100 Irancs. doch het opschiitt bevatte: Een goed gebit kost 100 franc, zoodat het niets anders was dan een strootbillet van een denlistc. Van dit geval werd aan gifte aan de politie gedaan, die tegen den verspreider proces-verbaal heelt opgemaakt. IU HKALAMlSUIK BKHHiTEY ËNkKLANI). LONDEN, 17 Februarij De Daily News bouwt nog vrij wat hoop op de vredrs-aanbiedingeii door generaal Colley van de Boeren ontvangen en waarop de regering spoe dig antwoord heelt gegeven. Het blad meent, dat de natie den heer Glad stone zal ondersteunen bij alle stappen, die hij mogt doen tot minnelijke beslechting van het geschil, maar het blad is hier zeker wat te optimistisch want zoowel Gladstone als de groote meerderheid van het parlement willen van geêiic schikking weten, waarbjj niet eene onderwerping aan Engeland op deal voorgrond staat. Aan de Times wordt nog gemeld; De Boeren hebben den oorlog ten volle op Natalseh gebied overgebragt. Paarden en vee zijn weggevoerd vlak bij Newcastle. Het 15,le reg. huzaren kampeert op den top van den Big- garsberg. Men verwacht een gevecht op dit punt. daar dit terrein zich voor de Boeren er toe leent. Men is zeer bezorgd voor de uitwerking van den Transvaalschen opstand op den geest der inboorlingen. Volgens officiële berigten heeft de tarweoogst in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in 1880 11,200,000 hl. meer bedragen dan die in 1879, terwijl de haveroogst eeu weinig minder zou opgeleverd hebben. FKANHR1JK. De kamer van afgevaardigden heeft zich vereenigd met het voorstel dat i!c senatoren, die tevens openbare ambtenaren zijn er zijn er veertig afstand moeten doen van de 9000 fr. vergoeding voor reis- en verblijf kosten, die zij als lid van den senaat krijgen. Voor de senatoren toch bestaat niet als voor de kamerleden de beperkende bepaling, om hij hun mandaat geen ander atnbt waar te nemen, als hun ambtelijke werkkring maar niet ligt in het district, waar zij gekozen zjjn. In de kamer vau afgevaardigden komt thans aan de orde de vraag of let voorstel van B'ordnux tot invoering van het «scrutin de liste" (departe- men is- in plaats van arrondisseuienis-verkiezingeu) in overwegiug zal den genomen. De regering besloot zich onzijdig te houdenGambetta zeer voor, volgens sommigen omdat liij dan gelegenheid heelt zich in; 40 departementen tot algevaardigde te laten kiezen en dus als het door de kiezers tot president zou aangewezen zijn. Tot opvolger van den kardinaal llégiiier als aartsbisschop van U rijk is msgr. Duquesnay benoemdbehoorende tot het kleine getal prelai die opregtelijk de republiek aanvaarden. De heer Gambetta heeft 100 frs. doen toekomen aan de comnj voor het heden te Amsterdam te geven feestten bate van den waiersst Ongeveer houderd ingezetenen betaalden 50 als toegangsprijs vo-r|j en dame tot het feest en de verschillende localen; uien ontvangt voor^ prjjs eene sierlijke toegangskaart, die geschikt is om als een aandenken; hel feest bewaard te worden. Met het gedenkteeken. dat mile Dosne op Père Lachaise aan den dachlenis van Thiers zal opriglen, is een aanvang gemaakt. Hel tern waarop dit gedenkstuk zal verrijzenis 144 vierkante meter groot en fe 152 000 fr. gekost. De architect heeft twee jaren gevraagd voor dei looping van het werk. Parnell. de lersche volksmenner, heeft met Rochefort en een paar Ie het middagmaal gebruikt bij Victor Hugo, die zich op de hoogte der Iers quaeslie wil stellen. Hel gehucht Briviaires, arrond. Mouliers, in de boven-vallei van |sj| is onder een sneeuwval van de nabij gelegene hoogten bedolven gewort Gelukkiglijk scheidt een klein plateau, ter breedte van eenige meter.; gehucht van den voet der helling, hetgeen eenige vertraging in de sur vaart van den sneeuwberg teil gevolge gehad en de inwoners van een heelen1 oudergang gered heeft. Naar men zegt moeten een dertig inwon, onder de sneeuw eu de puinhoopen der woningen bedolven zijn genet van welke reeds de helft levend naar boven is gehaald. Men hoopte t nog de overigen te kunnen redden Naar men uit Algerië aan de XlXe Siècle meldt is het berigt van, gewelddadige gevangenhouding van 32 Arabieren te Biskra gedurende dan 250 dagen, zonder dat er een zweem van grond bestond voor de tep hen ingebragte beschuldiging, geheel uil de lucht gegrepen. DV1TSCIILANO. Graaf Arnim Boytzenburg, op nieuw tol voorzitter van den rijkst gekozen, heeft voor die herbenoeming bedankt. Bij de daarop gevolgde tweede verkiezing van een president van rijksdag is met 150 van 242 uilgebragte stemmen de heer Gossler (Duits*; conservatief) gekozen. 89 biljetten waren in blauco. Prins von Bismarck heeft zich in het heerenhuis wedi r in het dek gemengd en het woord over het voorstel der commissie van rapporteur betreffende eene definitive afschaffing en vermindering voor de laagste kli sen in twee directe belastingengevoerd. De commissie wil aan die veranderit geen blijvend karakter geven en zij stelt dus voor het plan te verwerpen, n>> verzoek aan de regering om nadere voorstellen. Bismarck acht de aam miug van het regeringsvoorstel allernoodzakelijkst, als zijnde dit een schat: in den kelen zijner voorgenomen belasting-hervorming. Eene «erwerpic van het voorstel zou hem geheel ontmoedigen. Ik moet ten stelligste re klaren, zeide hij, dat wanneer de vergadering het ontwerp afstemt,» daardoor den meest betreurenswaardige!! invloed op ons financieel hervot mingswerk zal uitoefenen, een beireureiiswaardigeii invl.ed namelijk mI op mijn vertrouwen en op den moed. waarmede ik mij anders aan voortzetting der taak zou kunnen wijden. Bij de verdere behandeling dezer zaak bestreed de lieer Gampliatisen ét vermindering, als niet strookende met den flnanciëlen toestand, en marek wees den aanval van Gamphausen op de tegenwoordige administratk terug, waardoor de ex-minister zijn eigene administratie op het felste m oordeelde. Camphausen had nooit positieve voorstellen gedaanwas wt een wakker ambtgenoot, maar ontbeerde alle initiatief voor eenige ffnan ciële gedachte. Camphausen antwoordde, dat tijdens zijn ailministraiit nooit zoo tegen hem gesproken was, dat hij lange jaren vol wisseling me! Bismarck had gewerkt en zulk een dank niet had gewacht. Bismarck ant woordde dat hij het verwijt der ondankbaarheid gemakkelijk van zicht! kon werpen, want dat hij Camphausen gehandhaafd had. Op de Pruissisch-llollandsche grenzen, bij Grouau. is onlangs sla; geleverd tusschen eene bende van 24 smokkelaars en de grensbeambten Deze hielden zich verborgen nabij een wagen, die bestemd was om 500 kilogr. over de grenzen gebragte tabak verder weg te voeren. Na een hevig gevecht moesten de smokkelaars, hoewel zij in de meerderheid wa ren, afdeinzen, maar zij zonden toch nog acht man terug, die eene pogin; waagden de tabak toch met geweld weder te bemagligen. De commiezen echter lieten zich hun buit niet ontrooven en twee der smokkelaars bleven gekwetst in hunne handen. OOIT-INVIE. BATAVIA. 6 January. Op aanschrijving uit Nederland is van wege den gouverneur-generaal aan de directeuren van algemeen bestuur advies gevraagd over het denk beeld eener belangrijke inkrimping of eventuële opheffing der algemecne secretarie, zooals zij thans werkt. Deze adviezen moeten tjjdig genoef worden ingediend, dal de tegenwoordige gouverneur generaal daarover ka» rapporteren. Volgens een van den resident van Gheribon ontvangen telegram, zijn, in den nacht van den 2I,'D op den 3d"1 dezer, de rivieren Singaradja, Tjimanis en Taloet in het district Sindang-laoet (regentschap Cheribon) bui ten hunne oevers getreden. Een gedeelte van den grooten weg tusschen Katiiji en post Pengarengen werd over eene lengte van 4% roede door het water weggeslagen, waardoor de passage tusschen Gheribon en Tegal gestremd is. Ook de hoofdplaats Gheribon werd in bedoelden nacht op enkele plaatsen lot op eene hoogte van een paar voet overstroomd. Naar men verneemt is het gotivernements koffij-doorvoerpakhuis te Solok, met ren voorraad van ongeveer 1500 picols koflij eerste soort, verbrand. (Sum. Ct.) Uit Ma lang schrijft men aan de Oostpost: Allerprachtigst laat dit jaar de a. s. koffijnogst zich aanzien. Men raamt de opbrengst van het district Toempang alléén op 120,000 picols. De Soer. C. meldt: De heer Sloot, officier in garnizoen te Bandjer- massin, is, naar een van die plaats komend persoon ons mededeelt, levens gevaarlijk in den buik gewond door een huisjongen. Deze booswicht was vroeger bediende geweest bij den heer Stout jesdijk, en werd verdacht van diefstal van kleêren. aldaar gepleegd. Bij ondetzoek van zijne kist bleken de geslolm kleêren er werkelijk in le zitten. De kerel wilde daarop het hazenpad kiezen, doch luitenant Sloot pakte, hem bjj den arm, en beval hei ms dei eei vai vei gei

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2